Pod osłoną nocy w parku Krasińskich rozebrano ogrodzenie

Zburzone ogrodzenie w Parku Krasińskich

Zburzone ogrodzenie w Parku Krasińskich (Fot. Agnieszka Rogal/TOK FM)

W środę pod osłoną nocy grupa aktywistów z Green Army Fraction rozebrała niemal całe ogrodzenie warszawskiego Ogrodu Krasińskich. Nocna akcja to sprzeciw wobec polityki stołecznego ratusza i pokłosie trwającego od kilku miesięcy konfliktu między częścią mieszkańców Muranowa a warszawskimi urzędnikami.
Główną osią sporu jest wycinka ponad 500 drzew w zabytkowym ogrodzie rewitalizowanym przez miasto i plany ogrodzenia ogrodu po remoncie.

W apelu, przygotowanym przez nieformalną grupę Green Army Fraction, inicjatorzy nocnej rozbiórki płotu piszą m.in.: "Nie chcemy gett kontenerowych, strzeżonych zamkniętych osiedli, grodzenia i prywatyzowania miasta kawałek po kawałku. Zabiegi te tworzą enklawy dla ludzi zamożnych oraz marginalizują potrzeby wielu mieszkańców, ograniczając nam wszystkim dostęp do wspólnego dobra miasta. Za cichym przyzwoleniem Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i z jej namaszczenia burmistrzowie dzielnic prowadzą 'politykę wykluczenia'" i dalej: "Oburzający jest fakt, że burmistrz Bemowa, Jarosław Dąbrowski, opowiedział się za budowaniem getta z kontenerów, gdzie eksmitowane będą osoby wykluczone finansowo. Odizolowane w ten sposób od zdrowej, tętniącej tkanki miejskiej, rodziny, a w szczególności dzieci, nie będą mogły już się wydostać, ponieważ zostaną społecznie naznaczone. W gettach tych zwiększy się ryzyko powielania złych wzorców, a bieda będzie rodzić biedę. Na taki właśnie cel burmistrz ma dostać pieniądze z Rady Warszawy od Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz".

- Tą akcją chcieliśmy pokazać, że my, obywatele, nie godzimy się na antyspołeczną politykę miasta - mówi jeden z uczestników rozbiórki ogrodzenia. I dodaje: - Ponad 60 procent mieszkańców nie popiera takich działań w ogrodzie, niejasnych zasad konkursu i przetargu na remont, wycinkę drzew i grodzenia terenu. Pod osłoną nocy zdjęliśmy ogrodzenie, ale nie chodzi tu o jakąś dewastację. Ma to być symboliczny sprzeciw przeciwko grodzeniu przestrzeni miejskiej i robieniu gett. Bo jednocześnie w tym samym czasie w Warszawie, na Bemowie powstaje pierwsze osiedle kontenerowe dla tzw. trudnych lokatorów. Z jednej strony mamy baraki dla biednych ludzi, z drugiej stawia się płoty i niszczy zielone tereny. Teraz park jest znowu dobrem wspólnym. Mamy nadzieję, że ta akcja da też władzom do myślenia, że zacznie się liczyć z głosem i opinią mieszkańców - podsumowuje.

Kilka minut po godzinie 23 po Ogrodzie Krasińskich - do tej pory zamkniętym z uwagi na prace remontowe - zaczęli spacerować okoliczni mieszkańcy. Robili zdjęcia i nie ukrywali zadowolenia.

Spór o rewitalizację Ogrodu Krasińskich trwa od kilku miesięcy. Mieszkańcy i grupa Green Army Fraction złożyli w tej sprawie m.in. obywatelski wniosek do NIK. Chcą zbadania, czy konkurs, w wyniku którego wyłoniono projekt rewitalizacji ogrodu, oraz przetarg na prace zostały przeprowadzone transparentnie.

Zobacz także
 • Wizja wejścia do Ogrodu Krasińskich od ul. Bohaterów Getta (dawnych Nalewek) z barokową bramą i nowym płotem Bronią wycinki w Ogrodzie Krasińskich w internecie
 • Jedno z setek drzew wciętych w Ogrodzie Krasińskich Ministerstwo: Wycinka w Ogrodzie Krasińskich do kontroli
 • Jedno z setek drzew wciętych w Ogrodzie Krasińskich Ludzie kultury i politycy w obronie Ogrodu Krasińskich
Komentarze (71)
Pod osłoną nocy w parku Krasińskich rozebrano ogrodzenie
Zaloguj się
 • notremak

  Oceniono 2 razy 2

  Bufetowi tego zapomnimy! Swoją drogą, czy HGW podobnie jak Tuskowi uderzyła do głowy II kadencja? Mam nadzieję, że w obu przypadkach III już nie będzie. Ale niech się pisi nie cieszą. I nowa koalicja też obejdzie się bez ich trupiego zaduchu...

 • gogo2012

  Oceniono 2 razy 0

  VAHANARA!!!!!

  OBRONIĄ KAŻDY KRZEW, OD DZISIAJ DRZEWA MAJĄ SWOJE MIEJSCE W STOLICY!!!!

  HE-MAN!!!!!

 • cranfan

  Oceniono 3 razy 1

  Ale foty, ale wydarzenie!! Pierwsza strona New York Timesa powinna to zamieścić!

 • ferroetigni

  Oceniono 6 razy -2

  Najwidoczniej dewiza tych Zielonych to: cel uświęca środki. Otóż, nie uświęca! Takiemu wandalizmowi mówię zdecydowanie: NIE! Są inne formy protestu; czy zostały wyczerpane? Sprawcy powinni być aresztowani i ukarani za zniszczenie mienia. Za to ogrodzenie zapłacimy my, społeczność lokalna. A wandale, przebrali się w szatki ekologów i myślą, że wszystko im wolno.

 • koczisss

  Oceniono 7 razy -3

  A gdzie byli aktywiści jak bociany z głodu zdychały, gdy zima się przedłużała?
  Gdzie ekogłaby się podziały?

 • bog43

  Oceniono 6 razy 2

  Nie rozumiem , to biedota odgradza się od bogatych czy bogaci od biedoty ? Dokwaterować wszystkim cyganów z Rumuni to będą się prosić o ogrodzenia .

 • kug777

  Oceniono 11 razy 7

  A w starym Porcie Czerniakowskim co sie dzieje? Pod pozorem rewitalizacji wyrzucono fundację " Ja Wisła", jedyną organizację, która chciała zadbać o Królową naszych rzek! Ale " rewitalizacja" zakończy się, jak zwykle, apartamentowcami! HELP!

 • praw-dzic

  Oceniono 16 razy -8

  GDZIE BYŁA POLICJA KOMENDANT POLICJI DO DYMISJI PRAWO MUSI BYŚ RESPEKTOWANE, MASZ SWOJE RACJE MASZ SĄD ,A NIE ANARCHIA TO NASZ NISZCZY

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje