Irlandia: Będzie referendum w sprawie małżeństw homoseksualnych

Demonstracja poparcia dla małżeństw jednopłciowych

Demonstracja poparcia dla małżeństw jednopłciowych (Fot. JOSHUA ROBERTS REUTERS)

Dzisiejsza Konwencja Konstytucyjna Irlandii przegłosowała przeprowadzenie referendum w sprawie małżeństw homoseksualnych - informuje "The Guardian". 79 proc. opowiedziało się za reformą konstytucji, która zrówna małżeństwa jednopłciowe i heteroseksualne.
Irlandia przeprowadzi referendum w sprawie legalizacji małżeństw jednopłciowych. To efekt weekendowego posiedzenia Konwencji Konstytucyjnej, która opracowuje reformy ustawy zasadniczej. Ze 100 członków Konwencji (34 polityków i 66 obywateli) 79 procent opowiedziało się za pełnym równouprawnieniem par homo- i heteroseksualnych. Zgodnie z irlandzkim prawem rekomendacje Konwencji Konstytucyjnej muszą być zatwierdzone przez wyborców podczas referendum.

Obecnie w Irlandii pary homoseksualne mogą zarejestrować związek partnerski. Daje im to prawo do wspólnego rozliczania podatków oraz dziedziczenia. Irlandia jest krajem, w którym dominuje religia katolicka.

W Urugwaju już zdecydowali

Wkrótce w Urugwaju także lesbijki i geje będą mogli zawierać małżeństwa. Trzy dni temu parlament przegłosował legalizację małżeństw jednopłciowych, który zrównuje prawa małżeństw heteroseksualnych i homoseksualnych, w tym dotyczące adopcji czy zapłodnienia in vitro. Projekt poparło 71 z 91 obecnych na sali deputowanych. To już trzeci kraj półkuli zachodniej, a drugi po Argentynie w Ameryce Łacińskiej, który odważył się na taki krok.

Z kolei francuski Senat przyjął w piątek ustawę legalizującą małżeństwa osób tej samej płci i umożliwiającą adopcję przez nie dzieci. W maju dokument trafi na drugie czytanie do Zgromadzenia Narodowego, gdzie popierający ustawę socjaliści mają bezwzględną większość.

Jeden ze sztandarowych projektów rządu prezydenta Francois Hollande'a senatorzy, a wcześniej w pierwszym czytaniu deputowani, poparli, pomimo odbywających się od kilku miesięcy we Francji protestów przeciwników "małżeństw dla wszystkich".

Zobacz także
Komentarze (108)
Irlandia: Będzie referendum w sprawie małżeństw homoseksualnych
Zaloguj się
 • baarmtr

  0

  Chcecie referendum w tej sprawie? Jest tutaj, globalne: votepush.com/p/0zzzkoZw8--0

 • kekx

  Oceniono 1 raz 1

  Niedługo Gwinea Równikowa będzie miała małżeństwa homoseksualne , a tym czasem w Polsce zaczną nauczać religii w przedszkolach...
  Zacofanie kulturowe przenosi nas w 17 wiek i przesuwa gdzies w okolice Irkucka .... Polacy miłuja kościoły , świątynie, świete obrazki i figurki , kochaja muzea i pomniki .

 • red-akcja

  Oceniono 4 razy 2

  Homoseksualizm jest zboczeniem seksualnym (tak stoi w podręcznikach medycyny), a nie czymś normalnym.
  Dziedziczyć każdy może, wystarczy napisać testament.
  "nie stać na zapłacenie podatku od spadu" - wystarczy znieść podatek od spadu i problem rozwiązany. Podatek od spadku jest podatkiem, które złodziejskie państwo pobiera od obywateli za nic, tym bardziej, że ten zgromadzony majątek był już wcześniej opodatkowany . Żądajmy więc zniesienia podatków od spadku i darowizny dla wszystkich, co rozwiąże nie tylko problemy gejów, ale i niespokrewnionych, zwykłych ludzi, którzy z sympatii chcą sobie przekazać majątek.

 • george1955

  Oceniono 1 raz 1

  Chiny! na pomoc!

 • red-akcja

  Oceniono 4 razy 0

  Cohn-Bendit jest symbolem lewackiego świata. Erotyzm pieciolatków, chłop obmacujacy chłopa....
  Rozwalanie zachodniej cywilizacji okazało się sprawą dziecinnie prostą. Zamiast wysyłać czołgi, wpompowano kasę w zboczeńców i media. Tak wyglądają współczesne, pełzające wojny psychologiczne.
  Lemingi-krasnoarmiejce są na żołdzie kgb, choć o tym nie wiedzą.

 • adambiernacki69

  Oceniono 6 razy 0

  Sprawą priorytetową jest szczęście homoseksualistów. Jest to sprawa tak ważna, że wszystkie inne mogą zaczekać.

 • witold.us

  Oceniono 7 razy -1

  czy nikt nie widzi ze to dzieci beda mialy problem.. ludzie dajecie sie manipulowac.

 • princealbert

  Oceniono 1 raz 1

  Wyslac tam MacGovin'a!

 • siqora

  Oceniono 9 razy -1

  Niech sobie się żenią, czy wychodzą za mąż, mało mnie to obchodzi - ALE OD DZIECI WARA !!!
  Gzijcie się sobie w domu facet-facet, baba-baba ale nie wciągajcie w to dzieci !
  Zgodzę się, że atmosfera może być lepsza w domu dwóch homoseksualistów, niż w rodzinie kobieta - mężczyzna, bo to zależy od ludzi, ale adopcja dziecka i wychowanie w małżeństwie homoseksualistów jest i będzie NIENORMALNE, czy tego chcecie czy nie, tym bardziej, że dzieci uczą się od rodziców zachowań, nawet przekonań.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje