Turecki pianista, były ambasador UE ds. kultury skazany za obrazę islamu

15.04.2013 13:30
Fazil Say podczas jednego z koncertów

Fazil Say podczas jednego z koncertów (Fot. Youtube.com)

Na karę dziesięciu miesięcy więzienia w zawieszeniu skazał dziś sąd w Stambule znanego tureckiego pianistę Fazila Saya za obrazę islamu. Sąd uznał, że artysta "obraził uczucia religijne części ludności" w komentarzach, które zamieścił na Twitterze.
Say nie stawił się w sądzie. W przesłanym oświadczeniu odrzucił oskarżenia i wnosił o uniewinnienie - poinformował turecki dziennik "Today's Zaman". Adwokat muzyka nie skomentował wyroku.

Say o nawoływaniu do modłów: "Po co taki pośpiech? Czekała kochanka?"

Pianista, który koncertował z nowojorskimi filharmonikami, Berlińską Orkiestrą Symfoniczną i wielu innymi znanymi orkiestrami, został oskarżony za tweety, w tym ten, w którym żartował na temat nawoływania do modłów, które trwały zaledwie 22 sekundy.

"Po co taki pośpiech? Czekała kochanka czy raki?" - napisał na Twitterze; raki to wódka ze

sfermentowanych rodzynek. Inny wpis Saya nawiązywał do średniowiecznego perskiego poety, matematyka, filozofa i zarazem miłośnika wina Omara Chajjama, który zapytywał, czy niebo to tawerna czy dom publiczny z tej racji, że wierni muzułmanie mają obiecane tam rzeki winem płynące i hurysy.

Komisja Europejska zaniepokojona wyrokiem

Zaniepokojenie wyrokiem wyraziła Komisja Europejska. - Komisja z niepokojem odnotowała, że Fazil Say, były ambasador UE ds. kultury, otrzymał wyrok więzienia w zawieszeniu za bluźnierstwo. Komisja podkreśla wagę pełnego respektowania przez Turcję swobody wypowiedzi zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka - powiedziała rzeczniczka KE ds. polityki zewnętrznej Maja Kocijanczicz.

Prokuratorzy uznali w lipcu, że Say obraził wartości religijne i podżegał do wrogości. 42-letni artysta, który w roku 2008 został mianowany przez UE ambasadorem kultury, powiedział w kwietniu tureckiemu dziennikowi "Hurriyet", że został poddany w Turcji całkowitemu ostracyzmowi, gdy przyznał się publicznie do ateizmu.

"Say zamknął konto na Twitterze, grożono mu śmiercią"

Prawnik muzyka zapewnił wówczas, że jego klient nie chciał nikogo obrazić, a krytykował głównie tych, którzy wykorzystują religię do ciągnięcia z tego zysków. Adwokat przyznał jednak, że Say zamknął konto na Twitterze i że grożono mu nawet śmiercią.

Sprawa Saya, który jest zdecydowanym krytykiem rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana - pobożnego muzułmanina hołdującego islamskim wartościom - zaalarmowała wielu Turków, którzy obawiają się tego, że rząd zechce włączyć religię do ich życia.

Pianista w wypowiedziach dla mediów oceniał, że za jego procesem stoją politycy z rządzącej, umiarkowanie islamistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), którzy "chcą go zmusić, by wierzył w Boga". Według tureckiego prawa obraza wartości religijnych jest karana więzieniem od trzech miesięcy do 1,5 roku.

Zobacz także
Komentarze (66)
Zaloguj się
 • marac

  Oceniono 230 razy 210

  I oni chcą do Unii... Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich niech zgłoszą akces, nie do EU.

 • jawa03

  Oceniono 177 razy 157

  "Demokratyczna" islamska Turcja... dobrze że go nie ukamieniowali. Ah, zapomniałem - muzułamanie kamieniują tylko kobiety i dzieci.

 • ukos

  Oceniono 130 razy 114

  Jakim trzeba być łajnem, żeby grozić komuś śmiercią za ateizm. Fanatyk to po prostu ludzkie gó....

 • targsed

  Oceniono 150 razy 70

  A w jakimże to kraju skazują jeszcze za obrazę uczuć religijnych...? Nie! Nie zgadli Państwo! Nie chodzi o Iran. Również nie o Arabię Saudyjską! Poprawna odpowiedź to... POLSKA! Witam więc na tym forum wszelkiej maści oburzonych na to, że Turcja skazuje za obrazę uczuć religijnych i chce do Unii. Pragnę przypomnieć, że w tejże Unii JEST kraj ferujący podobne wyroki...

 • mistrzunio_swiata

  Oceniono 97 razy 39

  Na szczęście w cywilizowanej Polsce jest inaczej... a nie, chwila, nie jest lepiej. Katolibanie też ścigają każdą wolną myśl.

 • wasserski

  Oceniono 84 razy 36

  ARTYSTKA DOROTA NIEZNALSKA ZA INSTALACJĘ Pasja skazana na 6 miesięcy ciężkich robót przymusowych nieodpłatnie, nękana przez pobozny sąd w od 14.12.2002 do 4 .06.2009 18 rozpraw,uniewinniona
  DODA obaziła pobożną książkę narodu wybranego wyrok 5000 zeta
  NERGAL nękany pare lat przez nowaka ,szefa od sekt

 • dziadekjam

  Oceniono 128 razy 34

  Kamień z serca mi spadł, że nie tylko w Polsce kara się za obrazę uczuć religijnych. Co prawda religia inna, ale zjawisko takie same...

 • marcin1956

  Oceniono 46 razy 32

  Wyrok jako przyzwolenie na połamanie pianiście paluszków.

 • acidity

  Oceniono 48 razy 22

  Nowoczesna UE?! To patrzcie, co zrobili w Irlandii w 2009 roku:
  Znowelizowaną ustawę o bluźnierstwie zatwierdziły wcześniej obie izby parlamentu. Jeśli Sąd Najwyższy uzna, że nowe przepisy są zgodne z konstytucją, od października obraza Boga i uczuć religijnych będzie karana w Irlandii grzywną do 25 tys. euro (ponad 100 tys. zł) – czytamy w „Rz”.

  Dziennik przypomina, ze publikacja bluźnierczych materiałów w prasie jest formalnie zakazana już od 1961 roku. Dotychczas groziła za to kara do siedmiu lat pozbawienia wolności, ale tylko w teorii. Teraz karane mają być nie tylko publikacje, ale też bluźniercze wypowiedzi. Grzywnę irlandzkie władze zamierzają bezlitośnie egzekwować.

  – Wykreśliliśmy karę więzienia i zastąpiliśmy ją karą pieniężną, bo to bardziej pasuje do naszych czasów. Taryfy ulgowej jednak już nie będzie – podkreślił minister sprawiedliwości Dermot Ahern. W przeciwieństwie do starych przepisów nowe chronią nie tylko katolików, ale również wyznawców innych religii. Jak tłumaczy dziennik „The Irish Independent”, ateistom będzie groziła grzywna za stwierdzenie, że Bóg jest wymysłem, żydom za stwierdzenie, że Chrystus nie był Mesjaszem, a chrześcijanom za obrazę Allaha – czytamy w „Rz”.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje