Ambasador Czech w USA do internautów: Nie mylić Czech z Czeczenią

20.04.2013 07:00
Policjant przyjmuje gratulacje

Policjant przyjmuje gratulacje (Fot. Julio Cortez AP)

Ambasador Czech w Waszyngtonie Petr Gandalowicz wydał oświadczenie, w którym zaapelował do użytkowników mediów społecznościowych, by nie mylili Republiki Czeskiej z Czeczenią, co było powszechną pomyłką w komentarzach dotyczących zamachów w Bostonie.
CZYTAJ NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO Z WYDARZEŃ W BOSTONIE >>>

Ambasador napisał, że niepokoi go, że w komentarzach "dotyczących pochodzenia domniemanych sprawców zamachów" bombowych w Bostonie, jakie pojawiają się w mediach społecznościowych w Stanach Zjednoczonych, dochodzi do "niefortunnego nieporozumienia". A mianowicie mylenia Republiki Czeskiej z Czeczenią.

"Do diabła z Czechami. Kiedyś ich zbombardujemy"

Wielu amerykańskich internautów uznało nazwę Czeczenia (ang. Chechnya) za skrót od Republiki Czeskiej (ang. Czech Republic). "Do diabła z Republiką Czeską! Kiedyś ją zbombardujemy" - napisał Snowflake. "Ciekawe, co by się stało, gdyby Ameryka wkroczyła do Rosji, albo Republiki Czeskiej? Dlaczego napadają na Stany Zjednoczone?" - Pytali inni.

- Republika Czeska i Czeczenia to dwie różne jednostki. Republika Czeska to kraj w Europie Środkowej, a Czeczenia jest częścią Federacji Rosyjskiej - przypomniał ambasador. Ambasador Gandalovicz napisał, że Praga jest sojusznikiem USA w walce z terroryzmem, co prezydent Milosz Zeman przypomniał w kondolencjach, jakie złożył prezydentowi Barackowi Obamie z powodu ofiar zamachów.

Zamachy w Bostonie

W wybuchach dwóch bomb tuż przy mecie Maratonu Bostońskiego zginęły w poniedziałek 3 osoby, a 180 zostało rannych. O te zamachy są podejrzani dwaj mieszkający w USA od około 10 lat bracia pochodzenia czeczeńskiego - 19-letni Dżochar Carnajew, schwytany

w nocy z piątku na sobotę polskiego czasu, i 26-letni Tamerlan Carnajew, zabity w strzelaninie z policją w piątek rano.

Zamachy w Bostonie: relacja na żywo | strzelanina w Watertown | wykładowca relacjonuje strzelaninę na Twitterze | zdjęcia | kim jest podejrzany | zdjęcia świadków z Twittera

Zobacz także
Komentarze (275)
Zaloguj się
 • tajlerdarden

  Oceniono 305 razy 271

  Dobrze, że Czechy nie mają złóż ropy...

 • mederith

  Oceniono 223 razy 195

  Polowa durnych Amerykanow nie wie, gdzie lezy Ameryka, nie mowiac juz o tak egzotycznych krajach jak Rep. Czeska, Czeczenia, czy Polska.

 • babciamarianna

  Oceniono 206 razy 172

  .

  Jaki prezydent ... taki naród ____ "polskie obozy zagłady" w wykonaniu Obamy pokazały na jakim poziomie intelektualnym są amerykanie ....

  .

 • lecho65

  Oceniono 176 razy 134

  Amerykanin słuchając IX symfonii pyta kto skomponował Between pada odpowiedź, Nie wiedziałem że to taki mądry pies. Esencja wiedzy przeciętnego Amerykanina.

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 175 razy 125

  bardzo słusznie Panie Ambasadorze!!!
  rondo w Waeszawie nosi imię czeczeńskiego a nie czeskiego terrorysty

 • antydupek

  Oceniono 123 razy 87

  Polland? Good cheese, tulips, bicycles and drugs.

  Sam słyszałem podobny tekst, serio.

  ale bądźmy sprawiedliwi, nie naigrywajmy sie z tych ciemniaków:
  i np. wymieńmy wszystkie stany sąsiadujące z Nebraską ;--)

 • xsawer

  Oceniono 131 razy 79

  Tłumacz krowie na miedzy to prędzej zrozumie.
  Amerykę ogarnął zbiorowy "zespół Macierewicza".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje