Irlandia: Będzie referendum w sprawie małżeństw homoseksualnych

14.04.2013 18:11
Demonstracja poparcia dla małżeństw jednopłciowych

Demonstracja poparcia dla małżeństw jednopłciowych (Fot. JOSHUA ROBERTS REUTERS)

Dzisiejsza Konwencja Konstytucyjna Irlandii przegłosowała przeprowadzenie referendum w sprawie małżeństw homoseksualnych - informuje "The Guardian". 79 proc. opowiedziało się za reformą konstytucji, która zrówna małżeństwa jednopłciowe i heteroseksualne.
Irlandia przeprowadzi referendum w sprawie legalizacji małżeństw jednopłciowych. To efekt weekendowego posiedzenia Konwencji Konstytucyjnej, która opracowuje reformy ustawy zasadniczej. Ze 100 członków Konwencji (34 polityków i 66 obywateli) 79 procent opowiedziało się za pełnym równouprawnieniem par homo- i heteroseksualnych. Zgodnie z irlandzkim prawem rekomendacje Konwencji Konstytucyjnej muszą być zatwierdzone przez wyborców podczas referendum.

Obecnie w Irlandii pary homoseksualne mogą zarejestrować związek partnerski. Daje im to prawo do wspólnego rozliczania podatków oraz dziedziczenia. Irlandia jest krajem, w którym dominuje religia katolicka.

W Urugwaju już zdecydowali

Wkrótce w Urugwaju także lesbijki i geje będą mogli zawierać małżeństwa. Trzy dni temu parlament przegłosował legalizację małżeństw jednopłciowych, który zrównuje prawa małżeństw heteroseksualnych i homoseksualnych, w tym dotyczące adopcji czy zapłodnienia in vitro. Projekt poparło 71 z 91 obecnych na sali deputowanych. To już trzeci kraj półkuli zachodniej, a drugi po Argentynie w Ameryce Łacińskiej, który odważył się na taki krok.

Z kolei francuski Senat przyjął w piątek ustawę legalizującą małżeństwa osób tej samej płci i umożliwiającą adopcję przez nie dzieci. W maju dokument trafi na drugie czytanie do Zgromadzenia Narodowego, gdzie popierający ustawę socjaliści mają bezwzględną większość.

Jeden ze sztandarowych projektów rządu prezydenta Francois Hollande'a senatorzy, a wcześniej w pierwszym czytaniu deputowani, poparli, pomimo odbywających się od kilku miesięcy we Francji protestów przeciwników "małżeństw dla wszystkich".

Zobacz także
Komentarze (108)
Zaloguj się
 • tth

  Oceniono 333 razy 99

  Gratulacje dla Irlandii za wyzwolenie się spod watykańskiej okupacji.

  Mam nadzieję, że Polska pójdzie śladami Irlandii w najbliższym czasie ..

 • dziadekjam

  Oceniono 148 razy 76

  A w Polsce nawet referendum w sprawie referendum ani widu, ani słychu...

 • petronelladelacruz

  Oceniono 119 razy 59

  A Polacy tacy postępowi, podobnie zresztą jak Rosjanie. Wiemy już gdzie jest nasze miejsce - na peryferiach cywilizacji.
  A pomyśleć, że z prawami wyborczymi kobiet w Polsce nie było takich problemów.
  Wychodzi na to, że katolicyzm polski to jest osobna kategoria, w końcu Hiszpanie, Portugalczycy czy Irlandczycy inaczej rozumieją pojęcie miłości bliźniego.

 • plorg

  Oceniono 185 razy 23

  "Będzie referendum ..."

  Ile razy? Tak długo aż wynik będzie "prawidłowy"?

 • vapor1

  Oceniono 39 razy 17

  U nas podstawowym problemem jest nienawiść ludzi do ludzi połączona z zawiścią. Cudownie to obrazuje finałowa scena z filmu "Dzień świra". Od premiery filmu upłynęło już sporo lat, a scena jest aktualna [ obraz Polaka katolika zawistnika.

 • 31.februarius

  Oceniono 143 razy 17

  Odbędzie się raferendum, w którym Irlandczycy wyrażą wolę Brukseli.
  Jak nie zaraz, to za drugim, trzecim, ......... razem.
  Bo demokracja i samostanowienie narodów to dwa z najważniejszych fundamentów UE.

 • gohha2

  Oceniono 66 razy 14

  Może GW pomysli otym żeby zacząc sie wydawac w Urugwaju???

 • sharn1

  Oceniono 23 razy 11

  Zrobią referendum, Irlandczycy będa na "nie" po czym politycy wyniki wrzuca do kosza i i tak zrobią swoje. Irlandczycy to już przerabiali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje