Papież pisze do biskupów: Niech Bóg nas chroni przed błyskotkami światowej próżności

18.04.2013 18:01
Papież i kardynałowie

Papież i kardynałowie (Fot. TONY GENTILE REUTERS)

Papież Franciszek napisał w liście do Zgromadzenia Biskupów argentyńskich, że "tysiąckroć" woli Kościół, który wychodzi ze swego zamknięcia i naraża się na wypadki, niż "chory Kościół". "Typowym schorzeniem Kościoła jest rodzaj narcyzmu" - napisał. Rzecznik papieża ogłosił też, że po wyborze nowego papieża nie będą przyznawane tradycyjne premie pracownikom Watykanu.
W liście, którego treść rozpowszechniło Radio Watykańskie, Franciszek napisał, że Kościół, który nie wychodzi na zewnątrz, prędzej czy później staje się chorym Kościołem.

To prawda - dodał papież - że Kościołowi, który wychodzi na zewnątrz, może się przytrafić to, co każdej osobie na ulicy: może narazić się na wypadek". Wobec tej alternatywy - powiedział papież - "tysiąckroć wolę Kościół ulegający wypadkom od chorego Kościoła".

"Schorzeniem Kościoła jest skupienie się na sobie"

"Typowym schorzeniem Kościoła, który się zamyka - kontynuował Franciszek - jest skupienie się na samym sobie (...) To rodzaj narcyzmu, który prowadzi nas do duchowego spłycenia, a w konsekwencji nie pozwala nam odczuwać słodkiej i krzepiącej radości płynącej z ewangelizacji".

Wzywając argentyńskich biskupów do pełnienia kontynentalnej posługi w duchu misyjnym, papież Franciszek tak kończy swój skierowany do nich list: "Niech Bóg nas chroni od przystrajania naszego episkopatu błyskotkami światowej próżności, pieniędzy i taniego klerykalizmu".

Papież nie przyzna też tradycyjnych premii

Rzecznik papieża potwierdził też doniesienia mediów o tym, że 4 tys. pracowników Watykanu nie otrzyma tradycyjnej premii z okazji wyboru nowego papieża. Uznano, że to niemożliwe z powodu ogólnej sytuacji finansowej oraz "niestosowne". Suma ta zostanie przeznaczona na dobroczynność.

Jest to, jak się przypomina, suma niemała. I tak na przykład w 2005 r. osoby zatrudnione w Watykanie otrzymały po 1500 euro po śmierci Jana Pawła II, a następnie 500 euro w związku z wyborem jego następcy.

Decyzję Franciszka komentatorzy interpretują jako kolejny dowód "polityki" oszczędności za Spiżową Bramą. Nowy papież mówił, że pragnie "ubogiego Kościoła i dla ubogich".

Zobacz także
Komentarze (124)
Zaloguj się
 • oloq

  Oceniono 377 razy 351

  Już widzę jak Ich Ekscelencje biorą sobie słowa biskupa nad biskupami do serca.
  Rydzyk od dawna jest skromnym zakonnikiem: )

 • stefann1234

  Oceniono 377 razy 343

  Pokazać mu Lichen, Świątynie opatrzności, 1001 figurek JPII. Niech skosztuje słodycz Polskiego kleru.

 • yamako

  Oceniono 232 razy 216

  Już tam nasi biskupi jakoś to wykręcą, że wcale nie chodzi o to, co wszyscy myślą, Jakieś błyskotki w sensie duchowym i takie tam. Jestem o to zupełnie spokojny.

 • jackanapes

  Oceniono 220 razy 198

  Świątynia obłożona najdroższym marmurem to już błyskotka próżności i narcyzmu czy jeszcze nie ?
  Rekordowy monument górujący nad okolicą to już błyskotka próżności i narcyzmu czy jeszcze nie ?
  LEXUS w tym rozumieniu to już błyskotka próżności i narcyzmu czy jeszcze nie ?
  Alkoholowa imprezka z akompaniamentem akordeonu to już błyskotka próżności i narcyzmu czy jeszcze nie ?

  Tak pytam, bo nie wiem gdzie leży granica.

 • marac

  Oceniono 192 razy 142

  Heretyk!
  .
  .
  .
  Actimelku!
  Actimelku!!!
  No, jesteś. Na kolanka.
  Nie, nie po to, przestań! Modlitwę za mnie powiesz, bo mnie ciężko wstać od stołu. Powtarzaj za mną:
  "Święta Mamono, łaskiś pełna, zmiłuj się nad nami bezgrzesznymi i doprowadź go szybko do życia wiecznego. Amen."

 • emeryt1942

  Oceniono 144 razy 114

  Proszę Papierza , to nie blyskotki , to Radi Maryja , TV TRWAM , Szkola Medialna , SPA dla biednych , Nasz Dziennik dla spragnionych prawdy , i wiele innych biznesów tak chetnie wspieranych przez biednych aby bogaci wiedzieli jak postepować .

 • hare-hare

  Oceniono 128 razy 86

  no to ile ton złota agenci watykańscy muszą odprowadzić z Polski do watykanu w ciągu roku?

 • kain_brat_abla

  Oceniono 63 razy 59

  To zdumiewające, że bogactwo ludzi Kościoła wzięło swój początek od zasady ubóstwa.

 • dejtrejder

  Oceniono 39 razy 37

  Tadeusz R. z Torunia wziął sobie do serca rady przyszłego szefa F1 i zarabia obecnie najniższą krajową. Ta jakże wielka i niedoceniana do tej pory skromność Tadeusza R. wyszła na jaw podczas sprawy sądowej. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z faktem, że najniższa krajowa nie podlega egzekucji komorniczej. To czysty przypadek. Wszyscy powinniśmy brać przykład z Tadeusza R - zostawić sobie po najniższej krajowej a resztę wpłacić na konto jakiegoś biskupa. Jak myślicie który z nich najbardziej potrzebujący? Ryczan? Michalik? A może Głódź potrzebuje trochę świeżej kasy? A może ten słynny spec od in vitro? Jak mu tam? No ten ze szramą na pysku po przebytym syfilisku. Choojas de Brednier czy jakoś tak się zwie owa kanalia....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje