Renty dla walczących z komuną. Ponad 800 zł miesięcznie

15.04.2013 06:43
Józef Pinior i prezydent Komorowski, sierpień 2011

Józef Pinior i prezydent Komorowski, sierpień 2011 (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

- Żyjący w biedzie dawni działacze opozycji dostaną specjalne zasiłki. Doradcy prezydenta RP Jan Lityński i Henryk Wujec przygotowali projekt ustawy, która to umożliwi - ustaliła "Rzeczpospolita".
Lityński i Wujec chcą, by kryterium dochodowe decydowało o przyznaniu rent specjalnych dla znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej dawnych działaczy podziemia. Proponują świadczenia w wysokości 831 zł miesięcznie (jeśli dochód nie przekracza 813 zł) oraz 415 zł (dochód poniżej 1355 zł).

Jak podkreśla Wujec, to zasiłki wyłącznie dla tych byłych opozycjonistów, którzy rzeczywiście potrzebują wsparcia, a nie dla wszystkich działaczy podziemia.

Działalność trzeba będzie udowodnić

Na specjalne renty mogą liczyć represjonowani w latach 1957-89 - m.in. osoby, które siedziały w więzieniach lub były wielokrotnie aresztowane na minimum 48 godzin. Działalność antykomunistyczną i represjonowanie trzeba będzie udowodnić.

Jeszcze w tym tygodniu projekt dawnych działaczy podziemnej "Solidarności" trafi do Senatu, który ma wystąpić z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie.

Nie wiadomo, ile osób może dostać rentę. Małopolska "Solidarność" wylicza, że w ciężkich warunkach żyje u nich 300 byłych opozycjonistów.

Więcej na stronach "Rzeczpospolitej"

Zobacz także
Komentarze (340)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 676 razy 576

  A co z ludźmi żyjącymi w nędzy wynikłej z "polepszenia" o które walczyli ci dzielni "obalacze"?

 • rabbinhood

  Oceniono 392 razy 366

  Pytanie czy nie klepią biedy ludzie których zmiana systemu zostawiła na lodzie? I czy oni są gorsi? Mam wątpliwości czy za "prawidłową postawę" należą się pieniądze? Rozumiem że ludziom powinno się pomagać w trudnej sytuacji, ale podział na "naszych" i resztę jest tworzeniem kombatanctwa.
  Niestety wybieraliśmy bezinteresownych bojowników o sprawiedliwość, a okazało się że to jak zawsze w historii zmiana władzy, tworzenie swoich elit i wynagradzanie pieniędzmi zasłużonych. Idealizm od momentu włączenia pieniędzy prysł. Tak więc jest to jedna z bardzo wielu w historii zmian władzy i w niczym nie jest lepsza, a historię piszą zdobywcy opierając się na swoich źródłach i pomijając inne. Klasyka, ani lepiej ani gorzej, tylko dokładnie tak jak zawsze. Okazuje się tylko że chodziło o pieniądze, a idee były potrzebne aby poderwać ludzi, a potem już nie. Wolność w przypadku bezrobocia lub choroby jest sprawą względną.
  Żeby nie było nieporozumień. Pomoc tym ludziom się należy ale nie jako bojownikom, ale jako biednym ludziom, bo są częścią społeczeństwa.

 • blogfiles

  Oceniono 349 razy 321

  A co z żyjącymi w biedzie ofiarami transformacji ustrojowej? Oni złożą się na zasiłki dla "działaczy" ?

 • dziadekjam

  Oceniono 317 razy 255

  Osobników, którzy walczyli o pogorszenie sobie warunków życia należy kierować do psychiatry, a nie wspierać finansowo z pieniędzy zdartych z ludzi ledwie wiążących koniec z końcem...

 • 99venus

  Oceniono 257 razy 235

  no to teraz będziemy mieli kombatantów.wodzowie zarobili na swoim "patriotyzmie" tysiące to manszaft po kilka stów miesięcznie.sprawiedliwość musi być!
  solidaruchy-pierwsze pokolenie w dziejach Polski,które wystawia ojczyźnie rachunek.słony rachunek.
  tylko przyzwoitość nie ma ceny.

 • mordimer_56

  Oceniono 212 razy 198

  Ciekawi mnie, jakie kryteria zostaną przyjęte, by przyznać "zaszczytny" tytuł "byłego opozycjonisty"... a co z aktualnymi opozycjonistami, żyjącymi w ubóstwie - im sie nie należy!? A czy wielokrotne zatrzymanie w stanie wojennym na 4-8 za awantury "pod wpływem" ale jak najbardziej "polityczne" także!? Nawet jeśli przy okazji żonusia i dzieciaczki dostały po klapsie!? A przyszli opozycjoniści, którym los poskąpi grosza!?

  Normalnie parodia sprawiedliwości społecznej...

 • arahat1

  Oceniono 192 razy 170

  przecie o takie polskie walczyli...walesa tyz dostanie chociaz nichce ale musi??

 • voycek

  Oceniono 164 razy 118

  Co z zabitymi w latach 1945 - 1963? Co z ich rodzinami, które dziś klepią nędzę?

  Co z żyjącymi, których represjonowano w latach 1945 - 1963?

  Ważne, że funfle ze styropianu dostaną. Dostał jeden z drugim kopa w (_Y_)pę od ZOMO-wca i wielki opozycjonista? Będzie teraz opowiadał wnukom przy kominku, jakie to represje ich dotknęły.

  Mojego stryja zakatowali na Rakowieckiej 28.07.1948. Nikt mi go nie zwróci. I co? Jak Pan Prezyd(ę)t to usankcjonuje?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje