Mówił o "wyprawieniu na tamten świat" dziennikarzy "Gazety". Śledztwo umorzono

16.04.2013 14:40
Grzegorz Braun

Grzegorz Braun (Fot. Maciej Swierczynski / AG)

- Grzegorz Braun nie nawoływał do zbrodni - uznała stołeczna prokuratura i umorzyła śledztwo w sprawie jego słów o "wyprawieniu na tamten świat" dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i TVN. Według prokuratury te słowa wyrwano z szerszego kontekstu.
Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście Północ badała słowa tego autora filmów dokumentalnych, wypowiedziane podczas debaty w prawicowym klubie. Prokuratura uzyskała nagranie debaty; przesłuchano też jako świadka organizatora dyskusji i jej uczestników.

"Stan fikcyjny, a nie rzeczywistość"

Jak powiedział prok. Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, śledztwo umorzono 11 kwietnia wobec "braku znamion czynu zabronionego". Dodał, że przestępstwo z art. 255 par. 2 Kodeksu karnego, przewidującego do 3 lat więzienia za "publicznie nawoływanie do popełnienia zbrodni", można popełnić tylko umyślnie. - Tu nie było zamiaru - dodał prokurator.

Według Ślepokury po analizie materiałów sprawy prokurator uznał, że inkryminowana wypowiedź odnosiła się do "stanu fikcyjnego, a nie rzeczywistości" i była wyrwana z szerszego kontekstu. Prokuratura podkreśliła, że sam Braun mówił, że nie nawołuje do przemocy, a tylko przedstawiał swe monarchistyczne poglądy nt. modelu państwa, krytykując system demokratyczny i "odwołując się do nieskonkretyzowanych przykładów i fikcyjnych stanów rzeczy".

"Nie można uznać, by te słowa były nawoływaniem do zbrodni"

Zdaniem Ślepokury z zeznań świadków wynika, że nikt nie odebrał tych słów poważnie, a nawet reagowano na nie śmiechem. "Biorąc pod uwagę całość materiału, nie można uznać, by te słowa były nawoływaniem do zbrodni" - oświadczył Ślepokura. Decyzja o umorzeniu jest prawomocna; nikomu nie przysługiwało odwołanie.

W marcu br. Braun został oskarżony przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Wola w związku z wdarciem się na Cmentarz Powązkowski i uderzeniem policjanta podczas ekshumacji w 2012 r. jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Przed wejściem na zamknięty wtedy cmentarz demonstrowało kilkadziesiąt osób, w tym posłowie PiS. Kilka osób usiłowało dostać się na cmentarz przez mur, w tym Braun, który chciał "dokumentować ekshumację". Prokuratura oskarżyła go o to, że "zastosował przemoc w postaci uderzenia ręką w lewe przedramię funkcjonariusza policji", w celu zmuszenia go do zaniechania czynności służbowej. Drugi zarzut dotyczy "wdarcia się" na teren cmentarza ogrodzonego murem i zabezpieczonego przez funkcjonariuszy policji oraz Żandarmerii Wojskowej i nieopuszczenia go - wbrew żądaniom osoby uprawnionej. Podejrzany nie przyznał się i odmówił wyjaśnień.

Twórczość i procesy

Braun jest autorem kontrowersyjnych filmów dokumentalnych, m.in. o związkach Lecha Wałęsy z SB i o gen. Wojciechu Jaruzelskim. W 2008 r. przegrał proces cywilny, wytoczony mu przed wrocławskim sądem przez znanego językoznawcę prof. Jana Miodka, któremu zarzucił współpracę z SB. Z kolei w 2008 r. warszawski sąd uznał, że nie musi przepraszać Wałęsy za film pt. "Plusy dodatnie, plusy ujemne", a Wałęsa jego - za określenia, że film - według którego był on TW "Bolkiem" - to "gniot", a autor to "usłużny dziennikarz".

W 2011 r. Braun mówił na KUL o nieżyjącym już arcybiskupie lubelskim: "Józef Życiński, jako uczestnik życia publicznego w Polsce, był kłamcą i łajdakiem". Prezydium Konferencji Episkopatu Polski oświadczyło wtedy, że atak na śp. arcybiskupa Józefa Życińskiego na KUL, noszącym imię Jana Pawła II, jest radykalnym przekroczeniem zasad kultury i prawdy.

Zobacz także
Komentarze (157)
Mówił o "wyprawieniu na tamten świat" dziennikarzy "Gazety". Śledztwo umorzono
Zaloguj się
 • zfd3

  0

  typowa zydowska mentalność

  kiedy my wykonujemy egzukcje cywilen, zawodowe i inne wobec niewinnych to to jest zgodne z demokracją wolnością słowa itp

  kiedy żąda się ukrócenia takich praktyk to jest łamanie konstytucji

  tam gdzie przestaje funkcjonować system prawny

  tam powstaje moralne prawo do stosowania metod samoobrony we wszystkich możliwych formach e tym sprawiedliwości ludowej

 • majo_rmajor

  Oceniono 2 razy 2

  @witolo1
  Skoro nie pasuje cia ta "zydoiwska gazecina"7n to dlaczego tutaj jestes, rasisto? Byle kto tutaj wlazi i wylewa kubly pomyj...

 • razb1947

  Oceniono 2 razy -2

  Porządni dziennikarze nie boją sie że ktoś ich zabije, boją się szuje i ci co zbytnio wychwalają jakąś partię czy osobę która na to nie zasługuje np.PO czy Palikota lub Niesiołowskiego.

 • 1-mark-adams

  Oceniono 3 razy 1

  Już była taka jedna. Nazywała się Ewa Braun. Różnica taka, że nie była taka paskudna.

 • szmindorf

  Oceniono 3 razy -1

  Proponuję www.facebook.com/pages/Braun-Szkodzi-Bardzo/508086289225106?ref=hl

 • phillip_lee_81

  Oceniono 6 razy 0

  Jeżeli mówił o wyprawianiu na ,,tamten świat'' to dziennikarze powinni się cieszyć
  Na ,,tamtym świecie'' jest znacznie lepiej na na ziemskim padole
  Tak przynajmniej mówi większość religii,w tym katolicka i judaizm

 • jvelzkeyek

  Oceniono 11 razy -5

  Kontekst

  Za niewygodne wypowiedzi karanie.

  To się nazywa ust kneblowanie

  Usta zakneblować połowicznie można.

  Cenzura i kara, każda taka metoda jest groźna

  Nie każdy musi myśleć jak chcą rządzący.

  Mówić trzeba wprost na każdy temat śmierdzący.

  Nie wszystko i wszędzie pachnie perfumami.

  Często w wielu miejscach zalatuje fekaliami.
  komentarzedowydarzen.blox.pl

 • muki48

  Oceniono 7 razy 5

  Jeśli hipotetycznie ryba psuje się od głowy, to hipotetycznie należy rozstrzelać Sąd Najwyższy.
  Poloneza czas zacząć!
  Wielu już dziękuję za zaproszenie.

 • obywatel_nienumerowanej_rp

  Oceniono 9 razy 7

  Pani prokurator opłacona ze smoleńskich odszkodowań?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje