Reakcja Rosji na serial ZDF. "Bandyci z azjatyckich stepów mają zatuszować zbrodnie Wehrmachtu"

18.04.2013 17:24
Niemiecka trylogia "Nasze matki, nasi ojcowie" wywołała teraz ostrą krytykę w Rosji. Film ten szkaluje ofiary nazizmu w Rosji, a "bandyci z azjatyckich stepów" mają zatuszować zbrodnie Wehrmachtu - krytykują Rosjanie. Wcześniej protest przeciwko produkcji ZDF wyrazili Polacy - w serialu żołnierze AK zostali przedstawieni jako antysemici.
Po fali oburzenia i dyskusji, jaką sprowokowała w Polsce wojenna trylogia ZDF "Nasze matki, nasi ojcowie", odezwała się teraz Rosja. Film kala pamięć ludzi zamordowanych w Rosji przez niemieckich żołnierzy, zarzuciła telewizji ZDF organizacja kierowana przez ministra kultury Rosji Władimira Rostisławowicza Medinskiego.

Wyprodukowany przez publiczną telewizję ZDF, wyemitowany w marcu br. trzyczęściowy film pokazuje "nieludzkie zachowanie" niektórych rosyjskich żołnierzy, usuwając tym samym w cień dokonywane z zimną krwią zbrodnie Wehrmachtu na froncie wschodnim. "Rosyjskie Stowarzyszenie Wojskowo-Historyczne zdecydowanie protestuje przeciw fałszowaniu prawdy historycznej i przeciw podejmowanym przez ZDF próbom przeinaczania historii", głosi protest.

W jednej ze scen filmu radzieccy żołnierze szturmują niemiecki lazaret, zabijają rannych i gwałcą pielęgniarkę. - Ci "bandyci z azjatyckich stepów", żywcem wzięci z notatek Goebbelsa, mają w jakiś sposób zatuszować fakt, że Wehrmacht uczestniczył w brutalnym i systematycznym wyniszczaniu narodu ZSRR - zarzucają ZDF autorzy protestu.

Stowarzyszenie podkreśla, że radzieccy żołnierze, którzy dokonywali takich czynów, byli rozstrzeliwani - o czym w filmie nie ma mowy.

Pod wpływem polskich protestów ZDF nakręci film o Polsce pod okupacją hitlerowską. Część filmu ma być poświęcona Armii Krajowej, w filmie "Nasze matki, nasi ojcowie" pokazanej w fałszywym świetle.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (73)
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 94 razy 80

  Smutna prawda jest taka, że najpierw Niemcy systematycznie wyniszczali ludność Białorusi, Ukrainy i Rosji, a później półoficjalne rozkazy radzieckich wojskowych zachęcały żołnierzy Armii Czerwonej do odpłacenia się pięknym za nadobne.

 • boniek61

  Oceniono 71 razy 55

  Gwałty były,są i będą rzeczywistością wojen.Wygrany bierze wszystko.

 • dziadekjam

  Oceniono 107 razy 53

  Jakoś o Murzynach z armii amerykańskiej gwałcących Niemki nic w tym filmie nie ma. Dla czarnych żołnierzy amerykańskich, którym w ojczyźnie za kontakty, nawet dobrowolne, z białymi kobietami groziły surowe konsekwencje, bezkarne figle z "białaskami", to było największe "trofeum wojenne", a jak jeszcze udało się odstrzelić jakiegoś Niemca, który chciał ją bronić, to radocha była znakomita...
  Tego oczywiście "twórcy" z ZDF nie pokarzą, bo by się nie wypłacili w wyniku nawału pozwów o zniesławienie.

 • janptak

  Oceniono 65 razy 51

  Jak się poczyta o "bohaterskich" dokonaniach oddziałów Wehrmachtu na frontach wschodnich (od 39 roku, dla ścisłości, a więc wliczając początek w Polsce), to można się tylko dziwić wielkiemu miłosierdziu jakie Stalin okazał narodowi niemieckiemu. Ktoś o małym sercu wyciąłby w pień wszystkich Niemców w nagrodę.

 • kingsizemax

  Oceniono 170 razy 46

  Gdyby radzieccy żołnierze byli rozstrzeliwani za takie czyny to , to armia czerwona nie doszła by do Berlina .

 • bundy8

  Oceniono 55 razy 35

  niemcy powoli podnosza lby, jak nikt nie bedzie protestowal to niedlugo beda mogli spokojnie powiedziec ze sa ofiara wojny no bo jakby nie patrzec przez 1944 i w 1945 caly czas dostawali po ryju, a wogole wojne to wywolali Polacy. to zdanie popra za niemieckie pieniadze zydzi ktorzy do nas specjalnie miloscia nie palaja, no a rosjanie jak juz sie burza to niech zaczna odklamywac historie od tego ze przyjma do wiadomosic ze wojna zaczela sie w 1939 a nie w 1941

 • jan.go

  Oceniono 32 razy 32

  I my i oni i tak przegramy walkę o pamięć zostaną tylko doskonale zaprojektowane "garnitury" SS i Wermachtu od Hugo Bossa właściwie to już się stało.

 • ergosumek

  Oceniono 56 razy 26

  Rosja reaguje godnie na kłamstwa niemieckie, a te nasze ciulajzy, szkoda gadać, coś tam niby protestuja, ale w taki sposób, że nikogo to nie obchodzi....
  I jakby tego było mało, Niemcy nakręcą kolejny film, dokumentalny, o Polsce pod okupacją niemiecką.
  Po jaką cholerę?
  Czy Polacy to gęsi?
  Wstyd.

 • jozef.ok

  Oceniono 109 razy 21

  "Żołnierze radzieccy byli rozstrzeliwani za gwałty"......
  Gdyby tak było rzeczywiście to Armia Sowiecka przestałaby istnieć.
  A do gwałcenia kobiet i mordowania Niemców[cywili] oficjalnie nawoływał Ilja Erenburg.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje