Jastrun: Smoleńskich teorii spiskowych nie da się obalić

Tomasz Jastrun

Tomasz Jastrun (Fot. Karol Piętek / Agencja Gazeta)

Po katastrofie smoleńskiej - zdaniem Tomasza Jastruna, publicysty i poety - powstał "wehikuł do walki o władzę". A teraz, gdy zrobiła się z tego gra polityczna, gdzie zawsze się łączy ideologia z cynizmem, trochę jesteśmy bezradni. Teorii spiskowych nie da się obalić - mówił gość programu "W samo południe" w Polskim Radiu.
Zdaniem Tomasza Jastruna Polacy nie są mocni w porozumiewaniu się, informowaniu się, dialogu, jest to wada "historycznie osadzona". Gość Jana Ordyńskiego w Polskim Radiu ocenił, że Jarosław Kaczyński przeżył bardzo śmierć brata, podobnie jak inni krewni ofiar, ale jako prezes partii "miał siłę polityczną". - Powstał wehikuł do walki o władzę - stwierdził Jastrun. - A teraz, gdy zrobiła się z tego gra polityczna, gdzie zawsze się łączy ideologia z cynizmem, trochę jesteśmy bezradni. Teorii spiskowych nie da się obalić - dodał publicysta i poeta. Jastrun ocenia, że nie mamy zewnętrznego wroga, znudziła nam się "lekkość bytu" i wzięliśmy się za "zimną wojnę domową" - stwierdził publicysta i poeta.

Smoleńsk sięga głęboko do duszy

Henryk Domański, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, z kolei starał się zrozumieć sens głębokiego podziału po Smoleńsku. - Takie rzeczy sięgają czegoś głębinowego. Sprawa sięga otchłani naszej duszy, przekłada się na problemy, które mamy z sobą - mówił prof. Domański. Zwrócił uwagę na wymiar społeczny sprawy. Według niego w Polsce utrzymuje się trwale podział, który zaczął się w latach 90., na "wygranych i przegranych". Ocenia, że w 2010 roku "wpisano się w ten podział".

Macierewicz mówi, wszyscy oburzeni

Sprawa smoleńska dominowała w tym tygodniu w mediach, nie tylko ze względu na rocznicę katastrofy. W Kielcach Antoni Macierewicz, szef sejmowej komisji zajmującej się katastrofą tupolewa, ogłosił, że przeżyły ją trzy osoby. Prokuratura tym rewelacjom zaprzeczyła i ogłosiła, że nie ma na to żadnych dowodów, a słowa Macierewicza zostały potępione . Zarządzeniem premiera Donalda Tuska we wtorek został formalnie powołany zespół ekspertów, których głównym zadaniem będzie wyjaśnianie opinii publicznej materiałów zgromadzonych w toku prac przy badaniu katastrofy smoleńskiej. Zdaniem wielu komentatorów komisja Jerzego Millera nie była dość otwarta i nie dość jasno wyjaśniła swoje ustalenia.

Katastrofa w Smoleńsku to tragiczny wypadek. Nie zamach [FAKTY]

Zobacz także
 • Jerzy Baczyński Baczyński o rewelacjach Macierewicza: Niebywałe okrucieństwo, cynizm z elementami paranoi
 • Janina Paradowska Trzy osoby przeżyły... "Dlaczego Macierewicz nie powiadomił prokuratury? Może zostanie przesłuchany"
Komentarze (214)
Jastrun: Smoleńskich teorii spiskowych nie da się obalić
Zaloguj się
 • dorik2

  Oceniono 5 razy 5

  Wyobraźmy sobie, że PiS wygrywa wybory. O włos, ale sprzedajne PSL wchodzi z nim w koalicję. I Kaczyński ma problem, musi pokazać ciemnemu ludowi "prawdę smoleńską"! Spreparować dowody urojonego zamachu? To praktycznie niemożliwe, nawet gdyby się dysponowało najwyższej klasy fachowcami, a nie harcerzami Antka M. (trzeba by np. sprawić, żeby zwłoki ofiar miały pęknięte bębenki i ślady osmaleń); w dodatku materiał dowodowy jest w Polsce i w Rosji. Co wobec tego? Powoła się komisję złożoną z takich ekspertów, jak Binienda (specjalista od materiałów kompozytowych), Nowaczyk (biolog), Gosiewska (czynnik społeczny) itd. I będzie ona pracowała 4 lata, od czasu do czasu ekscytując media nowymi "odkryciami", zasadniczo jednak narzekając, że dowody zostały zniszczone przez sługusów Tuska i Putina. Tymczasem odzyskana przez PiS prokuratura postawi Tuskowi, Arabskiemu, gen. Janickiemu zarzuty niedopełnienia obowiązków. Proces będzie się ciągnął co najmniej do końca kadencji. Większości sejmowej potrzebnej do postawienia Tuska przed Trybunałem Stanu chyba nie da się uciułać (PSL uzna, że to by była przesada). Żądny krwi lud smoleński nie będzie mógł się doczekać widowiskowego ukarania zdrajców. Dlatego władza rzuci mu na żer inne sensacje, pokazowe aresztowania aferzystów i tym podobne, byle tylko odwrócić uwagę od Smoleńska. Yaro jest mistrzem w wywoływaniu awantur, na pewno coś wymyśli. Będą też oczywiście jasełka "ku czci", budowanie pomników Prezydenta Tysiąclecia. Kwestia zamordowania 96 osób stopniowo pójdzie w zapomnienie. To mówiłam ja, wróżka.

 • kazmierz111

  Oceniono 1 raz 1

  ale mona je OLAĆ

 • topiramax

  Oceniono 5 razy 3

  Żal mi tych ludzi czasami. Sa tacy naiwni. Chcą wierzyć. Wielu oszustów uważają za autorytety. Idą na spotkani w sprawie rewelacyjnych zdrowotnych kołder czy materacy albo urządzeń, które mają sprawić ich natychmiastowe wyleczenie....i bulą po kilka tysięcy zł dając sobie wcisnąć "mądre" gadki., biora kredyty..a potem słuchają takiego Macierewicza i Kaczyńskiego i też wierzą , ze to pra wda dla wybranców...Z wiekiem ludzie dziecinnieją naprawdę....

 • cleryka

  Oceniono 5 razy 5

  Własnie Polacy nie są idiotami i nie dadzą się wodzić za nos Antkowi m. i konusowi Jarosławowi.Tylko nieliczni sekciarze dali się nabrac na miesięcznice,hel,2 wybuchy itp.

 • superfulcrum

  Oceniono 8 razy -4

  Jastrun: Smoleńskich teorii spiskowych nie da się obalić
  Skoro nie da się ich obalić to może są prawdziwe?
  Skąd wiadomo, że teorie te są nieprawdziwe?
  Wynika to z wiary, czy z tzw. "zdrowego rozsądku"?
  Wbrew pozorom Polacy nie są takimi idiotami jak się niektórym wydaje.

 • losiu4

  Oceniono 11 razy -5

  Panie Jastrun, wytłumacz pan tylko 2 rzeczy: dlaczego Kopaczka łgała w żywe oczy i dlaczego cała wsiownia24 czy czerski zespół z Kubliczkją i Czuchnowskim na czele tygodniami roztrzasali rzeczy które nigdy nie miały miejsca?
  Bo o blamażu i krętactwach prokuratury, wybiórczej i rynsztoczka z ich "ałtorytetami" ze słynnym trotylem to chyba nie ma co wspominać?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • aiwaplatz

  Oceniono 4 razy -2

  Eee... fajne są te komentarze SektyBrzozyPancernej, tutaj. I ten POgląd Pana Poety jak to nie mamy zewnętrzych wrogów. Karma dla lemingów na poniedziałek.

 • nasher77

  Oceniono 8 razy -4

  Widze ze redakcja mocno sie stara zeby zapelnic forum swoimi postami.

 • starszy-65

  Oceniono 5 razy 3

  My lubimy czuć się pokrzywdzenie wszędzie i przez wszystkich a to wizy do USA a to spiski Rosji a to zdrada Francji czy Anglii a to napaści Niemiec a to odrzucanie naszej żywności przez Czechy i Słowację itd. itd. Nikt nie widzi, że naprawdę zasługujemy na te przeciwności własnym zakłamaniem i małymi szwindlami małych polaczków ale rzutującymi na wszystkich i na tą sytuację.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje