Radny ma kłopoty, bo nie głosował za rondem dla Gierka

"Rondo Czterdziestolatka" przy Dworcu Centralnym (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Niespokojnie w komisji nazewnictwa: SLD chce stąd usunąć przedstawiciela Ruchu Palikota radnego Marcina Rzońcę, bo nie głosował za rondem Edwarda Gierka
Oba zwalczające się środowiska lewicy tym razem na miejsce sporu wybrały komisję nazewnictwa w Radzie Warszawy.

Tutaj decydujący o nazwach ulic, placów i skwerów określają przy okazji swoją polityczną tożsamość. Np. PiS próbowało przeprowadzić akcję dekomunizacyjną, zrzucając z tablic patronów, którzy w ocenie działaczy obecnie na takie upamiętnienie nie zasługują. Ideologiczną rękawicę postanowił też podnieść Sojusz, by bronić zagrożonych żołnierzy Armii Ludowej, gen. Waltera czy Dąbrowszczaków. Przy okazji SLD ogłosił, że będzie prowadził politykę historyczną, posyłając do komisji nazewnictwa przewodniczącego partii w Warszawie Sebastiana Wierzbickiego.

Dołączył do Marcina Rzońcy, byłego polityka SLD, obecnie wiceprzewodniczącego warszawskiego Ruchu Palikota. Początkowo radny Rzońca nie przeszkadzał SLD. Działaczy tej partii zajmowała promocja postaci Edwarda Gierka, ogłosili w mediach, że chcą uhonorować go rondem przy Dworcu Centralnym. Inicjatywę wsparł szef partii Leszek Miller. Potem projekt uchwały trafił do rady Śródmieścia, by wydała opinię. SLD ma tam jeden mandat. Czterech radnych, którzy przeszli do Ruchu Palikota, odmówiło wsparcia I sekretarzowi KC PZPR.

Radny wypadł z układanki

Za to zachowanie konsekwencje ma teraz ponieść radny Marcin Rzońca. Choć w komisji chce pracować nadal, to nie może - nie ma już tam dla niego miejsca. W stołecznym samorządzie do prac w komisjach delegują bowiem partie polityczne, pula miejsc jest dzielona według klucza. W komisji nazewnictwa Rzońca zajmował jedno z dwóch miejsc, które rządząca PO przydzieliła SLD. Samotny przedstawiciel Ruchu Palikota wypadł z układanki. - Marcin Rzońca nie realizuje polityki historycznej SLD, nie działa w naszym interesie partyjnym - twierdzi Sebastian Wierzbicki. - Nasza partia ma dwa miejsca i chcemy je zajmować, by walczyć z dekomunizacją. Ruch Palikota tego nie gwarantuje.

Wierzbicki interweniował w PO, która zgodziła się tylko na roszadę personalną. Komisji zwiększać nie chciała (chodzi o kontrolowaną większość partii rządzącej). Sojusz przygotował więc uchwałę, którą pozbywa się stąd radnego Ruchu Palikota. Jego następcą ma być Adam Cieciura, wiceprzewodniczący partii w Warszawie. Wierzbicki mówi, że SLD chciał wymiany wcześniej, ale nie ujawniał projektu uchwały. W jego ocenie granicę przekroczył śródmiejski Ruch Palikota: nie dość, że był przeciwko Gierkowi, to jeszcze obrażał kobietę. - Nasza jedyna radna, pani Kula, mówiła o Gierku i jego rondzie, a ze strony radnych Ruchu płynęły obraźliwe docinki oraz komentarze - twierdzi.

- Milczeliśmy przez całe jej wystąpienie - zapewnia Jerzy Budzyn, lider śródmiejskiego Ruchu Palikota. Według niego SLD wyczuł, że komisja nazewnictwa to miejsce dogodnej promocji. - Zazdroszczą popularności naszego przedstawiciela, ale powiem im: panowie, ona nie jest dziedziczna - mówi radny Budzyn.

Zapowiada, że jeśli rada miasta przegłosuje roszadę, Ruch Palikota zaskarży uchwałę do sądu administracyjnego. Sebastian Wierzbicki doradza: - Niech kolega Rzońca uda się do przewodniczącej komisji nazewnictwa [Anny Nehrebeckiej z PO - przyp. red.] i poprosi o dodatkowe miejsce. My ze swojej puli na pewno nie zrezygnujemy.

Zobacz także
 • Pieniądze Radni Zielonki oszczędzają: Straż miejska jest zbędna
 • Montaż rusztowań pod sztuczny bluszcz na "Rondzie Dworcowym" Jest decyzja ws. rond dla Reagana, Gierka i Thatcher
 • Ratusz Ursynowa Były burmistrz Wilanowa wiceburmistrzem Ursynowa
Komentarze (40)
Radny ma kłopoty, bo nie głosował za rondem dla Gierka
Zaloguj się
 • razb1947

  Oceniono 2 razy -2

  O komunie trzeba jak najszybciej zapomnieć, a nie przypominać- to był bardzo zły ustrój.

 • firstkakadu

  Oceniono 3 razy 3

  Ilość radnych jest kosmiczna . Należy toto zmniejszyć. Będzie więcej kasy, by miasto remontować ,,,,,,,,,,,,,,,,

 • prof.miauczur

  Oceniono 2 razy 2

  jestem za przywróceniem historycznych nazw danych miejsc. przedwojennych. ewentualnie nazwy powinny być neutralne politycznie i tylko ewokować pozytywne emocje.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 9 razy -7

  Następne rondo jak nazwiecie? Imieniem Hitlera, Mengele, Stalina czy Jaruzelskiego? Niczym się przecież od Gierka nie różnili.

 • iremus

  Oceniono 9 razy -1

  Pewnie radnemu Marcinowi Rzońcy blizej jest do zmarłego tragicznie bohatera Warszawy Lecha K.

 • phillip_lee_81

  Oceniono 11 razy -9

  Pewnie idiota byłby za gdyby mieli nazwać rondo im. Jaruzelskiego,Wałęsy albo Tuska

 • tupolew1

  Oceniono 32 razy 6

  Gierek przy tych kretynach Tusk - Kaczynski to byl gosc , ja w tamtych czasach nie musialem sie martwic o prace a ze z towarami w sklepie bylo jak bylo to szlo przezyc nikt z glodu wtedy nie przymieral , stalo sie od 3;00 w nocy w kolejce po schab ale zawsze sie tam cos kupilo a teraz czy to PIS czy PO to jedno skur,,,,,,two , nie chca sie zgodzic bo sami dla siebie szykuja miejsca na pomnik

 • dziadekjam

  Oceniono 20 razy 16

  Rondu przy Dworcu Centralnym patronować może jedynie Maliniak. Ewentualnie na spółkę z inżynierem Karwowskim.
  RONDO MALINIAKA - Poezja!

 • antoni99

  Oceniono 29 razy -7

  i racja, ten Pan z Ruchu Palikota jest za świeży nie zna historii i Życia !!! a na pewno najwięcej brał on lub jego rodzina z okresu gierkowskiego. Pan GIEREK to wielki człowiek !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje