Raport UNICEF: Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

17.04.2013 12:56
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie - wynika z najnowszego raportu organizacji UNICEF. W ciągu dekady w Polsce liczba dzieci z nadwagą się podwoiła. Do tego dzieci są niezadowolone z życia. Pod tym względem Polska plasuje się na 28. miejscu z 29 przebadanych państw.
W Polsce aż 17 proc. dzieci w wieku 11, 13 i 15 lat ma nadwagę. To dwukrotne więcej niż dwa lata temu - wynika z opracowanego przez UNICEF raportu "Warunki i jakość życia w państwach rozwiniętych". Tak duży wzrost tego współczynnika nie wystąpił w żadnym innym z 29 przebadanych przez UNICEF państw. - Daleko nam jeszcze do Stanów Zjednoczonych, gdzie blisko 30 proc. dzieci ma nadwagę, ale też do Holandii, gdzie problemy z wagą ma tylko około 8 proc. dzieci - mówi Marek Krupiński, dyrektor generalny UNICEF Polska.


Dzieci w Polsce bardzo szybko tyją. Fot. UNICEF

Wynika to ze zmiany stylu życia polskich dzieci. Warto zwrócić uwagę na fakt, że poziomy otyłości sięgają powyżej 10 proc. we wszystkich krajach oprócz Danii, Holandii i Szwajcarii. Natomiast jedynie Kanada, Grecja i Stany Zjednoczone odnotowują poziomy otyłości wśród dzieci wyższe niż 20 proc.

Dzieci tyją, ale lepiej się uczą i rzadziej wdają w bójki

Jednak wiele elementów stylu życia zmieniła się na lepsze. Dzieci w Polsce rzadziej sięgają po papierosy (miejsce 16.), alkohol (miejsce 17.) czy narkotyki (miejsce 15.). Co więcej, dzieci zaczęły lepiej i chętniej się uczyć - pod tym względem Polska wypadła wyjątkowo dobrze. Dzieci są też znacznie mniej agresywne (coraz rzadziej wdają się w bójki) - w przeciwieństwie do młodych Hiszpanów, którzy w tej kategorii spadli na ostatnie miejsce rankingu UNICEF.


Polskie dzieci coraz mniej chętnie wdają się w bójki. Fot. UNICEF

Ogólny wniosek płynący z raportu jest jednak dosyć rozczarowujący. Okazuje się, że Polska zajmuje dopiero 21. miejsce w rankingu dotyczącym warunków i jakości życia dzieci spośród 29 krajów objętych badaniem. To spadek o 3 miejsca w rankingu w porównaniu z raportem opracowanym na początku dekady. Liderami są Holandia oraz cztery kraje nordyckie, tj. Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja. Najgorzej wypadły Łotwa, Litwa, Rumunia oraz jeden z najzamożniejszych krajów - Stany Zjednoczone.

Z pięciu przeanalizowanych przez UNICEF kategorii najniżej zostały ocenione w Polsce warunki mieszkaniowe, zanieczyszczenie środowiska oraz warunki materialne. Najwyżej - edukacja. Pozostałe obszary brane pod uwagę w zestawieniu to: zdrowie i bezpieczeństwo, zachowania prozdrowotne i zachowania ryzykowne.

Dzieci czują się nieszczęśliwe

Polska wypadła szczególnie źle w badaniu samopoczucia dzieci. - W Polsce około 80 proc. dzieci zadeklarowało wysoką satysfakcję z życia, co i tak na tle Europy stawia nas na przedostatnim miejscu - mówi Ewa Falkowska z UNICEF. Na ostatnim pod tym względem miejscu są dzieci w Rumunii. Tam zadowolenie z życia zadeklarowało 75 proc. pytanych małoletnich.

Świetnym samopoczuciem cieszą się natomiast dzieci w Holandii, Islandii, Hiszpanii, Finlandii, Grecji, Belgii, Norwegii, Szwajcarii i Estonii. UNICEF podkreśla ewidentny brak związku między dochodem na głowę mieszkańca a samopoczuciem dzieci. Zwraca również uwagę na fakt, że niska pozycja Polski może wynikać z wyjątkowo wysokich ocen wystawianych przez dzieci w innych krajach.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (187)
Zaloguj się
 • tajlerdarden

  Oceniono 341 razy 311

  Więcej soczków, napojów, kubusiów, srusiów i będziemy mieć za 15 lat społeczeństwo insulinoodporne. Jeżeli pewna firma reklamuje szklankę soku jako jedną z 5 porcji owoców na dzień, to ja się wcale nie dziwię. Ludzie piją wodę z cukrem i myślą, że się zdrowo odżywiają, bo nie jedzą jajek i smalcu.

 • freejazzy

  Oceniono 254 razy 184

  "Świetnym samopoczuciem cieszą się natomiast dzieci w Holandii"... zaraz, jak to?? W Holandii?! W kraju, gdzie narkotyki są na każdym kroku legalnie dostępne w sprzedaży? Gdzie społeczeństwo jest tak zlaicyzowane? Bez Boga, bez wiary?! Gdzie księża nie mają NIC do powiedzenia w sprawach społecznych i światopoglądowych? Gdzie ci okropni geje mogą brać legalnie ślub, co jak wiemy jest "zagrożeniem dla tradycyjnej rodziny". I, co więcej, mogą adoptować te dzieci?

  Jakim prawem te holenderskie bachory mogą być tam szczęśliwe? I to nie tylko w tym roku ale w ogóle przodować w rankingu UNICEF-u już od paru lat. Jakim prawem, niech mi jakiś bogoojczyźniany konserwatysta to wyjaśni!

  No chyba, że to spisek - to wyjaśnia wszystko...

 • mariuszlo

  Oceniono 164 razy 130

  USA - najwięcej dzieci z nadwagą i drugie miejsce w aktywności fizycznej. Dania - szczupłe dzieci - bardzo niska aktywność fizyczna. Widać, że to nie ćwiczenia mają wpływ na nadwagę.

 • fakaldo87

  Oceniono 83 razy 61

  przyczyn jest wiele choćby to że producenci żywności zalewają nas dosłownie cukrami i innymi słodzikami które są gorsze dla naszego organizmu niż "znienawidzone przez wiekszość tłuszcze" ,po drugie reklama robi swoje i dzieci juz od najmłodszych lat karmi sie owocami i warzywami z puszek które nawet przy tych owocach i warzywach nie stały,po trzecie ruch - dzieci zamiast biegać po podwórku czy podczas lekcji wf-u wolą przesiadywać w domu przy komputerze.

 • almagus

  Oceniono 76 razy 34

  Umiłowany raj, niebiański kraj.

  Omijając psie kupy, poszedłeś na zakupy.
  Cztery pory Wiwaldi korzystnie kupisz w Aldi.
  Ładny płotek przy bramie kupujesz w Castoramie.
  „Poległego” w marmurze. A co kupisz w Carrefourze?
  Salcesonik na stawy, prowiant, coś do zabawy.
  Przegląd regałów Lidla, zupka babuni, powidła.
  Jeszcze sklep Biedronka, zaskakuje golonka.
  A Odrzańskie Ogrody? Kino Helios, świat mody.
  Galeria co się trafi, na potrzeby parafii.
  Kaplica miedzią kryta na kasę emeryta.
  Znalazł kiszkę grillową, z ceny tylko połową.
  Przeżycie kosztem zdrowia, opiekę w cudzysłowia!

  2013-04-17 almagus
  almagus.blox.pl/html

 • marekatlanta71

  Oceniono 61 razy 31

  To teraz zniosą wizy do USA?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje