Sprawa Brauna umorzona? "Nie jestem fanem ścigania za słowa, nawet skrajnie głupie. Ale..."

Nie jestem fanem ścigania przez sądy i prokuraturę za słowa, nawet skrajnie głupie - mówił w TOK FM Tomasz Machała, naczelny natemat.pl. Prokuratura umorzyła dochodzenia ws. gróźb Grzegorza Brauna. Kontrowersyjny reżyser ogłosił, że część dzienikarzy "GW" i TVN należy wystrzelać. Śledczy stwierdzili, że Braun nie mówił poważnie. - Uzasadnienie jest kuriozalne - komentował Machała.
Tomasz Sekielski w Poranku Radia TOK FM mówił o umorzeniu przez prokuraturę sprawy Grzegorza Brauna, który mówił o "wyprawieniu na tamten świat" dziennikarzy "GW" i TVN. Śledczy uznali, że jego wypowiedzi odnosiły się do "stanu fikcyjnego, a nie rzeczywistości". - Rozumiem, że seminarium, na którym był Braun, było fikcyjne? - ironizował Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej".

Sekielski o umorzeniu sprawy Brauna: Rozumiem, że poważnie będzie, jak ktoś zacznie strzelać do dziennikarzy 'GW' >>>

- Uzasadnienie jest kuriozalne - powiedział Tomasz Machała. Przypomniał, że media potraktowały sprawę Brauna poważnie, a sąd mógł posiłkować się właśnie doniesieniami prasowymi czy telewizyjnymi, utrzymanymi w poważnym tonie. - Prokuratura zrzuciła sobie problem z głowy. W ciekawym stylu - skwitował.

- Nie jestem fanem ścigania przez sądy i prokuraturę za słowa, nawet skrajnie głupie - dodał Machała. Podkreślił, że jest zwolennikiem amerykańskiego modelu pełnej wolności słowa. - Opinia publiczna i media ocenią takie słowa odpowiednio - zaznaczył.

A co z Kamińskim?

Rusza również proces byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego ws. afery gruntowej. Była to sprawa fikcyjnego odrolnienia ziemi, która mogła być pułapką zastawioną przez Biuro na Andrzeja Leppera, ówczesnego ministra rolnictwa i wicepremiera w koalicji PiS-Samoobrona-LPR. Doprowadziła ona do odwołania Leppera, upadku koalicji i przedterminowych wyborów, które zakończyły się porażką PiS. Największe kontrowersje wzbudza fakt, że Kamiński będzie sądzony za zamkniętymi drzwiami.

- Nie rozumiem takiej decyzji sądu - przyznał w Poranku Radia TOK FM Tomasz Sekielski. - Można utajnić część zeznań czy dokumentów, ale całą sprawę... - dziwił się. - Ochronie przed prasą muszą podlegać procedury służb, konkretni funkcjonariusze, te fragmenty procesu powinny być utajnione - wskazywał Machała. - Ale jeżeli cała sytuacja była dobrze przez media zbadana, powinna być opinii publicznej wyjaśniona. Nie sądzę, aby dziś, po tak wielu latach od tej sprawy, rozpadu koalicji, ten proces wywoływał szczególne społeczne zainteresowanie - mówił. - Zaczną się przecieki, spekulacje, zacznie się medialna burza - stwierdził Sekielski.

"Jak znam życie, Kamiński zostanie uniewinniony"

Szułdrzyński przypomniał, że sąd w Rzeszowie odmówił już wszczęcia tej sprawy, uznając, że CBA "w oczywisty sposób wykonywało swoje obowiązki". - Można i trzeba jednak dyskutować na temat granic działania CBA - podkreślał publicysta. - Z punktu widzenia państwa dobrze, że sąd ostatecznie rozstrzygnie, do jakiego momentu mogą się posunąć funkcjonariusze - dodał.

- Sąd tego nie rozstrzygnie - oponował Sekielski. - Sądy boją się spraw, gdzie pojawiają się służby specjalne. Sędziowie wolą unikać problemów - zaznaczył. - Sędzia Tuleya się nie bał - ripostował Szułdrzyński. Publicysta wyraził nadzieję, że Kamiński nie będzie oceniany z politycznego klucza, ale jego przypadek będzie okazją do wyznaczenia granic użycia władzy. - Mam ograniczoną wiarę, że właśnie w ten sposób Kamiński będzie kiedykolwiek oceniany - przyznał Machała.

- Jak znam życie i sądowe procedury, sprawa zakończy się uniewinnieniem - podsumował Azrael Kubacki, bloger Tokfm.pl. Podkreślił, że na Kamińskim ciążą jeszcze inne sprawy. - Ta, szczególnie wobec śmierci Leppera, zostanie za kilka lub kilkanaście miesięcy zamieciona - stwierdził.

Więcej o:
Komentarze (21)
Sprawa Brauna umorzona? "Nie jestem fanem ścigania za słowa, nawet skrajnie głupie. Ale..."
Zaloguj się
 • majo_rmajor

  0

  @wiz2
  A ja domagam sie, zebys zaczal myslec..,
  "O diete z warzyw, wola ludozerca".

 • wiz2

  0

  Podmieńcie słowo "dziennikarz" na geje lub żydów a cała prawniczy światek uzna taką wypowiedź za mowę nienawiści. Świat stoi na głowie - domagam się równych praw dla większości.

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  "Uzasadnienie jest kuriozalne - komentował Machała."
  kuriozalny to jest Machala i jemu podobni pismaki

  dla nich demokracja znaczy, ze oni maja racje a kto się nie zgadza to nie może być publikowany i iść do pierdla

 • 7ogamihcra

  Oceniono 11 razy 3

  Znajomy w czasie kłótni rodzinnej powiedział "Chcecie wojny, to będziecie ją mieli !!!" i sąd go skazał na pół roku więzienia z groźbę karalną, na szczęście "w zawiasach", a tu pisowski pieprzony antypolski faszysta Braun nawołuje do strzelania do ludzi i sąd go tylko po główce głaszcze. Nie mówił poważnie...kuźwa.

 • fakiba

  Oceniono 16 razy 14

  Już nikt nigdy nie zorganizuje takiej pięknej afery na polecenie prezesa tylko po to żeby wykończyć konkurencję

 • fakiba

  Oceniono 18 razy 12

  Mam nadzieję że jest więcej takich sędziów jak pan Tuleja i pan Kamiński z kolesiami posiedzi sobie parę ładnych latek

 • 31.februarius

  Oceniono 12 razy -6

  "Afera gruntowa. Kamiński zostanie uniewinniony? Sekielski: Sądy boją się służb specjalnych"

  A pan to niby nie?
  To pan służb (specjalnych) nie znasz.
  Sorry, muszę przerwać ten komentarz, bo ktoś się do drzwi dob..........................

 • dziadekjam

  Oceniono 17 razy 7

  "Sądy boją się spraw, gdzie pojawiają się służby specjalne."
  ==============================================
  To oczywiste, bo każdy sędzie ma swoją "teczkę" w odpowiednich służbach i wie co w tych teczkach jest i jakie by były konsekwencje ujawnienia ich treści.

 • piemont12

  Oceniono 22 razy 14

  CBA, pod wodzą Kamińskiego i nadzorem braci Kaczyńskich i ministra sprawiedliwości {Prokuratora Gen.} działało metodami stalinowskimi, jak UB w latach 50,60-ych.... Pomówienia, fałszywe oskarżenia, preparowanie "dowodów"..itd...itp, to tym głownie zajmowała się milicja polityczna PiS-u, jakim była CBA w tamtym okresie.....Jeżeli Sądy RP uniewinnią , zamiotą pod dywan, łajdactwa tych zbrodniarzy, to mnie, jak i zapewne wielu innych, upewni o bezkarności politycznych bandziorów !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX