Wojna w Syrii. Około 70 zabitych w ciągu czterech dni walk pod Damaszkiem

20.04.2013 14:48
Ciała Syryjczyków zastrzelonych przez snajperów

Ciała Syryjczyków zastrzelonych przez snajperów (Fot. HOEP AP)

Około 70 osób, w tym wielu rebeliantów walczących z reżimem syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada, zginęło w walkach trwających od czterech dni między rebeliantami a armią na przedmieściach Damaszku - podało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Obserwatorium powołało się na rebeliantów, według których wiele osób zginęło w bombardowaniach prowadzonych przez rządową armię, a także w zbiorowych egzekucjach. Nad tym południowo-zachodnim przedmieściem Damaszku próbuje przejąć kontrolę armia Asada. W tym samym czasie toczyły się starcia w sunnickich dzielnicach sąsiedniej miejscowości zamieszkanej w większości przez chrześcijan - poinformowało Obserwatorium mające siedzibę w Londynie.

Strefa walk znajduje się w pobliżu innej miejscowości na przedmieściu syryjskiej stolicy, Daraja, którą armia próbuje od ubiegłego roku odbić z rąk rebeliantów. Trwa tam ostrzał artyleryjski. W mieście pojawiły się posiłki reżimowej armii, rozmieszczono tam 30 czołgów i pojazdów wojskowych - twierdzą rebelianci.

Według Obserwatorium tylko w piątek w aktach przemocy w Syrii zginęło co najmniej 157 osób - 44 rebeliantów, 75 cywilów i 38 żołnierzy. ONZ szacuje, że od wybuchu konfliktu w Syrii w marcu 2011 r. śmierć poniosło już ponad 70 tys. ludzi.

Zobacz także
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • rozterka47

  Oceniono 50 razy 38

  Bojownicy sponsorowani przez Katar i Arabię , wykorzystali społeczne protesty niezadowolonej częsci mieszkanców i teraz walczą z reżimem w Syrii . ja im się uda obalic rezim i podporządkowac Syrię "swoim" wprowadzą prawo szariatu , zniewalając ludnośc i wtedy już będą mogli spokojnie poprowadzic przez Syrię - która zapewni im wszelkie ułatwienia - rurociąg na ktorym będą zarabiac krocie. Taka to walka z reżimem.

 • tanatopraktor

  Oceniono 65 razy 33

  Sklepik tekstylny z Londynu nadaje.....
  ,,Obserwatorium powołało się na rebeliantów...." he he he, :) No pewno że sklepik tekstylny z 2 gościami sponsorowany przez CIA powołuje sie na najemników CIA,Kataru, Arabii Saudyjskiej. Na kogo ma sie niby powoływać? :D
  Bandyci musza równo w dupsko dostawać skoro tak popiskują żałośnie:)

 • kibic_rudego

  Oceniono 52 razy 32

  tzn. ze Syryjczycy dobrze dopie...li psom wojny, stad ten płacz demokratycznych mediów

 • czyzyk331

  Oceniono 24 razy 24

  Iracki przykład nie nauczył Unii i USA.
  "Sueddeutsche Zeitung": Komentator niemieckiej gazety przytacza na początek opinię irackiego premiera Nuriego al-Malikiego, który twierdzi, że po ewentualnym upadku prezydenta Baszara el-Asada w Syrii powstanie próżnia, którą zapełnią syryjscy bojownicy Al-Kaidy, zdecydowani na kontynuowanie świętej wojny. Następstwem będzie to, co w Iraku: permanentne walki, jatka, niekończące się cierpienia i koniec wszelkich demokratycznych zmian. "Maliki nie jest jasnowidzem, lecz widzi to, co oczywiste" - czytamy w "SZ".

 • czyzyk331

  Oceniono 17 razy 13

  Cynizm zachodu powoduje, ze giną niewinni ludzie. Szef francuskiego MSZ Laurent Fabius opowiedział się w Parlamencie Europejskim za uzbrajaniem umiarkowanej opozycji syryjskiej, ponieważ odmawianie im broni sprawi, że rosnąć będą w siłę ugrupowania radykalne, bliskie Al-Kaidzie.

 • siekier35

  Oceniono 21 razy 11

  ciekawe dlaczego jeszcze tam "demokracji" nie zaprowadzono...czyżby to było nie opłacalne?!

 • 54bodek

  Oceniono 12 razy 10

  Gazeta pisze to co podaje PAP , PAP powołuje się na Obserwatorium które składa sie z dwóch osób i ma siedzibę w Londynie, a sterowane jest przez emerytowanego funkcjonariusza MI6, i rozpowszechnia nowinki od bandytów, zwanych z poprawności politycznej rebeliantami, dodając do tego zdjęcie pochodzące z Amerykańskiej Telewizji Kablowej, które nie ma żadnego związku z opisywaną sytuacją oprócz tego że prawdopodobnie przedstawia zwłoki ludzi wydobytych z guzów czy coś w tym rodzaju. Zwróćcie uwage że wszyscy tam obecni ( prawdopodobnie bliscy i rodziny zmarłych) mają na twarzach maseczki, więc prawdopodobnie zwłoki musiały poleżeć kilka dni..
  czyli cały ten artykuł nie jest wart nawet funta kłaków. Po prostu manipulacja.
  ----------------------------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/p/blog-page.html----------------------------------------------------------------------------
  na tej i innych podstronach mojego bloga można przeczytać o Syrii.

 • czyzyk331

  Oceniono 11 razy 9

  To państwa Unii i USA oraz tz. demokratyczne państwa arabskie są odpowiedzialne za śmierć niewinnych ludzi.
  "Sueddeutsche Zeitung" w publikacji z dnia 12.04.br. pisze: W dodatku władcy krajów znad Zatoki Perskiej, których dotychczas ominęła rewolucja, "opacznie pojmują wydarzenia w Syrii jako historyczną szansę na utrzymanie rewolucji na dystans od swych pałaców" - czytamy w "SZ". "Posiwiali władcy Arabii Saudyjskiej mają więcej ropy niż legitymacji do rządzenia" - zauważa komentator i dodaje: wojna na obcym terytorium jest dla nich okazją, by co bardziej zapalczywych obywateli wysłać na dżihad do Syrii "w nadziei, że nigdy nie wrócą".
  "SZ" nazywa Katar "militarnym karłem" i sugeruje, że katarski emir poprze każdy bunt, jeżeli może to przyczynić się do wzrostu międzynarodowego znaczenie jego kraju: "Dlaczego więc nie miałby wysyłać broni dla syryjskich rebeliantów?"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje