Raport CBŚ: 772 grupy przestępcze działały w Polsce w 2012 r.

15.04.2013 06:14
Oficer CBŚ

Oficer CBŚ (Fot. Andrzej Bogacz / AG)

- 772 zorganizowane grupy przestępcze działały na terenie Polski w 2012 roku; policjanci Centralnego Biura Śledczego rozbili 183 takie struktury - wynika ze sprawozdania Komendy Głównej Policji z działalności CBŚ za ubiegły rok.
Terror, handel bronią i materiałami wybuchowymi, wymuszanie haraczy, pranie pieniędzy, narkotyki, afery bankowe - to tylko część przestępstw, które zwalcza CBŚ, powstałe w 2000 roku w Komendzie Głównej Policji.

- W ubiegłym roku CBŚ w ramach prowadzonych spraw operacyjnych objęło zainteresowaniem blisko 7,5 tys. osób (o 1,5 tys. osób więcej niż rok wcześniej) działających w 772 grupach przestępczych, w tym: w 708 grupach polskich, w 54 - międzynarodowych i sześciu grupach rosyjskojęzycznych - powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, w wyniku krajowych i międzynarodowych działań w zakresie zwalczania zorganizowanej przestępczości CBŚ rozbiło działania 183 grup przestępczych, w tym 173 polskich i 10 międzynarodowych. Doprowadziło to do przedstawienia zarzutów ponad 5,7 tys. podejrzanym osobom. Wśród nich było 96 cudzoziemców, głównie obywateli Ukrainy, Białorusi, Litwy oraz Rosji.

Zabezpieczono ponad 1,3 tys. kg narkotyków

W prowadzonych sprawach zabezpieczono mienie o wartości ponad 248 mln zł. Natomiast we wszczętych i prowadzonych postępowaniach przygotowawczych odzyskano mienie o wartości 42,5 mln zł - wynika ze sprawozdania.

W ub.r. policjanci CBŚ skupili się także na zwalczaniu przestępczości narkotykowej - zlikwidowano 15 laboratoriów narkotyków syntetycznych oraz 109 profesjonalnie zorganizowanych plantacji konopi indyjskich. W drugim przypadku to blisko dwa razy więcej niż rok wcześniej. Zabezpieczono ponad 1,3 tys. kg narkotyków (w 2011 r. - 922 kg). Najwięcej marihuany (632 kg), amfetaminy (457 kg) i kokainy (200 kg).

W ramach zwalczania zorganizowanej przestępczości ekonomicznej funkcjonariusze CBŚ zabezpieczyli dwie kompletne linie produkujące papierosy oraz ujawnili kilkanaście miejsc, w których przetwarzano tytoń. Dzięki działaniom policjantów CBŚ do obrotu nie trafiło ponad 65,6 mln sztuk papierosów, 117 tys. kg krajanki tytoniowej pochodzącej z przemytu oraz ze zlikwidowanych nielegalnie działających fabryk. Funkcjonariusze Biura zarekwirowali 134 tys. litrów nielegalnego spirytusu.

Kilka kilogramów heksogenu

W sprawozdaniu znajdują się także statystyki dotyczące materiałów i urządzeń wybuchowych. W ciągu ostatniego roku w Polsce odnotowano 12 przypadków takich eksplozji (rok wcześniej - 25), z czego cztery "nosiły cechy aktów terroru kryminalnego". W wyniku eksplozji materiałów wybuchowych zginęły trzy osoby, a 11 zostało rannych. W 2010 roku zatrzymano 81 podejrzanych o działania przestępcze mające związek z materiałami i urządzeniami wybuchowymi - wynika ze sprawozdania.

W wyniku przeszukań funkcjonariusze Biura odnaleźli i zabezpieczyli 18 urządzeń wybuchowych oraz 1,2 tys. kg różnego rodzaju materiałów wybuchowych w większości trotylu. W ręce CBŚ wpadło także po kilka kilogramów heksogenu (jeden z najpotężniejszych kruszących materiałów wybuchowych) i prochu czarnego.

Dzięki działaniom CBŚ przechwycono również 179 granatów, 405 petard wojskowych, prawie 2 tys. zapalników i detonatorów oraz 76 sztuk różnego rodzaju niewybuchów. "Są to wyłącznie niewybuchy i amunicja zabezpieczone przez policję, z których odzyskiwano lub planowano odzyskać materiał wybuchowy mający służyć do działań przestępczych" - podkreślono w sprawozdaniu.

Zmiana ustawy o policji

Sprawozdanie z działalności CBŚ jest ostatnim przygotowanym w takim kształcie. Zgodnie z nowym regulaminem KGP, który zacznie obowiązywać w połowie kwietnia, zadania Biura uzupełniono o zwalczanie handlu ludźmi i uprowadzeń dla okupu. Wyłączenie CBŚ ze struktur KGP i przekształcenie Biura w jednostkę podobną do komend wojewódzkich ma być następnym etapem reorganizacji komendy głównej, ale żeby do tego doszło, potrzebna jest zmiana ustawy o policji.

Według planów nieco zmieniłaby się nazwa CBŚ - stałoby się ono Centralnym Biurem Śledczym Policji (obecnie to Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji). W KGP jest niecałe 4,4 tys. stanowisk, z tego CBŚ liczy ok. 2 tys. osób. Po wydzieleniu Biuro ma zostać wzmocnione ponad 200 etatami z KGP. Wyłączenie CBŚ z KGP ma także zapewnić wzmocnienie pionu do walki z przestępczością gospodarczą.

"CBŚP nie będzie odciągane od merytorycznych zadań"

Komendant CBŚP nie będzie dysponował funduszami, ale zyska uprawnienia personalne i dyscyplinarne wobec funkcjonariuszy. Według komendanta głównego policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego dzięki temu CBŚP nie będzie odciągane od merytorycznych zadań i nie będzie miało etatów zajmujących się tylko obsługą finansowo-logistyczną. Centralne Biuro Śledcze powołano do życia 15 kwietnia 2000 r. po połączeniu dwóch działających w KGP biur: do walki z przestępczością zorganizowaną i do walki z przestępczością narkotykową. Wzorowano je na nowoczesnych instytucjach tego typu działających w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. CBŚ ma na swoim koncie m.in. rozbicie największych polskich gangów - z Pruszkowa i Wołomina. Służący w nim funkcjonariusze zajmują się m.in. grupami specjalizującymi się w obrocie narkotykami, handlu bronią, amunicją czy praniu pieniędzy.

Zobacz także
Komentarze (31)
Zaloguj się
 • dogen45

  Oceniono 59 razy 51

  Cała Polska to kraj zarządzany przez strukturę mafijną, która ulokowała się w służbach specjalnych, episkopacie, parlamencie, prokuraturze i sądach. Współpracują eksploatując w jawny sposób resztę społeczeństwa. Są uzbrojeni w gąszcz wadliwych ustaw, w armię służalczej administracji czekającej na dopuszczenie do koryta oraz kontrolę nad mediami. Największą przewagę daje im jednak zepchnięcie Polaków poza granicę beznadziei, absurdu i udowodnienie, że wszelki opór jest bezcelowy.
  Obserwujemy współcześnie podział społeczeństwa na elitę i motłoch bez praw, zbójeckie reguły stosowane są zarówno wobec pojedynczego przedstawiciela motłochu, wobec kilkuset (mamy przykład przekrętu z fabryką łączników w Radomiu - syndyk sprzedał za 1,5 mln zł swojemu kolesiowi firmę wycenioną na 30 mln zł i jednocześnie w magazynie było zbywalnego towaru na 8 mln.zł) jak i wobec milionów, czego najlepszym przykładem jest nieskuteczna skarbowo decyzja Rostkowskiego z podniesieniem VATu o 1% rok temu. Polskie media pasjonują się problemami opozycji na Białorusi, mam wrażenie, że o wiele większy kłopot ma konstruktywna opozycja w Polsce. Co chwilę jakiś geniusz ogłasza receptę na uzdrowienie wszystkiego na raz a później wyprowadza zebrane towarzystwo w pole dołączając na trwałe do elity, jako zdolny manager od ściemniania. Prawdziwa opozycja w Polsce nie ma warunków na legalne zaistnienie, ponieważ w rywalizacji z bandą elity ma przeciwko sobie najemników opłaconych przez fundusze wykradzione z państwowych molochów typu KGHM, Orlen, nagrody rozdane na wszystkich szczeblach władzy i kompletnie dyspozycyjne wobec umocowanej władzy media. Wybijający się reformatorzy korumpowani są przez obserwatorów z góry i tak kolejna grupa zapaleńców po paru miesiącach lub nawet latach działania znajduje się w tzw. „czarnej d….”
  Czy to sytuacja bez wyjścia? Niekoniecznie, elita panicznie boi się swobodnego przepływu informacji oraz skutecznych form organizacji opozycji. Starajmy się umiejętnie skorzystać z dobrodziejstwa internetu wyłaniając z niego racjonalne treści i aby nie dać się zamknąć przez nowo powstałą służbę nadzoru pod dowództwem specjalisty od kontroli pana Bondaryka. Pamiętajmy, że dla obozu władzy społeczeństwo jest wrogiem.

 • dziadekjam

  Oceniono 30 razy 26

  "...działających w 772 grupach przestępczych, w tym w 708 grupach polskich, w - 54 międzynarodowych i sześciu grupach rosyjskojęzycznych - powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski."
  =====================================================================
  708 + 54 + 6 = 768
  Brakuje 4 grup przestępczości zorganizowanej. Czyżby były objęte IMMUNITETAMI?

 • siekier35

  Oceniono 18 razy 12

  ujęto w tej statystyce zus,urząd skarbowy sądy i komorników?!
  a posłów,senatorów i klechy???

 • fakiba

  Oceniono 24 razy 10

  Szantaż , wymuszenia , pranie brudnych pieniędzy to jak ulał pasuje do jednego gościa z Torunia ciekawe kiedy się nim zajmą

 • logrez

  Oceniono 11 razy 9

  A policzyliście mafie samorządowe ?

 • 31.februarius

  Oceniono 9 razy 7

  Czyli jeszcze tylko 589 struktur i CBŚ może się rozwiązać.

 • tytanowa_mrowka

  Oceniono 12 razy 6

  Najgorsza grupa to ta, gdzie do herszta wołają 'panie premierze'. Ile oni nam nakradli, tego nikt nie policzy.

 • jar6868

  Oceniono 10 razy 4

  KTOS TU ZAPOMIAL O GRUPIE RZADZACEJ 773

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje