Renty dla walczących z komuną. Ponad 800 zł miesięcznie

15.04.2013 06:43
Józef Pinior i prezydent Komorowski, sierpień 2011

Józef Pinior i prezydent Komorowski, sierpień 2011 (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

- Żyjący w biedzie dawni działacze opozycji dostaną specjalne zasiłki. Doradcy prezydenta RP Jan Lityński i Henryk Wujec przygotowali projekt ustawy, która to umożliwi - ustaliła "Rzeczpospolita".
Lityński i Wujec chcą, by kryterium dochodowe decydowało o przyznaniu rent specjalnych dla znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej dawnych działaczy podziemia. Proponują świadczenia w wysokości 831 zł miesięcznie (jeśli dochód nie przekracza 813 zł) oraz 415 zł (dochód poniżej 1355 zł).

Jak podkreśla Wujec, to zasiłki wyłącznie dla tych byłych opozycjonistów, którzy rzeczywiście potrzebują wsparcia, a nie dla wszystkich działaczy podziemia.

Działalność trzeba będzie udowodnić

Na specjalne renty mogą liczyć represjonowani w latach 1957-89 - m.in. osoby, które siedziały w więzieniach lub były wielokrotnie aresztowane na minimum 48 godzin. Działalność antykomunistyczną i represjonowanie trzeba będzie udowodnić.

Jeszcze w tym tygodniu projekt dawnych działaczy podziemnej "Solidarności" trafi do Senatu, który ma wystąpić z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie.

Nie wiadomo, ile osób może dostać rentę. Małopolska "Solidarność" wylicza, że w ciężkich warunkach żyje u nich 300 byłych opozycjonistów.

Więcej na stronach "Rzeczpospolitej"

Zobacz także
Komentarze (340)
Renty dla walczących z komuną. Ponad 800 zł miesięcznie
Zaloguj się
 • mobi53

  0

  Nie załapali sie na lukratywne stanowiska? Byli za daleko od koryta? To niech staną jak inni "zwykli ludzie" którzy nie mogą (lub im to zwisa) "udowodnić" działalności w kolejce w pośredniaku. Nic nie dostaną, tak jak i inni bez roboty będą klepać jeszcze kolejne dwa lata jak im Tusk każe. Bo złodzieje już nie mają z kogo zdzierać. Koryto musi być pełne. Niech się podzielą. Bo przecież tak walczyli ci dzielni "obalacze".

 • kubulek51

  Oceniono 2 razy 2

  A co z "normalnymi" ludżmi którzy żyją niejednokrotnie za 600zł.? Ci ludzie to ofiary OPOZYCJONISTÓW. To działania Solidarności doprowadziły do katastrofy ten kraj. To rządy suchockiej i śp. Kuronia doprowadziły do takich zmian w przepisach emerytalnych że dzisiaj ok.60% emerytów żyje na granicy ubóstwa.Ta propozycja to znowu dzielenie na na lepszych i gorszych.

 • chrobotek46

  Oceniono 2 razy 2

  NARESZCIE ! Biedaczek o nazwisku ROMASZEWSKI dostał aż 262,5 razy tyle ! Nie licząc wysokich apanaży jako działacz bez znaczenia w sejmie i senacie.. Ale o krzywdzie za komuny przypomniał sobie obrażony na tępy naród, który go nie docenił, i nie wybrał !
  Aż tu nagle taka wdzięczność byłych solidaruchów.
  No i w tej pogoni za małymi już profitami styropianowi przypomnieli sobie o maluczkich ! (po 20 kilku latach !!!!!! )
  A pytam tę styropianową swołocz : ile i w jakiej wysokości dawali pomoc i dochody rodzinom tych, co polegli w walce z komuną ? Oni po śmierci jedynych żywicieli rodzin zastali na łasce losu !!!
  Ta dzisiejsza "ELYTA" wypłynęła na wierzch, jak szumowina w rosole. Ale nie pamiętała nigdy, komu to zawdzięcza.
  Orwell - pytam : skąd wiedziałeś, że piszesz o Polsce ?
  Za "durnej komuny" byłem dumny, że jestem Polakiem ! Dziś się tego wstydzę !!!!
  Cały dorobek narodu dzięki takim typom jak Balcerowicz został na pokolenia roztrwoniony !!!
  I wiadomość dla polonistów - znam nasz język, piszę z małej litery nazwy, bo nimi tylko gardzę !

 • krystyna620

  Oceniono 2 razy 2

  Efekty działalności ,,działaczy" widzimy dzisiaj : bezrobocie, bieda i nędza, rządzi Watykan i Rydzyk, rozkradają kraj i Polaków. TO CO WYWALCZYLI, TO MAJĄ.

 • martsy

  Oceniono 2 razy -2

  a konfidenci? poeci donosu? ucha jak kalafior? a ZOMOwcy? a czujny aktyw partyjny?

  tyle lat kablowania i wysługiwania się ruskim, ręce bolące od pałowqania, niegdyś istni mistrzowie gazrurki, a teraz zero wdzięczności! ... własne dzieci się ich wstydzą... wot kakoj urzas!

  nawet towarzysza Siwickiego nie pochowano jak należy w Kraju Rad tylko wśród nienawistnych klerykalnych Polaków, a tow. Piotrowski, jak tłukł i topił tego klechę to się dopiero zmachał! a teraz oprócz Urbana i Palikota nikt tego nie doceni! Nie o takie PRL-bis kable walczyły!

 • fordysta

  Oceniono 4 razy 2

  Najpierw, to niech prezydent ustali specjalne RENTY dla okradzionych EMERYTÓW, którzy w całym PRL-u cięŻko pracowali. Sami będąc w biedzie , UTRZYMYWALI wszystkich ZJADACZY CHLEBA, którzy sie w tym czasie WAŁĘSALI i raptem rozklejali ulotki. NIE PRACOWALI, NIE WYTWARZALI żadnych dóbr.
  Teraz - od 1989 roku ROZKRADAJĄ dobra prZez EMERYTÓW WYPRACOWANE> A emerytów znowu GŁODZĄ.
  Po PODWYŻSZENIU EMERYTUR do 2.500 złotych - dopiero wtedy mogą rozważać renty dla PRL-owskich OBIBOKÓW.
  NIE MA ZGODY na płacenie obibokom rent z naszych PODATKÓW !!!!

 • lolik52

  Oceniono 4 razy 4

  O tak,qrwa!trzeba było się dać zapuszkować na 48h i więcej(jak niektóre niemoty nie umiejący się schować czy uciec ZOMO-wcom) i miałbym dziś osiem stów na piwo!
  a tak,ganiałem się z ZOMO,polewali mnie wodą a ja ich brukowcem ale nie dałem się zlapać!już nie mówię o tym ze zawsze pokazywałem, wszelkim partyjnym dostojnikom(i ma się rozumieć że i ZOMO-lom!) występującym publicznie,figę!co prawda w kieszeni,ale pokazywałem,nie bałem się!
  I po co to wszystko?miałem za komuny dobrze,stypendium bo pochodziłem z biednej rodziny,o pracę się nie martwiłem,pracowałem uczciwie i kierownictwo to doceniało .Fakt,do solidarności nie należałem,ale i do żadnej innej partii też nie.I co,kogo dziś interesuje że młodość niszczyłem stresem,że ryzykowałem(może i nieświadomie) że dostanę pałą w plery,czy głowę i będę sparaliżowany,że mogłem dostać granatem łzawiącym,ze mnie gazik przejedzie itp.,nikogo dziś to nie interesuje,zwłaszcza tych wczorajszych bohaterów którzy na plecach takich jak ja młodych tłumów wyjechali na góre,zbieraja dziś kokosy,bo byli cwańszy,dostawali $ i mieli zapewniona pomoc dla rodziny w razie biedy,a po 89 wypięli się na te tłumy i zaczęli dzielić miedzy sobą,im niej do podziału tym lepiej.Mam na myśli stanowiska,tytuły, ale i materialne korzyści.
  Nie,nie po to piszę aby mi coś dawali,dzięki Bogu(ale nie księdzom) mam głowę,dwie ręce i jakoś sobie radzę bez kradzieży i oszustw,po prostu drugi raz nikt mnie nie przekona ze dla sprawiedliwości,bo tej nie ma!!!

 • jogibaboo

  Oceniono 2 razy 2

  Teraz dopiero będzie wysyp "weteranów". Jak ongiś w ZBOWiDzie, im dalej od wojny, więcej pokrzywdzonych !!!

 • zuziazwei

  Oceniono 5 razy 5

  Już widzę to cudowne rozmnożenie solidarnościowych kombatantów. Będzie tak jak z powstańcami śląskimi, których z każdym rokiem przybywało, wbrew prawom upływającego czasu. To samo było z kombatantami II wojny światowej. Teraz będziemy mieli wysyp solidaruchów , a każdy bardziej szykanowany i zasłużony. Czy naprawdę tego chcemy ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje