Włochy: Napolitano ponownie wybrany na prezydenta. Precedens

20.04.2013 15:22
Giorgio Napolitano

Giorgio Napolitano (Fot. Riccardo De Luca AP)

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano został dziś wybrany przez parlament na drugą kadencję. Szef państwa bez problemów zdobył wymaganą większość. W Izbie Deputowanych, gdzie odczytywano karty do głosowania, rozległy się brawa. To pierwszy raz w historii Republiki, gdy prezydent zostaje na drugą kadencję.
O zgodę na ponowny wybór poprosiły prawie 88-letniego szefa państwa dziś rano centrolewicowa Partia Demokratyczna oraz frakcja premiera Mario Montiego, gdy w pięciu głosowaniach nie udało się wybrać następcy Napolitano. Odpadły kandydatury byłego przewodniczącego Senatu Franco Mariniego i byłego premiera, byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej Romano Prodiego, którzy nieoczekiwanie nie otrzymali wymaganej większości głosów.

Wcześniej prezydent wielokrotnie stanowczo odrzucał możliwość ponownego ubiegania się o urząd, tłumacząc to swym zaawansowanym wiekiem oraz przypominając, że w 67-letniej historii Republiki żaden jego poprzednik nie pozostał na drugą kadencję. Dlatego obecna decyzja Napolitano, podjęta - jak się podkreśla - w poczuciu odpowiedzialności za państwo, uważana jest za historyczną. Jednocześnie świadczy ona o powadze politycznego kryzysu w kraju, gdzie od lutowych wyborów nie udało się również powołać rządu.

"Nie mogę uchylić się od odpowiedzialności"

W wydanym oświadczeniu Giorgio Napolitano napisał: "Świadom argumentów, które mi przedstawiono, i szanując osobistości, nad których kandydaturami głosowano dotychczas podczas wyboru szefa państwa, uważam za konieczne wyrazić gotowość, o jaką zostałem poproszony".

"Kieruję się w tej chwili przeświadczeniem, że nie mogę uchylić się od odpowiedzialności wobec narodu, ufając, że odpowiedzią na to moje uczucie będzie analogiczna zbiorowa odpowiedzialność" - podkreślił włoski prezydent.

Gotowość głosowania na Giorgio Napolitano wyraziła także centroprawica byłego premiera Silvia Berlusconiego. Głosowanie ma się odbyć jeszcze w sobotę.

Zobacz także
Komentarze (7)
Włochy: Napolitano ponownie wybrany na prezydenta. Precedens
Zaloguj się
 • doomsday

  Oceniono 4 razy 0

  Cenzura GW, napisałem w komentarzu, ze rośnie we Włoszech ilość samobojstw z przyczyn ekonomicznych, podałem liczby, komunikat Urzędu Statystycznego w tej sprawie i dwa linki, w tym jeden do konkretnego przypadku 3 osobowej rodziny . Na co w GW pojawia się czerwony komentarz Komentarz zawiera treści niedozwolone. Rozumiem , że w GW można pisać tylo o szczęśliwej EU?

 • 31.februarius

  Oceniono 7 razy -1

  Napolitano zostaje na drugą kadencję.
  Ciekawe, czy on coś jeszcze z pierwszej pamięta?

 • kato-rznik

  Oceniono 6 razy 2

  Nasz Palikot będzie prezydentem przez najmniej 3 kadencje, o ile nie wybiorą Romana Kotlińskiego.

 • doomsday

  Oceniono 13 razy -5

  Ta sprawa tylko pokazuje , w jak głebokim kryzysie , ile nie rozpadzie jest Włoskie Państwo. Bezrobocie sięgające 50 %, codzienne samobójstwa, często samospalenia z przyczyn ekonomicznych , coraz więcej ludzi bezdomnych , także Włochów , nie tylklo emigrantów. Kościół Katolicki w upadku, głównie z powodu homoseksualizmu jego księży i sióstr zakonnych (około 80 %).

 • papaleone

  Oceniono 13 razy 3

  Co tam. U nas Tusk też dwa razy się wybrał
  I jak go dalej PiS będzie popierał to się trzeci raz wybierze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje