Jest nowy szef ABW. Premier powołał Dariusza Łuczaka

15.04.2013 21:04
Donald Tusk powołał płk. Dariusza Łuczaka na szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Informację oficjalnie potwierdził rzecznik rządu Paweł Graś. Łuczak pełnił obowiązki szefa tej służby od połowy stycznia, gdy zrezygnował poprzedni szef - gen. Krzysztof Bondaryk.
Do kandydatury Łuczaka zastrzeżeń nie zgłosił prezydent Bronisław Komorowski. Pozytywne opinie o Łuczaku wydały też Kolegium ds. Służb Specjalnych i sejmowa komisja ds. służb specjalnych. Łuczak ma 54 lata, wcześniej był zastępcą szefa ABW, odpowiadał m.in. za bezpieczeństwo ekonomiczne państwa, kontrwywiad oraz zwalczanie terroryzmu.

Łuczak z wykształcenia jest prawnikiem; w 1995 r. rozpoczął służbę w Delegaturze Urzędu Ochrony Państwa w Białymstoku. W latach 1999-2001 był tam zastępcą szefa, a od 2001 do 2002 r. szefem delegatury. Od 2002 do 2008 r. stał na czele białostockiej Delegatury ABW, powstałej w miejsce UOP.

W latach 2008-2011 był dyrektorem departamentu ochrony ekonomicznych interesów państwa i zwalczania przestępczości zorganizowanej ABW. Jako wiceszef w latach 2011-2013 odpowiadał za trzy departamenty: bezpieczeństwa ekonomicznego państwa, kontrwywiadu oraz zwalczania terroryzmu ABW. W tym samym czasie pełnił również obowiązki dyrektora delegatury stołecznej ABW, którą współtworzył.

Były szef ABW, Bondaryk, został doradcą ministra obrony Tomasza Siemoniaka.

Zobacz także
Komentarze (22)
Jest nowy szef ABW. Premier powołał Dariusza Łuczaka
Zaloguj się
 • tytanowa_mrowka

  0

  Kolejny ryj do wykarmienia przez podatnika.

 • mohel_z_lelowa

  0

  RAJMUND KACZYŃSKI URODZONY W GRAJEWIE MATKA FRANCISZKA ZE SWIATKOWSKICH ZRODZONEJ W WSI GRONOWCE KOŁO ODESSY Z RODZINY NACZELNEGO PREZESA SADU WOJSKOWEGO ZA STALINA PUŁKOWNIKA ARMII CZERWONEJ WILHELMA SWIATKOWSKIEGO.
  Historia zasłużonych dla morderców z Katynia, dwóch ukochanych wujków Jarka i Lecha – Wilhelma i Henryka ŚWIĄTKOWSKICH i ich związek ze straszliwym Mordem Katyńskim.
  Wilhelm był absolwentem Charkowskiego Instytutu Prawa z 1940 roku, od razu włączonym w wojskowy wymiar sprawiedliwości Armii Czerwonej (a co działo się z polskimi oficerami w Charkowie w 1940 roku – dodawać chyba nie muszę), potem, po wojnie, jako zaufany Stalina i Berii, był Prezesem Naczelnego Sądu Wojskowego w okresie największego apogeum stalinowskich czystek na Polakach (1950-1954).
  Drugi, Henryk, był ministrem “sprawiedliwości” nieprzerwanie w latach 1945-1956 (!!!), przez co odpowiada za całokształt stalinowskich zbrodni na Narodzie Polskim, był jedynym stałym ministrem w czterech powojennych marionetkowych rządach komunistycznych (Osóbki-Morawskiego, I rząd Bieruta, I rząd Cyrankiewicza i II Bieruta), a co najważniejsze – już na wiosnę 1945 roku (!!) nakazał wszcząć śledztwo swemu wiernemu psu (Jerzemu Sawickiemu – właść. Izydorowi Reislerowi), którego celem miało być zatuszowanie winy bolszewików za ten straszliwy mord na polskich oficerach i próba zrzucenia go na broniących się wtedy jeszcze faszystów.
  To są tylko informacje ogólne. Po szczegóły – wysyłam was do pewnego Jarosława

 • dziadekjam

  Oceniono 4 razy 2

  "Jest nowy szef ABW. Premier powołał Dariusza Łuczka"
  ===========================================
  Nareszcie. Świat bez szefa ABW był ubogi i niebezpieczny. Cała Polska łączy się w radości....

 • kremilek

  Oceniono 12 razy 2

  Aż dziwne, że nie powołał Józefa Bąka, bursztynowo-złotego synka Słońca Peru. Wszak to specjalista od wszystkiego,

 • phillip_lee_81

  Oceniono 4 razy 2

  W informacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej dla Komisji Europejskiej pojawia się informacja o tym, że w 2012 roku przedsiębiorcy telekomunikacyjni otrzymali ok. 1,8 mln żądań o udostępnienie danych od uprawnionych służb, sądów i prokuratorów. Oznacza to spadek tej liczby w stosunku do 2011 r. o 111 487 przypadków (około 6 proc. ogółu zapytań w 2012 roku).

  Z kolei z danych fundacji Panoptykon, uzyskanych bezpośrednio od służb w trybie dostępu do informacji publicznej, liczba zapytań była jednak w 2012 r. wyższa niż przed rokiem. Policja, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Żandarmeria Wojskowa, Kontrola Skarbowa i Służba Celna przyznały, że w ubiegłym roku występowały o takie dane blisko 2 mln 135 tys. razy – czyli o ponad 201 tys. razy więcej niż w roku 2011.

  Policja skierowała 1 mln 389 tys. zapytań, SG - 337 tys., ABW - 126 tys., CBA - 71 tys., ŻW - 6,4 tys., Kontrola Skarbowa - 4,2 tys., a Służba Celna – 18. Przedstawione przez fundację Panoptykon dane nie obejmują liczby zapytań kierowanych przez sądy, prokuratury i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.

 • luki1945

  Oceniono 1 raz 1

  Takiemu to dobrze...

  wokolzycia.blox.pl/2013/04/Typowy-Seba-mem-pokoleniowy.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje