Tworzą fundację zrzeszającą ofiary pedofilii w Kościele. Episkopat: "Poczekajmy na dzieła ukończone"

fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

- Chcemy zebrać się razem, bo dzięki temu mamy większą moc, stajemy się bardziej słyszalni - mówi Marek, jeden z założycieli fundacji skupiającej ofiary pedofilii w Kościele. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", jej robocza nazwa brzmi "Nie lękajcie się". - Chcemy, aby Kościół otworzył się na nas - dodaje Marek.
- Zbyt często zarzuca się ofiarom księży pedofilów, że są anonimowe, nie traktuje się ich poważnie - dodaje Marek, który sam chce zachować anonimowość. O fundacji pierwsze poinformowało Radio TOK FM. "Gazeta" dowiedziała się, jak może brzmieć jej nazwa, jeszcze robocza: "Nie lękajcie się". To nawiązanie do słynnych słów Jana Pawła II.

Fundację ma na razie tworzyć 15 osób. Poznały się dzięki działającemu w Kanadzie Ruchowi Ofiar Księży. - Dzisiaj Kościół traktuje nas często jak szantażystów, na rozmowy do kurii nie jesteśmy zapraszani, tylko wzywani jak na przesłuchania. Dzięki fundacji mamy nadzieję, że to się zmieni - mówi Marek.

- Tworzenie fundacji i stowarzyszeń przynależy do praw każdego obywatela w państwie demokratycznym - mówi ks. Józef Kloch. A czy Konferencja Episkopatu byłaby gotowa na podjęcie rozmów? - Poczekajmy na dzieła ukończone. Odpowiadać można na pytania dotyczące fundacji istniejącej, nie bytów przyszłych, dopiero powstających - odpowiada rzecznik Konferencji.

Więcej czytaj w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Papież Franciszek podczas Mszy Wielkanocnej Franciszek wypowiada wojnę pedofilii w Kościele
 • Nowicka: 'Kościół lekceważy pedofilię. Gużyński: 'Pani marszałek przeszarżowała' Nowicka: Kościół lekceważy pedofilię. Gużyński: Pani marszałek przeszarżowała
Komentarze (65)
Tworzą fundację zrzeszającą ofiary pedofilii w Kościele. Episkopat: "Poczekajmy na dzieła ukończone"
Zaloguj się
 • fred_die

  0

  "Episkopat: "Poczekajmy na dzieła ukończone" "

  No to kiedy kończycie?

 • moxx-1985

  0

  Nazwa fundacji będzie musiała być zmieniona bo fundacja o takiej nazwie już istnieje - stworzył ją abp. Dziwisz jeszcze w 2005r :) A tak poza tym to ciekawe czy choć jedna z ofiar (i "ofiar") została zbadana wariometrem mówiąc o tym co xiądz X czy Y robił albo czy przynajmniej zgodziliby się na takie badania.

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 1 raz -1

  " Poczekajmy na dzieła ukończone?"
  Kapłani czekają na zmęczenie pokrzywdzonych. Liczą że się uda jak z Inkwizycją.... Niewiniątka.

 • benkmen

  Oceniono 3 razy 1

  A ja się tylko pokornie pytam, czy Episkopat Wyznaczył już etatowego kapelana dla tego stowarzyszenia, by je od środka leczyć modlitwą? ;-)

 • czarny_walc

  Oceniono 1 raz -1

  "Zbyt często zarzuca się ofiarom księży pedofilów, że są anonimowe, nie traktuje się ich poważnie - dodaje Marek, który sam chce zachować anonimowość"

  I jak ich traktować poważnie?

 • zgr-edo

  Oceniono 2 razy 2

  następny zbok w sukience
  www.fakt.pl/Pierwszy-proces-za-pedofilie-przeciwko-Kosciolowi-w-Polsce-Ksieza-pedofilie-Pedofilia-w-kosciele-Onanizowal-sie-reka-12-latka-Spuszczal-sie-na-twarz-12-latka-,artykuly,208011,1.html

 • marek_nazarowski

  0

  Actimelki wkrótce w komplecie :-)

 • 44rodowicz

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ktoś jest zdziwiony?
  Sukienkowi aroganci zawsze udają niewiniątka a palenie głupa wychodzi im rewelacyjnie.

 • remo29

  Oceniono 2 razy 2

  2000 lat zleciało jak z bicza strzelił, to jeszcze trochę poczekam.
  --
  parada karzełków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje