USA: Senat odrzucił ustawę o kontroli nabywców broni. Obama: Dzień wstydu dla Waszyngtonu

17.04.2013 23:31
Manifestanci apelują do prezydenta Obamy o wprowadzenie ostrych przepisów dotyczących dostępu do broni w USA. Protest został zorganizowany po tym, jak w szkole w Newtown szaleniec zabił 26 osób, w tym 18 dzieci

Manifestanci apelują do prezydenta Obamy o wprowadzenie ostrych przepisów dotyczących dostępu do broni w USA. Protest został zorganizowany po tym, jak w szkole w Newtown szaleniec zabił 26 osób, w tym 18 dzieci (Fot. Charles Dharapak AP)

To dzień wstydu dla Waszyngtonu - tak prezydent Barack Obama skomentował odrzucenie w Senacie ustawy o zwiększeniu kontroli kupujących broń palną, co popiera 90 proc. Amerykanów. Apelował do obywateli, by w wyborach ukarali reprezentujących ich polityków.
"Kogo wy reprezentujecie? Czyje to jest zwycięstwo?" - pytał prezydent w wystąpieniu. Zwracał się do senatorów, których głosami w środę odrzucona została wspierana przez ogromną większość społeczeństwa ustawa.

Jej celem było ograniczenie dostępu do broni dla osób niebezpiecznych i chorych psychicznie.

"To dzień wstydu dla Waszyngtonu. Ale gra się nie skończyła" - dodał szef państwa, zapowiadając, że jego administracja będzie wciąż zwalczać przemoc z użyciem broni palnej.

Obama przyznał, że do zmiany prawa federalnego o dostępie do broni potrzebny jest mu Kongres. Dlatego apelował do ludzi, by "ukarali" w następnych wyborach tych senatorów, którzy nie reprezentowali ich poglądów w środowym głosowaniu.

"Musicie wysłać odpowiednich ludzi do Waszyngtonu" - wzywał. Obamie towarzyszyli krewni i rodzice dzieci, zamordowanych przez szaleńca w grudniu ub.r. w szkole podstawowej w Newtown. Od kilku dni spotykali się oni zarówno z Republikanami i Demokratami w Kongresie, by przekonywać do wsparcia projektu ustawy.

"Wracamy (do Newtown - PAP) rozczarowani, ale nie pokonani" - mówił ojciec zamordowanego siedmioletniego Daniela

Za ustawą głosowało 54 senatorów, przeciwko było 46. Do przyjęcia ustawy wymagana była większość 60 senatorów.

Projekt ustawy, którego współautorami byli demokrata Joe Manchin i republikanin Pat Toomey, zakładał rozszerzenie obowiązkowych kontroli nabywców broni palnej na wszystkie transakcje handlowe, w tym zakupy dokonywane w internecie bądź na targach broni. Wielu nabywcom broni udawało się dotychczas uniknąć kontroli, jeśli decydowali się właśnie na takie transakcje.

Taki wynik głosowania to zwycięstwo przeciwników zaostrzenia prawa o broni palnej wspieranych przez Krajowe Stowarzyszenie Strzeleckie (NRA), najsilniejszą organizację producentów i posiadaczy broni palnej w USA. Przekonywali przed głosowaniem, że nowe prawo byłoby niezgodne z drugą poprawką do konstytucji, oraz wskazywali, że nie będzie ono skuteczne, bo przestępcy i tak nie poddadzą się kontrolom.

Według obserwatorów zaostrzenie kontroli kupujących broń było jedyną ustawą, która miała szanse na przyjęcie w Kongresie spośród propozycji zgłoszonych przez Obamę w styczniu, miesiąc po tragedii w Newtown w stanie Connecticut, gdzie szaleniec zabił w szkole 26 osób, w tym 20 dzieci.

Propozycja wprowadzenia powszechnych kontroli osób kupujących broń palną ma - jak wynika z sondaży - poparcie aż 90 proc. społeczeństwa.

Zobacz także
Komentarze (111)
USA: Senat odrzucił ustawę o kontroli nabywców broni. Obama: Dzień wstydu dla Waszyngtonu
Zaloguj się
 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  Bajki o tym,ze posiadanie broni to oznaka wolnosci obywateli to mozecie sobie wsadzic tam gdzie slonce nie dochodzi. Panstwo amerykanskie ma prawo aresztowac I sadzic obywateli,nakladac na nich podatki I ma prawo do guzika atomowego oraz posiada jedna z najgrozniejszych armii swiata I ten "wolny" obywatel ze sztucerem w domu moze sobie ponarzekac do lustra w lazience. Tu nie chodzi o zadna mozliwosc przeciwstawiania sie rzadowi tylko o swobode produkcji I handlu bronia bez ograniczen. Bogatych nie obchodzi fakt,ze bandyci uliczni maja do niej dostep,bo sami mieszkaja w lasach,bogatych posiadlosciach ,otoczeni ochrona! Perfidia prawicy wychodzi po raz kolejny na jaw. Narod Was wyrzuci z Kongresu juz niedlugo . Oburzenie jest zbyt wielkie I jest nie do pohamowania.

 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  Wczoraj w USA odbyl sie mecz: faszyzm vs. narod. 1:0 dla faszyzmu. Czekamy na dlaszy rozwoj wypadkow....

 • badziewiak66

  Oceniono 4 razy -2

  Kogo żeście wpuścili do USA w ciągu ostatnich 20 lat ? Oto odpowiedź w sprawie debaty nad prawem do broni. Można odnieść wrażenie że przekształcacie białe państwo z białym rządem w kolorowe państwo z białą elitą. Taniej i łatwiej sterować kolorowymi, bo nie mają aspiracji , cicho siedzą wystarczająco wystraszeni przez kartele , wojsko w swoich krajach. Oto sposób USA na kryzys. Ten model co żywo przypomina Polskę. 2-3 miliony żyją kosztem 35 milionów idiotów. Tam proporcja będzie się zbliżać do tego pułapu. Odpowiem na pierwsze pytanie , celowo zaimportowaliście do USA te bandy z Meksyku, Ameryki Łacińskiej , Południowej , różnych podejrzanych typów z Azji , Afryki by CIA miała nieustanną legitymację do pracy i by w końcu podważyć fundament demokracji amerykańskiej w postaci prawa do broni. Temu mają służyć takie propagandówki jak film "End of Watch" , w którym dzielny Meksykanin okazuje się opoką prawa w USA ,a bandyci z M13 walą z kałachów do kogo popadnie, także do władzy i policji. Zabijają jednak nie dlatego że mają broń , ale dlatego że ktoś ich wpuścił do USA. Wystarczyło by wysłać solidny oddział wojska i przeczyścić Kalifornię , wytłuc to bandyckie nasienie , ale macie interes by tam trwało , by w końcu pozbawić społeczeństwo fundamentalnych praw. Nie strasz Barak bo biali , mądrzy i poczciwi będą trzymali karabiny w rękach jeśli trzeba będzie walczyć znowu o prawa w USA.

 • antykkk

  Oceniono 2 razy 2

  U nas gdy uchwalą przepis o broni to będzie tak: Posłowie, senatorowie, sędziowie i urzędnicy od wójta w górę mogą mieć broń od pistoletu w po czołg i w ramach immunitetu mogą zastrzelić czterech obywateli w roku. Pozostali po zdaniu wielu egzaminów jak na prawko i dostarczeniu stosu dokumentów mogą posiadać w domu jedną procę w specjalnej zabezpieczonej skrzyni oczywiście bez prawa użycia.

 • badziewiak66

  Oceniono 10 razy 2

  To ja Ci Panie Barak przypomnę historię Twojego kraju. Prawo do broni w USA jest prostą konsekwencją wojny kolonii z kolonizatorami. Kolonizatorzy nękali , uciskali , gwałcili i mordowali mieszkańców kolonii co doprowadziło do wojny domowej. Sic semper tyrranis powiedział Brutus zabijając Cezara. To samo wykrzyczał Booth zabijając Lincolna. U podstaw demokracji amerykańskiej legło prawo do broni jako filar praw obywatelskich , gwarancja nie nadużywania władzy przez władzę. To jest prawo które wywodzi się z tego samego pnia jakim jest święta i nienaruszalna własność prywatna. Od lat toczy się w USA batalia w której pewne potężne lobby chce odebrać obywatelom USA to narzędzie oporu. Pretekstem jest właśnie przestępczość i jej skutki. Na szczęście USA to nie tylko Nowy Jork, Floryda i Kalifornia.

 • adambiernacki69

  Oceniono 3 razy -1

  Wybronili ludzi republikanie tym razem. Jakże pięknie wyglądała by Polska gdyby w narodzie było dużo broni...

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 3 razy 1

  Broń powinna być dostępna bez żadnych pozwoleń - w Polsce nie jest bo społeczeństwo jest traktowane jak chłop pańszczyźniany.

 • gbgb26

  Oceniono 4 razy -2

  Ameryka staje sie jednym wielkim domem wariatów.Wojny nie potrzeba aby sami się wytłukli.

  Wcale bym tam nie chciała mieszkać.

  W Polsce jest kiepsko,ale mam nadzieję,że będzie lepiej

 • kropekuk1

  Oceniono 2 razy -2

  Jak się nawzajem wystrzelaja to co wtedy beda robic terrosci? Co pocznie Korea Północna itd.?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje