Reakcja Rosji na serial ZDF. "Bandyci z azjatyckich stepów mają zatuszować zbrodnie Wehrmachtu"

Niemiecka trylogia "Nasze matki, nasi ojcowie" wywołała teraz ostrą krytykę w Rosji. Film ten szkaluje ofiary nazizmu w Rosji, a "bandyci z azjatyckich stepów" mają zatuszować zbrodnie Wehrmachtu - krytykują Rosjanie. Wcześniej protest przeciwko produkcji ZDF wyrazili Polacy - w serialu żołnierze AK zostali przedstawieni jako antysemici.
Po fali oburzenia i dyskusji, jaką sprowokowała w Polsce wojenna trylogia ZDF "Nasze matki, nasi ojcowie", odezwała się teraz Rosja. Film kala pamięć ludzi zamordowanych w Rosji przez niemieckich żołnierzy, zarzuciła telewizji ZDF organizacja kierowana przez ministra kultury Rosji Władimira Rostisławowicza Medinskiego.

Wyprodukowany przez publiczną telewizję ZDF, wyemitowany w marcu br. trzyczęściowy film pokazuje "nieludzkie zachowanie" niektórych rosyjskich żołnierzy, usuwając tym samym w cień dokonywane z zimną krwią zbrodnie Wehrmachtu na froncie wschodnim. "Rosyjskie Stowarzyszenie Wojskowo-Historyczne zdecydowanie protestuje przeciw fałszowaniu prawdy historycznej i przeciw podejmowanym przez ZDF próbom przeinaczania historii", głosi protest.

W jednej ze scen filmu radzieccy żołnierze szturmują niemiecki lazaret, zabijają rannych i gwałcą pielęgniarkę. - Ci "bandyci z azjatyckich stepów", żywcem wzięci z notatek Goebbelsa, mają w jakiś sposób zatuszować fakt, że Wehrmacht uczestniczył w brutalnym i systematycznym wyniszczaniu narodu ZSRR - zarzucają ZDF autorzy protestu.

Stowarzyszenie podkreśla, że radzieccy żołnierze, którzy dokonywali takich czynów, byli rozstrzeliwani - o czym w filmie nie ma mowy.

Pod wpływem polskich protestów ZDF nakręci film o Polsce pod okupacją hitlerowską. Część filmu ma być poświęcona Armii Krajowej, w filmie "Nasze matki, nasi ojcowie" pokazanej w fałszywym świetle.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Trzyodcinkowy serial TV "Nasze matki, nasi ojcowie" ZDF reaguje na krytykę z Polski. Nakręci film o Polsce i AK
 • Trzyodcinkowy serial TV "Nasze matki, nasi ojcowie" Niemieckie media: Polacy oburzeni serialem ZDF. Wnukowie okupantów...
Komentarze (73)
Reakcja Rosji na serial ZDF. "Bandyci z azjatyckich stepów mają zatuszować zbrodnie Wehrmachtu"
Zaloguj się
 • bogda35

  Oceniono 2 razy 2

  chyba nie oczekujecie że Niemcy pokażą co robili ze szpitalami w Powstaniu Warszawskim ? co robili ich kumple łotysze i Ukraincy ktorym szlachetnie wybaczamy i prosimy o wybaczenie ?

 • vincent48

  Oceniono 1 raz -1

  Rosjanie!Więcej pokory,zbrodni niemieckiego wermachtu nie mogą przykryć zbrodni armii czerwonej na terenach Niemiec w 1945r.Poleca wspomnienia żołnierza radzieckiego z okresu wojny "Sołdat" autorstwa Nikulina, które ukazały się ostatnio w Polsce.

 • 2-julita

  0

  bardzo dobrze że Rosjanie reagują , niech bronią honoru swoich żołnierzy
  co ci niemieccy bandyci wyprawiali pod Leningradem ?????????
  szkoda tylko że ich Rosjanie nie zmietli w pył , a mogli ( zachód tych zwyrodnialców bronił )

 • konrad.ludwik02

  0

  No cóż - poza gwałtem dokonanym przez żołnierza niemieckiego granego przez Wiesława Gołasa w filmie "Jak być kochaną" - o gwałtach niemieckich nie wiem nic ani z autopsji, ani literatury przedmiotu...
  Wiem natomiast, że utrzymywanie stosunków erotycznych z Polkami było w Wehrmachcie, a tym bardziej Waffen-SS surowo zabronione; była to tzw. Rassenschande - nie mieszcząca się wprost w niemieckiej głowie!
  Pewnie dochodziło do przypadków łamania tej zasady, ale ta zasada była jasno określona i konsekwencje jej naruszenia były surowe: degradacja, front wschodni...
  Tu ciekawostka: Rudolf Höß - Komendant KL Auschwitz utrzymywał kontakt seksualny z więźniarką ... żydowską, więzioną w areszcie Politische Abteilung, oczywiście faktu tego nie dało się tak całkiem ukryć i stąd jego (czasowe!) przeniesienie do centrali WVHA...

 • lenaventuri

  0

  Nocny marsz w celu uczczenia Tiso jest polaczony z modlitwa - Tiso byl katolickim ksiedzem - co nieusprawiedliwia faktu dopuszczenia przez wladze aby taki marsz sie wodbyl.Chyba ze Kosciol katolicki tak jak w okresie II wojny swiatowej sprzyja roznym formom przejawu faszyzmu.
  W innym przypadku informaca ze przedstaviciel kosciola bedzie w tym " obrzedzie " uczestnichylbylaby zdementowana.

 • lenaventuri

  Oceniono 1 raz 1

  gloryfikacja faszyzmu oraz osob z tym zwiaanych zajmuje bardzo silna pozycje w europie.Grupy ekstremistow staraja sie wybielac zbrodnie dokonane na narodzie a osoby za to odpowiednie przedstawiac w pozytywnym swietle.Wlasnie w tych dniach na Slowacji odbedzie sie nocny marsz ktory ma uczcic pamiec pierwszego prezydenta faszystowskiej Slowacji Jozefa Tiso.Panstwo te powstalo w 1939 roku.Po wojnie Tiso zostal osadzony i powieszony.Nieprzeszkadza to jedna aby tolerowac takie zjawiska.Zjawiska ktore maja byc pietnowane a uczestnicy podobnych " imprez " powinni odpowiadac za propagowanie faszyzmu.

 • zyks

  Oceniono 2 razy 0

  He, he, rozstrzeliwani :). Owszem, zdarzało się, ale głównie wtedy, gdy sołdat zgwałcił Niemkę, na która miał ochotę sierżant albo porucznik.

 • czerwonylech

  Oceniono 4 razy 2

  Niemiec pozostanie Niemcem, takze gdy nazywa sie Merkela czy zacny Helmut. Oni czują krew jak wilki i co jakis czas spada na nich szaleństwo.

 • zz1026

  Oceniono 1 raz 1

  hehe byli rozstrzeliwani dobre sobie

  ruskie jakzawsze falszuja historie na polakow sa oburzenize nie jestesmy wdizeczniza "wyzwolenie" zapominajac ze wczesniej sami hitlerowi pomogli podbic polske
  druga sprawa ze wieksozsc starszych ludzi ktorzy pamietaja wojne zgodnie twierdiz ze zycie bylo latwiejsze za hitlerowskiej okupacji niz za ruskiego "wyzwolenia"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje