5 ton skażonego mięsa trafiło do Polski ze Słowacji. Wykryto w nim salmonellę

18.04.2013 16:22
Ferma drobiu

Ferma drobiu (Fot. Gillian Wong AP)

Słowacki dostawca przekazał zakładom przetwórczym na Warmii i Mazurach pięć ton kurczaków zarażonych salmonellą. W mięsie wykryto wyjątkowo groźną dla ludzi odmianę tej bakterii. - Mięso jest zabezpieczone i surowe nie pojawi się na rynku - zapewnił warmińsko-mazurski lekarz weterynarii Ludwik Bartoszewicz.
Służby weterynaryjne, które wykryły skażenie podczas rutynowej kontroli w rzeźni, zadecydowały, że cała partia kurczaków zostanie zniszczona lub poddana obróbce termicznej. Na razie nie wiadomo, czy mięso zostało sprzedane polskim sklepikarzom, ani czy trafiło do innych odbiorców.

Może spowodować zapalenie jelit

Kurczaki przywiezione do warmińskich i mazurskich zakładów przetwórczych przez słowackiego dostawcę były zarażone najgroźniejszym dla ludzi szczepem bakterii salmonelli - enteritidis. Może ona powodować zapalenie jelita cienkiego i grubego.

- Badania bakteriologiczne mięsa po uboju wykazały obecność w mięsie chorobotwórczych dla ludzi bakterii salmonelli - potwierdził Bartoszewicz. Zapewnił, że mięso jest zabezpieczone na terenie zakładu oraz składowane w chłodniach i nie trafi bez odpowiedniego przetworzenia do konsumentów.

Poddadzą mięso obróbce termicznej

Bartoszewicz wyjaśnił, że właściciel zakładu może albo zutylizować mięso zarażone salmonellą, a jeśli zdecyduje się na wprowadzenie go do sprzedaży, musi je poddać obróbce termicznej w temperaturze co najmniej ok. 70 st. C. - W takiej temperaturze bakterie zostaną zniszczone - dodał.

O tym, że słowackie kurczaki zarażone salmonellą trafiły do Polski, jako pierwsze poinformowało dziś radio RMF FM.

Zobacz także
Komentarze (61)
5 ton skażonego mięsa trafiło do Polski ze Słowacji. Wykryto w nim salmonellę
Zaloguj się
 • lenaventuri

  Oceniono 1 raz 1

  Ostatnio nasila sie zjawisko nierzetelnego informowania o Polscei Polakach w slowackich srodkach masowego przekazu.Pryzslowiowa sola w oku jest takze polska przyjazn z narodem wegierskim :))
  Najsmiesniejsze w tym wszystkim jest to ze to slowacki importer zakupi towar niewiadomwgo pochodzenia ktory musi spelniec jedno jedyne kryterium - musi byc tani.Potem k tylko powstanei problem za wszystko sa odpowiedzialni badz polacy badz wegrzy badz cyganie....

  Ja im zycze smacznego , niech konsumuja swoje " najlepsze na swiecie kurczaki " i nieposylaja tego do nas.Ale jest calkiem mozliwe ze te mieso mialo tam wrocic do sprzedazy,potoem mielibysmy problem ze "skazonym miesem z Polski " :))

 • lenaventuri

  Oceniono 1 raz 1

  W slowackiej prasie raz po raz ukazuja sie komentarze o polskim mesie,kurczakach,soli...Jednak prawda jest troche inna jak widac na zalazonym obrazku.

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  No to teraz lobby polskich wędliniarzy i drobiarzy zrobi zrzutę na dobry PR.

 • drozd215

  Oceniono 3 razy 3

  Najpierw alkohol , teraz kurczaki.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 5 razy 3

  Dobra okazja by sie Slowakom odgryzc - powiadamiac ich wzorem Komisje Unii. Toz to walka o rynki! :)

 • ukos

  Oceniono 3 razy 3

  Czy ta podobno wyjątkowo groźna słowacka salmonella zabija czeskiego tasiemca? Czeski metanol spożywczy zabija, ale niestety razem z konsumentem.

 • margot_s

  Oceniono 1 raz -1

  Po obróbce termicznej spokojnie można je zjeść. Tak się składa, że akurat przeżyłam salmonellę (dokładnie ten sam szczep enteritidis ją wywołał). Ja piekłam ciasto i próbowałam surowego, więc po kilku godzinach się zaczęło... Ale reszta rodzina jadła upieczony placek i się zachwycali jaki dobry. Nic im nie było nawet mojemu wtedy dwuletniemu synkowi. Ja muszę przyznać, że w szpitalu spędziłam równo dwa tygodnie i już w pewnym momencie myślałam, że odchodzę z tego świata. Choroba jest straszna i nikomu jej nie życzę, ale jak widać na moim przykładzie: bakterie w wysokiej temp giną w 100%.

 • gruzek

  Oceniono 2 razy 2

  Robić z tego największy szum jaki tylko jest możliwy w całej unii.

 • phillip_lee_81

  Oceniono 2 razy 2

  Rewanż ??????

  www.wprost.pl/ar/395647/Wojna-o-polska-zywnosc/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje