Zamachy w Bostonie. FBI monitorowało jednego z terrorystów

20.04.2013 13:36
FBI wiedziało, że 26-letni Tamerlan Carnajew może stanowić potencjalne zagrożenie terrorystyczne. W 2011 roku biuro dostało w tej sprawie ostrzeżenie od "obcego rządu" - informuje serwis Businessinsider.com. Przyszły zamachowiec z Bostonu był wówczas przesłuchiwany przez agentów.
CZYTAJ NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO Z WYDARZEŃ W BOSTONIE >>>

FBI potwierdza informacje, że jeden z braci odpowiedzialnych za dokonanie zamachu terrorystycznego podczas maratonu bostońskiego był od kilku lat znany służbom specjalnym. Dwa lata temu Biuro otrzymało sygnał, że Tamerlan Carnajew może być niebezpieczny. Ostrzeżenie przekazali Amerykanom przedstawiciele "obcego rządu" (prawdopodobnie chodzi o Rosję).

Z treści ostrzeżenia wynikało, że Tamerlan został "mocno wierzącym wyznawcą radykalnego islamu" oraz że "przygotowuje się do opuszczenia Stanów Zjednoczonych, by przyłączyć się do nieokreślonych, działających w podziemiu ugrupowań". Wówczas FBI zainteresowało się starszym z braci Carnajewów.

FBI: Nie było śladów terrorystycznej działalności

Agenci przeszukali swoją bazę danych oraz przesłuchali mężczyznę. Sprawdzili także, do kogo dzwonił i z jakich stron internetowych korzystał. Jednak FBI nie natrafiło na żadne dowody "terrorystycznej aktywności" Carnajewa. Wtedy Biuro poprosiło "zagraniczny rząd" o dostarczenie szerszych informacji na ten temat, jednak nigdy ich nie otrzymało - czytamy w serwisie Businessinsider.com.
Okazało się również, że FBI kontaktowało się w tej sprawie z rodziną Carnajewa. - Wiedzieli, czym się zajmuje mój syn, co robi i jakie strony w internecie odwiedza - powiedziała matka Tamerlana w wywiadzie udzielonym telewizji Russia Today. - Przychodzili, żeby ze mną o nim rozmawiać. Mówili, że jest poważnym liderem i że się go boją - dodała.

FBI przyznaje, że rzeczywiście przesłuchiwało członków rodziny Tamerlana Carnajewa.Zamachy w Bostonie: relacja na żywo | szczegóły zatrzymania | wykładowca relacjonuje strzelaninę na Twitterze | duże zdjęcia | kim jest podejrzany | zdjęcia świadków z Twittera

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (112)
Zaloguj się
 • soyokaze

  Oceniono 111 razy 65

  Ha, Rosjanie nigdy nie przestaną mnie zadziwiać. Warto jednak być z nimi w miarę dobrych stosunkach.. ale jeszcze lepiej być ostrożnym, jak z jadowitym wężem.

 • l666

  Oceniono 147 razy 65

  Matka mowi, ze sa niewinni.

  Matka nawet jak zobaczy swoja corke dajaca doopy modelowi na planie to powie, ze widocznie scenariusz tego wymagal. I jest cacy.

 • antyekoterrorysta

  Oceniono 96 razy 46

  Z FBI taki kontrwywiad jak z koziej dupy trąbka. Obce służby robią za nich robotę, a oni i tak nie ogarniają. Zacharski w swoich książkach fajnie się nabija z ich nieudolności.

 • kato-rznik

  Oceniono 165 razy 45

  Dla osób chorych na religie, zwłaszcza katolików i muzułmanów powinno się wyznaczyć specjalne, zamknięte i pilnie strzeżone rezerwaty - obozy pracy, pozostawiając czystą cześć świata normalnym ludziom

 • chuck_knorris_00

  Oceniono 56 razy 28

  Ale jak już w końcu ci Amerykanie kogoś namierzą to się okazuje, że są to dzieci grające w piłkę w afgańskiej wiosce. Ale wtedy jest już za późno.

 • wmc-33

  Oceniono 31 razy 19

  Dowodów coraz więcej, a mnie dalej nie chce się to wszystko kupy trzymać. Jeżeli potwierdzi się, że to jednak oni, to dla wszystkich Czeczenów i dla zwykłych muzułmanów mieszkających w Europie i USA - bez względu na narodowość - będzie to katastrofalnie zła wiadomość. Na widok ciemniejszej cery będziemy przechodzili na drugą stronę ulicy.

 • swiniotop

  Oceniono 44 razy 18

  Przecież służbom zależy na tym żeby króliczka gonić ale go nie złapać . Stracą wtedy uzasadnienie swojego istnienia, ważności, dużych pieniędzy. A i na pewno działął mechanizm > Ponieważ Rosjanie są naszymi wrogami to ich wrogowie Czeczeni są naszymi przyjaciólmi i każdy donos na Czeczenów jest z założenia fałszywy i złośliwy. No, sprawdzić trzeba ale nie przejmować się.< Ponadto amerykanie do inteligentnych nie należą więc co tu się dziwić że wyszło jak wyszło.

 • agienttomek

  Oceniono 10 razy 8

  Bez Maciarewicza nie rozbieriosz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje