Jastrun: Smoleńskich teorii spiskowych nie da się obalić

14.04.2013 17:02
Tomasz Jastrun

Tomasz Jastrun (Fot. Karol Piętek / Agencja Gazeta)

Po katastrofie smoleńskiej - zdaniem Tomasza Jastruna, publicysty i poety - powstał "wehikuł do walki o władzę". A teraz, gdy zrobiła się z tego gra polityczna, gdzie zawsze się łączy ideologia z cynizmem, trochę jesteśmy bezradni. Teorii spiskowych nie da się obalić - mówił gość programu "W samo południe" w Polskim Radiu.
Zdaniem Tomasza Jastruna Polacy nie są mocni w porozumiewaniu się, informowaniu się, dialogu, jest to wada "historycznie osadzona". Gość Jana Ordyńskiego w Polskim Radiu ocenił, że Jarosław Kaczyński przeżył bardzo śmierć brata, podobnie jak inni krewni ofiar, ale jako prezes partii "miał siłę polityczną". - Powstał wehikuł do walki o władzę - stwierdził Jastrun. - A teraz, gdy zrobiła się z tego gra polityczna, gdzie zawsze się łączy ideologia z cynizmem, trochę jesteśmy bezradni. Teorii spiskowych nie da się obalić - dodał publicysta i poeta. Jastrun ocenia, że nie mamy zewnętrznego wroga, znudziła nam się "lekkość bytu" i wzięliśmy się za "zimną wojnę domową" - stwierdził publicysta i poeta.

Smoleńsk sięga głęboko do duszy

Henryk Domański, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, z kolei starał się zrozumieć sens głębokiego podziału po Smoleńsku. - Takie rzeczy sięgają czegoś głębinowego. Sprawa sięga otchłani naszej duszy, przekłada się na problemy, które mamy z sobą - mówił prof. Domański. Zwrócił uwagę na wymiar społeczny sprawy. Według niego w Polsce utrzymuje się trwale podział, który zaczął się w latach 90., na "wygranych i przegranych". Ocenia, że w 2010 roku "wpisano się w ten podział".

Macierewicz mówi, wszyscy oburzeni

Sprawa smoleńska dominowała w tym tygodniu w mediach, nie tylko ze względu na rocznicę katastrofy. W Kielcach Antoni Macierewicz, szef sejmowej komisji zajmującej się katastrofą tupolewa, ogłosił, że przeżyły ją trzy osoby. Prokuratura tym rewelacjom zaprzeczyła i ogłosiła, że nie ma na to żadnych dowodów, a słowa Macierewicza zostały potępione . Zarządzeniem premiera Donalda Tuska we wtorek został formalnie powołany zespół ekspertów, których głównym zadaniem będzie wyjaśnianie opinii publicznej materiałów zgromadzonych w toku prac przy badaniu katastrofy smoleńskiej. Zdaniem wielu komentatorów komisja Jerzego Millera nie była dość otwarta i nie dość jasno wyjaśniła swoje ustalenia.

Katastrofa w Smoleńsku to tragiczny wypadek. Nie zamach [FAKTY]

Zobacz także
Komentarze (214)
Zaloguj się
 • 24u

  Oceniono 237 razy 165

  Przegrani zyciowo, stanowia zaplecze nienawistnika.Oni sie doskonale rozumieja.

 • jamcijest44

  Oceniono 153 razy 117

  "Teorii spiskowych nie da się obalić" - dodał publicysta i poeta.

  Może i się nie da, ale nie oznacza to, że należy bezkarnie pozwalać na ich głoszenie. To tak jak u Chmielowskiego:
  "Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"...

 • grymas50

  Oceniono 170 razy 112

  I teraz ten wypadek w Belgii. NIech no tylko znajdzie się rosyjski MACIEREWICZ i wojna gotowa,

 • 7rybek

  Oceniono 157 razy 101

  Głupota PIS-u popierana przez duchowieństwo jest szkodliwa dla polaków. Ci zacietrzewieni bezrozumni ludzie są gotowi podpalić ten kraj.

 • prof-antoni

  Oceniono 91 razy 63

  kaczynska wziela odszkodowanie za wypadek czy zamach

  kolejne rodziny chca jeszcze wiecej kasy ?

 • 31.februarius

  Oceniono 75 razy 51

  Od "lekkości bytu" do zaparcia się ......... zdrowego rozsądku.

 • hare-hare

  Oceniono 68 razy 48

  myślę że ten wrak TU 154 chciałby pozostać w ojczyźnie,u nas rozdziobią go kruki,wrony

 • prof-antoni

  Oceniono 32 razy 22

  Nalezy zaprosic Amerykanow by ocenili dowody.

  Rachunek za ich prace musi zaplacic PiS. Inaczej to nigdy sie nie skonczy.

  Antoni bedzie podrzucal kolejne rewelacje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje