Pościg, strzały i wybuchy na przedmieściach Bostonu. Jeden z podejrzanych o zamach nie żyje, na drugiego trwa obława

19.04.2013 07:09
Jeden z podejrzanych o zamach na Maraton Bostoński nie żyje - donoszą amerykańskie media. Na drugiego trwa obława. Wszystko zaczęło się od strzelaniny na kampusie uczelni Massachusetts Institute of Technology (MIT). Zginął tam policjant. Krótko potem w odległym o 10 km Watertown (przedmieścia Bostonu) wybuchła strzelanina.


Bostońska policja potwierdza, że nie żyje podejrzany o zamach "mężczyzna w czarnej czapce". Wczoraj wieczorem FBI opublikowało zdjęcia dwóch podejrzanych (na podstawie nagrań z monitoringu) - młodych mężczyzn w bejsbolówkach: jednego w białej, drugiego w czarnej.

Policja wzywa też mieszkańców Watertown, by pozostali w domach, bo - jak donosi CNN - chce dokonać detonacji ładunków, które podejrzani mężczyźni zostawili, uciekając.

Policjant na kampusie nie żyje

Chaos w Bostonie zaczął się ok. 22.30 lokalnego czasu od strzelaniny na uniwersytecie Massachusetts Institute of Technology, gdzie policjant, odpowiadając na doniesienie o "niepokoju" na kampusie, podjął interwencję w okolicach tzw. Budynku 32. Nagle padły strzały. Funkcjonariusza trafiło kilka kul. Niedługo potem zmarł w szpitalu. Jego nazwiska na razie nie ujawniono - relacjonowali przedstawiciel biura prokuratora okręgu Middlesex i rzecznik stanowej policji Dave Prokopio.Sytuacja była "ekstremalnie niebezpieczna"

"Strzały padły w okolicach Budynku 32, który jest obecnie otoczony przez służby bezpieczeństwa" - oświadczył MIT w komunikacie. Położony w Cambridge w stanie Massachusetts (po drugiej stronie Rzeki Charlesa, vis-a-vis uczelni leży Boston) uniwersytet poinformował, że sytuacja była "ekstremalnie niebezpieczna", i ostrzegł studentów, by pozostali w swoich mieszkaniach.

"Trwa śledztwo. Policja przeczesuje kampus. Pozostańcie w swoich mieszkaniach do odwołania" - głosi skierowane do blisko 11 tys. studentów oświadczenie uczelni.

Pościg i strzelanina. Policja schwytała jednego z podejrzanych

Tymczasem na ulicach przedmieść Bostonu zapanował chaos. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jak wynika z rozmów na kanale policyjnym, do których dotarł Bloomberg, funkcjonariusze otrzymali doniesienie o porwaniu samochodu i prawdopodobnym postrzeleniu kolejnego policjanta w odległym o 10 km od uczelni MIT Watertown na przedmieściach Bostonu.

Niedługo później na ulicach Watertown doszło do strzelaniny, słychać było wybuchy. Aresztowano jednego mężczyznę. Telewizja pokazała go, jak leży na ziemi po tym, jak poddał się policji. Według "Boston Globe" to właśnie zatrzymany po strzelaninie w Watertown człowiek może być jednym ze sprawców poniedziałkowego zamachu. Liczne doniesienia potwierdzają, że mężczyźni uzbrojeni byli w ładunki wybuchowe.Policjant do dziennikarza: Chcesz żyć? Wyłącz komórkę

Według "Boston Globe" drugi z podejrzanych jest wciąż na wolności. Szuka go kilkuset policjantów i agentów FBI. Na miejscu jest też ekipa saperów. Trwa przesłuchanie zatrzymanego mężczyzny. Obecni na miejscu internauci relacjonują na Twitterze, jak doszło do jego aresztowania. "Wysiadaj z samochodu. Na kolana! Ręce za głową. Trzymaj swoje piep... ręce za głową, nie ruszaj nimi!" - cytuje policyjne komendy internauta Seth Mnookin z MIT. Według jego relacji policja kazała trzymanemu na muszce podejrzanemu rozebrać się - prawdopodobnie w obawie, że może mieć pod ubraniem materiały wybuchowe.

Niedługo potem "policja załadowała nagiego faceta do radiowozu" - napisał Mnookin. Dodał, że na miejsce przyjechały wozy sił specjalnych SWAT. Na miejscu są też agenci FBI i - jak donosi CNN - już setki policjantów. Mieszkańcy Watertown zostali ostrzeżeni, by nie wychodzić z domów.

- Jak chcesz żyć, wyłącz komórkę - miał według NBC powiedzieć jeden z policjantów do dziennikarza.MIT - najlepsza uczelnia techniczna na świecie

Massachusetts Institute of Technology (MIT) to jedna z najsłynniejszych uczelni technicznych na świecie. Ten całkowicie prywatny uniwersytet założono w 1861 r. dzięki inicjatywie kilkudziesięciu przedsiębiorców z rejonu Bostonu i Nowego Jorku. Na MIT powstały setki tysięcy patentów, a jej pracownikom naukowym przyznano wiele nagród za przełomowe odkrycia i rozwiązania m.in. z dziedzin cybernetyki, sztucznej inteligencji, języków komputerowych, robotyki i kryptografii, a także genetyki, immunologii, biologii molekularnej i wielu innych dziedzin nauki.

MIT została uznana za najlepszą uczelnię na świecie według THES - QS Światowego Rankingu Uniwersytetów w 2012 r. Wśród jej absolwentów są m.in. ekonomiści Ben Bernanke i Paul Krugman, astronauta z załogi Apollo 11 Buzz Aldrin czy były szef brytyjskiego MSZ David Miliband.

Zobacz także
Komentarze (78)
Zaloguj się
 • jpsi

  Oceniono 79 razy 61

  btw: "Na MIT powstały setki patentów"

  Redaktorzy, prosze was. Jeden profesor z MIT (Robert Langer) ma z 800, a kazdego roku MIT dostaje ze 200 i sklada ze 300 aplikacji. Ilosc patentow ktore powstaly na MIT to raczej dziesiatki tysiecy.

 • leming666

  Oceniono 158 razy 52

  Dawać więcej broni i nie psuć dostępu do niej - interes w USA się kręci. Hej!

 • pro-contra

  Oceniono 56 razy 42

  Bandziora uratowała konieczność przemaglowania go w sprawie powiązań z zamachami bombowymi.
  W USA zabójców policjantów nie bierze się żywcem.

 • z-zimny

  Oceniono 53 razy 23

  Co w tej Ameryce się dzieje, służby do dupy widać jak bardzo brakuje Edgara Hoovera, my na szczęście mamy Macierewicza hehe.

 • jpsi

  Oceniono 25 razy 21

  Strzalnina na MIT to jedno, ale pomiedzy watertown i MIT znaleziono rowniez bomby domowej roboty, sprawcy wyrzucali granaty etc. Policja wierzy, ze ma to polaczenie z zamachami z maratonu i wszystkie sluzby (DHS, FBI, policja) przeszukuja watertown. Zatrzymali kilku podejrzanych ale nie wiedza, czy wszystkich i czy tych ktorych trzeba bylo zatrzymac.

  dla redaktorow gazety:
  live feed:
  livewire.kcra.com/Event/117th_Running_of_Boston_Marathon
  Podsumowanie raportow na reddit:
  www.reddit.com/r/news/comments/1cnl3y/armed_assailant_on_mit_campus_gunshots_fired/

 • forrestgump123

  Oceniono 51 razy 9

  Dziki kraj.

 • lj_59

  Oceniono 8 razy 8

  Czegoś nie rozumiem... podobno było 2 podejrzanych, jednego zabito, drugiego aresztowano (opis jak go rozebrali i wpakowali do samochodu), a tytułu wynika, że "na drugiego trwa obława"......

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 9 razy 5

  Przygłupi usmeńscy gliniarze pozabijają ich i nic sie nie dowiedzą. Taka tam policja ,najpierw strzela potem pyta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje