Media: papież Franciszek definitywnie rezygnuje z czerwonych butów

14.04.2013 17:58
Buty papieża Franciszka i tradycyjne czerwone buty, które nosił m.in. Benedykt XVI

Buty papieża Franciszka i tradycyjne czerwone buty, które nosił m.in. Benedykt XVI (Fot. MAX ROSSI REUTERS)

Żadnych czerwonych butów, mają być czarne, tak jak do tej pory - takie zamówienie, według mediów, złożył papież Franciszek u swego zaufanego szewca z Buenos Aires. To oznacza, że definitywnie postanowił nie kontynuować tradycji noszenia czerwonego obuwia.
Franciszek zadzwonił do szewca Carlosa Samarii z jego rodzinnego miasta, który szyje mu buty od 40 lat. Zawiadomił go, że nie zamierza zmieniać modelu, jaki dotychczas nosił.

Szewc, cytowany przez Ansę, powiedział argentyńskiemu dziennikowi "Clarin": "On nie chce nigdy nowych butów, chciał, abym reperował stare, ale teraz przygotowuję mu parę bardzo prostego obuwia, którą zawiozę mu prawdopodobnie w maju".

W niedzielę dziennik "Corriere della Sera" opublikował wywiad z szewcem Adriano Stefanellim z Novary na północy Włoch, który uszył czerwone buty dla Benedykta XVI i przygotował też parę dla Jana Pawła II.

Komentując to, że Franciszek nosi od początku pontyfikatu zwyczajne czarne buty, szewc powiedział: "Wszystko ma swoje granice". Te buty są zdeformowane, za duże; mogą być trochę zużyte, ale nie aż tak" - ocenił szewc. Dał też do zrozumienia, że czeka teraz na telefon od nowego papieża.

Papież zdecydowanie odrzuca luksusy i ceremoniał watykański. Nie chce nosić peleryny obszytej futrem, w której często pojawiał się jego poprzednik, czy np. zamieszkać w wielkich apartamentach.

Zobacz także
Komentarze (84)
Zaloguj się
 • frankyy

  Oceniono 188 razy 122

  To koniec katolickiego świata!

  bez czerwonych butów papież przestanie być nieomylny, to już nie ten sam papież

 • pogodny91

  Oceniono 138 razy 96

  Hej, hejterzy!

  Czerwone obuwie od czasów poprzedzających Republikę Rzymską były oznaką władzy królewskiej (zanim powołano Republikę, Rzymem rządzili królowie), więc ten gest - podobnie jak odrzucenie zdobionej szaty - jest symbolicznym zerwaniem z ceremoniałem i przepychem. Oczywiście większość nie zadała sobie trudu sprawdzenia tej informacji, co widzę po komentarzach o "zmianie pampersa", "różowych majteczkach" i tego typu bredniach.

  Pozdrawiam.

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 119 razy 77

  i tak w kółko o bucikach , hoteliku zamiast pałacu , osobistych telefonach Frania do kioskarza itp. czy mam rozumieć że to już jest kościół ubogi ???
  Nasze lokalne tuczniki jak były obwieszone złotem tak są i mieszkają w dworkach i pałacykach , a opuchlizna alkoholowa na twarzach wciąż się powieksza.

 • per_crucem

  Oceniono 44 razy 26

  Jan Paweł II też nie korzystał z czerwonych butów - zazwyczaj nosił brązowe, w czasie pogrzebu miał owszem założone czerwone prawdopodobnie ze względu na szaty pontyfikalne.

 • obywatel_nienumerowanej_rp

  Oceniono 21 razy 17

  Signore Stefanelli zapewne z szycia tych kilku par butów na rok, żył dostatnio i jeszcze rodzinę ustawił.
  Nie dziwię się, że walczy o stołek papieskiego pucybuta.

 • niegrzecznymisiek

  Oceniono 73 razy 15

  "Papież zdecydowanie odrzuca luksusy i ceremoniał watykański" - coś tu nie tak... to jakby ksiądz odrzucał tacę.. ta sprawa musi mieć drugie dno.

 • zyks

  Oceniono 16 razy 12

  No, no, rezygnuje z pelerynki i czerwonych kapuciów. A z czego zrezygnuje nasz spasiony generał abp. Głódź? Z tych 250 kg. białej kiełbasy, przeznaczonych na świąteczny żurek dla naszych żołnierzyków w Afganistanie, co to leciały razem z Głodziem w czasie lotu z Okęcia, i nie doleciały do Bagram, to już pewnie nie :(((

 • ilsb

  Oceniono 54 razy 6

  Według mnie ten nowy papież się trochę zgrywa. Papiestwo to przecież tradycja! A tradycja wiąże się z ceremoniałami,strojami ,zwyczajami które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Osobiście nawet nie zdawałem sobie sprawy z tego ze papieże noszą czerwone buty. Wcale też nie przeszkadzała mi pelerynka którą ubierali. Jeżeli Franciszek chce reformować Kościół to rozpoczęcie tej reformy od zmiany koloru obuwia wydaje mi się bardzo groteskowe i jeżeli będzie szło w tym kierunku to będziemy mieli do czynienia tylko z mydleniem oczu u wiernych i kolejnej zgrywie. Franciszek zapisze się w historii Kościoła wielkimi zgłoskami jeżeli otworzy możliwość dla kapłaństwa kobiet,zniesie celibat,zajmie się bardziej zdecydowanie wcale nie rzadkimi przypadkami pedofilii wśród księży, czy też wpłynie na zmianę stanowiska Kościoła na homoseksualizm ,wreszcie zreformuje kurie rzymska! Przydałoby się zreformować też obyczajność rozmaitych patriarchów,biskupów,prałatów i wielu proboszczów ażeby przypominali bardziej pasterzy a nie oligarchów! Jak się do tego ma kolor butów? Ocena chyba wychodzi sama z siebie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje