Stanisław Kociołek uniewinniony ws. Grudnia'70. Dwaj wojskowi dostali kary w zawieszeniu

19.04.2013 11:00
Proces ws. Grudnia'70

Proces ws. Grudnia'70 (Fot. Sławomir Kamiński / AG)

Były wicepremier PRL Stanisław Kociołek został uniewinniony, a dowódcy wojska pacyfikujący protesty robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. skazani na kary 2 lat więzienia w zawieszeniu na 4 lata - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Sprawa dotyczyła masakry na Wybrzeżu w Grudniu 1970 roku.
Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby (początkowo było ich 12): b. wicepremier PRL Stanisław Kociołek oraz b. wojskowi - dowódca batalionu blokującego bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej Mirosław W. i Bolesław F., zastępca ds. politycznych dowódcy 32. Pułku Zmechanizowanego blokującego Stocznię w Gdyni. Prokuratura zarzuciła im sprawstwo kierownicze zabójstwa, groziło im formalnie dożywocie. Nie przyznawali się do zarzutów. Sprawę ówczesnego szefa MON gen. Wojciecha Jaruzelskiego sąd w 2011 r. zawiesił ze względu na zły stan zdrowia.

Sąd zakończył proces - po 18 latach od wniesienia aktu oskarżenia - w styczniu br. prokurator zażądał dla oskarżonych kar po 8 lat więzienia i po 10 lat pozbawienia praw publicznych. Obrońcy i oskarżeni wnieśli o uniewinnienie. Sąd uniewinnił Kociołka od zarzutu polegającego na namawianiu w wystąpieniu telewizyjnym z 16 grudnia 1970 r. robotników do pójścia nazajutrz do pracy, w wyniku czego w Gdyni śmierć poniosło 13 osób, a wielu zostało rannych.

Skazani zostali Bolesław F. (zastępca dowódcy jednostki ds. politycznych w Gdyni) i Mirosław W. (dowódca kompanii tłumiącej protesty 16 grudnia w Gdańsku), którzy wydawali rozkaz użycia broni wobec robotników. Sąd uznał, że nie są winni zabójstwa, lecz pobicia ze skutkiem śmiertelnym i skazał ich za to na kary po 4 lata więzienia, które na mocy amnestii z 1989 r. obniżył o połowę i zawiesił ich wykonanie.

W grudniu 1970 r. rząd PRL ogłosił drastyczne podwyżki cen na artykuły spożywcze, co wywołało demonstracje na Wybrzeżu. Według oficjalnych danych, na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od strzałów milicji i wojska zginęło 45 osób, a 1165 zostało rannych.

Wyrok jest nieprawomocny. Jak poinformował przewodniczący 5-osobowego kompletu sędziowskiego Wojciech Małek, orzeczenie było niejednogłośne, bo dwoje ławników - Małgorzata Polak i Szczepan Piotrowski - złożyło zdanie odrębne co do winy Kociołka.

Zobacz także
Komentarze (96)
Zaloguj się
 • trombozuh

  Oceniono 198 razy 154

  Co innego, gdyby jechali po piwku na rowerze. Wtedy kara byłaby surowa. Ale strzelanie do robotników to nic takiego. Brawo sąd.

 • three-gun-max

  Oceniono 181 razy 109

  Przy okrągłym stole zostało ustalone, że włos im z głowy nie spadnie. Podziękujcie Adasiowi.

 • zdzisiek66

  Oceniono 119 razy 101

  Szanowni politycy.
  Jakby któryś z was zapragnął zrobić zamach stanu i zostać brutalnym dyktatorem, to niech uważa, żeby nie kazać strzelać do demonstrantów. Bo za 40 lat może za to trafić pod sąd i zostać surowo ukarany więzieniem. W zawieszeniu.

 • filipinski-wirus

  Oceniono 122 razy 96

  Za 0.5g marihuany w kieszeni dostałem zawiasy na 2 lata, 1000pln grzywny i dozór kuratora....
  A przecież nikogo nie zabiłem... gdzie tu sprawiedliwość ?

 • czynnik.rakotworczy

  Oceniono 86 razy 60

  gruba krecha dla ludzi honoru - brawo!

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 69 razy 55

  Rząd PRL ogłosił wtedy drastyczne podwyżki cen
  -----------
  PRL-ownia się skończyła, teraz co chwilę są podwyżki, a protestujących nie widać.

 • niestetyzajetekonto

  Oceniono 69 razy 51

  Jeżeli ktokolwiek żył w iluzji, że jakiś komuch za swój dorobek z czasów PRLu pójdzie siedzieć teraz chyba nie powinien mieć najmniejszych wątpliwości, że jest w błędzie.
  Nie w tym kraju, nie z tymi sądami.
  Prawo jest dla biedoty. Ma siedzieć cicho i robić za najmniejsze pieniądze w UE. Za jakiś czas może nawet będzie tak jak w Grecji, że zaczną do was strzelać gdy się upomnicie o zaległe półroczne pieniądze. Tymczasem ci z artykułu dostają tyle, że nie muszą się niczym przejmować, a sponsorują ich ci których gnębili. Ten kraj to kwintesencja ironii.

 • lukasz2010

  Oceniono 82 razy 46

  Wstyd i hańba!!!

 • jack20

  Oceniono 67 razy 45

  Po co te cyrki z sadami jesli mordercy i oprawcy dostaja wyroki w zawieszeniu ???Osobiscie olewam tych cymbalow w togach ale po kiego obciazaja spoleczenstwo kosztami procesow w ktorych Z GORY wiadomo , ze nikogo nie skarza ???!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje