Chiny. 20-letnia Tybetanka zmarła na skutek samospalenia

17.04.2013 17:01
Protest w obronie Tybetu

Protest w obronie Tybetu (Fot. Anupam Nath AP)

20-letnia kobieta podpaliła się wczoraj w prowincji Syczuan w Chinach, by zaprotestować przeciwko okupacji Tybetu przez Chiny. W wyniku samospalenia zmarła - poinformował tybetański rząd na uchodźstwie.
Kobieta podpaliła się niedaleko klasztoru Jonang w autonomicznej tybetańskiej prefekturze prowincji Syczuan; była matką trzyletniego dziecka. Jest szóstą osobą z powiatu Zamthang, która dokonała samospalenia. Do dwóch podobnych przypadków doszło w lutym.

Do domu zmarłej Chugtso przyjechali przedstawiciele lokalnych służb i nakazali rodzinie skremowanie ciała kobiety w nocy. Wielu okolicznych mieszkańców gromadziło się, by okazać solidarność rodzinie protestującej Tybetanki - poinformowało Radio Wolna Azja (RFA) finansowane przez Kongres Stanów Zjednoczonych.

"Samospalenie to protest, a nie samobójstwo"

- To protest przeciwko represyjnej polityce Chin w Tybecie - powiedział RFA mieszkający w Indiach Tybetańczyk.

- Śmierć Chugtso dowodzi, że nawet pełna represji polityka chińskiego reżimu nie jest w stanie odstraszyć Tybetańczyków od tego rodzaju aktów. Samospalenie to protest, a nie samobójstwo. Dopóki Chiny będą kontynuowały swoją politykę, dopóty protesty w różnych formach będą trwały - powiedział rzecznik założonej w Londynie organizacji pozarządowej Wolny Tybet.

Ponad sto samospaleń w ostatnich latach

Od 2009 roku w Chinach samospalenia dokonało ponad stu Tybetańczyków, chcąc w ten sposób zaprotestować przeciwko chińskiej polityce w Tybecie.

Strona chińska twierdzi, że "pokojowo wyzwoliła" Tybet i poprawiła los jego mieszkańców, inwestując w rozwój gospodarczy regionu. Strona tybetańska uważa chińską dominację w Tybecie za zagrożenie dla tożsamości i kultury tybetańskiej.

Zobacz także
Komentarze (44)
Chiny. 20-letnia Tybetanka zmarła na skutek samospalenia
Zaloguj się
 • harperk

  Oceniono 2 razy -2

  bedac w Tybecie widzialem

  starcow z obcietymi dlonmi i stopami.

  ..to w nagrode od mnichow za nie placenie dziesieciny

  teraz Chinczycy ich okrutnie okupuja

 • szuperman

  Oceniono 4 razy 4

  Z analizy statystycznej testamentów Tybetańczyków, którzy dokonali samospaleń, wynika, że większość uważała ten akt za „działanie", a gwałtowne zwiększenie liczby owych wystąpień w czasie XVIII Zjazdu Komunistycznej Partii Chin świadczy o tym, że liczyli, iż przyczynią się one do rozwiązania problemu Tybetu. Co za tym idzie, samospalenie nie było celem samym w sobie, lecz działaniem, do którego - z braku innych - uciekali się ludzie, pragnący coś zrobić. Gdyby więc istniał plan, pozwalający na uczestnictwo każdemu Tybetańczykowi i przynoszący wymierne rezultaty, nikt nie widziałby potrzeby rzucania się w ogień.
  www.hfhrpol.waw.pl/Tybet/raport.php?raport_id=1927

 • szuperman

  Oceniono 2 razy 0

  wszystkim naprawdę zainteresowanym tym tematem i chcącym zrozumieć dlaczego Tybetańczycy idą w ogień polecam ten teks
  www.hfhrpol.waw.pl/tybet/raport.php?raport_id=1913

 • kharper

  Oceniono 2 razy -2

  w Shangri La w latach 30stych mnisi podsylali mlode dziewczynki za sowita oplatam turystom z USA i Europy wizytujacym prowincje Tybet

 • arahat1

  Oceniono 10 razy 8

  niczemu to nie sluzy,, swiat ma w d**** tybet czy inne male lokalne panstwa w ktorych nie ropy czy innych bogactw....om mani peme hum...

 • folwark_polski

  Oceniono 21 razy -1

  mam pytanie do tych qta_sów stawiających minusy:
  co wy widzicie w tym samospaleniu takiego genialnego i dlaczego w ramach obrony Tybetańczyków sami nie spalicie się przed ambasadą Chin?
  a teraz dawajcie minusy wasze IQ jest tylko na tym poziomie

 • folwark_polski

  Oceniono 26 razy 6

  zostawiła 3 letnie dziecko, genialne, co za kochająca mamusia

 • zgr-edo

  Oceniono 6 razy -2

  Polak podpalił się w proteście przeciwko bezrobociu, wyzyskowi , kłamstwom kapitalistycznej władzy IIIRP i watykańskiej okupacji.
  szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34959,13756946,54_latek_podpalil_sie__Ciezko_poparzony_jest_w_szpitalu.html#LokSznTxt

 • zgr-edo

  Oceniono 29 razy -1

  co to za matka , dla której ważniejsza polityka niż własne dziecko ? czas najwyższy aby Chińczycy zaprowadzili tam porządek, bo coś mi sie zdaje ,że te akty samospaleń to czyjaś robota. Duchowni wysyłają ludzi na śmierć tak jak w Alkaidzie, rodziny dostają pieniądze za męczennika i otaczane są kultem chwały. Ciemnota prawie jak w katolickiej Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje