Raport CBŚ: 772 grupy przestępcze działały w Polsce w 2012 r.

15.04.2013 06:14
Oficer CBŚ

Oficer CBŚ (Fot. Andrzej Bogacz / AG)

- 772 zorganizowane grupy przestępcze działały na terenie Polski w 2012 roku; policjanci Centralnego Biura Śledczego rozbili 183 takie struktury - wynika ze sprawozdania Komendy Głównej Policji z działalności CBŚ za ubiegły rok.
Terror, handel bronią i materiałami wybuchowymi, wymuszanie haraczy, pranie pieniędzy, narkotyki, afery bankowe - to tylko część przestępstw, które zwalcza CBŚ, powstałe w 2000 roku w Komendzie Głównej Policji.

- W ubiegłym roku CBŚ w ramach prowadzonych spraw operacyjnych objęło zainteresowaniem blisko 7,5 tys. osób (o 1,5 tys. osób więcej niż rok wcześniej) działających w 772 grupach przestępczych, w tym: w 708 grupach polskich, w 54 - międzynarodowych i sześciu grupach rosyjskojęzycznych - powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, w wyniku krajowych i międzynarodowych działań w zakresie zwalczania zorganizowanej przestępczości CBŚ rozbiło działania 183 grup przestępczych, w tym 173 polskich i 10 międzynarodowych. Doprowadziło to do przedstawienia zarzutów ponad 5,7 tys. podejrzanym osobom. Wśród nich było 96 cudzoziemców, głównie obywateli Ukrainy, Białorusi, Litwy oraz Rosji.

Zabezpieczono ponad 1,3 tys. kg narkotyków

W prowadzonych sprawach zabezpieczono mienie o wartości ponad 248 mln zł. Natomiast we wszczętych i prowadzonych postępowaniach przygotowawczych odzyskano mienie o wartości 42,5 mln zł - wynika ze sprawozdania.

W ub.r. policjanci CBŚ skupili się także na zwalczaniu przestępczości narkotykowej - zlikwidowano 15 laboratoriów narkotyków syntetycznych oraz 109 profesjonalnie zorganizowanych plantacji konopi indyjskich. W drugim przypadku to blisko dwa razy więcej niż rok wcześniej. Zabezpieczono ponad 1,3 tys. kg narkotyków (w 2011 r. - 922 kg). Najwięcej marihuany (632 kg), amfetaminy (457 kg) i kokainy (200 kg).

W ramach zwalczania zorganizowanej przestępczości ekonomicznej funkcjonariusze CBŚ zabezpieczyli dwie kompletne linie produkujące papierosy oraz ujawnili kilkanaście miejsc, w których przetwarzano tytoń. Dzięki działaniom policjantów CBŚ do obrotu nie trafiło ponad 65,6 mln sztuk papierosów, 117 tys. kg krajanki tytoniowej pochodzącej z przemytu oraz ze zlikwidowanych nielegalnie działających fabryk. Funkcjonariusze Biura zarekwirowali 134 tys. litrów nielegalnego spirytusu.

Kilka kilogramów heksogenu

W sprawozdaniu znajdują się także statystyki dotyczące materiałów i urządzeń wybuchowych. W ciągu ostatniego roku w Polsce odnotowano 12 przypadków takich eksplozji (rok wcześniej - 25), z czego cztery "nosiły cechy aktów terroru kryminalnego". W wyniku eksplozji materiałów wybuchowych zginęły trzy osoby, a 11 zostało rannych. W 2010 roku zatrzymano 81 podejrzanych o działania przestępcze mające związek z materiałami i urządzeniami wybuchowymi - wynika ze sprawozdania.

W wyniku przeszukań funkcjonariusze Biura odnaleźli i zabezpieczyli 18 urządzeń wybuchowych oraz 1,2 tys. kg różnego rodzaju materiałów wybuchowych w większości trotylu. W ręce CBŚ wpadło także po kilka kilogramów heksogenu (jeden z najpotężniejszych kruszących materiałów wybuchowych) i prochu czarnego.

Dzięki działaniom CBŚ przechwycono również 179 granatów, 405 petard wojskowych, prawie 2 tys. zapalników i detonatorów oraz 76 sztuk różnego rodzaju niewybuchów. "Są to wyłącznie niewybuchy i amunicja zabezpieczone przez policję, z których odzyskiwano lub planowano odzyskać materiał wybuchowy mający służyć do działań przestępczych" - podkreślono w sprawozdaniu.

Zmiana ustawy o policji

Sprawozdanie z działalności CBŚ jest ostatnim przygotowanym w takim kształcie. Zgodnie z nowym regulaminem KGP, który zacznie obowiązywać w połowie kwietnia, zadania Biura uzupełniono o zwalczanie handlu ludźmi i uprowadzeń dla okupu. Wyłączenie CBŚ ze struktur KGP i przekształcenie Biura w jednostkę podobną do komend wojewódzkich ma być następnym etapem reorganizacji komendy głównej, ale żeby do tego doszło, potrzebna jest zmiana ustawy o policji.

Według planów nieco zmieniłaby się nazwa CBŚ - stałoby się ono Centralnym Biurem Śledczym Policji (obecnie to Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji). W KGP jest niecałe 4,4 tys. stanowisk, z tego CBŚ liczy ok. 2 tys. osób. Po wydzieleniu Biuro ma zostać wzmocnione ponad 200 etatami z KGP. Wyłączenie CBŚ z KGP ma także zapewnić wzmocnienie pionu do walki z przestępczością gospodarczą.

"CBŚP nie będzie odciągane od merytorycznych zadań"

Komendant CBŚP nie będzie dysponował funduszami, ale zyska uprawnienia personalne i dyscyplinarne wobec funkcjonariuszy. Według komendanta głównego policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego dzięki temu CBŚP nie będzie odciągane od merytorycznych zadań i nie będzie miało etatów zajmujących się tylko obsługą finansowo-logistyczną. Centralne Biuro Śledcze powołano do życia 15 kwietnia 2000 r. po połączeniu dwóch działających w KGP biur: do walki z przestępczością zorganizowaną i do walki z przestępczością narkotykową. Wzorowano je na nowoczesnych instytucjach tego typu działających w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. CBŚ ma na swoim koncie m.in. rozbicie największych polskich gangów - z Pruszkowa i Wołomina. Służący w nim funkcjonariusze zajmują się m.in. grupami specjalizującymi się w obrocie narkotykami, handlu bronią, amunicją czy praniu pieniędzy.

Zobacz także
Komentarze (31)
Raport CBŚ: 772 grupy przestępcze działały w Polsce w 2012 r.
Zaloguj się
 • phillip_lee_81

  0

  Czy raport uwzględnia grupę przestępczą rezydującą na Wiejskiej ?

 • michal1401

  Oceniono 1 raz 1

  a ile z tych "722 niebezpiecznych grup przestępczych" to byli licealiści palący w kilku jednego jointa, oraz ile z "109 profesjonalnie zorganizowanych plantacji konopi indyjskich." to student uprawiający jedną roślinkę w szafie? Łatwo jest podbić sobie statystykę wykrywalności

 • omnadren_polfa

  Oceniono 1 raz 1

  A najgroźniejsza PO (Przestępcza Organizacja) ma zasięg międzynarodowy. Ostatnio jej szef pojechał do Nigerii a drugi zgolił wąsy lub wonsy po tym jak się ukazały listy gończe.

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 1 raz -1

  a czy w portugalii? ksieza dzieciojeby dalej wylizują policji kolana ze śmietany?

 • paastafarai

  Oceniono 2 razy 2

  zabrakło danych ile z tego co przewchwycili wprowadzili znowu do obrotu :)

  Badania wykazały, że w paczkach zamiast heroiny było cappuccino w proszku i piasek, natomiast zamiast kokainy - proszek do pieczenia.
  wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Policjanci-kradli-narkotyki-z-magazynu-CBS,wid,9266986,wiadomosc.html

 • paastafarai

  Oceniono 1 raz 1

  a ile tych struktur to trzech kolesi z 9 krzakami konopi?

  rozwaliliście 183 struktury... w przyszłym roku powstaną nowe
  jak w przyrodzie gdy powstaje pusta nisza ekologiczna jest ona szybko zasiedlana przez nowe organizmy

  Jeżeli spojrzymy na walkę z narkotykami z czysto ekonomicznego punktu widzenia, to rolą państwa jest ochrona karteli narkotykowych. Milton Friedman

  Gdy coś jest nielegalne, to tworzy czarny rynek
  Ten tworzy gangsterów, pieniędzy brudny obieg
  Gdy dziś już się wzbogacą, a wzbogacą się szybko
  Dużo będą płacić przekupnym politykom
  Politycy uchwalają to, co gangi zalecają
  A potem po wypłatę ochoczo się zgłaszają
  To, co widać i słychać, jest proste i banalne
  Co jest nielegalne, jest bardziej opłacalne

  Gdy gangi się wzbogacą, to wtedy jest szacunek
  Nikt nie pyta bogatych, uczciwi są czy nie
  Poważne korporacje u nowego wielkiego brata
  Mają swe korzenie w prohibicji latach
  Czas wielkiego kryzysu właśnie teraz nadchodzi
  Karanie wbrew pozorom nikogo nie ostudzi
  Bo wiadomo, że w sieci wpadają tylko płotki
  Rekiny są bezkarne i śmieją się ukradkiem

  I jeszcze jedno pytanie, miły przyjacielu
  Czy wóda i papierosy nie uzależniają?
  Czy nie widać, że jest to jedno i to samo draństwo?
  Nie, na wódę monopol ma państwo
  I dobrze zarabia na tym i się nie przejmuje
  Że co któryś twój kolega znów się degeneruje
  Dzień w dzień, ale to jest legalne
  Obłożone podatkiem, więc także opłacalne

  (Kazik)

 • trollskog

  Oceniono 2 razy 2

  "zlikwidowano [...] 109 profesjonalnie zorganizowanych plantacji konopi indyjskich"

  A może po prostu plantacji ? Bo teraz nie wiem, czy nieprofesjonalnie zorganizowane plantacje działają sobie w najlepsze, czy czasem źle rozumiem słowo "profesjonalnie".

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 2 razy 2

  Tzw "grupy przestępcze" powinny być traktowane dokładnie na takich samych zasadach jak organizacje terrorystyczne. Nawet najbardziej szeregowy gangster powinien wiedzieć że w kazdej chwili moze dosiegnąć go bez żadnego sądu kulka policyjnego snajpera.

 • 104i9

  Oceniono 1 raz 1

  Masa wyraźnie powiedział że na szczycie władzy są ludzie mafii,i to widać .Masa jeszcze żyje tylko dlatego że nie wyjawił nazwisk ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje