Kongresmen o zamachu w Bostonie: Śledczy zainteresowani są saudyjskim studentem

16.04.2013 16:14
Zamach bombowy w Bostonie

Zamach bombowy w Bostonie (Fot. John Tlumacki AP)

- Hospitalizowany saudyjski student jest obiektem zainteresowania śledczych w związku z zamachami w Bostonie. Jego mieszkanie zostało przeszukane, a on przesłuchany - ujawnił szef komisji bezpieczeństwa wewnętrznego w Izbie Reprezentantów Michael McCaul. Dotychczas jednak nikt nie trafił do aresztu.
- Z briefingów, których wysłuchałem, wynika, że obiektem zainteresowania służb jest Saudyjczyk, który został hospitalizowany. Został przesłuchany, a jego mieszkanie przeszukane. Ale nie wiadomo, co z tego wynika, nie możemy wyciągać pochopnych wniosków - powiedział w programie "Morning Joe" w telewizji MSNBC Republikanin McCaul.

Zachowywał się podejrzanie i uciekał?

Zanim zajął się polityką, kongresmen był m.in. federalnym prokuratorem w Teksasie i szefem wydziału ds. zwalczania terroryzmu i bezpieczeństwa narodowego w biurze prokuratora Teksasu. 20-letni saudyjski student mający amerykańską wizę był jednym z widzów słynnego maratonu bostońskiego w poniedziałek. Jak donoszą media, podczas przesłuchania miał zdecydowanie zaprzeczać, jakoby miał związek z wybuchami bomb, do których doszło tuż przy mecie przed godz. 15 czasu lokalnego.

- Według świadków zachowywał się podejrzanie tuż przed wybuchem, a potem uciekał - podawał dziennikarz NBC. On także podkreślał, że jest zbyt wcześnie, by wyciągać wnioski. Nie sprecyzował też, co oznacza "podejrzane zachowanie".

Atak krajowy czy zagraniczny?

Zdaniem kongresmena McCaula wszystko wskazuje na to, że doszło do ataku terrorystycznego. Wymieniał m.in. fakt, że dwie bomby wybuchły prawie jednocześnie; to, że do eksplozji doszło podczas spektakularnego wydarzenia, jakim jest maraton, oraz fakt, że śledztwo prowadzi FBI.

- Pytanie tylko, czy to był krajowy, czy zagraniczny atak terrorystyczny - powiedział McCaul. Powoli wyjaśniają się sprzeczne dotychczas informacje, jeśli chodzi o ładunki wybuchowe, które rzekomo zostały znalezione w okolicy mety maratonu i rozbrojone. Nikt oficjalnie nie potwierdził poniedziałkowych informacji medialnych, że poza dwiema bombami, które eksplodowały, znaleziono dodatkowe ładunki.

- Gdyby znaleziono inne bomby, byłaby to ważna informacja pomocna w dochodzeniu. Śledczy mogliby sprawdzić, jakie to są bomby - tłumaczył korespondent ds. wymiaru sprawiedliwości telewizji NBC. Sprzeczne informacje o dodatkowych bombach wynikają - jak tłumaczył - z faktu, że po wybuchach na miejscu ludzie pozostawili wiele toreb i pakunków. Wszystkie musiałyby być dokładnie sprawdzone przez policję, a niektóre zniszczone.

Zamach na maratonie

Co najmniej trzy osoby - w tym 8-letnie dziecko - zginęły, a ponad 150 osób zostało rannych w wyniku dwóch wybuchów na mecie maratonu w Bostonie. Kilkanaście osób jest w stanie krytycznym; wiele straciło nogi lub ręce. Według najnowszych informacji w szpitalach wciąż przebywa 126 osób.

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział użycie wszelkich możliwych środków w celu znalezienia sprawców zamachu. W poniedziałkowym wystąpieniu powstrzymał się od użycia sformułowania "atak terrorystyczny". Anonimowe źródła w Białym Domu przyznały, że sprawa jest traktowana jako akt terroru.

Konsul RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas powiedział, że wciąż nie ma informacji, by wśród ofiar byli Polacy.Zobacz także
Komentarze (71)
Kongresmen o zamachu w Bostonie: Śledczy zainteresowani są saudyjskim studentem
Zaloguj się
 • aghrra

  Oceniono 1 raz 1

  Śledczy powinni się lepiej zaintetresować Mossadem i to zanim znajdą irańskie paszporty

 • eksport_ukraina

  0

  To niewątpliwa tragedia, i to wielowymiarowa. Pomijajac śmier niewinnych to ważnym aspektem jest natychmiastowe przypisywanie zamachu światowi islamskiemu. Oczywiście nie można powiedzieć że to nie było z wydarzenie z nimi powiązane ale zakładanie że tak było jest krzywdzące na całości społeczeństwa islamskiego w którzym prawdopodobnie 99,99% spotkało się z terroryzmem jako jego ofiary...
  Ciekawe co by się stało gdyby taki zmach przytrafił sie na maratownie w warszawie... czy zwykły policjant dał by rade koordynowac początek akcji ratunkowej tak jak bylo w Bostonie?
  obserwatorpolityczny.pl/?p=10024

 • andrew621

  Oceniono 1 raz -1

  Keep smeling

 • muzzyczny

  Oceniono 4 razy 2

  Znowu amerykański rząd sieje terror wśród własnych obywateli by odwrócić uwagę od ich zbrodni w Iraku i Afganistanie

 • jagopa

  Oceniono 5 razy -3

  Jednak Polactwo to totalne przyglupy. Wystarczy poczytac na tym forum.

 • hare-hare

  Oceniono 4 razy 2

  a czy to właśnie nie USA są największym producentem min przeciwpiechotnych?

 • plorg

  Oceniono 3 razy 1

  "Śledczy zainteresowani są saudyjskim studentem"

  Znaczy co? Lubią młodych chłopców?
  Jak to się ma do śledztwa?

 • ptr0

  Oceniono 4 razy -2

  Jeżeli to on to powinni go obedrzeć ze skóry żywcem.

 • jagopa

  Oceniono 7 razy -3

  Przestancie porownywac Boston do Iraku. Irak to ponury kraj, gdzie smierc w zamachach jest tak wszechobecna, jak ich wrogosc do cywilizacji zachodu.
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Obsesyjna nienawisc do Ameryki, jest na tym ( i innych ) forum tak powszechna, ze wydaje sie, jakbym czytal opinie kolesiow z Al Kaidy, Hamasu, czy otoczenia Kima.

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Najciekawsze sa jednak takie teksty ( @nf123 ):

  SYJONISTYCZNA PROPAGANDA!!!!

  PRETEKST DO TOTALNEJ KONTROLI OBYWATELI!!!

  ZACZNIJCIE CZYTAĆ NIEZALEŻNE ŹRÓDŁA, A NIE DZIWKARSKIE MEDIA NALEŻĄCE DO 5 KONCERNÓW!!!

  Tzw. niezalezne zrodla sa koles tak samo wiarygodne, jak propaganda Kima czy Ahmadineżada.

  A media, media podaja to, co chcesz uslyszec. Prawda niekoniecznie jest atrybutem mediow.

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje