Zamachy w Bostonie. FBI nadal nie ma sprawcy. Ale wcześniej podobne śledztwa trwały latami

Do wczorajszego wieczora nie wiadomo było, kto stoi za zamachem w Bostonie. Dopiero wczoraj służby podały, że zidentyfikowano dwóch podejrzanych, pojawiły się jednak sprzeczne informacje o zatrzymaniu. Funkcjonariusze prosili obywateli o pomoc i wyglądało na to, że mają problem ze znalezieniem istotnych śladów. A ile trwało znalezienie sprawcy w przypadku poprzednich zamachów w USA? Historia pokazuje, że bywało różnie:
Zamach terrorystyczny w Oklahoma City. 90 minut

19 kwietnia 1995 roku przed budynkiem federalnym im. Alfreda P. Murraha w Oklahoma City wybuchła ciężarówka wypełniona materiałami wybuchowymi. Spowodowało to zawalenie się znacznej części siedmiopiętrowego budynku. Zginęło 168 osób, w tym 19 dzieci, a ponad 680 zostało rannych. Sprawca, Timothy McVeigh, został zatrzymany 90 minut po zamachu.

Fot. Bill Waugh, AP

Pierwszy zamach na World Trade Center. 6 dni

26 lutego 1993 roku. Pod Północną Wieżą World Trade Center eksplodowała ciężarówka, w której znajdowało się 680 kg materiałów wybuchowych. Sprawcy liczyli, że bomba rozerwie konstrukcję nośną wieży i spowoduje jej zawalenie. W wyniku zamachu zginęło 6 osób, a ponad tysiąc zostało rannych.

Jeden ze sprawców, Mohammad Salameh, został aresztowany już 6 dni po zamachu.

Fot. za Wikipedia.org

Unabomber. Kilkanaście lat

Theodore Kaczynski, nazwany przez FBI Unabomberem, od 1978 do 1995 roku wysyłał listy bomby do różnych ludzi w USA. W ciągu prawie 18 lat jego przesyłki zabiły 3 osoby i raniły 29. Kaczynski był bardzo ostrożny, dlatego długo pozostawał nieuchwytny, a śledztwo w jego sprawie było najdroższym i najdłuższym w historii FBI.

19 września 1995 r. dwie amerykańskie gazety opublikowały anonimowy "Manifest" Kaczynskiego, w którym ostrzegał on przed zagrożeniami wynikającymi z rozwoju technologicznego. Poglądy autora "Manifestu" wydały się znajome bratu Kaczynskiego, który wskazał go jako sprawcę. 3 kwietnia 1996 roku Unabomber został zatrzymany.

Fot. za Wikipedia.org

Zamach podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. 6 lat

27 lipca 1996 roku wybuch w Parku Olimpijskim podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie zabił dwie osoby i ranił ponad 100. Policja na kilka minut przed eksplozją dostała informację o torbie, w której prawdopodobnie znajduje się bomba. Dostrzegł ją jeden z pracowników ochrony, Richard Jewell, który później stał się głównym podejrzanym ws. zamachu. Po kilku miesiącach został jednak oczyszczony z zarzutów. Prawdziwy sprawca, prawicowy ekstremista Eric Robert Rudolph, został aresztowany dopiero w 2003 roku.

Fot. za Wikipedia.org

Zamach na ambasady USA w Kenii i Tanzanii. Kilka dni.

7 sierpnia 1998 roku niemal w tym samym czasie przed amerykańskimi ambasadami w Kenii i Tanzanii wybuchły furgonetki wypełnione materiałami wybuchowymi. W wyniku zamachów zginęły 224 osoby, ponad 4 tysiące zostało rannych.

W ciągu kilku dni amerykańscy śledczy ustalili, że za zamach odpowiada Osama ben Laden, który był mózgiem ataków. Prezydent USA Bill Clinton wydał rozkaz ostrzelania celów w Afganistanie i Sudanie, gdzie podejrzewano, że znajdują się bazy terrorystów.

Fot. Khalil Senosi, AP

Zamach z 11 września 2001 roku na World Trade Center. Niemal natychmiast

11 września 2001 roku miał miejsce największy dotychczasowy zamach terrorystyczny. Dokonało go 19 porywaczy, którzy przejęli kontrolę nad czterema samolotami amerykańskich linii lotniczych. Dwa z nich uderzyły w bliźniacze wieże World Trade Center i spowodowały ich zawalenie się. Trzeci zniszczył cześć Pentagonu, czwarty nie dotarł do celu (przypuszcza się, że miał nim być Biały Dom lub Kapitol), ponieważ pasażerowie zaatakowali porywaczy i doprowadzili do katastrofy samolotu na bezludnym terenie. W wyniku zamachów zginęło prawie 3 tys. osób.

Śledczy już w ciągu kilku godzin po zamachu połączyli porywaczy z Al-Kaidą oraz Osamą ben Ladenem.

Fot. Chao Soi Cheong, AP

Więcej o:
Komentarze (45)
Zamachy w Bostonie. FBI nadal nie ma sprawcy. Ale wcześniej podobne śledztwa trwały latami
Zaloguj się
 • 5rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 2 razy 0

  "Głosne zamachy"

  Mój wnuczek bardzo interesuje sie waszymi artykułami o tych zamachach !!!
  Dlatego na jego prośbę pisze to zapytanie:

  Napiszta z czego można zrobić taką bombe ?????

 • m8se

  Oceniono 3 razy 3

  Jestem w szoku takim, że zaparcie mnie aż odpuściło. Taki długi artykuł, tyle zdjęć, a nie trzeba klikać w slajdy?!?

 • k0dak4de

  Oceniono 13 razy 1

  co do 9/11... 19 arabow uzbrojonych w plastikowe nozyki do smarowania masla sterroryzowalo 4 samoloty z ktorych dwa uderzyly w budynki WTC a dwa pozostale po rzekomym rozbiciu sie o pentagon i pola pensylvanii wyparowaly... czesc "terrorystow" bedacych rzekomo na pokladzie samolotow uderzajacych w WTC wciaz zyje. amerykanskie agencje skonfiskowaly wszystkie nagrania uwieczniajace uderzenie w pentagon nie chcac ujawnic co tak naprawde tam uderzylo. samoloty NORADu w przypadku porwania samolotu pasazerskiego startuja w przeciagu kilku minut jednak w tym przypadku przy porwaniu 4 samolotow NORADowi zajelo to 80 minut. budynki WTC 1 i 2 zaprojektowane byly aby wytrzymac uderzenie samolotu i najciezsze pozary. ich zawalenie bylo dokladnie zaplanowana akcja wyburzania. itd itd

 • calli

  Oceniono 3 razy 1

  Teksańskie Waco to miejscowość znana z bestialskiej masakry przeprowadzonej w 1993 r. przez rząd federalny i ATF (Alcohol, Tobacco, Firearms) na ludziach o odmiennych poglądach, niechcących podporządkować się przymusowi reżimu faszystowskich USA, przypominam.

  Swoją drogą, to jutro mija 20 rocznica Masakry w Waco, przypadek? :)

  en.wikipedia.org/wiki/Waco_siege

 • no4nwo

  Oceniono 12 razy 0

  @jooker1899
  "dokładnie jak mówisz kolego...
  nie wiem jak otępiali amerykanie mogą tego nie widzieć... "

  Nie tylko Amerykanie. Inne narody, w tym Polacy, są równie tępi i podatni na każdą, nawet najbardziej prymitywną manipulację. Napisz, że 9/11 to wewnętrzna robota - zobaczysz, jak posypią się minusy, a ty zostaniesz wyzwany od wariatów od teorii spiskowych, chociaż to prymitywne łgarstwo w postaci spektaklu o zamachu jest widoczne, jak na dłoni. Trzeba być skończonym, tępym cepem, żeby, oglądając zdjęcia i nagrania z Pentagonu, czy z Shanksville wierzyć, że tam się rozbiły samoloty (to tylko jeden przykład z całej góry przykładów sfabrykowanych "faktów" i manipulacji). Trzeba być bezmózgim, zmanipulowanym do cna durniem, żeby bardziej wierzyć w to, co wmawia i wpycha do głowy machina propagandowa, niż w to, co widzą własne oczy.

 • ergosumek

  Oceniono 1 raz 1

  Fabryka nawozów, chemia, saletra!, może zwykły wypadek?

  Ale jesli jutro wyleci w powietrze jakaś rafineria, albo magazyn z bombami atomowymi, to Amerykanie mogą zacząć sie bać.
  Mocarstwo nie mocarstwo, przed terroryzmem nie da się schować.

 • losiu4

  Oceniono 3 razy -3

  przepraszam bardzo, ale jakie zamachy? Wszak wybiórcza i jej podręczne "ałtorytety" co chwila nam dowodza ze zadne zamachy nie istnieją, a ten kto w nie wierzy to śmieszny oszołom. No chyba że w USA są (te zamachy, nie oszołomy, oczywista), a u nas, a już na pewno w Rosji - nie.

  Pozdrawiam

  Losiu

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz -1

  a o rotundzie to zapomnieli, a jak Kmicic "kolubrynę" wysadził, a o Wołodyjowskim co to z Ketlingiem wysadzili prochy razem z zamkiem?
  stało się nieszczęście ale nie żerujcie na nim i nie uważajcie ludzi za debili to, że część uwielbia filmy typu "Piła" nie oznacza, że wszyscy chcą to oglądać.
  Uszanujmy ofiary, poczekajmy na ustalenia ale nie epatujmy obrazem i opisem tragedii

 • krzywelustro

  Oceniono 19 razy 11

  Kaczyńscy - brat brata posłał na śmierć.

  Deja vu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX