Kaczyński o wyroku ws. Grudnia '70: To jest dowód, że III RP jest kontynuacją PRL

19.04.2013 15:33
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Skandalicznym nazwali politycy PiS ogłoszony dziś wyrok ws. Grudnia '70. - To jest ostateczny dowód, że III RP jest w istocie kontynuacją PRL i w związku z tym powinna być zmieniona w IV RP - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że b. premier PRL Stanisław Kociołek został uniewinniony, a dowódcy wojska pacyfikujący protesty robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. skazani na kary dwóch lat więzienia w zawieszeniu na cztery lata nie za zabójstwo, ale za śmiertelne pobicie.
- Trudno mi tu nawet dobrać słowa. To są kpiny z tych wszystkich, którzy zginęli, zostali ranni, skatowani. Tam katowali ludzi w taki wyjątkowo brutalny i przemyślany sposób. To jest ostateczny dowód, że III RP jest w istocie kontynuacją PRL i w związku z tym powinna być zmieniona w IV RP - ocenił w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie prezes PiS.

Wyrok ostro skrytykowali także politycy PiS Andrzej Jaworski i Stanisław Piotrowicz. Podkreślali, że sąd jednocześnie uznał, iż decyzja o użyciu broni na Wybrzeżu w Grudniu '70 była bezprawna i przestępcza, oraz uniewinnił "osobę odpowiedzialną politycznie", czyli Stanisława Kociołka. Wyroki w zawieszeniu politycy PiS nazwali "formą uniewinnienia politycznego, ale także czysto ludzkiego osób bezpośrednio zaangażowanych".

"To wielki cień na wymiarze sprawiedliwości"

PiS podkreśliło też, że żadnych konsekwencji w sprawie Grudnia '70 nie poniósł gen. Jaruzelski. - Nie da się tego wyroku określić inaczej jak skandalu, wielkiego cienia na wymiarze sprawiedliwości. Pociągnięci do odpowiedzialności nie zostali główni sprawcy, uniewinniono tych, którzy pociągali za sznurki - podkreślił Piotrowicz.

Sąd uniewinnił dziś Stanisława Kociołka od zarzutu polegającego na namawianiu w wystąpieniu telewizyjnym z 16 grudnia 1970 r. robotników do pójścia nazajutrz do pracy, w wyniku czego w Gdyni śmierć poniosło 13 osób, a wielu zostało rannych. Skazani zostali Bolesław F. (zastępca dowódcy jednostki ds. politycznych w Gdyni) i Mirosław W. (dowódca kompanii tłumiącej protesty 16 grudnia w Gdańsku), którzy wydawali rozkaz użycia broni wobec robotników. Sąd uznał, że nie są winni zabójstwa, lecz pobicia ze skutkiem śmiertelnym, i skazał ich za to na kary po 4 lata więzienia, które na mocy amnestii z 1989 r. obniżył o połowę i zawiesił ich wykonanie.

Prokuratura zapowiedziała już złożenie apelacji, oceniając wyrok jako "wewnętrznie sprzeczny".

Zobacz także
Komentarze (182)
Zaloguj się
 • andrzej.frant

  Oceniono 241 razy 165

  Jak już powróci IV RP to nawet wnuki oskarżonych, a nawet i podejrzanych trafią do kamieniołomów.
  Bo nie ma niewinnych.
  Są tylko źle przesłuchani.

 • drupal

  Oceniono 240 razy 162

  Ma rację. A PiS jest kontynuacją PZPR z Kaczyńskim jako kontynuacją Gomułki. Wszystko pięknie wiąże się w jedną spójną całość. Tylko Macierewicz jest kiepską kontynuacją Dzierżyńskiego.

 • michalpopiel

  Oceniono 133 razy 101

  Ma yto juz raz przezylismy. W IV RP wyroki zapadaly na rozkaz prezia.
  Najlepiej byloby zlikkwidowac wszelskie sady. Po co nam sady? Prezes wie najlepiej kto jest winny a kto nie!

 • bogda35

  Oceniono 105 razy 75

  Ręce opadają. Osiemnascie lat trwa proces,ginie około 1oo niewinnych ludzi - jeszcze zyja świadkowie zbrodni - winnych NIE MA !!!! Ale jest jeszcze Bóg na niebie- i na Jego sprawiedliwośc pozostaje nam liczyc - skoro na sprawiedliwośc ludzka liczyc nie mozemy . A Kaczyński niech nie rznie głupa- co zrobił w tej sprawie bedąc u władzy / NIC !!!! zabawiał sie z agentem Tomkiem sciganiem głupawej posłanki, zemsta na Lepperze, pokazami w TV - a co zrobil dla tych z "Wujka" ,dla tego procesu ? i teraz ma czelnosc sie oburzac ????

 • pogostarek

  Oceniono 103 razy 67

  Kaczynski ty nie masz prawa się o tym wypowiadać, byleś jesteś i będziesz nikim tak jak twój brat żaden i nikogo prezydent który tylko chwilowo i przez przypadek znalazł się na wawelu.

 • zalpeel

  Oceniono 70 razy 46

  To, że w polskiej polityce funkcjonuje ktoś taki jak DżejKej jest najlepszym przykładem na to, jak ułomna jest III RP...

 • gnooostyk

  Oceniono 26 razy 16

  To w IV RP została ZAMORDOWANA Barbara Blida.

  Najbardziej jednak boli to, że jej mordercy i zleceniodawcy mordu NIE ZOSTALI UKARANI!!!

 • zlappande

  Oceniono 21 razy 15

  dla jarkacza kazdy wyrok, w ktorym rodzinka Kaczynskich nie zyskuje jakichs nowycjh 3 milionow jest skandalem

 • rgosc7

  Oceniono 17 razy 15

  Rozumiem, że w następnej odsłonie IV RP sądy się zlikwiduje i sam prezio będzie orzekał...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje