Seremet: Nikt, kogo przesłuchaliśmy, nie powiedział, że widział żywe osoby po katastrofie

18.04.2013 20:58
- Nigdy, nigdzie nie natrafiono na ślady osoby, która powiedziała, że widziała jakiekolwiek oznaki życia - zapewniał w "Kropce nad i" prokurator generalny Andrzej Seremet. Zaapelował też "do wszystkich, którzy formułują tego typu zarzuty, by zakończyli ten makabryczny taniec na grobach ofiar". W ten sposób odniósł się do zarzutów Antoniego Macierewicza.
Kilka dni temu Antoni Macierewicz, który jest szefem parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, oświadczył: - Po blisko trzech latach badań, mogę powiedzieć z olbrzymią dozą pewności, czy prawdopodobieństwa, że relacje o tym, że trzy osoby przeżyły (katastrofę), są wiarygodne.

Do tych słów odniósł się dzisiaj prokurator generalny. - Chciałem zaapelować, by wszyscy, którzy mówią takie rzeczy, zakończyli ten taniec na grobach ofiar. Mam wrażenie, że sprawy zaszły już za daleko. Nie chodzi tylko o prokuraturę, ale o bliskich ofiar - mówił w TVN24 Seremet.

"Plotka została zdementowana"

- Jestem przekonany, że te materiały, które prokuratura zgromadziła, jednoznacznie wskazują na to, że tego rodzaju plotka, która powstała bezpośrednio po zdarzeniu, została zdementowana i zbadana przez prokuraturę - powiedział.

Seremet przyniósł też do studia część materiałów prokuratury wojskowej, która dotyczyła śledztwa ws. "plotki o trzech osobach, które przeżyły". - Przesłuchano 120 osób, Polaków i Rosjan - podkreślił Seremet. Zacytował także zeznanie Tomasza Turowskiego, byłego ambasadora Polski w Moskwie.

"Jeden z funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa na moje pytanie, co się tam dzieje, powiedział mi, że trzy osoby dawały odruchy bezwarunkowe, które mogą przejawiać szczątki ludzkie, nawet po zakończeniu funkcji życiowych (...). Karetki pogotowia zaczęły przewozić szczątki ofiar do miejscowej kostnicy. Po około dwóch godzinach, kiedy zaczęli się pojawiać przedstawiciele polskich mediów, jeden z dziennikarzy powiedział, że trzy osoby przeżyły i Turowski pojechał z nimi do szpitala. Odpowiedziałem, że Turowski to ja i nigdzie nie jeździłem", miał zeznać Turowski.

"Rosjanie chcą, żeby okazano głosy"

Czy rosyjscy kontrolerzy zostaną oskarżeni przez prokuraturę? - pytała prowadząca program. - Tego nie wiem. Warunkiem do takiej czynności byłoby dysponowanie materiałem, na który czekamy - oświadczył Seremet.

Seremet pytany też, czy to prawda, że rosyjska prokuratura chce, by bliscy ofiar ze Smoleńska przesłuchali nagrania z kokpitu tupolewa, potwierdził informację. - Rosjanie chcą, żeby okazano głosy, w szczególności załogi, by rodziny wypowiedziały się, czy rozpoznają głosy. Chodzi o 21 osób - powiedział. - Jestem przekonany, że nie podwoją cierpień bliskich ofiar - dodał.

Na koniec Seremet podkreślił, że nie ma jakichkolwiek przesłanek, by sądzić, że w Smoleńsku doszło do zamachu. - Żaden element, żaden cień, żadna poszlaka nie wskazuje na to, by ktokolwiek przeżył, a także żeby hipoteza wybuchu była możliwa - powiedział.

Zobacz także
Komentarze (241)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 317 razy 281

  To tyko pozostaje jedno panie Seremet przesłuchać Antka i jeżeli kłamie to pociągnąć GO do odpowiedzialności za wprowadzanie w błąd organów ścigania i opinii publicznej . Najwyższy czas żeby skończyć z bezkarnymi działaniami świra

 • fakiba

  Oceniono 188 razy 166

  Panie Seremet tutaj apel nie wystarczy trzeba wyciągnąć konsekwencje
  Najwyższa pora żeby Antek i jego zleceniodawca skończyli swój obłąkańczy taniec i wylądowali tam gdzie ich miejsce albo w kryminale albo u świrów

 • jamcijest44

  Oceniono 163 razy 147

  Program polityczny PiS:

  - Wmówić wszystkim, że katastrofa była zamachem
  - Winą za ten "zamach" obciążyć swoich przeciwników politycznych, a całkowicie wybielić głównego organizatora całej wyprawy
  - Tegoż organizatora wynieść na piedestał jako "poległego" w służbie ojczyzny i zbudować jego legendę jako "prezydenta tysiąclecia"
  - doprowadzić do budowy jego pomników w każdym mieście i w każdej wsi, co ostatecznie pozwoli legendę tę ugruntować
  - wprowadzić swoistą "religię" smoleńską opartą na kulcie jednostki miernego prezydenta, która już na zawsze uniemożliwi rzetelną dyskusję nad jego rzekomymi "dokonaniami", a przy tym skutecznie zakryje winę prawdziwych odpowiedzialnych za katastrofę.

  Oto "prawda" PiS. Z prawdą o katastrofie nie ma ona rzecz jasna nic wspólnego...

 • panpererinos

  Oceniono 135 razy 119

  Przesłuchajcie Maciarewicza, on wam potwierdzi- przecież był na miejscu tragedii, bohatersko pobiegł z cmentarza do wraku samolotu, wyniósł na własnych plecach te trzy osoby, oddał je Rosjanom, wrócił pod wrak ratować innych a te trzy osoby nagle zginęły. Maciarewicz pojechał ich szukać do szpitala, rozmawiał z sanitariuszami. Ten wielki bohater ma szeroką wiedzę wyniesioną ze swojej heroicznej postawy. Zapytaj Maciarewicza, a on ci odpowie...

 • ga.1.2

  Oceniono 125 razy 109

  Nikt nie widzial zywych osob po katastrofie ----ale Antek uciekajac przez lasy spod Smolenska widzial ma 100 swiadkow ktorzy to potwierdzaja.Binenda zrobil obliczenia i mu tez wyszlo a Prezes wie gdzie ruskie je ukryli ale nie powie

 • mark6

  Oceniono 125 razy 95

  Prokuratorzy zabierzcie się do roboty i zakończcie wreszcie to "śledztwo".
  Nie traćcie czasu komentowanie BREDNI PiSowskich zboczeńców.
  Jutro te ŚWIRY rzucą następną zwariowaną hipotezę a wy jak pieski na smyczy będziecie się wdawać z nimi
  w polemikę?

 • danterflyblog

  Oceniono 72 razy 54

  Dzięki strzałowi kulą w płot z trzema żywymi, skończony paranoik AM sprawił nieumyślnie, że Polska naprawdę się budzi, oto jedno z świeżych opracowań, analiza matematyczna bzdur Biniendy:
  danterfly.blogspot.com/2013/04/jak-binienda-pancernym-dzwigarem-okada.html

 • jano53

  Oceniono 62 razy 46

  Ja rozumiem że jest wolność słowa, można przecież mówić co się chce i mogą też idioci mówić co tylko chcą ale czy nie zalicza się też do idiotów tych co komentują słowa idiotów.

 • raskolnikov74

  Oceniono 25 razy 17

  Mam 120 świadków, którzy widzieli jak Jarosław Kaczyński na miejscu katastrofy małym scyzorykiem dobijał trzy ofiary, w tym swojego brata. Żądam ujawnienia tej ukrywanej prawdy!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje