PiS bezprawnie wykorzystało kompozycję Preisnera? Kompozytor wściekły, a PiS: "Nie wykorzystaliśmy jego utworów"

19.04.2013 07:32
Zbigniew Preisner

Zbigniew Preisner (Fot. Małgorzata Kujawka/AG)

Zbigniew Preisner jest wściekły na Prawo i Sprawiedliwość za wykorzystanie jego kompozycji w czasie wczorajszych uroczystości w Krakowie. Kompozytor nie dał na to zgody - podało Radio Zet. PiS stwierdziło w oświadczeniu, że nie wykorzystało żadnego utworu Preisnera.
Kompozycja Preisnera został użyta w czasie uroczystości upamiętniających trzecią rocznicę pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich. Preisner żąda, by politycy PiS przeszli teraz z Wawelu na krakowski Rynek z głośnikami, przez które ogłoszą, że kompozycji użyli nielegalnie. Jeśli tego nie zrobią, będą mieli proces - Preisner zapowiada to w rozmowie z Radiem Zet.

"Niech mi dadzą święty spokój. Nie jestem oszołomem"

- Oświadczam publicznie: nie jestem żadnym wyznawcą religii smoleńskiej. Nic mnie z tą grupą ludzi nie łączy. Nie jestem żadnym oszołomem, który wierzy w jakiś zamach. Mam tylko jedną prośbę do państwa z Prawa i Sprawiedliwości - żeby naprawdę dali mi święty spokój i przestali używać mojej twórczości do własnych, politycznych celów - dodaje kompozytor.

W odpowiedzi PiS wydało oświadczenie: "W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi wczorajszych uroczystości upamiętniających trzecią rocznicę pogrzebu śp. Pary Prezydenckiej Prawo i Sprawiedliwość oświadcza, że podczas uroczystości organizowanych przez PiS nie został wykorzystany - odtworzony - żaden utwór Zbigniewa Preisnera".

Zobacz także
Komentarze (319)
Zaloguj się
 • ptak57

  Oceniono 1060 razy 890

  To niewiarygodne ale wreszcie ktoś kto nie jest celebrytą a "tylko" twórcą osmielił się publicznie kaczystom powiedzieć prawdę ! ONI uważają się za NAJ w naszym kraju a skoro mają w nazwie PRAWO są upoważnieni do jego łamania ! Tak było , tak jest i ...nie łudzę się , tak pozostanie.

 • mistrzu162

  Oceniono 631 razy 521

  Do marszu z głośnikami najbardziej nadają się Brudziński z Hofmanem (śmiało mogliby pójść nawet bez głośników).
  Już ich widzę :-)))))
  buahaha!!!!

 • incipit

  Oceniono 599 razy 499

  »prawo i sprawiedliwość« - największa ściema w historii Polski. Złodzieje i kłamcy.

 • mirarob

  Oceniono 566 razy 484

  brawo panie Zbigniewie, wcześniej pani Herbert też się wkurzyła za zawłaszczanie tworczości. Proces jak najbardziej, jesli nie zrobią tego, o czym Pan mówi

 • niktwazny126

  Oceniono 487 razy 429

  Ciekawe, jak PREZES ustami kolejnego tłumacza wyjasni, dlaczego utwor wykorzystał i jakie miał do tego prawo. Na pewno uważa, że największemu z wielkich należy się wszystko, a akurat ten utwór pasował do prezesiego tańca na trumnie.

 • siekier35

  Oceniono 422 razy 374

  no to teraz pojadą po panu preisnerze...jak mógł poskąpić nutek na tak 'podniosłą' 'uroczystość' na cześć 'najwybitniejszego' syna 'narodu' polskiego/smoleńskiego?!

 • marc_pl

  Oceniono 335 razy 267

  Panie Zbigniewie Preisner właśnie skończył się pana spokojny byt, pisowska sekta która ma około 30 procent poparcia wśród oszołomionych mieszkańców naszego kraju nie daruje panu tego. Będzie pan musiał znieść najgorsze obelgi jakie będą na spływać na pana i pana rodzinę, nawet tych zmarłych..

 • 1katamarian

  Oceniono 85 razy 83

  Profesor Kaczynski?
  Zawsze mnie zastanawia, jakim przedziwnym sposobem kartofle przeszły przez wymagane w programie studiów egzaminy z dwóch języków nowożytnych nie znając ani jednego...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje