Gigantyczne ślimaki na Florydzie. Wielkie jak szczury, są w stanie zjeść tynk

Gigantyczne ślimaki znów pojawiły się na Florydzie

Gigantyczne ślimaki znów pojawiły się na Florydzie (Fot. HANDOUT REUTERS)

Gigantyczne afrykańskie ślimaki opanowują Florydę. Za mniej więcej siedem tygodni na Florydzie rozpocznie się pora deszczowa, a wtedy będzie ich jeszcze więcej. - W 2011 r. każdego tygodnia odławialiśmy ich tysiąc w samym tylko hrabstwie Miami-Dade - mówi Denise Feiber, rzecznik Departmentu Rolnictwa.
Są wielkie jak szczury i bardzo żarłoczne. Afrykańskie ślimaki pojawiały się na Florydzie kolejny raz. W 2011 r. trwała akcja ich odławiania, co nie jest proste, bo tylko w nocy wychodzą na powierzchnię ziemi.

Afrykańskie ślimaki to problem przede wszystkim dlatego, że mogą być nosicielami groźnych chorób. Wiadomo, że mogą przenosić pasożyty, które powodują zapalenie opon mózgowych. Na razie jednak w Stanach Zjednoczonych nie odnotowano takich przypadków.

Zjadają wszystko, co mają przed sobą

Afrykańskie ślimaki niszczą naturalne środowisko Florydy, bo zjadają blisko 500 różnych gatunków roślin. Niszczą też domy, bo zjadają gips i tynk - czerpią z nich składniki wzmacniające ich skorupy. Jeszcze większy problem z tym gatunkiem mają na Barbadosie. Tam zdarzały się już przypadki, że samochody trafiające na przechodzącego przez ulicę ślimaka miały opony uszkodzone od ich twardych skorup. Kłopotem są też odchody, którymi zanieczyszczają chodniki.

Nie wiadomo, skąd te egzotyczne mięczaki wzięły się w USA. Jeden z tropów wskazuje na Miami Santeria - grupę religijną wywodzącą się właśnie z Afryki, która w swoich rytuałach używa śluzu ślimaków. Wiadomo też, że egzotyczne gatunki często trafiają do Stanów zjednoczonych w bagażach turystów.

Zobacz także
 • Najciekawsze gatunki 2011 roku 10 najciekawszych nowych gatunków - chodzący kaktus, piekielny robak...
Komentarze (144)
Gigantyczne ślimaki na Florydzie. Wielkie jak szczury, są w stanie zjeść tynk
Zaloguj się
 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  Czy Muslimy jedza slimaki?

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  To na Barbadosie nie sprzataja kup po slimakach?

 • trajkotek

  0

  ślimaki zastąpią świnie?

  __________________________________________________
  glosmichnika.blox.pl/2012/11/Hartman-radzi.html

 • k_wywrotowiec

  0

  "Jeden z tropów wskazuje na Miami Santeria - grupę religijną wywodzącą się właśnie z Afryki, która w swoich rytuałach używa śluzu ślimaków."
  ...mam nadzieje ze ni ejako lubrykantu...

  swoja droga to redaktor nie widzial chyba szczura na oczy...

 • siqora

  Oceniono 1 raz -1

  Niesiołowski byłby szczęśliwy z takiej plagi - zamiast szczawiu dla głodnych dzieci oferowałby darmowe mięsko chadzające po łące.

 • sheep43

  Oceniono 1 raz 1

  Ależ teorie...Ślimaki wzięły się zapewne stąd, że znudziły się swoim posiadaczom, którzy kupili je w sklepach zoologicznych. Swoją drogą, skoro są takim zagrożeniem dla zdrowia, to może jednak nie powinny być sprzedawane jako "zwierzątka domowe"?

 • so-owa

  Oceniono 3 razy 3

  Miałam takie trzy - kruszynki kupione dla dzieci na Allegro. Największy osiągnął długość stopy 26cm (jak połówka piersi z indyka), ale podobno w naturalnym środowisku są znacznie większe. Jadły każdy rodzaj odpadów kuchennych, w każdej ilości. Na początku było śmiesznie, potem obrzydliwie, a na koniec mieliśmy obłęd w oczach! Jaja znosiły co kilkadni (na zmianę) - piekielnie twarde - wet stwierdził, żeby rzucić je ptakom, to wyjedzą - bzdura, nawet wrony ich nie ruszyły. Nigdy więcej!!! Teraz dzieci mają świnkę morską -sama słodycz!

 • pierwsze_all

  Oceniono 1 raz 1

  Z igły widły.
  To są zwykłe ślimaki z tego samego rodzaju co winniczek, jak najbardziej jadalne i hodowane do tego celu. Nie bardzo (jeszcze) popularne, bo trudniejsze w hodowli, ale większe i szybciej rosną, więc pewnie wyprą naszego winniczka. U nas jakby "uciekły" z hodowli nie przeżyłyby zimy, na Florydzie bez problemu, a że się rozmnażają - nic nadzwyczajnego. Nawet na zdjęciu podrasowanym fotoszopem widać, że to nie żadne giganty ani potwory, 7-8 cm max, no ale sensację trzeba wynaleźć...

 • hankam

  0

  " Zjadają wszystko, co mają przed sobą"

  Powinni używać ich do budowy autostrad.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje