Kaczyński o wyroku ws. Grudnia '70: To jest dowód, że III RP jest kontynuacją PRL

19.04.2013 15:33
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Skandalicznym nazwali politycy PiS ogłoszony dziś wyrok ws. Grudnia '70. - To jest ostateczny dowód, że III RP jest w istocie kontynuacją PRL i w związku z tym powinna być zmieniona w IV RP - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że b. premier PRL Stanisław Kociołek został uniewinniony, a dowódcy wojska pacyfikujący protesty robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. skazani na kary dwóch lat więzienia w zawieszeniu na cztery lata nie za zabójstwo, ale za śmiertelne pobicie.
- Trudno mi tu nawet dobrać słowa. To są kpiny z tych wszystkich, którzy zginęli, zostali ranni, skatowani. Tam katowali ludzi w taki wyjątkowo brutalny i przemyślany sposób. To jest ostateczny dowód, że III RP jest w istocie kontynuacją PRL i w związku z tym powinna być zmieniona w IV RP - ocenił w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie prezes PiS.

Wyrok ostro skrytykowali także politycy PiS Andrzej Jaworski i Stanisław Piotrowicz. Podkreślali, że sąd jednocześnie uznał, iż decyzja o użyciu broni na Wybrzeżu w Grudniu '70 była bezprawna i przestępcza, oraz uniewinnił "osobę odpowiedzialną politycznie", czyli Stanisława Kociołka. Wyroki w zawieszeniu politycy PiS nazwali "formą uniewinnienia politycznego, ale także czysto ludzkiego osób bezpośrednio zaangażowanych".

"To wielki cień na wymiarze sprawiedliwości"

PiS podkreśliło też, że żadnych konsekwencji w sprawie Grudnia '70 nie poniósł gen. Jaruzelski. - Nie da się tego wyroku określić inaczej jak skandalu, wielkiego cienia na wymiarze sprawiedliwości. Pociągnięci do odpowiedzialności nie zostali główni sprawcy, uniewinniono tych, którzy pociągali za sznurki - podkreślił Piotrowicz.

Sąd uniewinnił dziś Stanisława Kociołka od zarzutu polegającego na namawianiu w wystąpieniu telewizyjnym z 16 grudnia 1970 r. robotników do pójścia nazajutrz do pracy, w wyniku czego w Gdyni śmierć poniosło 13 osób, a wielu zostało rannych. Skazani zostali Bolesław F. (zastępca dowódcy jednostki ds. politycznych w Gdyni) i Mirosław W. (dowódca kompanii tłumiącej protesty 16 grudnia w Gdańsku), którzy wydawali rozkaz użycia broni wobec robotników. Sąd uznał, że nie są winni zabójstwa, lecz pobicia ze skutkiem śmiertelnym, i skazał ich za to na kary po 4 lata więzienia, które na mocy amnestii z 1989 r. obniżył o połowę i zawiesił ich wykonanie.

Prokuratura zapowiedziała już złożenie apelacji, oceniając wyrok jako "wewnętrznie sprzeczny".

Zobacz także
Komentarze (182)
Kaczyński o wyroku ws. Grudnia '70: To jest dowód, że III RP jest kontynuacją PRL
Zaloguj się
 • and-j1

  Oceniono 1 raz 1

  Wysłał niewinnych ludzi na wycieczkę wyborczą do Katynia a teraz szuka winnych.
  Wprowadza swoje prawo sądy są nie ważne, ważna jest tylko jedna prawda którą on głosi. Niech żyje przewodnia siła narodu PiS ................

 • hardy1

  Oceniono 1 raz 1

  ...a Prezes Tysiąclecia ciągle marzy o "wadzy w Wolsce"...
  ♫ Marzenia, jak ptaki,
  szybują po niebie,
  lecz "wadza", Jarkaczu,
  to już nie dla ciebie...♫

 • uczonykot

  0

  Tak Bogiem a prawdą, ja również nie jestem przekonany o winie Kociołka ( miałem 21 lat w 70-tym i pamiętam).
  Kociołek wiedział jakie jest nastawienie KC, wiedział również jakie jest nastawienie Janczyszyna do strzelania do ludzi. Namawiał stoczniowców do powrotu do pracy, chcąć uniknąć starć, natomiast, albo zamieszani na górze, albo zła wola "twardogłowych" spowodowała bład na lini W-wa - dowództwo wojsk, no i stało się co się stało. Uważam, że dokumenty poginęły i to była jedyna możliwa w tej sytuacji reakcja sądu. Historia i Bóg rozliczy cały ten zły czas grudnia 70.

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  "Kaczyński o wyroku ws. Grudnia '70: To jest dowód, że III RP jest kontynuacją PRL"

  jak za czasów IV RP prokuratorzy i sędziowie, Jarkowi przydupasy,
  nie byli w stanie udowodnić winy to czemu on kwacze?

 • klan_fan

  Oceniono 1 raz 1

  Niestety prezes ma rację. Jest jak w PRL. Dlatego Kaminski ani Ziobro nie beknęli za swoje nadużycia...

 • piemont12

  Oceniono 2 razy 2

  kto to mówi !? Osobnik wykarmiony piersią PZPR-u, jak i jego braciszek !...Kim byli, jak żyli Kaczyńscy w 1970 ?

  host26.pl/2010/12/11/kim-sa-kaczynscy-fakty-mity/

  safari.blox.pl/2007/09/czy-ojciec-Jarosawa-i-Lecha-Kaczynskich-wyludzil.html

 • totapis500

  Oceniono 2 razy 2

  Ten żydo-komunistyczny bachor razem z bratem wyprowadzili dokumenty z IPN dotycząced działalności patrioty ich tatusia wielkiego budowniczego PRL-u,a jego budowanie polegało na donoszeniu prokuratorowi Śiątkowskiemu mianowanemu przez Stalina wiele dziesiątek ludzi straciło życie wśród nich cichociemni,chłopcy z AK,a za zasługi dostał willę w której wychowały się te przygłupie konusy.

 • szary-polak

  Oceniono 4 razy 2

  J.Kaczyński z bratem Lechem, byli wykarmieni przez komunę, PZPR..! o Kaczyński robił w 1970 !? Miał 21 lat.
  Żył sobie zdrowo, studiował, gdy nas, ludzi pracy gnojono i mordowano ! A teraz ten łobuz napina się i9 drze morde...Tfu !

 • wuem43

  Oceniono 3 razy 3

  A on jest dowodem bezilnosci medycyny wobec zaawansowanej głupoty i zarozumialstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje