Boston: zidentyfikowano obu podejrzanych mężczyzn. To bracia z południowej Rosji

19.04.2013 13:03
Podejrzani o zamach na Maratonie Bostońskim

Podejrzani o zamach na Maratonie Bostońskim (Fot. Uncredited AP)

19-letni Dżochar i 26-letni Tamerlan Carnajew - to dwójka podejrzanych o organizację poniedziałkowego zamachu na mecie Maratonu Bostońskiego. Mężczyźni, z których starszy zginął w czwartek, są braćmi i pochodzą z południowej Rosji. Spływające informacje na temat obu tworzą jednak dość nieoczekiwane sylwetki - Dżochar był wzorowym studentem ze stypendium od miasta Cambridge, a Tamerlan marzył o reprezentowaniu USA w kick-boxingu na olimpiadzie i zostaniu inżynierem.
CZYTAJ NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO Z WYDARZEŃ W BOSTONIE >>>

Ścigany przez bostońską policję i FBI Dżochar Carnajew to jeden z dwóch podejrzanych o dokonanie poniedziałkowych zamachów w czasie Maratonu Bostońskiego. Nastolatek pochodzi z południowej części Rosji, która graniczy z Czeczenią, i jest młodszym bratem drugiego podejrzanego mężczyzny, 26-letniego Tamerlana, który w czwartek został śmiertelnie raniony przez policję.Bracia Carnajew od 10 lat w USA

Ścigany przez policję 19-latek - dodatkowo poszukiwany w związku z zabójstwem policjanta - i jego starszy brat według amerykańskich mediów przyjechali do USA z rodziną 10 lat temu z Kaukazu.

Rodzina braci Carnajewów mieszka przy Norfolk Street, w uważanej za spokojną dzielnicy w centrum Cambridge. - Tu mieszka wielu studentów Harvardu, to nie jest jakaś dzielnica z problemami - opowiada Cathryn Cluever, która pracuje w Kennedy School of Government na Uniwersytecie Harvarda.

Jak podał jednak serwis Patch.com, matka mężczyzn, 45-letnia Zubejdat Carnajewa, rok temu została aresztowana za próbę kradzieży ubrań damskich o wartości ponad 1,6 tys. dolarów. Postawiono jej też dwa zarzuty zniszczenia cudzego mienia.

Ojciec: Dżochar to prawdziwy anioł

Ojciec mężczyzn, który nadal mieszka w Rosji, w rozmowie z AP wyznał, że jego młodszy syn, czyli Dżochar, to "niezwykle uzdolniony student medycyny" i "prawdziwy anioł". 19-latek w 2011 r. ukończył zresztą prestiżową Cambridge Rindge and Latin School i otrzymał 2,5 tys. dolarów stypendium naukowego od miasta Cambridge w stanie Massachusetts na dalszą edukację.

- To całkiem niezła szkoła w zachodniej części Cambridge - powiedział o liceum nastolatka doktorant na Uniwersytecie Harvarda Andrzej Nowojewski.

Profesor prawa na Uniwersytecie Massachusetts Dartmouth Adam Sulkowski relacjonował, że w wywiadzie dla lokalnego radia koleżanka podejrzanego określiła go jako "dobrego, bardzo zabawnego" kolegę, z którym "wszyscy lubili spędzać czas" i z którym "świetnie się rozmawiało". - Ktoś inny, kto go znał, też mówił, że nie wierzy, by taki spokojny chłopak mógł zrobić coś podobnego - przyznał Sulkowski.

Kolega z sąsiedztwa: To był normalny dzieciak. Ciężko mi w to uwierzyć

- Wszyscy jesteśmy w szoku. To był normalny dzieciak, razem się bawiliśmy, byliśmy dobrymi kolegami. Ciężko mi w to uwierzyć. Nie było żadnych sygnałów, że mógłby coś takiego zrobić - powiedział w rozmowie z CNN Eric Mercado, kolega poszukiwanego Dżochara.

Mercado, który skończył tę samą szkołę publiczną, co poszukiwany, dodał, że mieszkał niedaleko Dżochara, ale nie znał jego starszego brata.

- Wydawał się spokojnym, skromnym, młodym człowiekiem - powiedział z kolei dyrektor basenu, na którym Dżochar pracował jako ratownik - George McMasters.

Jak podaje CNN, Dżochar otrzymał amerykańskie obywatelstwo 11 września 2012 r.

Profil Dżochara na VK: islam, kariera i pieniądze

Media dotarły do profilu na rosyjskim serwisie społecznościowym VK, który najprawdopodobniej należy właśnie do Dżochara A. Carnajewa. 19-latek w zakładce "informacje" podaje, że urodził się 22 lipca 1993 r. Jako swoją pierwszą szkołę wskazuje placówkę w Machaczkale, stolicy Dagestanu, do której uczęszczał rok.

Fot. za Djohar Tsarnaev/VK.com

Opis swoich poglądów na świat zamyka w jednym słowie: "islam", a swoje cele życiowe opisuje jako "kariera i pieniądze". W podkategorii "związki" deklaruje z kolei, że jest singlem. Należy też do grupy "Wolna Czeczenia".

Tamerlan: Wartości przestały się już liczyć

Media namierzyły starszego z braci na stronie fotografa Johannesa Hirna, który zrobił Rosjaninowi sesję zdjęciową podczas jednego z jego treningów kick-boxingu - 26-letni Tamerlan Carnajew miał reprezentować Nową Anglię na zawodach w Salt Lake City i marzył reprezentowaniu kiedyś USA na Igrzyskach Olimpijskich.

W podpisach do zdjęć Hirna można przeczytać m.in., że Tamerlan pochodzi z Czeczenii, skąd w latach 90. musiał uciekać z rodziną. W USA był od 5 lat i studiował w Bostonie na Bunker Hill Community College, bo "chciał zostać inżynierem". Mimo to, jak zadeklarował, w Stanach nie miał żadnych amerykańskich przyjaciół. "Nie rozumiem ich" - wyznał.

Carnajew na YouTube: Allah jest tym jedynym

Niezależnie od tego Carnajew pragnął uzyskać amerykańskie obywatelstwo i wierzył, że sukcesy w kick-boxingu mu w tym pomogą. Jak dodał, jako zadeklarowany muzułmanin jakiś czas wcześniej przestał palić papierosy i pić alkohol, ponieważ "Bóg tego zabronił". "Dziś nie ma już żadnych wartości. A ludzie nie potrafią się kontrolować" - ocenił.

Buzzfeed przeanalizował ponadto kanał na YouTube, który również miał należeć do 26-latka. Większość filmów, które dołączył do swoich playlist, ma związek z islamem albo działalnością terrorystyczną. Ostatnim kanałem, który Tamerlan "polubił", był "Allah jest tym jedynym".

Odpowiedzialny za zamach i śmierć policjanta?

Dżochar A. Carnajew - zaledwie cztery godziny po konferencji prasowej FBI, na której został wskazany jako jeden z dwóch, obok brata, podejrzanych - był uwikłany w strzelaninę na kampusie uniwersyteckim uczelni Massachusetts Institute of Technology (MIT). W wyniku zajścia zginął policjant, a 19-latek zdołał uciec.

Krótko potem w odległym o 10 km Watertown (przedmieścia Bostonu) wybuchła kolejna strzelanina. Po pościgu policja zatrzymała mocno rannego Tamerlana Carnajewa. Został on przewieziony do szpitala, gdzie niedługo później zmarł.

Carnajew jest obecnie pilnie poszukiwany przez policję. Ostrzega się, że jest on groźny i może być uzbrojony. W akcji bierze udział nawet 9 tysięcy funkcjonariuszy.

Zamachy w Bostonie: relacja na żywostrzelanina w Watertown | wykładowca relacjonuje strzelaninę na Twitterze | zdjęcia | kim jest podejrzany | zdjęcia świadków z Twittera

Zobacz także
Komentarze (697)
Boston: zidentyfikowano obu podejrzanych mężczyzn. To bracia z południowej Rosji
Zaloguj się
 • plumgazeta

  0

  W roku 1883 ukończył z wyróżnieniem liceum w Symbirsku i rozpoczął studia na Uniwersytecie Petersburskim na wydziale nauk ścisłych.
  Kto to taki?
  A żydowski kałmuk, starszy z braci Uljanowów co zamach na władze szykował. I gardłem przypłacił.

 • anahat

  Oceniono 3 razy 3

  nie mogę się nadziwić, jak ciemny naród wierzy we wszystko, co mainstreamowe media im wciskają

 • korcia2000

  Oceniono 3 razy 3

  Najciekawsze jest to, że o braciach Carnajew mówi się cały czas jako o PODEJRZANYCH a nie jako PRZESTĘPCACH. Zatem nie ma pewności, że są sprawcami zamachu. A równocześnie gromko mówi się o sukcesie policji. Czy przypadkiem nie zastosowano starej, dobrej metody znanej z zabójstwa prezydenta Kennedy'ego: dopaść byle podejrzanego, następnie go zastrzelić - i po kłopocie. Wil syty i koza cała...

 • plumgazeta

  Oceniono 2 razy 0

  Polska jako państwo powstało dzięki 2 ludziom.
  To oni zwrócili uwagę opini miedzynarodowej.
  Jeden zabił Cara, drugi prezydenta USA . to nie było dawno. !00-120 lat temu.
  Nasi w te klocki są jednak najlepsi.
  Oczywiście był jeszcze Piłsudski-ale jako dzieciak nic nie wiedział i był tylko przewodnikiem po Wilnie. Za to jego brat zainkasował dożywotni Sybir.
  Był jeszcze Dzierżyński.
  I trudno o nich wszystkich powiedzieć, że byli katolami czy islamistami. Raczej nauka Marksa i tego nurtu ich zbudowała. I bezmierne poczucie wolności.

 • m33h0w

  Oceniono 3 razy 1

  Po co Czeczeni mieliby atakować USA? Przecież Ameryka była im przychylna.

 • supon1954

  Oceniono 4 razy 4

  Po pierwsze to nie Rosjanie a Czeczeni
  Po drugie nie pochodzą z południowej Rosji lecz republik kaukaskich
  Po trzecie to typowi jankesi, emigranci z jankeskim obywatelstwem, wychowani przez jankeski system szkolnictwa.
  Reszta to dorabianie ideologi do faktów.

 • piehemoth

  Oceniono 8 razy -4

  Nie "normalne dzieciaki" tylko śmierdzące islamskie szczury.

 • cillian1

  Oceniono 4 razy -2

  coś mi tu śmierdzi - jeden to jakiś rockowy gwiazdor, albo mam jakieś dziwne dane!

  zupełnie nie pasują do obrazu debila muslima!

  Może to katole?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje