Turecki pianista, były ambasador UE ds. kultury skazany za obrazę islamu

15.04.2013 13:30
Fazil Say podczas jednego z koncertów

Fazil Say podczas jednego z koncertów (Fot. Youtube.com)

Na karę dziesięciu miesięcy więzienia w zawieszeniu skazał dziś sąd w Stambule znanego tureckiego pianistę Fazila Saya za obrazę islamu. Sąd uznał, że artysta "obraził uczucia religijne części ludności" w komentarzach, które zamieścił na Twitterze.
Say nie stawił się w sądzie. W przesłanym oświadczeniu odrzucił oskarżenia i wnosił o uniewinnienie - poinformował turecki dziennik "Today's Zaman". Adwokat muzyka nie skomentował wyroku.

Say o nawoływaniu do modłów: "Po co taki pośpiech? Czekała kochanka?"

Pianista, który koncertował z nowojorskimi filharmonikami, Berlińską Orkiestrą Symfoniczną i wielu innymi znanymi orkiestrami, został oskarżony za tweety, w tym ten, w którym żartował na temat nawoływania do modłów, które trwały zaledwie 22 sekundy.

"Po co taki pośpiech? Czekała kochanka czy raki?" - napisał na Twitterze; raki to wódka ze

sfermentowanych rodzynek. Inny wpis Saya nawiązywał do średniowiecznego perskiego poety, matematyka, filozofa i zarazem miłośnika wina Omara Chajjama, który zapytywał, czy niebo to tawerna czy dom publiczny z tej racji, że wierni muzułmanie mają obiecane tam rzeki winem płynące i hurysy.

Komisja Europejska zaniepokojona wyrokiem

Zaniepokojenie wyrokiem wyraziła Komisja Europejska. - Komisja z niepokojem odnotowała, że Fazil Say, były ambasador UE ds. kultury, otrzymał wyrok więzienia w zawieszeniu za bluźnierstwo. Komisja podkreśla wagę pełnego respektowania przez Turcję swobody wypowiedzi zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka - powiedziała rzeczniczka KE ds. polityki zewnętrznej Maja Kocijanczicz.

Prokuratorzy uznali w lipcu, że Say obraził wartości religijne i podżegał do wrogości. 42-letni artysta, który w roku 2008 został mianowany przez UE ambasadorem kultury, powiedział w kwietniu tureckiemu dziennikowi "Hurriyet", że został poddany w Turcji całkowitemu ostracyzmowi, gdy przyznał się publicznie do ateizmu.

"Say zamknął konto na Twitterze, grożono mu śmiercią"

Prawnik muzyka zapewnił wówczas, że jego klient nie chciał nikogo obrazić, a krytykował głównie tych, którzy wykorzystują religię do ciągnięcia z tego zysków. Adwokat przyznał jednak, że Say zamknął konto na Twitterze i że grożono mu nawet śmiercią.

Sprawa Saya, który jest zdecydowanym krytykiem rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana - pobożnego muzułmanina hołdującego islamskim wartościom - zaalarmowała wielu Turków, którzy obawiają się tego, że rząd zechce włączyć religię do ich życia.

Pianista w wypowiedziach dla mediów oceniał, że za jego procesem stoją politycy z rządzącej, umiarkowanie islamistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), którzy "chcą go zmusić, by wierzył w Boga". Według tureckiego prawa obraza wartości religijnych jest karana więzieniem od trzech miesięcy do 1,5 roku.

Zobacz także
Komentarze (66)
Turecki pianista, były ambasador UE ds. kultury skazany za obrazę islamu
Zaloguj się
 • emeryt21

  0

  Ktos krytykuje Turcje i odmawia jej prawa do wstapienia do UE ze wzgledu na te religijne "obciachy"....
  A co u nas ? Co ze sprawa Dody ? Dokladnie to samo.....
  Oni maja chociaz niebo ciekawsze, bo tam hurysy i rzeki pelne wina a u nas co ? Tylko aniolowie...zeby chociaz anielice i dobre piwo.....

 • bartekswiatek

  Oceniono 1 raz 1

  Wielka mi afera... W Polsce popełniane są równie obrzydliwe przestępstwa - obrażanie uczuć religijnych (uczuć religijnych i około religijnych katolików).

 • music0

  Oceniono 2 razy 0

  W imię "poprawności politycznej" doprowadzimy w Europie do sytuacji, w której za kilkanaście lat muzułmanie będą stanowić w niektórych krajach większości etniczne. Co wtedy ? Możecie mnie brać za rasistę ale jeżeli nie wymusimy na emigrantach przestrzegania cywilizowanego "naszego" prawa, dopóki będziemy im dawać swobodę w budowaniu społeczności opartej na religii nienawiści, to będziemy przybliżać się do zguby. Może jeszcze nie naszej ale naszych dzieci w przyszłości. Kilkanaście lat temu głośno było o przepowiedniach Nostradamusa. Nie wiem ile z tego co wtedy (1999-2000 rok) czytałem było faktycznie prawdą a ile fikcją ,ale mówiło się, że kolejna wojna do Europy przyjdzie do nas z Bliskiego Wschodu. Rok 2000 minął , wojna w Iraku i wszyscy o tym zapomnieli. Ale przepowiednie mają to do siebie, że nie precyzują dokładnie zagrożenia a jedynie sugerują w którym kierunku mamy się patrzeć. No i od WTC patrzymy się na ten Bliski Wschód, patrzymy, patrzymy i nie robimy nic , choć zagrożenie mamy już na naszych ulicach we Francji, Anglii czy tak europejskiej do tej pory Turcji.

 • pandada

  0

  To tak jak u nas katolicy ścigają Dodę, Nergala, Urbana czy Nieznalską

 • pare.slow

  Oceniono 2 razy 0

  No i nie mozna krytykowac ani zartowac z islamu ani w Turcji ani w Wlk.Brytanii, vide dzis artykul o policji ang. ktora wylapuje piszacych ostro w internecie.

 • aks-en8

  Oceniono 2 razy 0

  A mnie 20 lat temu, jeszcze przed WTC i innymi zamachami muzułmanka powiedziała, że nie Rosja ani Ameryka ze swoimi bombami atomowymi zagrażają światu, ale islam. I to się sprawdza. Gdziekolwiek są, tam sieją śmierć.

 • jwarenn

  Oceniono 6 razy 4

  Kalifat londyński już ruszył do boju..

 • vinc0

  Oceniono 3 razy 1

  Gdyby władza świecka dopuszczała taką możliwość w prawie, klechy tak jak kiedyś palili by stosy.

 • emeryt21

  Oceniono 6 razy 0

  Wystarczy zmienic slowa muzlumanie na katolicy i pasuje jak ulal do sytuacji w naszym rzymsko-katolickim kraju. Podkreslam slowo "rzymsko",bo sytuacja wymknela sie spod kontroli i juz nie jest "polsko"....
  Nawiazuje do matury z religii....i wogole nauki religiii w publicznej szkole....totalne przegiecie paly ktore nie ma nic wspolnego ze swieckim panstwem....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje