Proces w Marsylii. Pół miliona powódek kontra producent implantów piersi

17.04.2013 17:29
Implant

Implant (Reuters)

Pół miliona kobiet na całym świecie dotkniętych jest aferą wokół tanich implantów piersi francuskiej firmy PIP. Dzisiaj w Marsylii rozpoczął się proces.
Wielka hala targowa pod Marsylią została przebudowana na salę sądową. Jeszcze do wczoraj trwały tam prace budowlane. Mieści się w niej 1,5 tysiąca ludzi. Tylko adwokatów jest trzystu. I pięć tysięcy powódek.

Jedną z nich jest Catherine. Także jej wszczepiono wadliwe implanty francuskiej firmy Poly Implant Prothese (PIP). Dziś Catherine jest usatysfakcjonowana, bo szef upadłej już firmy, Jean-Claude Mas nareszcie zasiadł na ławie oskarżonych. Z nim czterech jego byłych pracowników. - Nareszcie musiał się ten proces zacząć. Czekamy już tak długo. Nawet jeżeli wszystko nie jest dopięte na ostatni guzik, bo na ławie oskarżonych brakuje niektórych winnych, czas, by odpowiedzialni ponieśli konsekwencje - mówi Catherine.

Silikon stosowany m.in. do wyrobu materaców

Na całym świecie poszkodowanych jest pół miliona kobiet, głównie w Europie - oprócz Francji także w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i w Niemczech, ale też w Ameryce Łacińskiej. Na implanty zdecydowały się z powodów estetycznych, wiele z nich to kobiety po raku i usunięciu piersi. Zamiast wkładek ze specjalnego, wysokowartościowego silikonu, otrzymały dziesięciokrotnie tańszy silikon przemysłowy stosowany m.in. do wyrobu materaców.

Trzy lata temu oszustwo wyszło na jaw, kiedy zaczęły się mnożyć doniesienia o pękających wkładkach i wyciekającym silikonie. Już w 2009 roku francuskie organy ścigania otrzymały anonimową wskazówkę o oszustwie. Doniesienie o przestępstwie złożyło 5 tysięcy kobiet, co najmniej 1100 pojawiło się dzisiaj w sali sądowej. 

Trzy czwarte produkowanych protez wypełniali tanim silikonem

Wiele poszkodowanych jest oburzonych, że jednym z oskarżycieli jest TÜV Rheinland, odpowiedzialny za wystawianie certyfikatów protez. Ich zdaniem miejsce TÜV jest raczej na ławie oskarżonych. Firma broni się, że jako jedna z pierwszych wniosła sprawę do sądu. - Śledztwo wykazało, że firma PIP latami systematycznie wprowadzała TÜV w błąd - argumentuje adwokat TÜV Rheinland, Olivier Gutkes.

73-letni dziś założyciel PIP Jean-Claude Mas potwierdził już podczas policyjnych przesłuchań, że jego firma latami nabierała TÜV. Jakby nie było, kontrolerzy zapowiadali wizytę zawsze dziesięć dni wcześniej. Wystarczająco dużo czasu, żeby usunąć kompromitujące materiały.

Mas przyznał się także, że od 1995 roku trzy czwarte protez produkowanych przez jego firmę, wypełnianych było tanim silikonem. Nie ma jednak pewności, że data ta odpowiada prawdzie. W czasie przesłuchań oskarżeni składali sprzeczne zeznania.

Jean-Claude Mas: Jestem emerytem, mam 1800 euro emerytury miesięcznie

Produkowane przez firmę PIP implanty kruszeją i pękają, silikonowy żel przedostaje się do organizmu. Pacjentki cierpią na zapalenia, opuchlizny. Niesprecyzowany jest jednak jeszcze stopień zagrożenia, jaki stanowi dla zdrowia trefny silikon. Nie zostało też jak dotąd wyjaśnione podejrzenie, że silikon ten jest rakotwórczy. Kwestie te nie będą przedmiotem procesu. Najpóźniej w 2014 roku prokuratora zamierza wszcząć drugi proces. Oskarżeni staną wtedy pod zarzutem nieumyślnego uszkodzenia ciała i nieumyślnego spowodowania śmierci.

Poszkodowane kobiety, z których wiele zdecydowało się na kosztowne usunięcie implantów, domagają się zadośćuczynienia finansowego. PIP jest niewypłacalny, firma dawno ogłosiła upadłość. Jean-Claude Mas stwierdził na otwarciu procesu, że jest emerytem i pobiera 1800 euro emerytury miesięcznie. Publiczność skwitowała to gwizdami.

Kto zapłaci?

Adwokat ofiar Philippe Courtois opowiada się za utworzeniem funduszu odszkodowawczego. - Pieniądze mogłaby wpłacać Francja. Każda z poszkodowanych kobiet mogłaby otrzymać od tysiąca do trzech tysięcy euro. Nie jest to na pewno dużo, ale pomogłoby przynajmniej tym, których nie stać było dotąd na usunięcie implantów - mówi Courtois.

Koszty procesu szacowane są na 800 tys. euro. Głównemu oskarżonemu Masowi i czterem współoskarżonym grożą kary sześciu lat więzienia. Ogłoszenie wyroku oczekiwane jest w końcu roku.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (29)
Zaloguj się
 • maxikaz01

  Oceniono 54 razy 46

  Do ludzi obrażających te kobiety:
  * Nie wszystkie decydowały się na ten zabieg by powiększać sobie piersi. Część rekonstruowała sobie piersi po jej usunięciu (z powodu raka). Więc trochę szacunku.

  * A co do tych, które chciały sobie powiększyć biust, nic wam do tego. Ich pieniądze, ich sprawa.

  Pozdrawiam.

 • bemeta

  Oceniono 22 razy 20

  do kandydata na pomocnika redaktora po maturze giertychowej:
  NIE POL MILIONA POWODEK TYLKO PIEC TYSIECY
  nie wystarczy puscic tekst z Deutsche Welle przez google translator zeby zarobic wierszowke....
  Boze, nie ma nikogo doroslego w redakcji zeby to przeczytal przed opublikowaniem?
  Lacznie wyprodukowano 300 tys implantow, wiec ..... gimbus matmy nie zdawal bo by sie sam pokapowal.
  Zal gazeto, coraz gorzej....

 • xibi

  Oceniono 36 razy 6

  Ale oblesny ten silikon na zdjęciu. Naprawdę kogoś podnieca glamanie ich?

 • koncowka_serii

  Oceniono 7 razy 5

  Cycki C, cycki 3... Weźcie się czegoś dowiedzcie o rozmiarówce zanim zaczniecie komentować. NIE MA czegoś takiego jak 'cycki C'.

 • net_friend

  Oceniono 8 razy 2

  Czrkamy na proces 1 mln pań kontra. Silvio.

 • kozie.radka

  Oceniono 4 razy -2

  dobrze że się tylko wylewały, a nie wybuchały jak ruskie telewizory...:\

 • marceli_zg

  Oceniono 13 razy -3

  Za głupotę trzeba płacić, jak się ma nasrane w bani i wszczepia sobie sztuczne elementy w ciało to trzeba się liczyć z tym, że może to spowodować powikłania.

  Komentarz oczywiście nie dotyczy kobiet po mastektomii.

 • cracken001

  Oceniono 39 razy -3

  I po co te durne baby powiekszja swoje cycki??? Rozumiem,kiedy jakijs usunieto piesi,ale jesli pozostalym wydaje sie,ze sa bardziej sexi,to wedlug mnie,sa w bledzie!!! Przeciez silikonowy biust od razu mozna rozpoznac,a mnie juz sam fakt-odrzuca od takiej babki.TYLKO naturalne!!Niech sobie beda jedynki,czy dwojki(najbardziej seksy sa trojeczki),ale NIE plastikowe!!

 • dziarga

  Oceniono 8 razy -4

  No, fakt, szczęśliwe kobiety. posadowiły starego capa na ławie oskarżonych, firma padła, więc wydzierganie tych implantów na własny koszt i oczywiście wepchanie nowych. takie rzeczy tylko we Francji i w NCplus, a do tej pory były tylko w erze, no ale ery już nie chu chu nie znajdzie, więc francuzy poszli w tiwi. No i tu się przejechali, fejsbuk i inne dziadostwa okazał się silniejszy od firmy, prezio julian dał dupy całkowicie, zostanie dotąd aż ok 250000 abonentów odmówi pozostania w nowej definicji dymania w d..... A potem, pewnie w Mali będzie skłaniał ludzi do podjęcia współpracy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje