Korea Płn. chce rozmawiać, ale stawia warunki. Południe odmawia

18.04.2013 11:41
Władze Korei Północnej oświadczyły, że są gotowe do rozpoczęcia rozmów pokojowych, o ile ONZ zrezygnuje z sankcji, a USA i Korea Południowa zrezygnują z prowadzenia wspólnych manewrów wojskowych. Seul odrzuca te warunki.
- Domagamy się natychmiast od Korei Północnej, by nie stawiała tak niepojętych wymagań i podjęła racjonalne decyzje, do których wiele razy zachęcaliśmy - oświadczył rzecznik dyplomacji Korei Płd.

Wcześniej północnokoreańska Komisja Obrony Narodowej oświadczyła, że muszą zostać zniesione rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, nakładające sankcje na kraj. "Jeśli Seul i Waszyngton chcą wznowienia dialogu z Pjongjangiem, muszą też zaprzestać wszelkich prowokacji wymierzonych w Koreę Północną i przeprosić za akty agresji z przeszłości" - napisano w oświadczeniu.

- Jeśli wrogowie, Stany Zjednoczone i południowokoreańskie marionetki, chcą uniknąć uderzenia naszej armii (...) i naprawdę chcą dialogu oraz negocjacji, muszą podjąć tę rozważną decyzję - dodano. Korea Płn. zażądała też zakończenia wspólnych manewrów wojskowych Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej na południu Półwyspu Koreańskiego. Seul i Waszyngton od kilku tygodni prowadzą wspólne doroczne ćwiczenia, które co roku wywołują gniewną reakcję Pjongjangu.

"Północ musi zmienić zachowanie"

Ostatnio USA i Korea Południowa podkreślały, że dialog będzie mógł zostać wznowiony tylko wtedy, gdy Korea Północna "zmieni swoje zachowanie" i będzie przestrzegać zobowiązań międzynarodowych. Rozmowy sześciostronne (obie Koree, Chiny, USA, Japonia i Rosja) dotyczące północnokoreańskiego programu nuklearnego od kilku lat pozostają w impasie.

Korea Północna grozi atakami na Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię od czasu rozszerzenia wobec niej przez ONZ sankcji nałożonych w reakcji na trzecią próbę nuklearną.

Komunistyczny reżim ogłosił również, że nie będzie więcej uznawał kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani pozostałych porozumień odprężeniowych z Seulem. Korea Płn. przeprowadziła dotąd trzy próby nuklearne: w 2006, 2009 roku i ostatnią w lutym bieżącego roku.Zobacz także
Komentarze (132)
Zaloguj się
 • tygrysiewicz

  Oceniono 490 razy 474

  Un ostrzega, że znowu ostrzeże, jeśli nie posłuchają jego ostrzeżeń.
  :-)

 • leszko

  Oceniono 304 razy 260

  Miejmy nadzieję, że Zachód znowu za puste obietnice nie zacznie karmić Kima i jego bandy.

 • net_friend

  Oceniono 172 razy 158

  Zaczęli butnie, skończy się na zapomodze dla kraju i byczym zegarku dla grubego.

 • zigzaur

  Oceniono 169 razy 93

  To Korea Południowa powinna stawiać warunki. Lotnictwo południowokoreańskie (przy wsparciu amerykańskiego i japońskiego) powinno wykonać parę nalotów i Kimowi zmięknie rura.

 • blogfiles

  Oceniono 133 razy 75

  Ludzie w Korei Północnej i tak będą ginąć z głodu setkami tysięcy.... Południe powinno ewakuować Seul i zaatakować wespół z Amerykanami. Tak czy inaczej ofiar się nie uniknie. Trzeba wreszcie zakończyć tą farsę.

 • hans_close

  Oceniono 109 razy 29

  Trzeba było zbombardować komunistycznego watażkę póki jeszcze miał kły na wierzchu, puki opinia światowa była po stronie Zachodu. Lepsze jest jedno bolesne wyrwanie zgniłego zęba niż latami życie na prochach przeciwbólowych.

  (Tuska stracił taką szansę w 2007 roku gdy mógł całe przestępcze bydło z IV RP wsadzić do obozów aby mataczyli i powoli rozliczać przed sądami)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje