Kongresmen o zamachu w Bostonie: Śledczy zainteresowani są saudyjskim studentem

16.04.2013 16:14
Zamach bombowy w Bostonie

Zamach bombowy w Bostonie (Fot. John Tlumacki AP)

- Hospitalizowany saudyjski student jest obiektem zainteresowania śledczych w związku z zamachami w Bostonie. Jego mieszkanie zostało przeszukane, a on przesłuchany - ujawnił szef komisji bezpieczeństwa wewnętrznego w Izbie Reprezentantów Michael McCaul. Dotychczas jednak nikt nie trafił do aresztu.
- Z briefingów, których wysłuchałem, wynika, że obiektem zainteresowania służb jest Saudyjczyk, który został hospitalizowany. Został przesłuchany, a jego mieszkanie przeszukane. Ale nie wiadomo, co z tego wynika, nie możemy wyciągać pochopnych wniosków - powiedział w programie "Morning Joe" w telewizji MSNBC Republikanin McCaul.

Zachowywał się podejrzanie i uciekał?

Zanim zajął się polityką, kongresmen był m.in. federalnym prokuratorem w Teksasie i szefem wydziału ds. zwalczania terroryzmu i bezpieczeństwa narodowego w biurze prokuratora Teksasu. 20-letni saudyjski student mający amerykańską wizę był jednym z widzów słynnego maratonu bostońskiego w poniedziałek. Jak donoszą media, podczas przesłuchania miał zdecydowanie zaprzeczać, jakoby miał związek z wybuchami bomb, do których doszło tuż przy mecie przed godz. 15 czasu lokalnego.

- Według świadków zachowywał się podejrzanie tuż przed wybuchem, a potem uciekał - podawał dziennikarz NBC. On także podkreślał, że jest zbyt wcześnie, by wyciągać wnioski. Nie sprecyzował też, co oznacza "podejrzane zachowanie".

Atak krajowy czy zagraniczny?

Zdaniem kongresmena McCaula wszystko wskazuje na to, że doszło do ataku terrorystycznego. Wymieniał m.in. fakt, że dwie bomby wybuchły prawie jednocześnie; to, że do eksplozji doszło podczas spektakularnego wydarzenia, jakim jest maraton, oraz fakt, że śledztwo prowadzi FBI.

- Pytanie tylko, czy to był krajowy, czy zagraniczny atak terrorystyczny - powiedział McCaul. Powoli wyjaśniają się sprzeczne dotychczas informacje, jeśli chodzi o ładunki wybuchowe, które rzekomo zostały znalezione w okolicy mety maratonu i rozbrojone. Nikt oficjalnie nie potwierdził poniedziałkowych informacji medialnych, że poza dwiema bombami, które eksplodowały, znaleziono dodatkowe ładunki.

- Gdyby znaleziono inne bomby, byłaby to ważna informacja pomocna w dochodzeniu. Śledczy mogliby sprawdzić, jakie to są bomby - tłumaczył korespondent ds. wymiaru sprawiedliwości telewizji NBC. Sprzeczne informacje o dodatkowych bombach wynikają - jak tłumaczył - z faktu, że po wybuchach na miejscu ludzie pozostawili wiele toreb i pakunków. Wszystkie musiałyby być dokładnie sprawdzone przez policję, a niektóre zniszczone.

Zamach na maratonie

Co najmniej trzy osoby - w tym 8-letnie dziecko - zginęły, a ponad 150 osób zostało rannych w wyniku dwóch wybuchów na mecie maratonu w Bostonie. Kilkanaście osób jest w stanie krytycznym; wiele straciło nogi lub ręce. Według najnowszych informacji w szpitalach wciąż przebywa 126 osób.

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział użycie wszelkich możliwych środków w celu znalezienia sprawców zamachu. W poniedziałkowym wystąpieniu powstrzymał się od użycia sformułowania "atak terrorystyczny". Anonimowe źródła w Białym Domu przyznały, że sprawa jest traktowana jako akt terroru.

Konsul RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas powiedział, że wciąż nie ma informacji, by wśród ofiar byli Polacy.Zobacz także
Komentarze (71)
Zaloguj się
 • koichiro2020

  Oceniono 109 razy 65

  Jest mi ogromnie przykro z powodu ofiar zamachu w Bostonie. Uważam, że to straszna tragedia. Zastanawia mnie jednak jedna rzecz... W Bostonie zginęło kilka osób a serwisy informacyjne na całym świecie, w tym w Polsce mówią o tym cały dzień. Natomiast kiedy w Iraku lub Pakistanie w ataku terrorystycznym ginie 60 osób, w tym dzieci, w bloku informacyjnym w TV zajmuje to ok. 20sek. Wydaje mi się, że proporcje są tutaj mocno zaburzone, bo przecież życie jednego Amerykanina czy Polaka nie jest warte więcej od życia kogoś kto żyje w Iraku, Pakistanie czy gdzieś w Afryce. A jednak nie reagujemy z taką samą empatią na podobne doniesienia z krajów nie należących do "Zachodu".

 • sselrats

  Oceniono 86 razy 34

  Saudyjski??? Juz taki byl jeden... No to trzeba bedzie zaatakowac Afganistan. Nie, czekaj - Irak! No sam juz nie wime, moze Iran...

 • ziutka333

  Oceniono 54 razy 30

  Powołajcie zespól z szefem Maciarewiczem i ekspertami Biniendą i Nowaczykiem a już jutro będziecie mieli winnych

 • metanoja

  Oceniono 26 razy 24

  Wyrazy współczucia dla rannych oraz rodzin zabitych. Jak również dla rodzin ofiar dzisiejszego trzęsienia ziemi w Iranie oraz przeszło tysiąca osób zamordowanych dzisiaj w rozmaitych aktach terroru, wojnach i wojenkach na całym świecie.

 • poszum

  Oceniono 49 razy 23

  Nic z tego nie rozumiem. Wyslaliby wybitnego eksperta od przyczyn zamachow Antoniego Macierewicza i jego asystentke Marte Kaczynska, i oni wyjasniliby przyczyny tego zamachu w 5 minut. A tak to sie musza zastanawiac, kto ten zamach przeprowadzil.

 • diabelski.izraelita

  Oceniono 20 razy 16

  Co za idiotyczny artykuł, czy wy nas macie za idiotów ??

  -Chce wiedzieć co się dzieje w UK i jej byłych koloniach, wchodzę na stronę : www.bbc.com/
  -Chce wiedzieć co się dzieje w USA wchodzę stronę : www.cnn.com/
  -Chce wiedzieć co się dzieje w świecie arabskim wchodzę stronę : www.aljazeera.com/news/middleeast

  -Chce wiedzieć co tam u Kaczyńskiego, czy Tuska, poczytać o hipsterach, lemingach, słoikach wchodzę stronę : www.gazeta.pl/
  -Chce poczytać o Madzi z Sosnowca wchodzę stronę : www.wp.pl/
  -Chce wiedzieć w co oststnio ubrała się Tuskówna wchodzę stronę : www.onet.pl/

  każdy specjalizuje się w czymś innym !!

  generalnie jeśli chce wiedzieć co dzieje się na świecie, to nie zaglądam do polskich portali.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 38 razy 14

  "saudyjski student" - tzn. zaatakują Iran, poprzednim razem gdy oskarżano za zamach Saudyjczyka to to Afganistan zaatakowali.

 • 24u

  Oceniono 23 razy 11

  Jak zwykle,niewinni placa najwyzsza cene.

 • jebanezer

  Oceniono 7 razy 7

  koichiro 2020. racja! pisac wiecej o Iraku i Pakistanie a nie ciagle o Smolensku.Kogo ten Smolensk obchodzi w Iraku czy Pakistanie,czy oni nawet o tym wiedza?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje