Rusza proces Kamińskiego ws. "afery gruntowej". Były szef CBA: Oskarżenie na zlecenie polityczne

18.04.2013 08:57
W specjalnie zabezpieczonej sali Sądu Najwyższego rusza dziś tajny proces b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego podwładnych, oskarżonych o nadużycia prawa przy prowadzeniu przez CBA "afery gruntowej" w 2007 r.- Działania CBA były legalne, prowadzone w interesie publicznym. Jestem przekonany, że sprawa zakończy się umorzeniem, bo prokuratura działała na zlecenie polityczne - powiedział dzisiaj w TVN24 Kamiński.
Kamiński, mówiąc w programie "Jeden na jeden" o upolitycznieniu organów ścigania, przypomniał, że usłyszał zarzuty ws. afery gruntowej w 2009 r., kiedy jeszcze bezpośredni nadzór nad prokuraturą sprawowała PO. - Zarzuty zostały sformułowane 10 dni po mojej rozmowie z Donaldem Tuskiem na temat afery hazardowej dotyczącej rządu PO i bezpośredniego zaplecza Donalda Tuska. Sformułowanie zarzutów było dla Donalda Tuska pretekstem do tego, by przerwać moją kadencję na stanowisku szefa CBA i uniemożliwić mi dalsze wyjaśnianie afery hazardowej - stwierdził Kamiński.

Były szef CBA stwierdził, że "sfera gruntowa", w związku z którą usłyszał zarzuty, pokazuje, jak łatwo niektórzy prokuratorzy mogą ulegać naciskom politycznym

Dymisja Leppera, rozpad koalicji, przedterminowe wybory...

W 2007 roku CBA zakończyło operację specjalną wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. łapówki za "odrolnienie" w Ministerstwie Rolnictwa gruntu na Mazurach. Prasa pisała, że łapówka miała być przeznaczona dla szefa resortu i wicepremiera Andrzeja Leppera, który miał zostać ostrzeżony o akcji (on sam twierdził, że była to prowokacja CBA). Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka (śledztwo wobec niego potem umorzono).

"Afera gruntowa" doprowadziła do dymisji Leppera z rządu, rozpadu koalicji PiS-Samoobrona-LPR i przedterminowych wyborów, a także do oskarżenia o płatną protekcję Ryby i K., których proces jest do dziś w toku.

Prokuratura: Biuro stworzyło fikcyjną sprawę, choć nie miało informacji o przestępstwie

W 2010 r. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie oskarżyła Kamińskiego (dziś posła PiS) i jego trzech podwładnych: b. wiceszefa CBA Macieja Wąsika (obecnie stołecznego radnego PiS) oraz b. dyrektorów Zarządu Operacyjno-Śledczego CBA Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela. Zarzucono im przekroczenie uprawnień, nielegalne działania operacyjne CBA oraz podrabianie dokumentów i wyłudzenie poświadczenia nieprawdy. Grozi za to do 8 lat więzienia.

Zdaniem prokuratury Biuro stworzyło fikcyjną sprawę odrolnienia ziemi za łapówkę, choć nie miało wcześniej wiarygodnej informacji o przestępstwie, a tylko to pozwala służbom zacząć akcję "kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej" wobec podejrzewanych. Na potrzeby operacji CBA sfabrykowało - zdaniem prokuratury bezprawnie - dokumenty, które potem przedłożono do "przepchnięcia" przez resort rolnictwa.

Oskarżeni nie przyznali się do zarzutów, uznając je za polityczne. Kamiński ironizował, że odpowiadać powinni także prokuratorzy i sędziowie, którzy zatwierdzali wniosek CBA o kontrolę operacyjną w "aferze gruntowej".

Zmiana prawa i nakaz przeprowadzenia procesu

W czerwcu 2011 r. weszła w życie zmiana przepisów, zgodnie z którą służby mają obowiązek dołączania do wniosku o rozpoczęcie akcji "kontrolowanego wręczenia łapówki" materiałów operacyjnych uzasadniających go. Tego wymogu wcześniej nie było.

W czerwcu 2012 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście niejednogłośnie umorzył na wniosek obrony proces ws. "afery gruntowej". Zrobił to jeszcze przed jego rozpoczęciem z powodu "braku znamion przestępstwa". W grudniu 2012 r. na wniosek prokuratury i pokrzywdzonych Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił umorzenie i nakazał przeprowadzenie procesu. Obie decyzje wydano tajnie.

Rzeszowska prokuratura nadała grupie osób status pokrzywdzonych, m.in. w związku z tym, że CBA miało ich bezprawnie podsłuchiwać. Są to m.in. Lepper (a po jego samobójczej śmierci w 2011 r. najbliższa rodzina), Ryba i Andrzej K., a także politycy Samoobrony, wśród nich Janusz Maksymiuk. Są oni oskarżycielami posiłkowymi.

Zobacz także
Komentarze (55)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 122 razy 106

  Kamński ma rację że oprócz niego na ławie oskarżonych powinni zasiąść prokuratorzy którzy zatwierdzali prowokację a konkretnie Ziobro i jego szef Kaczyński który to zlecił

 • fakiba

  Oceniono 115 razy 97

  Nareszcie pan szczurek odpowie za swoje przestępcze działania szkoda że tylko on . Ale mam nadzieję że to dopiero poczatek

 • papaleone

  Oceniono 79 razy 71

  Lepiej później niż wcale.
  Potrwa to parę lat, ale co poniektórzy pieluchę w majtach nosić będą.

 • jaklucz

  Oceniono 70 razy 66

  Dlaczego tajny? Ten pan zamykał ludzi w świetle reflektorów i w obecności kamer. Skoro ma takie parcie na szkło, to niech się teraz tłumaczy publicznie.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 65 razy 59

  CBA za czasow Kaminskiego to byla polityczna policja PiSSu, majaca na celu gnebienie politycznych oponentow. Wiejskie zigolaki, dziwne samobojstwa, marne prowokacje - to CBA Kaminskiego.

 • fctheduck

  Oceniono 66 razy 56

  Jarek ogryzł już wszystkie paznokcie, nawet na stopach. Co on im powie...?

 • folwark_polski

  Oceniono 59 razy 53

  dlaczego tajny skoro kacza władza głośno darła morde o tej aferze? raczka rączkę myję towarzycho wzajemnej adoracji

 • siekier35

  Oceniono 60 razy 52

  guzik mu zrobią,taka menda jak kamiński ma kupę kwitów na wielu ludzi....popatrzcie na krzaklewskiego,nikt tej obryzganej błotem świni nie zaczepia...

 • kuma1

  Oceniono 49 razy 45

  Już od kilku lat powinien sobie odpoczywać po zorganizowaniu afery gruntowej i"politycznego zamachu" na Premiera. Niestety część polityków jest chroniona przez układ mianowanych wysokich urzędników państwowych ,związanych z tzw. układem pałacowym IV RP . Ich wypowiedzi umożliwiają tworzenie presji ,nacisku, i innych postaw . Takie działanie było też odpowiedzialne za dramat w kokpicie TU-154.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje