Niezwykła akcja Marynarki Wojennej... przewieźli serce na przeszczep do Gdańska

18.04.2013 17:10
Samolot rozpoznawczy Marynarki Wojennej An-28 Bryza-1R

Samolot rozpoznawczy Marynarki Wojennej An-28 Bryza-1R (Fot. Marynarka Wojenna)

Około godziny potrzebował samolot Marynarki Wojennej na przewiezienie z Warszawy do Gdańska serca przeznaczonego do przeszczepu. Po kolejnych dwóch godzinach serce zaczęło bić w ciele pacjentki Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Serce przeznaczone było dla 33-letniej kobiety. - Z informacji przekazanych przez Klinikę Kardiochirurgii wynikało, że przeszczep musiał być przeprowadzony w trybie pilnym, aby kobieta miała szansę na dalsze zdrowe życie - poinformował rzecznik dowódcy Marynarki Wojennej kmdr por. Bartosz Zajda.

Wystarczyła godzina

Serce do transplantacji przyleciało do Gdańska samolotem An-28. Około godz. 4 nad ranem samolot poleciał z Gdyni do Warszawy, gdzie czekał na zakończenie operacji pobrania organu. O godz. 10.21 An-28 z sercem na pokładzie wystartował ze stołecznego lotniska i po około godzinie wylądował na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie, skąd karetka transplantacyjna przewiozła organ do kliniki. - O godzinie 11.50 organ było już w Klinice. Lekarze przystąpili do przeszczepu, który przeprowadził dr Piotr Siondalski wraz z zespołem. O godzinie 13.15 serce zaczęło bić w ciele pacjentki. Tuż po godzinie 15.00 zakończono operację - poinformował Zajda.

Rzecznik dodał, że w Klinice Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbyło się jak dotąd 26 przeszczepów serca: w siedmiu z nich (poczynając od 2007 r.) pomogła Marynarka Wojenna, transportując drogą lotniczą organ do transplantacji.

Zobacz także
Komentarze (5)
Niezwykła akcja Marynarki Wojennej... przewieźli serce na przeszczep do Gdańska
Zaloguj się
 • bossot

  Oceniono 4 razy 4

  W sumie to piloci wojskowi i tak muszą latać żeby utrzymać nawyki (pilotowanie samolotu to nie jazda na rowerze), więc takie "akcje" mogły by być częstsze bo paliwo tak czy siak idzie a dodatkowy ładunek na pokładzie nie zaszkodzi.

 • kibic_rudego

  Oceniono 18 razy -8

  "Niezwykła akcja Marynarki Wojennej... przewozili serce na przeszczep do Gdańska "
  a w tym czasie samoloty pogotowia patrolowały Bałtyk

  Sprawa polega na tym ze geniusze od Tuska kupili złe i za mało samolotów dla ratownictwa lotniczego

 • dziadekjam

  Oceniono 11 razy 9

  Piękna tradycja kontynuowana od czasów PRL, kiedy tylko wojsko dysponowało odpowiednimi samolotami do zrealizowania takiego zadania.

 • strongnuklear

  Oceniono 12 razy -6

  A kiedy przeszczepią świńskie serce czlowiekowi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje