Mówił o "wyprawieniu na tamten świat" dziennikarzy "Gazety". Śledztwo umorzono

16.04.2013 14:40
Grzegorz Braun

Grzegorz Braun (Fot. Maciej Swierczynski / AG)

- Grzegorz Braun nie nawoływał do zbrodni - uznała stołeczna prokuratura i umorzyła śledztwo w sprawie jego słów o "wyprawieniu na tamten świat" dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i TVN. Według prokuratury te słowa wyrwano z szerszego kontekstu.
Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście Północ badała słowa tego autora filmów dokumentalnych, wypowiedziane podczas debaty w prawicowym klubie. Prokuratura uzyskała nagranie debaty; przesłuchano też jako świadka organizatora dyskusji i jej uczestników.

"Stan fikcyjny, a nie rzeczywistość"

Jak powiedział prok. Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, śledztwo umorzono 11 kwietnia wobec "braku znamion czynu zabronionego". Dodał, że przestępstwo z art. 255 par. 2 Kodeksu karnego, przewidującego do 3 lat więzienia za "publicznie nawoływanie do popełnienia zbrodni", można popełnić tylko umyślnie. - Tu nie było zamiaru - dodał prokurator.

Według Ślepokury po analizie materiałów sprawy prokurator uznał, że inkryminowana wypowiedź odnosiła się do "stanu fikcyjnego, a nie rzeczywistości" i była wyrwana z szerszego kontekstu. Prokuratura podkreśliła, że sam Braun mówił, że nie nawołuje do przemocy, a tylko przedstawiał swe monarchistyczne poglądy nt. modelu państwa, krytykując system demokratyczny i "odwołując się do nieskonkretyzowanych przykładów i fikcyjnych stanów rzeczy".

"Nie można uznać, by te słowa były nawoływaniem do zbrodni"

Zdaniem Ślepokury z zeznań świadków wynika, że nikt nie odebrał tych słów poważnie, a nawet reagowano na nie śmiechem. "Biorąc pod uwagę całość materiału, nie można uznać, by te słowa były nawoływaniem do zbrodni" - oświadczył Ślepokura. Decyzja o umorzeniu jest prawomocna; nikomu nie przysługiwało odwołanie.

W marcu br. Braun został oskarżony przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Wola w związku z wdarciem się na Cmentarz Powązkowski i uderzeniem policjanta podczas ekshumacji w 2012 r. jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Przed wejściem na zamknięty wtedy cmentarz demonstrowało kilkadziesiąt osób, w tym posłowie PiS. Kilka osób usiłowało dostać się na cmentarz przez mur, w tym Braun, który chciał "dokumentować ekshumację". Prokuratura oskarżyła go o to, że "zastosował przemoc w postaci uderzenia ręką w lewe przedramię funkcjonariusza policji", w celu zmuszenia go do zaniechania czynności służbowej. Drugi zarzut dotyczy "wdarcia się" na teren cmentarza ogrodzonego murem i zabezpieczonego przez funkcjonariuszy policji oraz Żandarmerii Wojskowej i nieopuszczenia go - wbrew żądaniom osoby uprawnionej. Podejrzany nie przyznał się i odmówił wyjaśnień.

Twórczość i procesy

Braun jest autorem kontrowersyjnych filmów dokumentalnych, m.in. o związkach Lecha Wałęsy z SB i o gen. Wojciechu Jaruzelskim. W 2008 r. przegrał proces cywilny, wytoczony mu przed wrocławskim sądem przez znanego językoznawcę prof. Jana Miodka, któremu zarzucił współpracę z SB. Z kolei w 2008 r. warszawski sąd uznał, że nie musi przepraszać Wałęsy za film pt. "Plusy dodatnie, plusy ujemne", a Wałęsa jego - za określenia, że film - według którego był on TW "Bolkiem" - to "gniot", a autor to "usłużny dziennikarz".

W 2011 r. Braun mówił na KUL o nieżyjącym już arcybiskupie lubelskim: "Józef Życiński, jako uczestnik życia publicznego w Polsce, był kłamcą i łajdakiem". Prezydium Konferencji Episkopatu Polski oświadczyło wtedy, że atak na śp. arcybiskupa Józefa Życińskiego na KUL, noszącym imię Jana Pawła II, jest radykalnym przekroczeniem zasad kultury i prawdy.

Zobacz także
Komentarze (157)
Zaloguj się
 • sluziniec

  Oceniono 98 razy 58

  Ho ho, to jakaś barwna postać. Przypomina mi się skecz Ani Mru-Mru o Macieju smokobójcy: "w tym kraju, aby do czegoś dojść, to trzeba kogoś naprawdę wielkiego w dupę kopnąć..."

 • fakiba

  Oceniono 136 razy 52

  Już nie wiem kogo bardziej się bać świra Brauna czy niekompetencji prokuratorów z nadania Ziobry

 • fakiba

  Oceniono 149 razy 45

  Jeśli dziennikarze konkretnej gazet i telewizji nie są konkretnymi osobami do których należy strzelać to co dla tej pisowskiej prokuratury jest grożbą i nawoływaniem do przemocy

 • harimau666

  Oceniono 131 razy 41

  ,,bravo",panie Ślepokura!
  odpowiesz pan głową jak ,,smoleński oszołom" pociągnie z kałacha do dziennikarza?
  rozumiem,że jakby co to koledzy z prokuratury umorzą wtedy śledztwo przeciw..............

 • chi_neng1

  Oceniono 76 razy 32

  Uwazam, ze dziennikarze i pracownicy telewizji teraz powinni zaskarzyc SLEPOKURE, KTORA OSLEPLA I OGLUCHLA CALKOWICE NA PRAWORZADNOSC, IDAC SLADAMI PIS :u.

  Kto wreszce zrobi porzadek w prokuraturze ?

  Nie ma chetnych, czy nie ma odwaznych ?

 • boolba

  Oceniono 53 razy 25

  Jeszcze jedna barwna wypowiedź ultrasa została zbagatelizowana przez niezawisły sąd. Ale wypowiedzi tego typu udzielanych jest na pęczki w radiostacji toruńskiej A lud słucha...

  a potem będzie: "wyklęty powstań ludu ziemi..."

  Historia lubi się powtarzać

 • cillian1

  Oceniono 93 razy 25

  Niech ślepa kura zapamięta - że Hitlerowi też na początku odpuszczano wiele.
  Kiedy stał się silniejszy, sam zamiatał niewygodnych sędziów!

  Ale akurat sędziowie są znani z wierności temu kto płaci, jak wojsko czy policja.
  Jak i kler (religijne darmozjady).

 • acototak

  Oceniono 46 razy 20

  Brejvik podobnie zaczynał

 • kula5211

  Oceniono 32 razy 16

  Widać że Prokuratura jest jednym ze zbrojnych ramion PISu podobnie jak opszczy-dziennikarz Grzegorz Braun

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje