Tworzą fundację zrzeszającą ofiary pedofilii w Kościele. Episkopat: "Poczekajmy na dzieła ukończone"

17.04.2013 06:00

fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

- Chcemy zebrać się razem, bo dzięki temu mamy większą moc, stajemy się bardziej słyszalni - mówi Marek, jeden z założycieli fundacji skupiającej ofiary pedofilii w Kościele. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", jej robocza nazwa brzmi "Nie lękajcie się". - Chcemy, aby Kościół otworzył się na nas - dodaje Marek.
- Zbyt często zarzuca się ofiarom księży pedofilów, że są anonimowe, nie traktuje się ich poważnie - dodaje Marek, który sam chce zachować anonimowość. O fundacji pierwsze poinformowało Radio TOK FM. "Gazeta" dowiedziała się, jak może brzmieć jej nazwa, jeszcze robocza: "Nie lękajcie się". To nawiązanie do słynnych słów Jana Pawła II.

Fundację ma na razie tworzyć 15 osób. Poznały się dzięki działającemu w Kanadzie Ruchowi Ofiar Księży. - Dzisiaj Kościół traktuje nas często jak szantażystów, na rozmowy do kurii nie jesteśmy zapraszani, tylko wzywani jak na przesłuchania. Dzięki fundacji mamy nadzieję, że to się zmieni - mówi Marek.

- Tworzenie fundacji i stowarzyszeń przynależy do praw każdego obywatela w państwie demokratycznym - mówi ks. Józef Kloch. A czy Konferencja Episkopatu byłaby gotowa na podjęcie rozmów? - Poczekajmy na dzieła ukończone. Odpowiadać można na pytania dotyczące fundacji istniejącej, nie bytów przyszłych, dopiero powstających - odpowiada rzecznik Konferencji.

Więcej czytaj w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (65)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 162 razy 150

  Czekajcie , czekajcie aż się doczekacie że zaczniecie pałace sprzedawać żeby odszkodowania wypłacić

 • 24u

  Oceniono 146 razy 130

  Doskonala nazwa fundacji nawaiazujaca o ironio do autora ,ktory zamiatal pod dywan przypadki pedfili w Kosciele.

 • chi_neng1

  Oceniono 137 razy 123

  "A czy Konferencja Episkopatu byłaby gotowa na podjęcie rozmów? - Poczekajmy na dzieła ukończone." mowi Koch.

  Oby taka sama zasade milczenia stosowali w stosunku do spraw politycznych, a szczegolnie wprowadzania nowych ustaw dotyczacych aborcji, in vitro i zwiazkow partnerskich.

  W tych przypadkach krzycza glosno i bez konca, nie czekajac na podjete juz ustawy.

  A przeciez przestepstwa pedofilii sa juz od dawna faktem dokonanym i wlasnie o nich trzeba teraz mowic, a nie milczec !

 • czechy11

  Oceniono 105 razy 99

  Zaiste interesujaca jest ta moralność koscioła i episkopatu. O pedofili w kościele czymś moralnie nagannym cisza i żadnych wypowiedzi. O niewinnym in vitro raporty komisje publikujace kłamliwe kłamstwa i bzdury o rzekomej niemoralności metody. I z czym oni chca iśc do ludzi. banda zakłamanych hipokrytów - tam gdzie jest rzeczywisty problem głucho tam gdzie mozna się przyczepiś bo niezgodne z poglądami stetyrczałych półinteligentów, kórych spraw anie dotyczy wielkie tyrady o moralności. Mówia to wszytsko ludzi epozbawieni elementarnej moralności.

 • kalebas

  Oceniono 83 razy 75

  "Nie lękajcie się"

  Oni się nie lękają już prawie od dwudziestu wieków.

 • siekier35

  Oceniono 76 razy 70

  dobrze by było jak by tak obskubać biskupów z kilku dworców czy tłustych fur....tylko ciekawe czy się nie okaże że samochód jest własnością kierowcy a gustowny pałacyk gosposi....

 • jestemzalegalem

  Oceniono 71 razy 63

  Przeciez te zlodzieje juz dawno powiedzieli, ze nic nie zaplaca. Ofiary maja sie sadzic z pedofilami. A to, ze oni ich ukrywali, no coz...

 • samuel0

  Oceniono 68 razy 54

  Jak to mówi znajomy ksiądz... żeby życie miało smaczek raz dziewczynka raz chłopaczek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje