Papież pisze do biskupów: Niech Bóg nas chroni przed błyskotkami światowej próżności

18.04.2013 18:01
Papież i kardynałowie

Papież i kardynałowie (Fot. TONY GENTILE REUTERS)

Papież Franciszek napisał w liście do Zgromadzenia Biskupów argentyńskich, że "tysiąckroć" woli Kościół, który wychodzi ze swego zamknięcia i naraża się na wypadki, niż "chory Kościół". "Typowym schorzeniem Kościoła jest rodzaj narcyzmu" - napisał. Rzecznik papieża ogłosił też, że po wyborze nowego papieża nie będą przyznawane tradycyjne premie pracownikom Watykanu.
W liście, którego treść rozpowszechniło Radio Watykańskie, Franciszek napisał, że Kościół, który nie wychodzi na zewnątrz, prędzej czy później staje się chorym Kościołem.

To prawda - dodał papież - że Kościołowi, który wychodzi na zewnątrz, może się przytrafić to, co każdej osobie na ulicy: może narazić się na wypadek". Wobec tej alternatywy - powiedział papież - "tysiąckroć wolę Kościół ulegający wypadkom od chorego Kościoła".

"Schorzeniem Kościoła jest skupienie się na sobie"

"Typowym schorzeniem Kościoła, który się zamyka - kontynuował Franciszek - jest skupienie się na samym sobie (...) To rodzaj narcyzmu, który prowadzi nas do duchowego spłycenia, a w konsekwencji nie pozwala nam odczuwać słodkiej i krzepiącej radości płynącej z ewangelizacji".

Wzywając argentyńskich biskupów do pełnienia kontynentalnej posługi w duchu misyjnym, papież Franciszek tak kończy swój skierowany do nich list: "Niech Bóg nas chroni od przystrajania naszego episkopatu błyskotkami światowej próżności, pieniędzy i taniego klerykalizmu".

Papież nie przyzna też tradycyjnych premii

Rzecznik papieża potwierdził też doniesienia mediów o tym, że 4 tys. pracowników Watykanu nie otrzyma tradycyjnej premii z okazji wyboru nowego papieża. Uznano, że to niemożliwe z powodu ogólnej sytuacji finansowej oraz "niestosowne". Suma ta zostanie przeznaczona na dobroczynność.

Jest to, jak się przypomina, suma niemała. I tak na przykład w 2005 r. osoby zatrudnione w Watykanie otrzymały po 1500 euro po śmierci Jana Pawła II, a następnie 500 euro w związku z wyborem jego następcy.

Decyzję Franciszka komentatorzy interpretują jako kolejny dowód "polityki" oszczędności za Spiżową Bramą. Nowy papież mówił, że pragnie "ubogiego Kościoła i dla ubogich".

Zobacz także
Komentarze (124)
Papież pisze do biskupów: Niech Bóg nas chroni przed błyskotkami światowej próżności
Zaloguj się
 • ayouseptim

  Oceniono 1 raz 1

  Wasz bóg z trefnymi rogami, bóg tego świata (szatan) was nie ochroni, ponieważ w jego interesie jest aby was zwodził między innymi błyskotkami, na zatracenie i wieczne potępienie.

 • olena55

  0

  do naszych tez napisal? i przeczytali? i jak myslicie co sobie o swym nowym szefie mysla teraz...........

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 2 razy 2

  No proszę, Papierz, a wierzy w cuda! Wierzy że kapłani zrezygnują z wygodnego i dostatniego życia...

 • zyks

  Oceniono 3 razy 3

  Zupełnie, jakby mówił do generała brygady arcybiskupa Głódzia. Ten pewnie wnosi modły do św. Piotra, żeby zabrał tego Franka jak najszybciej do siebie. A wspaniali polscy biskupi pewnie mamroczą: dłużej klasztora niż przeora ...:)

 • marki60

  Oceniono 3 razy 3

  Szkoda Papieża Franciszka.Biskupi polscy juz zamawiaja msze w intencji skrocenia pontyfikatu obecnie urzedujacego, (niepanujacego) papieza.Ten papiez chce biskupow puscic z torbami na zebry i to na pieszo lub autobusem.Ten Papiez chce ich wyprowadzc z Palacow ,pewnie do blokow z żużla ,żeby się pochorowali jak zwykły plebs.Ten Papiez to jest skryty komuch poludniowo amerykanski, agent Fidela Castro i nieboszczyka Chaweza.Ten Papież powinien być zlustrowany przez prokuratorow z IPN i Komisje Macierewicza, No i trzeba cofnac zaproszenie do Polski bo w jakim bloku go zakwaterowac, skad wziac SYRENKE 105 zeby Papieza powozic po kraju.Prawda!Mozna autobusem.

 • czerwonylech

  Oceniono 3 razy 3

  Bóg nie obroni, bo biskupi mają swojego Boga gdzieś i za nic nie oddadza pierscionków, limuzyn, pałaców i złota.

 • apas13

  Oceniono 3 razy 3

  Wy sobie tu jaja robicie, a podobno polski episkopat do słów papy podszedł powaznie. Jest ponoc pismo do biskupów, że od dzis jak bedą zamawiac nowe auta, to ze specjalnym, zmatowionym lakierem - zeby nie blyszczało. Dopłata bedzie, ale przy 100 tysiach za samochodzik 5 za specjalny lakier mozna dołożyć, a nikt nie zarzuci, ze biskupi mają w głowie BLYSKOTKI.

 • ab1-950

  Oceniono 5 razy 5

  fajne to jest ja umarl wojtyla to w nagrode dostali po 1500 euro a jak wybrali benka to tylko po 500 to tak sie cieszyli ze sie pozbyli opiekuna pedofili

 • costa3500

  Oceniono 4 razy 4

  Mam nadzieję, że jest to list do biskupów normalnych a nie polskiej swołoczy wegetującej w przepychu i głupocie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje