Skandal obyczajowy w Czechach. Metropolita odchodzi po reportażu o jego burzliwym życiu erotycznym

14.04.2013 16:32
B. metropolita Ziem Czeskich i Słowacji, Krzysztof

B. metropolita Ziem Czeskich i Słowacji, Krzysztof (Fot. Wiki Commons)

- Metropolita Ziem Czeskich i Słowacji Krzysztof ustąpił 12 kwietnia z tego urzędu - oświadczył sekretarz eparchii (diecezji) ołomuniecko-morawskiej Roman Juriga. To pokłosie reportażu jednej z prywatnych telewizji, które ujawniły wieloletni romans prawosławnego duchownego z żoną innego księdza, a także wielu romansów, z których metropolita ma nawet dziesięcioro dzieci.
- Metropolita Ziem Czeskich i Słowacji Krzysztof ustąpił 12 kwietnia z tego urzędu - oświadczył sekretarz prasowy eparchii (diecezji) ołomuniecko-morawskiej Roman Juriga. Nastąpiło to na nadzwyczajnym posiedzeniu Świętego Synodu tamtejszego Kościoła prawosławnego w Ołomuńcu. Była to samodzielna decyzja metropolity, który chciał w ten sposób zachować jedność w Kościele. Tymczasowym zwierzchnikiem prawosławnych czeskich i słowackich został arcybiskup ołomuniecko-morawski Symeon.

"Czas na modlitwę"

- Metropolita zauważył, że istnieje tu pewne napięcie, które niepotrzebnie jest dramatyzowane, toteż uznał za stosowne przywrócić spokój, ustępując - powiedział Juriga. Podkreślił, że w ostatnim czasie hierarcha dużo pracował i obecnie będzie mógł się zająć pracą naukową i poświęcić się modlitwie.

- Musimy teraz przejąć jego zadania i zająć się zbliżającymi się obchodami 1150. rocznicy przybycia świętych Cyryla i Metodego [na teren dzisiejszych Moraw - red.] - oznajmił abp Symeon. Przypomniał, że są one przewidziane na koniec maja i spodziewane jest przybycie na nie patriarchów i innych wysokich hierarchów z całego świata prawosławnego.

Nowy tymczasowy zwierzchnik czeskiego i słowackiego prawosławia ma pełnić swój urząd 40 dni, ale być może czas ten nieco się wydłuży. Dotychczasowy zwierzchnik będzie odtąd używał tytułu "honorowy arcybiskup praski oraz metropolita Ziem Czeskich i Słowacji" i będzie przebywał w klasztorze Przemienienia Pańskiego w Teszowie.

Rewelacje dziennikarzy o życiu metropolity

Kilka tygodni temu czeska prywatna telewizja Nova podała, że metropolita 60-letni Krzysztof miał siedmioletni romans z żoną jednego z księży, a także kilka kochanek i w sumie mógł mieć z nimi nawet dziesięcio dzieci. Sam zainteresowany odrzucił te oskarżenia, twierdząc, iż wprawdzie rzeczywiście ma dwie córki: Kate'inę i Zuzanę, ale pochodzą one z jego małżeństwa zawartego jeszcze przed wstąpieniem do klasztoru. Według otoczenia metropolity rozpętana obecnie kampania przeciw niemu jest dziełem ludzi, którzy chcą kontrolować duże sumy pieniędzy, jakie może otrzymać Kościół prawosławny w Czechach w ramach rekompensaty za majątek zabrany mu przez władze w okresie komunistycznym. W grę wchodzi suma 1,14 miliarda koron.

Spisek?

Sprawą ewentualnego złamania przez Krzysztofa mniszych ślubów czystości zajmował się Synod już na początku marca. Po zbadaniu otrzymanych wiadomości stwierdzono, że roszczenia jednej z kobiet, jakoby była ona wykorzystywana seksualnie przez hierarchę, okazały się bezpodstawne, podobnie jak skarga grupy parafian z innej miejscowości. Uznano, że cały problem został wywołany celowo, aby zaszkodzić Kościołowi w obliczu zbliżającego się wypłacenia mu wysokich odszkodowań za utracony niegdyś majątek. Niemniej zażądano od zwierzchnika wyjaśnień, dając mu na to czas do połowy maja, i obecna jego decyzja jest m.in. odpowiedzią na te żądania.

Na Czechach i Słowacji prawosławie ma ok. 100 tys. wiernych.

Zobacz także
Komentarze (82)
Skandal obyczajowy w Czechach. Metropolita odchodzi po reportażu o jego burzliwym życiu erotycznym
Zaloguj się
 • ravhin32

  0

  Haha pacz tu - boli - staciwa.na.liberte.pl/nowe-inne-narodowe/

 • pulkownica

  Oceniono 1 raz 1

  Lokomotywa a zarazem rakieta.

 • mikelondon

  Oceniono 2 razy 2

  "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną". No i on to robi. Nie opierdziela się, tylko robi co może.
  Nie to co nasi rodzimi faceci (?) w czerni - nie mogą a pukają. A potem nie wzywają karetki do rodzącej...

 • paolo45

  Oceniono 6 razy -2

  Proszę redakcję o usunięcie obraźliwych przede wszystkim dla prawosławnych ale i dla innych ludzi postów. Nikt metropolicie nic nie udowodnił. A nawet gdyby, to każdy człowiek ma swoją godność i komentarze, które tu się pojawiają świadczą tylko o poziomie intelektualnym internautów oraz redakcji gazety, która najwidoczniej szuka tylko poklasku... Dziennikarz powinien szukać prawdy a nie czekać na brawa. A jeśli szuka prawdy, to nie powinien dopuścić, by pojawiły się tu takie komentarze, jakie są.

 • topiramax

  Oceniono 2 razy 2

  Czeski film.....

 • cleryka

  Oceniono 4 razy 4

  Rasputin ...hehheee!

 • myszykiszek

  Oceniono 5 razy 5

  No ale przynajmniej chwała mu za to, że nie używał tych szatańskich prezerwatyw... prawda?

 • queserasera

  Oceniono 4 razy 2

  "Metropolita zauważył, że istnieje tu pewne napięcie, które niepotrzebnie jest dramatyzowane, toteż uznał za stosowne przywrócić spokój, ustępując" - wist na miarę polskiej kurii :)

  Czyż oni nie są super. To od nich uczyła sią komuna bezczelnie łgać i przeinaczać, ale uczeń nie dorównał mistrzowi.

  Brawo wierni chrześcijanie - głupsi od was są chyba jedynie muzułmanie. LOL!

 • pawel949

  Oceniono 7 razy -5

  Kolejny numer Gazety bez skandalu z jakimś księdzem lub bez skandalu kościelnego, to numer stracony. Coraz bliżej wam do bruku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje