Federalny Urząd Lotnictwa: Za tydzień powrót dreamlinerów na niebo

19.04.2013 22:33
 Chińczycy coraz częściej latają LOT-em

Chińczycy coraz częściej latają LOT-em (Fot. Patrick Rodwell REUTERS)

Amerykański nadzór lotniczy zatwierdził w piątek zmodyfikowany system akumulatora do samolotów Boeing 787 Dreamliner, co jest zasadniczym krokiem do wznowienia eksploatacji tych maszyn, uziemionych od trzech miesięcy z powodu usterek akumulatorów.
Federalny Urząd Lotnictwa (FAA) oświadczył, że zatwierdza pakiet zmian i że w przyszłym tygodniu wyda instrukcje w sprawie dokonania zmian w samolocie oraz opublikuje w Federalnym Rejestrze ostateczną dyrektywę, która umożliwi powrót na niebo 787 ze zmodyfikowanym systemem akumulatorowym. Dotyczy to 50 maszyn należących do ośmiu przewoźników na całym świecie.

Wcześniej amerykańskie media zapowiadały, że już tego dnia państwowy nadzór lotniczy USA może wydać zgodę na wznowienie wkrótce eksploatacji tych samolotów pasażerskich.

W ramach poprawek konstrukcyjnych akumulatory zaopatrzono w dodatkowe osłony ognioodporne. Ponadto miejsca ich zamontowania wyposażono w system wentylacyjny, automatycznie usuwający na zewnątrz samolotu dym i toksyczne opary.

Eksploatację 50 przekazanych dotąd użytkownikom maszyn Boeing 787 wstrzymano bezterminowo 16 stycznia po incydentach z dwoma samolotami tego typu - w jednym przypadku był to pożar litowych akumulatorów jonowych, a w drugim ich dymienie. Nie latają również dwa dreamlinery będące w posiadaniu Polskich Linii Lotniczych LOT.

Zobacz także
Komentarze (47)
Federalny Urząd Lotnictwa: Za tydzień powrót dreamlinerów na niebo
Zaloguj się
 • villiers

  Oceniono 1 raz -1

  Za tydzień ,na tydzień .

 • blue911

  Oceniono 4 razy 0

  Teraz beda szukac ochotnikow do eksperymentow lotniczych.

 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  Niezla lapowe FAA musialo dostac !

 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  Teraz baterie beda sie "nieszkodliwie" palic. Znamy amerykanskie podejscie do biznesu: DYMAC NAIWNYCH!

 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  Widac straty przekroczyly dopuszclane normy wiec producent bedzie dalej badal wady akumulatorow na pasazerach. Omijam B-787 szerokim lukiem! Jak tylko bede mogl to odmowie wejscia na poklad tego szmelcu.
  Czekam na publikacje przez LOT jakie kary wyegzekwowali od Boeinga?? Czy na piwku I poklepaniu po ramieniu "przyjaciol" z Polski sie obedzie? Sami siebie tak nisko wycenilismy dlatego swiat nami pogardza!

 • pumpernik

  Oceniono 2 razy 0

  Na początku, ze względów bezpieczeństwa, będą latać nisko i wolno.

 • radek_sziwa

  Oceniono 3 razy 1

  Super. Zamiast wymienc na takie co sie nie pala, wstaiwli wentylacje zeby dym wyciagalo i oslone zeby sie pozar nie rozprzestrzenil. Ja jestem inzynierem, ale chyba nie tylko dla mnie te rozwiazania sa idiotyczne.

 • robert_1918

  Oceniono 2 razy 0

  Niech sobie wracają. Ja nimi latać nie będę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje