Kaczyński: 10 kwietnia to MSZ informował, że trzy osoby przeżyły. W tym, być może, mój brat

15.04.2013 13:14
- Pamiętam, jak mnie przekonywano 10 kwietnia rano, że mój brat być może przeżył, bo przecież trzy osoby przeżyły. To były informacje zdaje się z polskiego MSZ - powiedział dziś Jarosław Kaczyński. Prezes PiS skomentował w ten sposób ostatnie rewelacje Antoniego Macierewicza o rannych, którzy rzekomo przeżyli katastrofę tupolewa. O takiej wersji wydarzeń Jarosław Kaczyński nie mówił przez trzy lata... MSZ zdementowało tę informację.
- Pamiętam, jak mnie przekonywano 10 kwietnia, jak byłem w szpitalu u mojej mamy, że mój brat być może przeżył, bo przecież trzy osoby przeżyły. Doskonale to pamiętam. To były informacje zdaje się z polskiego MSZ, więc nie bardzo rozumiem, dlaczego wokół tej sprawy robi się tyle szumu - powiedział dziś na konferencji prasowej w Rybniku Jarosław Kaczyński. - Przecież ta informacja dotyczy tego, że takie informacje były przekazywane. (...) Jest faktem, że takie informacje były. Mnie to też mówiono. To było może o godz. 10, może po 10 rano. Tworzono mi nadzieję, że może wśród tych trzech osób jest też mój brat. Tego jestem zupełnie pewien - mówił dziś dziennikarzom Kaczyński.

W odpowiedzi na słowa prezesa PiS rzecznik MSZ Marcin Bosacki w rozmowie z portalem Gazeta.pl powiedział: - Nic nam nie wiadomo, by ktokolwiek z MSZ mówił kiedykolwiek, że ktoś przeżył katastrofę.

Jak to było 10 kwietnia?

Do tej pory nikt - poza szalonymi blogerami - nie rozpowszechniał plotki, że prezydent "być może przeżył". Przypomnijmy, że Jarosław Kaczyński o katastrofie samolotu i śmierci prezydenta dowiedział się 10 kwietnia od Radosława Sikorskiego. Szef MSZ dzwonił do niego zaraz po tragedii. "Mam straszną informację. Doszło do tragicznego wypadku. Można wnioskować, że nikt nie przeżył" - miał wtedy powiedzieć szef MSZ.

Po kilku godzinach na konferencji prasowej rzecznik MSZ Piotr Paszkowski powiedział : "Wszystkie osoby zginęły w tej niewyobrażalnej tragedii". Potem dodał, że "według informacji agencyjnych trzy osoby przeżyły, ale są ciężko ranne", podkreślał jednak, że to "niepotwierdzona informacja". Była to plotka, jedna z wielu tego dnia, niemal natychmiast zdementowana (ale i powtarzana przez niektóre media). Ostatnio, po trzech latach od katastrofy, powtórzył ją Antoni Macierewicz. Nawet on jednak nie rozpowszechniał plotki, że prezydent "być może przeżył".

Skąd się wzięła plotka?

Skąd się w ogóle wzięła pogłoska o trzech rannych osobach? Opowiada o tym Tomasz Turowski, b. ambasador Polski w Rosji, który na lotnisku w Smoleńsku czekał na tupolewa. - Funkcjonariusz FSO [Federalnej Służby Ochrony - red.] kilkanaście minut po katastrofie, wychodząc z miejsca, gdzie tupolew się rozbił, powiedział, że wszyscy zginęli, ale u trzech osób zauważono "żizniennyje refleksy", czyli odruchy bezwarunkowe, na przykład drgawki agonalne. Proszę tego nie mylić z oznakami życia, bo oznaki życia po rosyjsku to "priznaki żyzni". Ten oficer jednoznacznie powiedział "żizniennyje refleksy". Tę informację przekazałem, o ile dobrze pamiętam, naczelnikowi Dariuszowi Górczyńskiemu [w departamencie wschodnim był pełnomocnikiem ministra Kremera na linii MSZ - ambasada w Moskwie - strona rosyjska - red.]. I nikomu poza tym. Później plotki się rozchodziły jak kula śniegowa. Gdy wracałem z miejsca wypadku do punktu wyjścia, minął mnie dziennikarz i mówi: - Trzy osoby przeżyły i Turowski pojechał z nimi do szpitala karetką. Ja mu na to: - To ja jestem ten Turowski, i że trudno, żebym jechał do szpitala, bo jestem tu" - mówił Turowski "Gazecie Wyborczej".

Nazwiska są, materiałów nie czytałem

Dziś w Rybniku Kaczyński zapytany, czy zna nazwiska osób, które miały zeznać, że trzy osoby przeżyły katastrofę, odpowiedział: - Nie przypominam sobie w tej chwili tych nazwisk, ale z całą pewnością w materiałach śledztwa tego rodzaju zeznań jest więcej. Nie są to zeznania jednej osoby, a kilku. Właśnie o tym mówił Antoni Macierewicz. Nie chcę się w to wdawać, ponieważ tych materiałów nie czytałem, natomiast nie mam najmniejszej wątpliwości, że one są - powiedział.

"Nie ma lepszego od Macierewicza"

Prezes PiS pytany był również o raport Antoniego Macierewicza. - Raport można analizować i trzeba analizować. Jest on wyrazem tego, co wiemy dzisiaj na temat katastrofy i co zostało jakoś uporządkowane. Z całą pewnością nie jest tak, że badania zostały zakończone. Wielokrotnie mówiłem, że przy obecnej wiedzy jedyną teorią, która wszystko wyjaśnia i jakoś tę wiedzę porządkuje, to jest teoria zamachu, o czym mówię z bólem - powiedział. Dodał również, że "trzeba te sprawy bardzo pogłębić". - Jako prawnik powiem, że z punktu widzenia procesowego to jeszcze nie jest przedsięwzięcie zakończone - przyznał.

Kaczyński powtórzył, że ma całkowite zaufanie do Macierewicza. - Pomysł powołania zespołu to był mój pomysł i to, że na czele stanął Macierewicz, to też był mój pomysł. To jest człowiek od zadań niesłychanie trudnych.

Prezes PiS przypomniał zasługi Macierewicza - powołanie KOR i rozwiązanie wojskowych służb informacyjnych. - Nikogo lepszego nie ma, jeśli chodzi o takie sprawy - zakończył.

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (393)
Zaloguj się
 • anissa4

  Oceniono 454 razy 398

  Polityczne wykorzystywanie tej tragedii jest obrzydliwe i dlatego PiS przerżnie kolejny raz wybory z kretesem a ty odejdziesz w historyczny niebyt. Przez swoją głupotę zacietrzewienie, cynizm i zawiść zaliczysz po drodze jeszcze etap chłopca do bicia i podżegacza. Miłego życia z takim bagażem wspomnień, panie Kaczyński...

 • ga.1.2

  Oceniono 276 razy 256

  Prezes z Antkiem probuja przekonac wszystkich ktory z nich jest wiekszym glupkiem.Jak na razie remis

 • fakiba

  Oceniono 267 razy 237

  Panu prezesowi ktoś powiedział ale nie pamięta kto zeznania są tylko nie czytał i wobec tego nie wie jakie a Anek dokładnie mu nie wyjaśnił bo nie ma do nich dostępu czyli wszystko to urojenia?

 • chi_neng1

  Oceniono 232 razy 204

  "- Pamiętam jak mnie przekonywano 10 kwietnia rano, że mój brat przeżył, bo przecież trzy osoby przeżyły. To były informacje z polskiego MSZ - powiedział Jarosław Kaczyński.

  Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej powiedział, że kiedy był rano 10 kwietnia 2010 r. w szpitalu u swojej mamy otrzymał informacje, że trzy osoby przeżyły katastrofę, w tym jego brat. - Doskonale to pamiętam. To były informacje z polskiego MSZ, nie bardzo rozumiem dlaczego się wokół tej sprawy robi teraz tyle szumu - przekonywał.

  Zapytany, czy zna nazwiska osób, które miały zeznać, że trzy osoby przeżyły katastrofę odpowiedział: - Nie przypominam sobie w tej chwili tych nazwisk, ale z całą pewnością w materiałach śledztwa, tego rodzaju zeznań jest więcej."

  PANIE KACZYNSKI !

  KOGO PAN ZIDENTYFIKOWAL I KTO LEZY NA WAWELU ???

  W takim ukladzie my domagamy sie ekshumacji zwlok wawelskich !

  My chcemy wiedziec, czy te osoby co tam leza, zostaly dobite !!!

  My teraz tez zadamy dowodow na wasze tezy !!!

 • fakiba

  Oceniono 210 razy 196

  Prezes wierzy Macierewiczowie bezgranicznie a każda wersja zamachowa która uroi się w chorym łbie Antosia coraz bardziej mu się podoba

 • andrzej.frant

  Oceniono 204 razy 168

  Przecież trzy osoby przeżyły, Gosiewskiego to nawet widziano na peronie

 • fakiba

  Oceniono 113 razy 107

  To teraz wiadomo czemu na Wawel nie jeżdzi skoro brat żyje

 • agienttomek

  Oceniono 110 razy 98

  Brat zabił brata (wcześniej BBlidę) i teraz wymyśla zamach bo go żre sumienie. Żałosny błazen.

 • grymas50

  Oceniono 83 razy 63

  "
  Zapytany, czy zna nazwiska osób, które miały zeznać, że trzy osoby przeżyły katastrofę odpowiedział: - Nie przypominam sobie w tej chwili tych nazwisk, ale z całą pewnością w materiałach śledztwa, tego rodzaju zeznań jest więcej. Nie są to zeznania jednej osoby, a kilku. Właśnie o tym mówił Antoni Macierewicz. Nie chcę się w to wdawać, ponieważ tych materiałów nie czytałem, natomiast nie mam najmniejszej wątpliwości, że one są - powiedział."
  I ten KTÓŚ był premierem mojego Państwa. Wstydzę się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX