Raport amerykańskiego rządu o prawach człowieka uderza w Polskę

20.04.2013 09:45
Obama wybrał nowego sekretarza stanu. Zostanie nim John Kerry

Obama wybrał nowego sekretarza stanu. Zostanie nim John Kerry (Fot. Alex Brandon AP)

Nieskuteczne sądownictwo, długie procedury sądowe, dochodzenia policji ws. antysemickich aktów, które zwykle nie prowadzą do zatrzymania sprawców - to główne zarzuty wobec Polski, które znalazły się w dorocznym raporcie o prawach człowieka na świecie. Dokument opublikował Departament Stanu USA.
- Stany Zjednoczone wspierają rządy i narody, które aspirują do wolności i demokracji, pamiętając z naszego własnego doświadczenia, że praca nad bardziej doskonałą unią i trwałą demokracją nigdy nie będzie zakończona - powiedział sekretarz stanu John Kerry, prezentując raport, w którym rząd USA ocenia sytuację o przestrzeganiu praw człowieka we wszystkich państwach na świecie poza Stanami Zjednoczonymi.

Polska wciąż z problemami

Wytknięte Polsce niedociągnięcia są w znacznej mierze powtórzeniem problemów, o których pisano w raporcie w ubiegłym roku. Przypominając, że Polska jest wielopartyjną demokracją, raport stwierdza, że według obserwatorów wybory w październiku 2011 roku były uczciwe i wolne.

"Rząd, ogólnie biorąc, egzekwował prawa człowieka i podejmował kroki na rzecz ścigania funkcjonariuszy, którzy popełnili nadużycia czy to w służbach bezpieczeństwa, czy to w jakichkolwiek innych organach rządowych" - można przeczytać w raporcie.

"Dyskryminacja kobiet, przemoc wobec mniejszości"

Autorzy raportu uważają, że obowiązujące w Polsce prawo karne dotyczące zniesławienia ogranicza wolność wypowiedzi i prasy, gdyż zniechęca do krytycznych wypowiedzi czy publikacji, w tym w internecie na temat urzędników państwowych.

Wśród "społecznych problemów" czytamy również o "dyskryminacji kobiet na rynku pracy, seksualnym wykorzystywaniu dzieci, handlu żywym towarem i dyskryminacji oraz przemocy wobec mniejszości etnicznych i seksualnych". W minionym roku, czytamy, "doszło do przypadków symbolicznego wandalizmu i mowy nienawiści skierowanych do mniejszości".

Sądownictwo i monitorowanie połączeń telefonicznych

Wśród głównych problemów praw człowieka raport wymienia nieskuteczny wymiar sprawiedliwości oraz powolne procedury sądowe. Ponadto zgodnie z najnowszymi danymi wzrosło nieuregulowane prawnie zjawisko monitorowania przez organy rządowe połączeń telefonicznych (miejsca oraz tego, między jakimi numerami rozmowa się odbywa) bez nadzoru sądowego.

Wypomniano Polsce także to, że "przedłużające się dochodzenia policyjne dotyczące antysemickich oraz ksenofobicznych aktów zwykle nie doprowadziły do zatrzymania sprawców". Inne problemy, na które zwraca uwagę raport, to "złe traktowanie więźniów przez strażników" oraz "zwlekanie z restytucją mienia prywatnego". Raport krytykuje poza tym "naruszanie praw pracowników do zrzeszania się, wstępowania do związków zawodowych oraz strajków".

Zobacz także
Komentarze (545)
Zaloguj się
 • darecki77

  Oceniono 1234 razy 808

  Kraj w którym zakazuje się sprzedaży jajek niespodzianek, bo stanowią zagrożenie dla zdrowia dzieci a jednocześnie każdy może kupić sobie karabin maszynowy dla własnej ochrony, nie powinien pouczać innych.

 • mistrzunio_swiata

  Oceniono 593 razy 471

  Fakt, że krytykuje nas kraj, który sam jest daleki od doskonałości, nie sprawia, że krytyka jest niesłuszna, bo jest. Ale irytuje ta ich bufonada. Lepiej by sami powalczyli o prawa swoich obywateli, na przykład w dostępie do opieki medycznej dla mniej zamożnych, czy transparentności kontaktów między lobbystami i politykami.

 • mlody_wyksztalcony_z_miasta

  Oceniono 406 razy 242

  A ja sie zapytam. I co z tego ze nas Amerykanie krytykują? Czy to zmieni nasze sądownictwo na lepsze? Czy rzad przestanie podsłuchiwac?Czy prokuratorzy lub sędziowie przejmą sie tym? Czy być może zostanie ograniczony bzdurny immunitet który chronik sędziów jak i prokuratorów ze o posłach nie wspomne przed wszelką odpowiedzialnością cokolwiek by nie zrobili?Którzy mogą po pijaku jechac pod prąd bez świateł zabijac ludzi na przejsciu i policjant nic im nie może zrobić? Co najwyżej może zasalutowac i powiedzieć ' Ups przepraszam że zakłóciłęm Panu jazde po pijaku? To sie nie zmieni. Polacy lubią miec nad sobą kaste nietykalnych którzy nimi rządza bo marza że byc może oni lub ich dzieci załąpią sie do tej kasty. Niedługo Białoruś bedzie bardziej demokratycznym i normalnym krajem niż POlska:)

 • r0b0l

  Oceniono 211 razy 99

  jednym słowem "symboliczny" dziki kraj

  Na pocieszenie: u nivh biją Murzynów
  ;)))))

  A co do istoty demokracji i wolności: Polacy nie dorośli i prędko nie dorosną.
  Wolność w tym kraju = burdel a demokracja = anarchia

 • zgr-edo

  Oceniono 198 razy 90

  rząd USA lepiej niech zajmie się swoim krajem, bo za niedługo wszyscy się wystrzelają albo zaćpają . Polski rząd powinien zająć się przywróceniem wiz dla obywateli USA, bo ta ich demokracja jest gorsza od ruskiej komuny.

 • tot14

  Oceniono 148 razy 82

  "raport stwierdza, że według obserwatorów wybory w październiku 2011 roku były uczciwe i wolne."

  To bardzo poważny zarzut! Kto jest autorem tego raportu i kim byli obserwatorzy?

 • smokull

  Oceniono 143 razy 59

  Z jednej strony krytykują że "prawo karne dotyczące zniesławienia, ogranicza wolność wypowiedzi i prasy, gdyż zniechęca do krytycznych wypowiedzi czy publikacji" a z drugiej ze "doszło do przypadków mowy nienawiści skierowanych przeciwko mniejszościom." Już się pogubiłem o co im chodzi

 • von.g

  Oceniono 56 razy 36

  Do tego brak poparcia dla ACTA , brak odpowiednika CISPA i totalnej inwigilacji obywateli. Wstyd , co za kraj ta Polska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX