Rusza proces Kamińskiego ws. "afery gruntowej". Były szef CBA: Oskarżenie na zlecenie polityczne

18.04.2013 08:57
W specjalnie zabezpieczonej sali Sądu Najwyższego rusza dziś tajny proces b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego podwładnych, oskarżonych o nadużycia prawa przy prowadzeniu przez CBA "afery gruntowej" w 2007 r.- Działania CBA były legalne, prowadzone w interesie publicznym. Jestem przekonany, że sprawa zakończy się umorzeniem, bo prokuratura działała na zlecenie polityczne - powiedział dzisiaj w TVN24 Kamiński.
Kamiński, mówiąc w programie "Jeden na jeden" o upolitycznieniu organów ścigania, przypomniał, że usłyszał zarzuty ws. afery gruntowej w 2009 r., kiedy jeszcze bezpośredni nadzór nad prokuraturą sprawowała PO. - Zarzuty zostały sformułowane 10 dni po mojej rozmowie z Donaldem Tuskiem na temat afery hazardowej dotyczącej rządu PO i bezpośredniego zaplecza Donalda Tuska. Sformułowanie zarzutów było dla Donalda Tuska pretekstem do tego, by przerwać moją kadencję na stanowisku szefa CBA i uniemożliwić mi dalsze wyjaśnianie afery hazardowej - stwierdził Kamiński.

Były szef CBA stwierdził, że "sfera gruntowa", w związku z którą usłyszał zarzuty, pokazuje, jak łatwo niektórzy prokuratorzy mogą ulegać naciskom politycznym

Dymisja Leppera, rozpad koalicji, przedterminowe wybory...

W 2007 roku CBA zakończyło operację specjalną wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. łapówki za "odrolnienie" w Ministerstwie Rolnictwa gruntu na Mazurach. Prasa pisała, że łapówka miała być przeznaczona dla szefa resortu i wicepremiera Andrzeja Leppera, który miał zostać ostrzeżony o akcji (on sam twierdził, że była to prowokacja CBA). Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka (śledztwo wobec niego potem umorzono).

"Afera gruntowa" doprowadziła do dymisji Leppera z rządu, rozpadu koalicji PiS-Samoobrona-LPR i przedterminowych wyborów, a także do oskarżenia o płatną protekcję Ryby i K., których proces jest do dziś w toku.

Prokuratura: Biuro stworzyło fikcyjną sprawę, choć nie miało informacji o przestępstwie

W 2010 r. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie oskarżyła Kamińskiego (dziś posła PiS) i jego trzech podwładnych: b. wiceszefa CBA Macieja Wąsika (obecnie stołecznego radnego PiS) oraz b. dyrektorów Zarządu Operacyjno-Śledczego CBA Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela. Zarzucono im przekroczenie uprawnień, nielegalne działania operacyjne CBA oraz podrabianie dokumentów i wyłudzenie poświadczenia nieprawdy. Grozi za to do 8 lat więzienia.

Zdaniem prokuratury Biuro stworzyło fikcyjną sprawę odrolnienia ziemi za łapówkę, choć nie miało wcześniej wiarygodnej informacji o przestępstwie, a tylko to pozwala służbom zacząć akcję "kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej" wobec podejrzewanych. Na potrzeby operacji CBA sfabrykowało - zdaniem prokuratury bezprawnie - dokumenty, które potem przedłożono do "przepchnięcia" przez resort rolnictwa.

Oskarżeni nie przyznali się do zarzutów, uznając je za polityczne. Kamiński ironizował, że odpowiadać powinni także prokuratorzy i sędziowie, którzy zatwierdzali wniosek CBA o kontrolę operacyjną w "aferze gruntowej".

Zmiana prawa i nakaz przeprowadzenia procesu

W czerwcu 2011 r. weszła w życie zmiana przepisów, zgodnie z którą służby mają obowiązek dołączania do wniosku o rozpoczęcie akcji "kontrolowanego wręczenia łapówki" materiałów operacyjnych uzasadniających go. Tego wymogu wcześniej nie było.

W czerwcu 2012 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście niejednogłośnie umorzył na wniosek obrony proces ws. "afery gruntowej". Zrobił to jeszcze przed jego rozpoczęciem z powodu "braku znamion przestępstwa". W grudniu 2012 r. na wniosek prokuratury i pokrzywdzonych Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił umorzenie i nakazał przeprowadzenie procesu. Obie decyzje wydano tajnie.

Rzeszowska prokuratura nadała grupie osób status pokrzywdzonych, m.in. w związku z tym, że CBA miało ich bezprawnie podsłuchiwać. Są to m.in. Lepper (a po jego samobójczej śmierci w 2011 r. najbliższa rodzina), Ryba i Andrzej K., a także politycy Samoobrony, wśród nich Janusz Maksymiuk. Są oni oskarżycielami posiłkowymi.

Zobacz także
Komentarze (55)
Rusza proces Kamińskiego ws. "afery gruntowej". Były szef CBA: Oskarżenie na zlecenie polityczne
Zaloguj się
 • ziutka333

  Oceniono 3 razy 3

  Takiemu szczurkowi z sam wygląd 15 lat się należy

 • jerzykkur38

  Oceniono 6 razy 6

  Panie Kamiński.Niech się pan opamięta.Większość działań CBA była motywowana walką z konkurentem politycznym.Przygotowywanie prowokacji w tzw. "aferze gruntowej",było swoistym horrendum.Wiele rozdmuchanych przez CBA spraw,kończyło się kompletnym niepowodzeniem, vide kupno rzekomej willi prezydenta Kwaśniewskiego,sprawa pani Pazury Marczuk,śmierć Barbary Blidy,sprawa dr Garlickiego i związany z tym cios zadany całej polskie transplantologii { kryptonim całego przedsięwzięcia "dr Mengele",do dziś budzi najgorsze skojarzenia }.O wiekopomnych sukcesach CBA ,pod pana kierownictwem można mówić prze długie godziny.Na ławie oskarżonych powinien się znależć również pan Ziobro oraz całe zastępy dyspozycyjnych prokuratorów.

 • staszek_psychiatra

  Oceniono 5 razy 5

  czy on taki był zawsze, czy mu się poprostu pogarsza z dnia na dzień?

 • bobbie2

  Oceniono 4 razy 4

  Panie Kaminski, przez lata dzialal pan na zlecenie partii politycznej do ktorej pan nalezy i wtedy panu to nie przeszkadzalo? jezeli jest sie pracownikiem panstwowym, trzeba znac prawo a nie przymilac sie parytyjnym kolegom wbrew obowiazujacemu parwu. Pan Romaszewski bedzie panu moralnie towarzyszyl.

 • psota13

  Oceniono 5 razy 5

  Nic nowego jak zwykle polityczne zlecenie. Żałosne są te pisowskie głąby. Jak oni fabrykują dowody poniżają ludzi to wszystko dla dobra Polski. Jeżeli ich za przekręty próbuje się osądzić to polityczne zlecenie. Kamiński za sam wygląd charakter i głoszone kłamstwa powinien dawno siedzieć w pierdlu. Po Kaczorze Antku trzeci najbardziej odrażający typ pisowskiej sekty.

 • emigrant38

  Oceniono 5 razy 5

  Szuja z obleśnym charakterem. Za sam szczurzy pysk dołożyłbym z 10.
  Ale wiadomo: świnia świni dOOpe ślini. Rozejdzie się po kościach tym chorym państwie.

 • beamas1053

  Oceniono 6 razy 6

  Myję i myję, trę te ręce, a na nich ciągle krew...

 • 1-mark-adams

  Oceniono 9 razy 9

  Jakie polityczne zlecenie? Za sam wygląd i wredny charakter należy się wyrok.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje