Korea Płn. Wielkie święto z okazji rocznicy urodzin Kim Ir Sena. Pjongjang zademonstruje dziś swoją siłę?

15.04.2013 06:24
Manifestacja poparcia dla komunistów w Pyongyangu

Manifestacja poparcia dla komunistów w Pyongyangu (Fot. Jon Chol Jin AP)

Korea Płn. obchodzi dzisiaj 101. rocznicę urodzin Kim Ir Sena, założyciela komunistycznej KRLD. Kim Dzong Un i wysocy rangą przedstawiciele władz odwiedzili rano Pałac Kumsusan w Pjongjangu, gdzie spoczywa zabalsamowane ciało Kim Ir Sena. Obserwatorzy kryzysu koreańskiego od jakiegoś czasu zwracali uwagę, że dzisiejsze święto może być pretekstem do demonstracji siły przez Pjongjang.
O złożeniu hołdu Kim Ir Senowi w pałacu, gdzie znajduje się również mumia jego syna, zmarłego w 2011 r. przywódcy KRLD Kim Dzong Ila, poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja KCNA. Agencja Kyodo zauważa, że jest to pierwsze publiczne pojawienie się Una, odnotowane przez północnokoreańskie media, od 1 kwietnia.

Główne ulice w stolicy udekorowano flagami i plakatami upamiętniającymi zmarłego w 1994 r. założyciela KRLD. Od wczesnych godzin rannych mężczyźni i kobiety w odświętnych strojach składali kwiaty i wieńce pod pomnikami Kim Ir Sena w całym kraju.

Kyodo zwraca uwagę, że w przeciwieństwie do poprzednich lat na dzisiaj nie zaplanowano defilad wojskowych ani większych uroczystości. Według japońskiej agencji na dużo większą skalę planowane są w tym roku obchody 60. rocznicy zakończenia wojny koreańskiej (1950-1953).

AFP podaje z kolei, że duża parada wojskowa ma odbyć się w Pjongjangu w ciągu dnia.

Święto pretekstem do demonstracji siły?

Od rana telewizja państwowa emituje filmy dokumentalne na temat życia Kim Ir Sena oraz materiały filmowe i zdjęcia, na których widać ćwiczących żołnierzy.

Obserwatorzy podejrzewają, że w obliczu ostatnich napięć na Półwyspie Koreańskim rocznica urodzin Kim Ir Sena może być pretekstem do demonstracji siły przez Pjongjang, np. do kolejnej próby rakietowej. Korea Płn. od tygodni grozi atakami na USA, Koreę Płd. i Japonię, od czasu rozszerzenia wobec niej przez ONZ sankcji nałożonych w reakcji na przeprowadzoną w lutym trzecią próbę nuklearną.

Według południowokoreańskiego ministerstwa obrony w miniony weekend "nie zaobserwowano sygnałów", które wskazywałyby, że próba rakietowa ma rychło nastąpić. Rzecznik resortu podkreślił jednak, że Seul bacznie obserwuje miejsca w Korei Płn., z których może dojść do wystrzelenia pocisku rakietowego, żeby w razie czego móc zareagować.

Według przedstawiciela resortu obrony Japonii, który w ub. tygodniu powoływał się na zdjęcia satelitarne, co najmniej jedna z dwóch posiadanych przez Koreę Płn. rakiet balistycznych średniego zasięgu Musudan została ustawiona w pozycji startowej. Może to wskazywać, że Phenian wkrótce wystrzeli tę rakietę o zasięgu szacowanym na 3 tys. km. Nie wyklucza się jednak również, że reżim Kim Dzong Una blefuje.

Zobacz także
Komentarze (21)
Zaloguj się
 • 24u

  Oceniono 23 razy 13

  Sen prezesa-tak powinno sie czcic pamiec brata.

 • blogfiles

  Oceniono 7 razy 3

  A czy tam telewizja w inne dni nadaje coś innego?

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 2

  Z ostatniej chwili
  Demonstranci palący kukły Kima w Seulu widoczni na zdjęciach GW zostali zwolnieni z odpowiedzialności za stwarzanie zagrożenia pożarowego. Po przedstawieniu paszportów dyplomatycznych USA zostali przeproszenie a mandaty wręczone im przez południowokoreańską policję zostały anulowane.

 • alexy-dwa

  Oceniono 14 razy 2

  Rozumiem że Kim wyjdzie wreszcie z toalety po dwóch tygodniach na tą uroczystość?

 • 31.februarius

  Oceniono 15 razy 1

  Za wstawiennictwem świętych Anastazji i Bazylisy, które kościół dzisiaj szczególnie wspomina, niech Pan obdarzy łaskami i błogosławi całemu bohaterskiemu narodowi północnokoreańskiemu, na czele z jego Ukochanym Przywódcą Kimem, Synem Kima, Syna Kima. Amen

 • supertlumacz

  Oceniono 6 razy 0

  Sensacja! Kim zmuszony do ustąpienia! my-hit.ru/film/5205/online

  Pod naciskiem smrodu amerykańskich marynarzy z okrętów chowających się za plecami ludności cywilnej zacumowanych w południowokoreańskich portach Kim musiał ustąpić i zezwolić na upowszechnianie na terenie KRLD południowokoreańskiego filmu. Biegunka marynarzy USA spowodowana strachem.

  Znamienne jest powodzenie W OBU KOREACH antyamerykańskiego filmu z roku 2006 o angielskim tytule The Host, polskim Potwór, rosyjskim Вторжение динозавра, koreańskim 괴물

  Polskojęzyczna notatka jest bezwartościowa, pl.wikipedia.org/wiki/The_Host:_Potw%C3%B3r jest tylko dowodem polskojęzycznej cenzury. Oczywiście o reżyserze pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Joon-ho_Bong&action=edit&redlink=1 nie ma żadnej informacji mimo że w Azji ten film pobił rekordy popularności (miliony widzów dziennie na początku).

  Streszczę początek. Kostnica w amerykańskiej bazie w Korei Południowej. 9 lutego 2000 rok. Amerykański lekarz patolog nakazuje południowokoreańskiemu pomocnikowi wylać do ścieków 200 LITRÓW FORMALDEHYDU. Pomocnik, południowokoreański podwładny, pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Brian_Rhee&action=edit&redlink=1 ma obiekcje, to wszystko dostanie się do dużej rzeki HAN. -To rozkaz - mówi sympatyczny Amerykanin en.wikipedia.org/wiki/Scott_Wilson_(actor)
  czerwiec 2002, wędkarze dostrzegają dziwne żyjątka
  październik 2006, samobójca na moście dostrzega potwora
  Przy dostawach klienci reklamują że dostawca zjadł kalmarowi jedną nogę i miał tylko dziewięć, ale to rzeczywiście tylko z powodu łakomstwa dostawcy. Fotoreportaż policji wodnej jest w telewizji częściowo zakryty dla ukrycia wyglądu wyłowionych zwłok..

  Kiedy dostawca dostarcza na przeprosiny poprawne zamówienie widzi że pod mostem wskutek zaburzeń genetycznych wylągł się ogromny potwór. Streszczona początkowa scena jest pominięta we wszystkich wersjach poza rosyjską i (obecnie) północnokoreańską. Pominięta oczywiście w polskim streszczeniu.

  Pełna wersja rosyjska darmo my-hit.ru/film/5205/online

 • markufo1

  Oceniono 2 razy 0

  ...2525 foguetes voar voam a 10 e 11 e ilhó ***y no cruza e sinalizadores de mascaras e gueima seu favorito WARszaWka Japao e COreia alargar horizontes na rondo De Gaulle WARszaWka voar voar foguetes e Kerry fiasco de voce deseja anunciar o aguardado mais um sucesso da diplomacia dos Estados Unidos ir em um fio fino,e ele tambem deve inflamar POLwysep KOrean com o Japao...po PORtugalsku możecie sobie POgadać dyplomaci świata a jutro idziecie do kina...

 • jusekp

  Oceniono 1 raz -1

  jeżeli globalni bauerzy pozwolą - z podobną egzaltacją obejrzymy w KL "Ojropa"(za dobre sprawowanie:), transmisję live z zatopienia (niektórych) po'tworów terenu Mediterranean Basin, wskutek np. topnienia lądolodów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje