Chiny: Oto pierwszy oficjalny raport o strukturze naszych sił zbrojnych

16.04.2013 18:19
Peng Liyuan - piosenkarka i żona prezydenta Chin - podczas występu dla Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej

Peng Liyuan - piosenkarka i żona prezydenta Chin - podczas występu dla Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (Fot. STRINGER/CHINA REUTERS)

Rząd Chin przedstawił raport na temat obronności, który - jak twierdzi państwowa agencja Xinhua - po raz pierwszy ujawnia strukturę chińskich sił zbrojnych.
Według raportu, choć Chiny "jako kraj są niezłomnie zdecydowane podążać drogą pokojowego rozwoju", to istnieją "liczne i rozbudowane zagrożenia dla ich bezpieczeństwa", co rodzi konieczność ochrony "jedności państwa, jego terytorialnej integralności i warunków jego rozwoju".

850 tys. ludzi

Dokument podaje, że mobilne siły operacyjne wojsk lądowych Chin liczą łącznie 850 tys. ludzi, a składają się z 18 mieszanych korpusów oraz pewnej liczby samodzielnych dywizji i brygad. Dowództwu każdego z siedmiu okręgów wojskowych, na jakie podzielone są Chiny, podporządkowano po dwa, względnie trzy korpusy. Siedzibami tych dowództw są Pekin, Nankin, Chengdu, Kanton, Shenyang, Lanzhou i Jinan.

W siłach powietrznych, obejmujących również rakietową obronę przeciwlotniczą i wojska powietrznodesantowe, służy łącznie 398 tys. ludzi. Terytorialnie dzielą się one na siedem okręgów z dowództwami w tych samych miastach, gdzie znajdują się dowództwa okręgów.

Trzy floty

Licząca łącznie 235 tys. ludzi marynarka wojenna składa się z trzech flot: Beihai (nazwa największego chińskiego portu nad Zatoką Tonkińską), Donghai (chińska nazwa Morza Wschodniochińskiego) i Nanhai (chińska nazwa Morza Południowochińskiego). Każda z flot posiada własne lotnictwo i jednostki piechoty morskiej.

Drugi Korpus Artylerii jest główną chińską siłą odstraszania nuklearnego, dysponując rakietami zarówno z głowicami jądrowymi, jak i konwencjonalnymi. Jak zaznacza raport, zadaniem Korpusu "jest przede wszystkim odstraszanie innych państw od użycia przeciwko Chinom broni nuklearnej oraz dokonywanie kontrataków nuklearnych i precyzyjnych uderzeń z użyciem rakiet konwencjonalnych".

Dokument nie ujawnia liczebności personelu Drugiego Korpusu Artylerii, podobnie jak liczebności innych niż mobilne wojska operacyjne elementów armii lądowej. W skład tej ostatniej wchodzą również wojska ochrony pogranicza i obrony wybrzeża, oraz jednostki wartownicze i garnizonowe. Według źródeł zachodnich, chińskie wojska lądowe liczą łącznie 1,6 mln ludzi (z czego połowę stanowią żołnierze z poboru), a w całych siłach zbrojnych Chin, włącznie z formacjami paramilitarnymi, pełni czynną służbę blisko 2,3 mln ludzi.

"Napięte sytuacje"

"USA modyfikuje swoją strategię bezpieczeństwa wobec (regionu) Azji i Pacyfiku" - głosi dokument rządu Chin. W innym miejscu stwierdza, że "pewien kraj umocnił swoje sojusze militarne w (regionie) Azji i Pacyfiku (...), co często prowadzi do napiętych sytuacji" - jest to odniesienie do polityki prezydenta USA Baracka Obamy, którego polityka zagraniczna zakłada tzw. strategiczne przesunięcie ku Azji.

Chiny nie zrezygnują z roszczeń wobec wysepek Diaoyu na Morzu Wschodniochińskim, które w Japonii nazywane są Senkaku. Dokument krytykuje Tokio za to, że "jest źródłem problemów w związku z kwestią wysp Diaoyu". Roszczenia do wysp Diaoyou zgłaszają Chiny, Japonia i Tajwan.

Zobacz także
Komentarze (84)
Zaloguj się
 • kain_brat_abla

  Oceniono 212 razy 190

  Przesuwają się w stronę granicy małymi grupami. Po dwa, trzy miliony...

 • blacklaser

  Oceniono 117 razy 107

  Przypomina mi sie stary kawal, komunikat agencji TASS:
  Wczoraj na granicy radziecko-chinskiej ostrzelany zostal ogniem artyleryjski radziecki ciagnik. Traktor odpowiedzial zmasowanym ogniem rakietowym, po czym odlecial.

 • blondyn-3

  Oceniono 104 razy 88

  stare kawaly za komuny byly najlepsze

  Agencja TASS podala za na granicy Rosyjsko-Chinskiej doszlo znowu do starcia, zginelo 20 Rosjan i 4 hektary Chinczykow.

 • rzewuski1

  Oceniono 66 razy 58

  Nie powalają te liczby
  Oni spokojnie mogą mieć 10 milionową armie, błąd statystyczny w obliczaniu populacji Chin wynosi 40 milionów

 • grek_torba

  Oceniono 70 razy 56

  dwie światowe armie są nie do zajebania: chiński żołnierz i polski turysta

 • tomtg123

  Oceniono 38 razy 32

  Czyli liczebność armii tylko Chin nieznacznie większa niż ma Korea Pn - natychmiastowe skojarzenie.
  Korea Pn ma 1,1 miliona żołnierzy, których trzeba utrzymywać. Kiepsko uzbrojonych żołnierzy - ale trzeba ich żywić, ubierać, dać im jakieś uzbrojenie. Oni nie pracują w przemyśle. Oni stoją z bronią u nogi i żrą.

  Chiny liczą około 1,4 miliarda ludzi (i ci ludzie utrzymują chińską armię) , a Korea Pn - około 20 milionów ludzi.....
  Nic dziwnego że w Korei jest nędza, jeśli ten mały narodek, w kraju pozbawionym bogactw naturalnych, próbuje utrzymywać tak liczną armię. To musiało prowadzić do bankructwa.

 • hochsztaplarka

  Oceniono 36 razy 32

  Nawiązując do tego klimaciku wspominkowego w kontekście armii chińskiej, to ja z kolei pamiętam następującą anegdotę:

  - Słyszałeś, chińska armia maszeruje w kierunku Europy...
  - Nie, nie słyszałem!?
  - No bo oni idą boso!

  Była też fajna anegdotka o tym, że Polska powinna wypowiedzieć wojnę Chinom. Tylko po to, aby dwa razy musieli przejść przez terytorium ZSRR - tam i z powrotem.

  PS/ ładniutka ta kitajska pani prezydentowa, wreszcie coś "made in China", co całkiem fajnie się prezentuje. Tamtejszy pan prezydent wstydzić się nie musi...

 • johnylukier

  Oceniono 34 razy 28

  wojsko przede wszystkim jest potrzebne tym, którzy z niego bezpośrednio czy pośrednio żyją (czy też "żerują")
  no ma też znaczenie społeczne polegające na tym, że cała masa ludzi ma co ze sobą zrobić w życiu i wierzy w to, że bycie majorem to jakiś sukces w życiu itp.
  Później jednak okazuje się, jak to było nie raz z weteranami, że nikomu nie są do niczego potrzebni.
  Smutne, ale prawdziwe.

 • cracken001

  Oceniono 79 razy 11

  Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje