Stanisław Kociołek uniewinniony ws. Grudnia'70. Dwaj wojskowi dostali kary w zawieszeniu

19.04.2013 11:00
Proces ws. Grudnia'70

Proces ws. Grudnia'70 (Fot. Sławomir Kamiński / AG)

Były wicepremier PRL Stanisław Kociołek został uniewinniony, a dowódcy wojska pacyfikujący protesty robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. skazani na kary 2 lat więzienia w zawieszeniu na 4 lata - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Sprawa dotyczyła masakry na Wybrzeżu w Grudniu 1970 roku.
Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby (początkowo było ich 12): b. wicepremier PRL Stanisław Kociołek oraz b. wojskowi - dowódca batalionu blokującego bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej Mirosław W. i Bolesław F., zastępca ds. politycznych dowódcy 32. Pułku Zmechanizowanego blokującego Stocznię w Gdyni. Prokuratura zarzuciła im sprawstwo kierownicze zabójstwa, groziło im formalnie dożywocie. Nie przyznawali się do zarzutów. Sprawę ówczesnego szefa MON gen. Wojciecha Jaruzelskiego sąd w 2011 r. zawiesił ze względu na zły stan zdrowia.

Sąd zakończył proces - po 18 latach od wniesienia aktu oskarżenia - w styczniu br. prokurator zażądał dla oskarżonych kar po 8 lat więzienia i po 10 lat pozbawienia praw publicznych. Obrońcy i oskarżeni wnieśli o uniewinnienie. Sąd uniewinnił Kociołka od zarzutu polegającego na namawianiu w wystąpieniu telewizyjnym z 16 grudnia 1970 r. robotników do pójścia nazajutrz do pracy, w wyniku czego w Gdyni śmierć poniosło 13 osób, a wielu zostało rannych.

Skazani zostali Bolesław F. (zastępca dowódcy jednostki ds. politycznych w Gdyni) i Mirosław W. (dowódca kompanii tłumiącej protesty 16 grudnia w Gdańsku), którzy wydawali rozkaz użycia broni wobec robotników. Sąd uznał, że nie są winni zabójstwa, lecz pobicia ze skutkiem śmiertelnym i skazał ich za to na kary po 4 lata więzienia, które na mocy amnestii z 1989 r. obniżył o połowę i zawiesił ich wykonanie.

W grudniu 1970 r. rząd PRL ogłosił drastyczne podwyżki cen na artykuły spożywcze, co wywołało demonstracje na Wybrzeżu. Według oficjalnych danych, na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od strzałów milicji i wojska zginęło 45 osób, a 1165 zostało rannych.

Wyrok jest nieprawomocny. Jak poinformował przewodniczący 5-osobowego kompletu sędziowskiego Wojciech Małek, orzeczenie było niejednogłośne, bo dwoje ławników - Małgorzata Polak i Szczepan Piotrowski - złożyło zdanie odrębne co do winy Kociołka.

Zobacz także
Komentarze (96)
Stanisław Kociołek uniewinniony ws. Grudnia'70. Dwaj wojskowi dostali kary w zawieszeniu
Zaloguj się
 • totalnyamator

  0

  zdychajcie komunistyczni zbrodniarze, jak najdłużej i w cierpieniach!

 • anthrax_2

  0

  Jaruzelski skomentował wyrok tak-gdyby był wyższy,byłbym zniesmaczony
  Kawior by mu na śniadanie nie smakował ?

 • kingstonny

  Oceniono 3 razy 1

  Panowie wojskowi zostali skazani na smieszne wyroki, a na dokladke, pozostaja anonimowi. ZADEN demokratyczny kraj na swiecie, od Norwegii do Nowej Zelandii, nie troszczy sie tak o ukrycie tozsamosci swoich przestepcow – w tym nawet straszliwych bandytow - jak Polska. No ale, moze to i racja. Wszak mogli by sie obrazic za pokazanie buzi jednego czy drugiego. Jezeli polski system troskliwego ukrywania tozsamosci nawet skazanych juz przestepcow jest taki genialny i prawy, to dlaczego nie ma go zaden demokratyczny kraj?

  A takze - pokaz mnie jeden demokratyczny kraj na swiecie gdzie ZAROWNO prokurator jak i sedzia maja immunitety. Ten stalinowski element prawa, zapewne importowany z ZSRR gdzies w latach 1945- 50 w celu umacniania ”wladzy ludowej”, zostal w Polsce skrzetnie zachowany i ma sie dobrze. Dlaczego?

 • leser.1

  Oceniono 3 razy 1

  Tak,tak!

  "Przez Kępy i Moczary
  z Kociołkiem w ręce
  i Motyką na plecach
  --parł Gierek do Władzy!

 • josif47

  Oceniono 5 razy 1

  Zabic bandytow. Razem z sedziami. Oto sprawiedliwosc.

 • sokratovicz

  Oceniono 4 razy 2

  Mirosław W.
  Bolesław F.
  jak widać w gazecie.pl bandziory pozostają anonimowi.

 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz 1

  Wszelkie polskie relacje sądowe powinny zawierać imiona i nazwiska składu sędziowskiego.
  tylko w nielicznych sprawach podsądni stanowią większe zagrożenie społeczne.

 • komix1

  Oceniono 8 razy 8

  "Krwawy Kociołek to kat Trójmiasta,
  Przez niego giną dzieci, niewiasty,
  Poczekaj draniu - my cię dostaniem!
  Janek Wiśniewski padł..."

  Chichot historii, ot co...

 • bart8777

  Oceniono 3 razy 3

  Żart.. Szkoda, że nikogo nie śmieszy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje