Kardynał Ravasi: Wykorzystywanie religii przez mafię to bluźnierstwo

21.04.2013 07:24
Kardynał Gianfranco Ravasi

Kardynał Gianfranco Ravasi (Fot. MAX ROSSI Reuters)

Związki między sferą świętości a mafią to "zjawisko zakorzenione i utrwalone od dłuższego czasu, a wykorzystywanie religii przez nią to bluźnierstwo" - powiedział przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kardynał Gianfranco Ravasi.
Watykański "minister kultury" stwierdził, że "być może Kościół nie zrobił wystarczająco dużo, by zwalczać mafię". Włoskie media, które przytoczyły wypowiedź hierarchy, uznały ją za samokrytykę Kościoła.

Kardynał Ravasi podkreślił w Catanzaro w Kalabrii, że wyznawanie wiary przez mafiosów to wyraz "zdegradowanej religijności".

- Jeśli dochodzi do tego, że ktoś modli się, zanim pójdzie zabić drugą osobę, to mamy do czynienia z totalną degeneracją, bluźnierstwem - oświadczył watykański hierarcha podczas publicznej debaty z dwoma włoskimi prokuratorami do walki z mafią.

- Trzeba zawsze mówić jasno, powtarzać, jak to uczynił Jan Paweł II na Sycylii, że mafiosi są poza Kościołem, mimo że posługują się wszystkimi symbolami religijnymi - dodał kardynał.

"Czyste bałwochwalstwo, negacja Boga"

Religijność świata przestępczego określił jako "czyste bałwochwalstwo, negację Boga".

Kardynał Ravasi pytany o to, co musi zrobić Kościół w obliczu tego zjawiska, odparł, że konieczna jest edukacja i stała obecność u boku najmłodszych i całych rodzin.

- Kto zabił, jest prześladowcą wiary, nawet jeśli ma figurki Matki Bożej w domu - oświadczył. Kardynał z Watykanu wyraził przekonanie, że konieczne jest "oczyszczenie" uroczystości religijnych ku czci patronów miast i miejscowości oraz procesji, w których na południu Włoch udział biorą niekiedy członkowie mafijnych klanów. Mówił też o tym, że pielgrzymują oni do sanktuariów.

Zapewnił jednocześnie, że zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest występować przeciwko mafii proboszczowi w małej miejscowości, w której jest ona bardzo silna.

Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury przestrzegł, że istnieje ryzyko, iż zorganizowana przestępczość może instrumentalnie wykorzystywać religię oraz religijność ludności dla swoich nieetycznych celów.

Zobacz także
Komentarze (69)
Kardynał Ravasi: Wykorzystywanie religii przez mafię to bluźnierstwo
Zaloguj się
 • jedyny_twardziel

  0

  W religii, człowiek,
  Istota krucha,
  Jest umocniony
  Potęgą ducha.

  Dla chrześcijan Chrystus
  To wzór wspaniały,
  Gdyż moce piekieł
  Mu się poddały.

  Więc sedno życia,
  To jest zadanie,
  Poprzez Chrystusa
  N a ś l a d o w a n i e .

 • ja-szamanka

  Oceniono 2 razy 2

  A co będzie, jak mafiozi zaczną mówić?

 • spoko-spoko

  Oceniono 5 razy 5

  "- Jeśli dochodzi do tego, że ktoś modli się, zanim pójdzie zabić drugą osobę, to mamy do czynienia z totalną degeneracją, bluźnierstwem - oświadczył watykański hierarcha podczas publicznej debaty z dwoma włoskimi prokuratorami do walki z mafią."

  Czyli wyprawy krzyzowe tez mozna podciagnac pod to stwierdzenie?

 • kibic_rudego

  Oceniono 4 razy 2

  Tłumaczenie z włoskiego na polski
  Kardynał Ravasi: konkrecyjna mafie trzeba niszczyć

 • zyks

  Oceniono 4 razy 4

  A wykorzystywanie religii w walce politycznej (o zdobycie władzy czyli koryta) przez PiS, Rydzyka, połowę polskiego duchowieństwa, sektę smoleńską (, pogrzeb Lecha na Wawelu, krzyż na Krak.Przedm., masowe pomniki JPII, itp) to nie to samo przypadkiem? Może kardynał Ravasi wspomniał by o tym polskiemu episkopatowi?

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 2 razy 0

  z kszysza na kszysz ten jezus coraz bardziej dramaticzny - mysle że za 50 lat powieszą go za pitoka

 • mi3tek

  Oceniono 4 razy 4

  Czy to tytułowe zdanie to słowa autokrytyki ze strony Watykanu? Wszystko by się zgadzało ;]

 • kajajgzzz

  0

  Bo nasz rząd idzie na 2 fronty...głupek.....:)

 • marekatlanta71

  Oceniono 2 razy 2

  I znowu faceci w sukienkach wypowiadają sie o tym co jest moralne a co nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje