Spór brytyjskiej uczelni i BBC ws. wycieczki do Korei Północnej. "Celowe wprowadzenie w błąd"

14.04.2013 14:16
Pjongjang

Pjongjang (Fot. Alexander F. Yuan AP)

Wiodąca brytyjska uczelnia London School of Economics (LSE) skrytykowała telewizję BBC za tajne nagrywanie dokumentu podczas akademickiej wycieczki do Korei Płn. Podkreśliła, że BBC naraziła na niebezpieczeństwo nieświadomych studentów. BBC odpiera zarzuty.
Władze LSE twierdzą, że zwróciły się do BBC z prośbą o to, by w poniedziałek nie nadawała dokumentu, ale spotkały się z odmową dyrektora generalnego telewizji. Uczelnia poinformowała, że trzech dziennikarzy BBC, w tym znany reporter John Sweeney, pod koniec marca przyłączyło się do wycieczki studenckiej. Udawali turystów, aby przygotować film dokumentalny o tym komunistycznym kraju.

LSE utrzymuje, że studentom powiedziano, iż będzie im towarzyszył jeden dziennikarz, nie wyjaśniając, że BBC chce wykorzystać podróż do Korei Północnej w celu nakręcenia dokumentu do programu publicystycznego pt. "Panorama". - Pracownicy BBC przyznali, że grupa celowo była wprowadzana w błąd, jeśli chodzi o zaangażowanie stacji w wycieczkę - czytamy w e-mailu LSE przekazanym mediom. - Naszym zdaniem studentom nie przekazano wystarczających informacji umożliwiających świadomą zgodę. Byli oni narażeni na duże niebezpieczeństwo w przypadku wykrycia podstępu przed opuszczeniem przez nich Korei Północnej - dodano.

- To nie była oficjalna wycieczka LSE - napisał na Twitterze szef uczelni Craig Calhoun. - Zorganizowały ją osoby niebędące studentami oraz BBC, wykorzystując organizację studencką do rekrutowania niektórych studentów - dodał. Według Calhouna BBC mogła poważnie zaszkodzić reputacji uczelni i postawić pod znakiem zapytania kolejne wycieczki do Korei Północnej i innych krajów.

BBC: Studenci zostali wyraźnie ostrzeżeni

Sekretarz generalny samorządu studenckiego w LSE Alex Peters-Day powiedział telewizji Sky News, że studentów bardzo późno poinformowano o planach BBC. Jeden z uczestników wycieczki twierdzi, że dowiedział się o tym dopiero w samolocie do Pjongjangu. Według LSE, aby móc wjechać do kraju, Sweeney, który ukończył tę londyńską uczelnię w 1980 roku, udawał doktoranta z historii na LSE.

Rzecznik BBC nas stronie internetowej nadawcy napisał, że "studenci zostali wyraźnie ostrzeżeni o potencjalnych zagrożeniach wynikających z podróży do Korei Północnej z dziennikarzem, jako jednym z uczestników". Według BBC ostrzeżono ich m.in. o "potencjalnym ryzyku zatrzymania i aresztowania oraz o tym, że mogą w przyszłości nie móc wrócić do Korei Północnej".

Także sam Sweeney bronił się na Twitterze, kwestionując oświadczenie LSE. - Pojechaliśmy potajemnie do Korei Północnej. (...) Studenci LSE już przed wyjazdem wiedzieli i rozumieli, jakie mogą być tego konsekwencje. Zgodzili się - przekonywał. Na stronie programu "Panorama" napisano, że Sweeney potajemnie spędził osiem dni "wewnątrz kontrolowanego w najbardziej rygorystyczny sposób kraju na świecie". - Podczas swojej podróży ze stołecznego Pjongjangu (...) do strefy zdemilitaryzowanej na granicy z Koreą Południową jego oczom ukazywał się ponury krajobraz, ludzie, którzy od trzech pokoleń przechodzą pranie mózgu, oraz reżim zadowolony z dążenia do Armagedonu - dodano na stronie.

W ostatnich tygodniach napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło, a Pjongjang groził rakietowym atakiem nuklearnym na Stany Zjednoczone i Koreę Południową.

Zobacz także
Komentarze (38)
Zaloguj się
 • kamyk39

  Oceniono 58 razy 28

  GW:" W ostatnich tygodniach napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło,"

  - skad GW to wie, ze wzroslo i to znacznie?

 • wojciechkr-ysztofiak

  Oceniono 79 razy 27

  Szukanie Kima, afera studenta, zdjęcia, itd - to wszystko sygnalizuje, że podgrzewanie atmosfery jest zaprogramowane. Dokonałem analizy sytuacji; i jestem coraz bardziej przekonany,ze wojnę tę wywołuja amerykańscy bankiery. To byłoby dobre gdyby chodzilo o obalenie zbrodniarzy; ale niestety tak nie jest. interes tej wojny jest inny.
  blogi.newsweek.pl/Tekst/swiat/670159,wojna-w-korei-jest-potrzebna-amerykanskim-bankierom.html
  Operacja kontrolowanego i symulowanego „mini-krachu” na Wall Street miałaby swoje uzdrowieńcze plusy dla amerykańskiej gospodarki. Drobni inwestorzy giełdowi zostaliby sprowokowani do odsprzedaży swoich akcji po niższych cenach w obawie, że indeksy mogą spaść niżej. Na rynku pojawiłaby się gotówka przeznaczona na zakupy. Bankierzy zaś odkupując akcje taniej od wystraszonych płotek giełdowych, uzyskaliby pewność, że za pół roku „skasują” 30% zysk z gry giełdowej. Czy Kim podejmie odpowiednią decyzję i da zarobić bankierom? Czy raczej będzie gadał i gadał, giełdy będą rosnąć, aż pojawi się bąbel i za rok lub za dwa lata świat finansowy „gruchnie” ostrzej niż we wrześniu 2008 roku po upadku Lehman Brothers?

 • doomsday

  Oceniono 62 razy 20

  Zrobił się szum , bo może młodzież zobaczyła coś, czego zobaczyć nie powinna:

  www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=9c9IejeNxjU
  Polska Gomułki była być może siermiężna i antysemicka, jak on sam, ale nie była bezrobotna i bezdomna. Nikt z kraju za chelebem nie wyjeżdżał.

 • politykierzywon

  Oceniono 66 razy 12

  BBC kiedyś wzór dziennikarstwa.
  BBC dzisiaj wzór dziennikarskiego dna.
  A ta sytuacja mnie juz nawet nie dziwi.
  p.s. A "ekspert" BBC , Sol Campbell był tez na tej wycieczce, czy ma napisanego gotowca ?

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 21 razy 9

  Zdjęcie numer 3 Alexander F. Yuan
  Zdjęcie numer 4 David Guttenfelder
  No jak mnie to cieszy niesamowicie, że do tak izolowanego kraju jak Korea Północna pojechało dwóch fotografów i obaj fotografowali ten sam plakat tylko z innego kąta.

 • vomitorium1

  Oceniono 13 razy 7

  niezwykle ciekawe
  i pouczające
  jest zdjęcie ze słupem
  uczy fotografów amatorów
  jak zdjęć robić nie należy
  (lepiej pokazać 3/4 nieba
  niż 1/2 asfaltu
  nie wspominając o słupie)

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 52 razy 6

  A po co w ogóle studenci tej uczelni do Korei Północnej jeżdżą na wycieczki? Za to się płaci rządowi Korei Północnej. A Sweeney poleciał tam z nimi a i tak na pewno wielkie nic zobaczył, bo oni pokazują tylko to co chcą pokazać tak jak kiedyś rządzący Demokratyczną Kampuczą.

 • 31.februarius

  Oceniono 11 razy 5

  Fotka nr.5
  jest TA bomba!

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 6 razy 4

  BBC schodzi na psy. Kiedyś wzór do naśladowania. Dzisiaj sprzedajna qrwa na posyłki. Z legendy dziennikarstwa został zużyty kondom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje