Preisner: Nie zamierzam być wycieraczką PiS. Oddam sprawę do sądu

19.04.2013 16:43
Kompozytor Zbigniew Preisner zapowiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl, że zwróci się do sądu w związku z odtworzeniem jego utworu ?Miejcie nadzieję? na wiecu w Krakowie w trzecią rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. - Podejmę kroki prawne, ponieważ nie zamierzam być wycieraczką PiS - powiedział w rozmowie z PAP. Partia zaprzecza, by wykorzystała utwór.
W dzisiejszym oświadczeniu PiS zapewniło, że podczas zorganizowanych przez partię uroczystości "nie został wykorzystany - odtworzony - żaden utwór Zbigniewa Preisnera". - To jest pokrętne pisowskie tłumaczenie - stwierdził kompozytor w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

- Co mnie obchodzi oświadczenie PiS? - mówił Preisner. - Wiem, że to było wykonywane o godz. 19.55 w czwartek, kiedy manifestacja szła z Wawelu na Rynek Główny. Mam na to świadków, moich kolegów, współpracowników, którzy to słyszeli na rogu Rynku i ul. Grodzkiej - powiedział.

Jak twierdzi, odtworzono wtedy utwór "Miejcie nadzieję", skomponowany przez niego do słów wiersza Adama Asnyka. Preisner napisał utwór jako reakcję na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. W 1989 r. dzieło zostało użyte w filmie "Ostatni dzwonek" w reż. Magdaleny Łazarkiewicz.

Preisner: Za tym stał prezes Kaczyński

- Czy ten marsz organizował PiS, czy to była "Gazeta Polska", czy to był jeszcze jakiś trzeci komitet pod tytułem, nie wiem, "Obrony Paranoi" czy czegoś tam innego, to mnie naprawdę nie interesuje. Wiem tylko jedno - że za tym stał prezes Kaczyński i ludzie z jego partii, bo on na tym wiecu przemawiał i on w tym wiecu szedł na rynek. (...) Jeżeli dzisiaj PiS szuka gdzie indziej winnego, to niech sobie znajdzie kogoś, kto im ten pochód organizował, wziął moją muzykę i jej użył - oświadczył Preisner. - Bardzo proszę, żeby panowie [z PiS-u - red.] przeszli razem przez rynek i przeprosili mnie za to, że wykorzystali coś bez mojej wiedzy i zgody. Bo oświadczam, że nie jestem wyznawcą żadnej religii smoleńskiej, żadnej sekty smoleńskiej, żadnej teorii zamachowej. Nigdy w życiu nie napiszę niczego dla PiS-u. Oddam sprawę do sądu - zapowiedział kompozytor.

- Podejmę kroki prawne, ponieważ nie zamierzam być wycieraczką PiS - mówił. - Nie chcę nic od nich, chcę tylko, żeby się odczepili od tego, co ja robię. Mają dość swoich apologetów, niech ich zatrudnią - uznał.

Mamy wolną Polskę, nie ma powodu się zbroić

- Od 1989 r. mamy wolną Polskę, ja w takim kraju żyję, nie ma powodu się zbroić. Jeżeli ktoś uważa, że jest inaczej, to niech sobie szuka innego apologety, innych ludzi, którzy będą (...) udowadniali, że białe jest czerwone - mówił, nawiązując do słów Asnyka wykorzystanych w utworze.

W wierszu "Miejcie nadzieję" czytamy m.in.: "Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić: kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, mężom przystało w milczeniu się zbroić..."

PiS: Nie został wykorzystany - odtworzony - żaden utwór Preisnera

Wcześniej biuro prasowe PiS zaprzeczyło w oświadczeniu, że podczas organizowanych przez tę partię obchodów rocznicy pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich w Krakowie wykorzystano kompozycję Preisnera.

"W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi wczorajszych uroczystości upamiętniających III rocznicę pogrzebu śp. pary prezydenckiej, Prawo i Sprawiedliwość oświadcza, że podczas uroczystości organizowanych przez PiS nie został wykorzystany - odtworzony - żaden utwór Zbigniewa Preisnera" - podkreślono w dzisiejszym oświadczeniu biura prasowego PiS.

Jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów

Radio Zet podało dzisiaj rano, że kompozytor ma pretensje do Prawa i Sprawiedliwości za wykorzystanie jego utworu w czasie czwartkowych uroczystości w Krakowie, upamiętniających trzecią rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej.

Preisner jest jednym z najbardziej znanych polskich kompozytorów muzyki filmowej oraz teatralnej. Światową sławę przyniosła mu współpraca z Krzysztofem Kieślowskim, dla którego stworzył muzykę do większości filmów, m.in. "Podwójnego życia Weroniki".

Zobacz także
Komentarze (565)
Preisner: Nie zamierzam być wycieraczką PiS. Oddam sprawę do sądu
Zaloguj się
 • hurdy-gurdy-x

  0

  Szkoda że z prejznera taka PO-wska gnida wyszła

  List otwarty do kompozytora Zbigniewa Preisnera. "Od szeregu lat nadajemy pieśni patriotyczne i jeszcze nigdy nie spotkaliśmy się z groźbami represji sądowych za to"

  wpolityce.pl/artykuly/52016-list-otwarty-do-kompozytora-zbigniewa-preisnera-od-szeregu-lat-nadajemy-piesni-patriotyczne-i-jeszcze-nigdy-nie-spotkalismy-sie-z-grozbami-represji-sadowych-za-to

 • demetria11

  0

  Adam Asnyk z dedykacją dla pisiaków:

  "Trzeba z żywymi naprzód iść,
  Po życie sięgać nowe,
  A nie w uwiędłych laurów liść
  Z uporem stroić głowę

  Wy nie cofniecie życia fal!
  Nic skargi nie pomogą:
  Bezsilne gniewy, próżny żal!
  Świat pójdzie swoją drogą!"

 • j-agat

  Oceniono 2 razy 0

  Myślę,że WYCIERACZKA ULICY bardziej by ci pasowała "wielki kompozytorze" !!!

 • fakiba

  Oceniono 5 razy 3

  Ciekawe kto odpowiada za fałszowanie ocen na tym forum ? . Pewnie jakaś ukryta opcja w redakcji się zagnieżdziła

 • chi_neng1

  Oceniono 5 razy 1

  DO REDAKTORA NACZELNEGO

  Zwracamy sie z uprzejma prosba o wyjasnienie nam wszystkim, co sie dzieje w ostatnich czasach z ocenami ( czasami w ciagu tygodnia, a najczesciej w soboty i niedziele) ?

  Dlaczego sa manipulowane, i to w tak drastyczny sposob, ze z kilkuset pozytywnych spadaja do 1 lub minusowych ?

  Czyzby GW zatrudnila "wtyczke pisowska" , nie wiedzac o tym, jako "obserwatora" i manipulatora (jak to chca miec przy placowkach wyborczych), ktory "dba gorliwie" o interesy swojej partii ?

  Badz hackera ?

  Podobne historie dzieja sie juz od jakies czasu, a my nie mamy zadnego wyjasnienia. co jest tego powodem?

  Prosimy o oficjalne wyjasnienie tej sprawy.

  I prosimy o przywrocenie ocen, ktore byly .

  chi_neng1

 • drugi-bezstronny

  Oceniono 3 razy -3

  Tej miernocie chodzi tylko o hajs.

 • witolo1

  Oceniono 8 razy -2

  Preisner nadworny komPOzytor PO , napuszony burak, nikomu innemu oprócz POddanych PO nie wolno słuchać jego kompozycji , żałosny chamowaty buc. Przecież nikt nie użył jego kompozycji z PObudek komercyjnych. Nawet uczczenie śmierci Prezydenta i pozostałych ofiar tragicznego wypadku musi wywoływać takie prymitywne i chamskie i żałosne zachowanie, wstydzę się za Pana

 • drugi-bezstronny

  Oceniono 8 razy -2

  Idź śmieciu więc do paligłupa. I w duże wsadz sobie te wypociny. Nasmaruj otwór biedroniowi.

 • janek031951

  Oceniono 14 razy 0

  preisner jesteś zwykłym gnojem,jaki tam z ciebie kompozytor? dupa jesteś i chcesz się pokazać w mediach-bo kto o tobie slyszał.Zamknij ryja i ciesz się że ktoś chce jeszcze słuchać tych twoich WYPOCIN!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje