Preisner: Nie zamierzam być wycieraczką PiS. Oddam sprawę do sądu

19.04.2013 16:43
Kompozytor Zbigniew Preisner zapowiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl, że zwróci się do sądu w związku z odtworzeniem jego utworu "Miejcie nadzieję" na wiecu w Krakowie w trzecią rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. - Podejmę kroki prawne, ponieważ nie zamierzam być wycieraczką PiS - powiedział w rozmowie z PAP. Partia zaprzecza, by wykorzystała utwór.
W dzisiejszym oświadczeniu PiS zapewniło, że podczas zorganizowanych przez partię uroczystości "nie został wykorzystany - odtworzony - żaden utwór Zbigniewa Preisnera". - To jest pokrętne pisowskie tłumaczenie - stwierdził kompozytor w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

- Co mnie obchodzi oświadczenie PiS? - mówił Preisner. - Wiem, że to było wykonywane o godz. 19.55 w czwartek, kiedy manifestacja szła z Wawelu na Rynek Główny. Mam na to świadków, moich kolegów, współpracowników, którzy to słyszeli na rogu Rynku i ul. Grodzkiej - powiedział.

Jak twierdzi, odtworzono wtedy utwór "Miejcie nadzieję", skomponowany przez niego do słów wiersza Adama Asnyka. Preisner napisał utwór jako reakcję na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. W 1989 r. dzieło zostało użyte w filmie "Ostatni dzwonek" w reż. Magdaleny Łazarkiewicz.

Preisner: Za tym stał prezes Kaczyński

- Czy ten marsz organizował PiS, czy to była "Gazeta Polska", czy to był jeszcze jakiś trzeci komitet pod tytułem, nie wiem, "Obrony Paranoi" czy czegoś tam innego, to mnie naprawdę nie interesuje. Wiem tylko jedno - że za tym stał prezes Kaczyński i ludzie z jego partii, bo on na tym wiecu przemawiał i on w tym wiecu szedł na rynek. (...) Jeżeli dzisiaj PiS szuka gdzie indziej winnego, to niech sobie znajdzie kogoś, kto im ten pochód organizował, wziął moją muzykę i jej użył - oświadczył Preisner. - Bardzo proszę, żeby panowie [z PiS-u - red.] przeszli razem przez rynek i przeprosili mnie za to, że wykorzystali coś bez mojej wiedzy i zgody. Bo oświadczam, że nie jestem wyznawcą żadnej religii smoleńskiej, żadnej sekty smoleńskiej, żadnej teorii zamachowej. Nigdy w życiu nie napiszę niczego dla PiS-u. Oddam sprawę do sądu - zapowiedział kompozytor.

- Podejmę kroki prawne, ponieważ nie zamierzam być wycieraczką PiS - mówił. - Nie chcę nic od nich, chcę tylko, żeby się odczepili od tego, co ja robię. Mają dość swoich apologetów, niech ich zatrudnią - uznał.

Mamy wolną Polskę, nie ma powodu się zbroić

- Od 1989 r. mamy wolną Polskę, ja w takim kraju żyję, nie ma powodu się zbroić. Jeżeli ktoś uważa, że jest inaczej, to niech sobie szuka innego apologety, innych ludzi, którzy będą (...) udowadniali, że białe jest czerwone - mówił, nawiązując do słów Asnyka wykorzystanych w utworze.

W wierszu "Miejcie nadzieję" czytamy m.in.: "Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić: kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, mężom przystało w milczeniu się zbroić..."

PiS: Nie został wykorzystany - odtworzony - żaden utwór Preisnera

Wcześniej biuro prasowe PiS zaprzeczyło w oświadczeniu, że podczas organizowanych przez tę partię obchodów rocznicy pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich w Krakowie wykorzystano kompozycję Preisnera.

"W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi wczorajszych uroczystości upamiętniających III rocznicę pogrzebu śp. pary prezydenckiej, Prawo i Sprawiedliwość oświadcza, że podczas uroczystości organizowanych przez PiS nie został wykorzystany - odtworzony - żaden utwór Zbigniewa Preisnera" - podkreślono w dzisiejszym oświadczeniu biura prasowego PiS.

Jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów

Radio Zet podało dzisiaj rano, że kompozytor ma pretensje do Prawa i Sprawiedliwości za wykorzystanie jego utworu w czasie czwartkowych uroczystości w Krakowie, upamiętniających trzecią rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej.

Preisner jest jednym z najbardziej znanych polskich kompozytorów muzyki filmowej oraz teatralnej. Światową sławę przyniosła mu współpraca z Krzysztofem Kieślowskim, dla którego stworzył muzykę do większości filmów, m.in. "Podwójnego życia Weroniki".

Zobacz także
Komentarze (565)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 1112 razy 832

  Pan Preisner ma rację że dziadom nie odpuści .Mają swoich "wybitnych" poetów i muzyków Rymkiewicz i Kukiz już im nie wystarczają za cieniutcy są muszą porządnych ludzi do swoich paskudnych gierek wciągać

 • fakiba

  Oceniono 830 razy 636

  A mogli nająć nadwornych grajków Pietrzaka, Rosiewicza albo innego Kukiza i nie mieli by pisiory problemów

 • 99venus

  Oceniono 667 razy 517

  prezes teraz umizga się do opcji niemieckiej na Śląsku więc nie ma czasu na takie pierdoły jak prawa autorskie.ten facet nie ma żadnych zahamowań,zrobi wszystko aby dojść do celu czyli żłobu.nawet po trupach.

 • chi_neng1

  Oceniono 602 razy 414

  " Bo oświadczam, że nie jestem wyznawcą żadnej religii smoleńskiej, żadnej sekty smoleńskiej, żadnej teorii zamachowej. Nigdy w życiu nie napiszę niczego dla PiS-u. Oddam sprawę do sądu - zapowiedział kompozytor. "

  Brawo panie Preisner !!!

  Wreszcie ktos kto ma cywilny kuraz i nazywa rzeczy po imieniu !

  Wiecej takich, prosimy !

 • krzywelustro

  Oceniono 273 razy 195

  Kiedy poszukiwano odtwórcy roli Lecha Kaczyńskiego w filmie Antoniego Krauzego, przyszli twórcy ogłosili, że główne role w filmie zagrają najwybitniejsi aktorzy. Na tej fali zwrócili się do Mariana Opani, lecz gdy ten odmówił - prawi i sprawiedliwi nazwali Go marnym komediantem. W tym momencie akcje p. Mariana błyskawicznie poszły w górę.

  Teraz czekam, kiedy ci sami prawi i sprawiedliwi nazwą p. Preisnera weselnym grajkiem. Pan Zbigniew powinien to odebrać jako nadzwyczaj pozytywny i wartościowy komplement.

 • dziadekjam

  Oceniono 278 razy 192

  Tak się zastanawiam. Czy nie ma żadnych nagrań z tego "kaczego marszu"? Jeżeli nie ma żadnych "dowodów materialnych", to w bitwie na świadków i słowa czarno widzę szanse Preisnera. PiSiarnia kwestionuje namacalne dowody, jakie więc znaczenie będą miały słowa, a i ewentualne nagrania zostaną ocenione przez kaczystów jako zmanipulowane..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje