Wenezuela: siedem ofiar zamieszek po wyborach. Protestów będzie więcej

16.04.2013 20:17
Protesty po wyborach prezydenckich w Wenezueli

Protesty po wyborach prezydenckich w Wenezueli (Fot. Ramon Espinosa AP)

Siedem osób zginęło podczas poniedziałkowych starć, które wybuchły w kilku miastach Wenezueli po ogłoszeniu wyników niedzielnych wyborów prezydenckich - poinformowała dziś prokurator generalna kraju. Opozycja i rząd wzywają do kolejnych demonstracji
Prokurator generalna Luisa Ortega Diaz powiedziała też, że w wyniku starć rannych zostało 61 osób. O wybuch przemocy oskarżyła opozycję. Zatrzymano 135 osób podejrzewanych o udział w zamieszkach. Wśród ofiar są dwie osoby zastrzelone przez zwolenników opozycji, gdy w dzielnicy Caracas zamieszkanej przez klasę średnią świętowano zwycięstwo wyborcze kandydata partii rządzącej Nicolasa Maduro.

Tysiące osób - głównie zwolennicy opozycyjnego kandydata Henrique Caprilesa Radonskiego, który według Państwowej Komisji Wyborczej (CNE) przegrał niedzielne wybory - wyszły w poniedziałek wieczorem na ulice stolicy oraz innych miast Wenezueli. Palono opony i blokowano ulice, doszło do starć z siłami bezpieczeństwa.

Maduro o protestach: To próba zamachu stanu!

W Caracas funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i strzelali gumowymi pociskami, by rozpędzić tłum młodych zamaskowanych zwolenników kandydata opozycji i powstrzymać ich marsz ku centrum miasta.

Państwowa telewizja pokazała zdjęcia palonych samochodów w stanie Barinas, skąd pochodził zmarły w marcu prezydent Hugo Chavez. Zdjęcia przedstawiały też częściowo zniszczoną siedzibę rządzącej Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV) w stanie Tachira. Członkowie rządu oskarżyli zwolenników Caprilesa Radonskiego o dokonanie tych zniszczeń oraz zaatakowanie domu szefowej CNE Tibisay Luceny.

Maduro, namaszczony przez Chaveza na następcę, poniedziałkowe zamieszki nazwał próbą zamachu stanu. Wysocy rangą przedstawiciele rządu wspominają o możliwości podjęcia działań prawnych przeciwko Caprilesowi Radonskiemu. "Osobiście upewnię się, że zapłaci pan za straty, które wyrządza pan ojczyźnie i narodowi" - napisał na Twitterze szef Zgromadzenia Narodowego Diosdado Cabello. Domaga się wszczęcia śledztwa przez prokuraturę.

Radonski: Nie dajcie się sprowokować

Obie strony wzywają swoich zwolenników do kolejnych pokojowych demonstracji. Budzi to obawy przed wybuchem przemocy w liczącym 29 mln ludzi kraju, w którym w samym 2012 r. doszło do 16 tys. zabójstw.

Maduro zaapelował do swoich do zwolenników, by demonstrowali przez cały tydzień. Capriles Radonski napisał na Twitterze: "Nie dajcie się sprowokować. Ta walka będzie trudna, ale pokojowa. Nam zależy na tym, by zapanował pokój".

Opozycyjny kandydat, były gubernator stanu Miranda, wzywa zwolenników, by we wtorek protestowali przed biurami CNE w środkowej części kraju, a w środę przenieśli się do centrum Caracas, gdzie mieści się główna siedziba komisji wyborczej.

Według CNE niedzielne wybory wygrał różnicą ponad 200 tys. głosów 50-letni Maduro. Kandydat PSUV uzyskał 50,8 proc. głosów, a 40-letni centrysta Capriles Radonski - 49 proc. głosów.

Żądają ponownego przeliczenia głosów

Opozycyjny kandydat nie uznał wyniku wyborów i domaga się ponownego przeliczenia wszystkich głosów. Twierdzi, że jest zwycięzcą wyborów i powołuje się na dane zebrane przez jego sztab wyborczy. Utrzymuje, że udokumentował on ok. 3200 nieprawidłowości - od legitymowania się fałszywymi dowodami tożsamości podczas głosowania po zastraszanie pracowników lokalnych komisji wyborczych.

CNE odmawia przeliczenia oddanych 15 mln głosów. Utrzymuje, że sprawdzono 54 proc. głosów z elektronicznego systemu. Wiceprezydent Jorge Arreaza napisał na Twitterze, że Capriles Radonski nie zwrócił się do CNE z oficjalną prośbą o rozszerzenie kontroli z 54 do 100 proc. głosów.

W poniedziałek CNE oficjalnie potwierdziła zwycięstwo Maduro w wyborach. Zostanie on zaprzysiężony na sześcioletnią kadencję w najbliższy piątek.

Zobacz także
Komentarze (67)
Wenezuela: siedem ofiar zamieszek po wyborach. Protestów będzie więcej
Zaloguj się
 • vikaromaniuta

  Oceniono 1 raz 1

  Kapeluszowi zorganizują nową kolorową rewolucję ! Tam jest ropa !

 • bayadera

  Oceniono 1 raz 1

  zigzaur
  king maker
  Widac, ze zigzaur wybral prezydenta Wenezueli.
  Czy w 2000 roku, kiedy sfalszowano wybory w USA to zigzaur tez maczal paluszki i wybral Busha Jr., ktory wybory przegral?
  jest jeszcze paru prezydentow do wyboru.
  zigzaue bedzie mial pelne rece roboty

 • w.kropa

  Oceniono 3 razy 1

  Teraz NATO musi ustanowic ,, no fly zone " i bedzie tak jak w Libi .

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 17 razy 3

  Hahahahahaaa ruski żydek rząda ale to rząda aby ON był el presidente. Rodonski ruski jewrieju, po twoim trupie marionetko z CIA:)))

 • kola

  Oceniono 19 razy 1

  @rlnd

  W każdym kraju zdrajcy kolaborujący z obcym mocarstwem w celu obalenia legalnie wybranych władz i przejęcia władzy trafiliby na szafot, żadna nowość ani zaskoczenie.

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 38 razy 8

  Quiz:: Kto powiedzial:

  1. 'Są tacy, którzy mówią, że demokracja musi szanować prawa mniejszości. Ale oni tylko ukrywają w ten sposób swój brak poszanowania dla większości. A wola większości przeważa, rządzi, decyduje'

  2. 'Ja zawsze mówiłem, że nie byłoby nic dziwnego w tym iż na Marsie była kiedyś cywilizacja. No ale pewnie i tam dotarł kapitalizm, dotarł imperializm i wykończył tą planetę. Musimy uważać, bo tutaj na planecie Ziemi, tam gdzie setki lat temu, a nawet mniej niż setki, były wielkie lasy, obecnie są pustynie. Tam gdzie były wielkie rzeki też obecnie są pustynie. W bardzo wielu częściach planety zachodzi proces pustynnienia! Jest on na Ziemi zaawansowny i zagraża, na średnią metę, życiu na planecie.'

  Jesli odpowiemy sobie na te pytania zrozumiemy czemu temat Wenezueli przyciaga tylu oszolomow.

  No to jeszcze jeden cytacik - kto to powiedzial?

  3. 'Hugo Chávez nie jest lewicowcem. Nie może być uznawany za kogoś z lewicy ktoś, kto dysponuje osobistą władzą, marzy że będzie tą władzę sprawował do końca życia, ktoś kto zakłada kagańce na media w swoim kraju, kto siedzi na złotej górze z której mieszkańcy kraju nie mają żadnych korzyści, ktoś kto jest sojusznikiem Achmadinedżada w planetarnej wojnie między demokratami i antydemokratami? Niektórzy lewicowcy mówią, że Chávez jest członkiem rodziny, takim niespokojnym dzieckiem w tej rodzinie. Ja tego nie podzielam. Jestem lewicowcem i Cháveza uważam za mojego przeciwnika.'

  I kilka statystyk:

  - W 1998 roku, gdy Chávez doszedł do władzy, w Wenezueli było 4550 ofiar morderstw
  - W 2009 roku, liczba zabitych przekroczyła 16 tysięcy.
  - Mniej niż 4 proc. śledztw kończy się ukaraniem sprawców.
  - W wyborach w 2010, opozycja uzyskala 51% wyborczych głosów w kraju co przelozylo sie na 40%miejsc w parlamencie.
  - W dniach od 2 do 11 kwietnia, telewizja publiczna VTV nadala 3921 minut relacji poswieconych kandydaturze Nicolasa Maduro. Radonskiemu ten sam kanal poswiecil 23 minuty.

  Na koniec filmik, który wlasnie przeslali mi z centrali w Langley: www.rtve.es/mediateca/videos/20100109/venezuela-criminalidad-tercera-causa-muerte-informe-semanal/664206.shtml

  Pozdrawiam wszystkich agentów CIA i miedzynarodowe zydostwo! Musimy trzymac sie razem.

 • szymek_50

  Oceniono 3 razy -1

  Może przeliczą, ale kto to wie.

 • bardzozimnylk

  Oceniono 19 razy -5

  Czyli Fidel dalej będzie kradł Wenezuelczykom ropę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje