Raport amerykańskiego rządu o prawach człowieka uderza w Polskę

20.04.2013 09:45
Obama wybrał nowego sekretarza stanu. Zostanie nim John Kerry

Obama wybrał nowego sekretarza stanu. Zostanie nim John Kerry (Fot. Alex Brandon AP)

Nieskuteczne sądownictwo, długie procedury sądowe, dochodzenia policji ws. antysemickich aktów, które zwykle nie prowadzą do zatrzymania sprawców - to główne zarzuty wobec Polski, które znalazły się w dorocznym raporcie o prawach człowieka na świecie. Dokument opublikował Departament Stanu USA.
- Stany Zjednoczone wspierają rządy i narody, które aspirują do wolności i demokracji, pamiętając z naszego własnego doświadczenia, że praca nad bardziej doskonałą unią i trwałą demokracją nigdy nie będzie zakończona - powiedział sekretarz stanu John Kerry, prezentując raport, w którym rząd USA ocenia sytuację o przestrzeganiu praw człowieka we wszystkich państwach na świecie poza Stanami Zjednoczonymi.

Polska wciąż z problemami

Wytknięte Polsce niedociągnięcia są w znacznej mierze powtórzeniem problemów, o których pisano w raporcie w ubiegłym roku. Przypominając, że Polska jest wielopartyjną demokracją, raport stwierdza, że według obserwatorów wybory w październiku 2011 roku były uczciwe i wolne.

"Rząd, ogólnie biorąc, egzekwował prawa człowieka i podejmował kroki na rzecz ścigania funkcjonariuszy, którzy popełnili nadużycia czy to w służbach bezpieczeństwa, czy to w jakichkolwiek innych organach rządowych" - można przeczytać w raporcie.

"Dyskryminacja kobiet, przemoc wobec mniejszości"

Autorzy raportu uważają, że obowiązujące w Polsce prawo karne dotyczące zniesławienia ogranicza wolność wypowiedzi i prasy, gdyż zniechęca do krytycznych wypowiedzi czy publikacji, w tym w internecie na temat urzędników państwowych.

Wśród "społecznych problemów" czytamy również o "dyskryminacji kobiet na rynku pracy, seksualnym wykorzystywaniu dzieci, handlu żywym towarem i dyskryminacji oraz przemocy wobec mniejszości etnicznych i seksualnych". W minionym roku, czytamy, "doszło do przypadków symbolicznego wandalizmu i mowy nienawiści skierowanych do mniejszości".

Sądownictwo i monitorowanie połączeń telefonicznych

Wśród głównych problemów praw człowieka raport wymienia nieskuteczny wymiar sprawiedliwości oraz powolne procedury sądowe. Ponadto zgodnie z najnowszymi danymi wzrosło nieuregulowane prawnie zjawisko monitorowania przez organy rządowe połączeń telefonicznych (miejsca oraz tego, między jakimi numerami rozmowa się odbywa) bez nadzoru sądowego.

Wypomniano Polsce także to, że "przedłużające się dochodzenia policyjne dotyczące antysemickich oraz ksenofobicznych aktów zwykle nie doprowadziły do zatrzymania sprawców". Inne problemy, na które zwraca uwagę raport, to "złe traktowanie więźniów przez strażników" oraz "zwlekanie z restytucją mienia prywatnego". Raport krytykuje poza tym "naruszanie praw pracowników do zrzeszania się, wstępowania do związków zawodowych oraz strajków".

Zobacz także
Komentarze (545)
Raport amerykańskiego rządu o prawach człowieka uderza w Polskę
Zaloguj się
 • shootthemall

  Oceniono 4 razy -4

  te aroganckie jankeskie sqrwysyny mają czelność oceniać innych?! te ścierwa proszą się o kolejne zamachy i żadnego zasranego jankesa nie będzie szkoda

 • doni72

  Oceniono 1 raz 1

  Przygadal kociol garnkowi.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 3 razy 1

  Sluchajcie, Polaki, ja to wam juz wielokrotnie jak soltys krowie tlumaczylam - jak widac bez skutku.
  Wiecie skad taka ocena Polski? W ogromnej czesci na podstawie spraw przez Polske PRZEGRANYCH w ECHR w Strasburgu. A kuku!
  I gdy Sobecka (wsio rawno kto, chocby i sam diabel, bo pytanie bylo zasadne) chciala zlozyc interpelacje poselska, czemu rzad nie respektuje pol tysiaca wyrokow tegoz Trybunalu Praw Czlowieka, to i w Sejmie jej buzie zatkano, i na forum zaraz zescie ja zakrzyczeli. Nie dlatego, ze racji nie ma (bo meritum was gowno interesowalo), ale dlatego, ze Sobecka...
  A w statystykach ECHR (ilosc spraw przegranych, nierespektowanie wyrokow etc) Polska wypada juz znacznie gorzej od ...Rosji.
  Widac Polacy kochaja, gdy samozwanczy wlasciciele Rzplitej im w pysk pluja - zawszec to panska plwocina.;)

 • mieetek

  Oceniono 4 razy 2

  Ta sie przejąłem, że nie zasnę dzisiaj.

 • m.arco

  Oceniono 3 razy -3

  Śmieszy mnie zarzut o polskim antysemityzmie, to bzdura na wielkich resorach. W Polsce antysemityzm jest tak śladowy,że wręcz niedostrzegalny. Bardziej martwi mnie przywracany niekiedy kult, na przykład w środowiskach zbliżonych do SLD czy ,,Krytyki Politycznej" zbrodniarza i bandziora ,,Che Guevary"

 • plumgazeta

  Oceniono 4 razy 0

  U nas Żydzi w 1960 r mogli tramwajem jeździć, a w Usa Obama nie mógł.
  Więc miej Pan umiar.

 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz -1

  Kolega chce zawrzeć tu Traktat z Greenville,.czyli w zamian za dobra wartości 20 000 dolarów (w tym koce, przybory domowe i bydło) przejąć większość doliny Wisły.,
  W Ohio się kolegom udało.

 • razb1947

  Oceniono 3 razy 3

  Polsce są łamane prawa osób niepełnosprawnych t.z.n. brak opieki nad inwalidami i nad osobami obłożnie leżącymi za opiekę trzeba płacić oraz leki są tak drogie że chorzy nie mogą ich wykupić i umierają.

 • the_foe

  Oceniono 1 raz 1

  niech nie poucza nas kraj w którym nie ma realnego prawa do obrony w sadzie. Nie masz kasy to de facto nie masz obroncy. No i te federalne prawo wywłaszczoniowe, jak na ciebie trafi to sie czujesz jak w korei pn.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje