Zdesperowane Afganki. Coraz więcej zmuszanych do małżeństwa kobiet popełnia samobójstwo

Coraz częstsze są przypadki prób samobójczych wśród Afganek

Coraz częstsze są przypadki prób samobójczych wśród Afganek (Fot. Anja Niedringhaus AP)

Zgodnie z islamskim prawem, aby małżeństwo było legalne, zgodę na nie muszą wyrazić i kobieta i mężczyzna. W Afganistanie często jednak kobiety nie mają w tej kwestii nic do powiedzenia. Dla wielu z nich samobójstwo jest jedynym sposobem na uwolnienie się - pisze ?Deutsche Welle?.
Shafiqa ma przyjaciółkę, która jest w nieszczęśliwym małżeństwie. - Nazywa się Nadia. Jej rodzina zmusiła ją do tego, ale ona nie chciała wyjść za tego mężczyznę. Próbowała się zabić, na szczęście jej rodzina zareagowała na czas - mówi.

Zgodnie z danymi Niezależnej Afgańskiej Komisji Praw Człowieka, między 60 a 80 proc. wszystkich małżeństw jest zawieranych pod przymusem. Co więcej, w prawie połowie przypadków kobiety mają mniej niż 18 lat. 15 proc. nie ma nawet 16.

Liczba samobójstw rośnie w miastach z roku na rok. To właśnie tam kobiety są lepiej wykształcone i chcą walczyć z przymuszaniem ich ślubów. Z danych Instytutu Wojny i Pokoju wynika, że liczba samospaleń wśród młodych kobiet wzrosła od 2009 roku o 50 procent.

Ogromna presja psychiczna

Z najnowszych danych wynika, że wiele Afganek cierpi na depresję. - Przymusowe małżeństwa prowadzą do problemów i rozwodów. Kobiety, które musiały poślubić mężczyznę wbrew swojej woli, odczuwają wielką presję, przez to łatwiej wpadają w problemy psychiczne - mówi dr. Mohammad Ashraf Rawan, który oferuje pomoc psychologiczną w Afganistanie.

Zobacz także
 • Malala w brytyjskim szpitalu 15-letnia Pakistanka postrzelona przez talibów rozpoczęła naukę w Anglii
 • Książę Harry - jeszcze jako pilot w Afganistanie Książę Harry o misji w Afganistanie: To dla mnie radość, bo kochałem grać na Playstation
Komentarze (31)
Zdesperowane Afganki. Coraz więcej zmuszanych do małżeństwa kobiet popełnia samobójstwo
Zaloguj się
 • szczuras99

  Oceniono 1 raz 1

  W kazdej religii kobieta jest mniej warta od osla . Bozia zostala wymyslona przez mezczyzn dla mezczyzn .

 • anna22kac

  Oceniono 10 razy 6

  zapominamy jak byla kobieta traktowana w Europie nie tak dawno------- kiedy weszly w zycie prawa do glosowania? ......przedtem tez zona nalezala do meza i nic same bez jego zezwolenia nie mogla zrobic ------to co sie dzieje w Afganistanie to nie wina religii ....... Koran napisany przez Mahommeta wcale nie jest taki restrykcyjny ...to jego pozniejsze tlumaczenia, zrobily to co jest teraz .....to jest tylko wima mezczyzn, ktorzy chca nami rzadzic, oni boja sie silnych kobiet.......latwiej jest kogos pognebic, zeby miec wladze.... PANIE, nie pozwolmy sie zdlawic przez mezczyzn!!!!!!!! prawdziwego "chlopa" poznajemy po tym, ze uwaza kobiete za rowna sobie i ma dla niej szacunek......reszta to tylko dziadostwo nie warte naszego zainteresowania -------- mezczyzni boja sie kobiet i dlatego chca nimi rzadzic!!!!!!!!

 • micki2079

  Oceniono 11 razy -9

  Nie ma sie co litowac, to ich swiat ,kultura i RELIGIA!

 • costamholik

  Oceniono 22 razy 18

  Moja babcia została przymuszona do małżeństwa przez sowich rodziców. Tak bywało przed w Polsce II Wojną Światową. Udało się jej otrzymać unieważnienie małżeństwa w Watykanie i wyszła ponownie za mąż. Dziadek, którego znałem (2gi mąż) to był dobry człowiek. Mogę się domyślać, że poprzedni również był człowiekiem przyzwoitym (domyślam się ze skrawków informacji o nim). Ale nawet w tamtych czasach kobiet w Polsce nie traktowano tak podmiotowo jak w większości krajów Arabskich. I to jest ogromna różnica.

 • ziuta

  Oceniono 10 razy 10

  Pewnie i wczesniej tak bylo, tylko nikt nie liczyl albo nie ujawnial takich spraw.
  A z depresjami, to jest problem w wiekszosci krajow islamsko/radykalnych, bo tak okutane, nie maja dostepu do slonca, to i witaminy D brak

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 29 razy 19

  RĘCE PRECZ OD NASZYCH CIAŁ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  I to wystarczy jako odpowiedź w sprawie gwałtów, przymusowych małżeństw, nagabywania, molestowania, zmuszania do skąpych strojów lub do zakrywania, narzucania szkodliwych sposobów dbania o wygląd, oczekiwania "dowodów miłości", oceniania działań lub niedziałań kobiet w sferze własnej seksualności. Przemoc i pogarda wobec kobiet to problem globalny i systemowy. W karajach takich jak Afganistan jest tylko doprowadzony do skrajności.

 • amgc63

  Oceniono 38 razy 22

  W Francji max 10 lat i beda takie same zasady .Tam juz co drugi ciapaty.

 • jawa03

  Oceniono 251 razy 197

  Islam jest najgorszą rzeczą w histori jaka spotkała kobiety. W XXI wieku kobiety w islamie są:
  - kamieniowane, jako oficjalna kara
  - oblewane kwasem, mniej oficjalnie
  -poddawane karze więzienia za bycie zgwałconą
  -obrzezywane
  -zgodnie z prawem wydawane za mąż w wieku kilku lat
  -nie mogą się uczyć
  -nie mogą odkrywać ciała
  - itd

  Panowie! Chrońmy nasze Żony i Córki, nie wpuścmy islamu do Polski!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje