Gigantyczne ślimaki na Florydzie. Wielkie jak szczury, są w stanie zjeść tynk

14.04.2013 22:59
Gigantyczne ślimaki znów pojawiły się na Florydzie

Gigantyczne ślimaki znów pojawiły się na Florydzie (Fot. HANDOUT REUTERS)

Gigantyczne afrykańskie ślimaki opanowują Florydę. Za mniej więcej siedem tygodni na Florydzie rozpocznie się pora deszczowa, a wtedy będzie ich jeszcze więcej. - W 2011 r. każdego tygodnia odławialiśmy ich tysiąc w samym tylko hrabstwie Miami-Dade - mówi Denise Feiber, rzecznik Departmentu Rolnictwa.
Są wielkie jak szczury i bardzo żarłoczne. Afrykańskie ślimaki pojawiały się na Florydzie kolejny raz. W 2011 r. trwała akcja ich odławiania, co nie jest proste, bo tylko w nocy wychodzą na powierzchnię ziemi.

Afrykańskie ślimaki to problem przede wszystkim dlatego, że mogą być nosicielami groźnych chorób. Wiadomo, że mogą przenosić pasożyty, które powodują zapalenie opon mózgowych. Na razie jednak w Stanach Zjednoczonych nie odnotowano takich przypadków.

Zjadają wszystko, co mają przed sobą

Afrykańskie ślimaki niszczą naturalne środowisko Florydy, bo zjadają blisko 500 różnych gatunków roślin. Niszczą też domy, bo zjadają gips i tynk - czerpią z nich składniki wzmacniające ich skorupy. Jeszcze większy problem z tym gatunkiem mają na Barbadosie. Tam zdarzały się już przypadki, że samochody trafiające na przechodzącego przez ulicę ślimaka miały opony uszkodzone od ich twardych skorup. Kłopotem są też odchody, którymi zanieczyszczają chodniki.

Nie wiadomo, skąd te egzotyczne mięczaki wzięły się w USA. Jeden z tropów wskazuje na Miami Santeria - grupę religijną wywodzącą się właśnie z Afryki, która w swoich rytuałach używa śluzu ślimaków. Wiadomo też, że egzotyczne gatunki często trafiają do Stanów zjednoczonych w bagażach turystów.

Zobacz także
Komentarze (144)
Zaloguj się
 • kalebas

  Oceniono 261 razy 257

  Czasy się zmieniają. Kiedyś to wszystko było największe w Związku Radzieckim.

 • kalebas

  Oceniono 105 razy 101

  Jeszcze parę takich tytułów - i ja też będę w stanie zjeść tynk.

 • grek_torba

  Oceniono 77 razy 61

  " Niszczą też domy, bo zjadają gips i tynk - czerpią z nich składniki wzmacniające ich skorupy. "
  wojna czy obiad?

 • zwo3119

  Oceniono 74 razy 56

  Widzę dwa problemy:
  1 Czy one są jadalne? Bo pamiętam, że gdzieś koło Monachium jest hodowca, który właśnie takie hoduje. Szybko rosną i dobrze smakują. Można oszczędzać winniczki
  2. We Francji kilka osób hoduje ślimaki dla ich jajek, które są nawet lepsze od kawioru. I chyba droższe. Wystarczy zbierać, myć i posolić

  Może więc lepiej jeść zamiast płakać.
  P.S: Według Onetu i GW te ślimaki jedzą dzieci.

 • kichchi

  Oceniono 87 razy 51

  wczoraj byłem na wycieczce rowerowej po mazurach.śnieg wciąż zalega i trzyma sie mocno a tu nagle burza z piorunami.(!) z tego parującego śniegu robią się mgły które jak widma wędrują z wiatrem. gdy zrobiło sie ciemno i była mżawka niewiadomo skąd tysiące żab wypełzło na jezdnie z czego 3/4 lezało już chrystusem rozjechane przez samochody.

 • vomitorium1

  Oceniono 53 razy 47

  i "gigantyczne"
  mają rogi
  (dobrze
  że jeszcze
  nie bodą)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje