Jaruzelski o Grudniu '70: Gdyby wyrok był wyższy, byłbym zniesmaczony

19.04.2013 16:11
Gen. Wojciech Jaruzelski w Sejmie, 2009 rok

Gen. Wojciech Jaruzelski w Sejmie, 2009 rok (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Gdyby wyrok ws. Grudnia '70 był wyższy, byłbym zniesmaczony - powiedział gen. Wojciech Jaruzelski, który 43 lata temu, w czasie wydarzeń na Wybrzeżu, był szefem MON. Dzisiaj sąd uniewinnił wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, a na dwa lata w zawieszeniu skazał dwóch b. wojskowych.
89-letni Jaruzelski był jednym z oskarżonych w sprawie masakry robotników w grudniu 1970 r. Jego sprawa została zawieszona ze względu na stan zdrowia.

- Mogę jedno powiedzieć, że gdyby był wyższy wyrok, to byłbym tym bardzo zniesmaczony - powiedział Jaruzelski.

Dzisiaj sąd uniewinnił wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, a na dwa lata w zawieszeniu skazał dwóch b. wojskowych.

Jaruzelski: Dostatecznie dużo tych oskarżeń

Jaruzelski nie chciał szerzej komentować orzeczenia. - To jest sprawa, która ma wymiar państwowy, ciągnący się latami, ja też w to byłem włączony. Dopóki nie będzie rozstrzygnięta moja osobista sprawa - a nie wiem, czy będzie w ogóle z uwagi na stan mojego zdrowia - nie chcę komentować - tłumaczył generał.

Dopytywany dodał, że jeżeli nie będzie mu dane się już wypowiedzieć, "to tym lepiej, bo dostatecznie dużo tych oskarżeń - za stan wojenny i tak dalej".

Sąd: Decyzja o użyciu broni przestępcza

Sąd uznał, że decyzja o użyciu broni w Grudniu '70 była bezprawna i przestępcza. Podkreślił zarazem, że wyrok dotyczy nie całości wydarzeń z 1970 r. i wszystkich zajść na Wybrzeżu - w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Elblągu - tylko trzech konkretnych osób, które pozostały na ławie oskarżonych.

Sąd nie mówił też o roli innych oskarżonych, których sprawy ze względu na stan zdrowia w ostatnich latach zawieszono, w tym Jaruzelskiego. Niezależnie od ogólnej oceny Grudnia '70 - wyjaśnił sąd - odpowiedzialność każdego z oskarżonych musi być oceniana indywidualnie.

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje