Niemiecka prasa: Koniec przyjaźni między Niemcami a Rosją

14.04.2013 12:49
Niemiecka prasa: Koniec przyjaźni między Niemcami a Rosją

Niemiecka prasa: Koniec przyjaźni między Niemcami a Rosją (Fot. Marcus Brandt AP)

Prezydent Rosji Władimir Putin zaostrzył kurs wobec Niemiec, stawiając na konfrontację z władzami w Berlinie - pisze tygodnik "Der Spiegel" w opublikowanym materiale "Koniec przyjaźni". Jednym z powodów zmiany rosyjskiej polityki jest reinterpretacja historii przez niemiecką telewizję ZDF.
Jak pisze "Der Spiegel", Federalna Służba Bezpieczeństwa FSB nakazała swoim pracownikom w ambasadzie rosyjskiej w Berlinie podjęcie bardziej intensywnej działalności wywiadowczej na terenie Niemiec. Redakcja przypomina, że kilka lat temu Putin nakazał ograniczenie działań wywiadowczych przeciwko niemieckim instytucjom. - To ograniczenie przestało teraz obowiązywać - czytamy w materiale.

Wydawany w Hamburgu niemiecki magazyn polityczny wymienia kroki podjęte ostatnio przez stronę rosyjską, mające świadczyć o nastaniu w stosunkach niemiecko-rosyjskich "epoki lodowcowej".

I tak delegacja rządzącej w Niemczech CDU, która w zeszłym tygodniu przebywała w Moskwie, w ostatniej chwili dowiedziała się, że większość umówionych wcześniej partnerów rosyjskich nie ma dla nich czasu. Powiązany z Kremlem tabloid opublikował zdjęcia nagiej kobiety, przedstawiając ją jako niemiecką kanclerz Angelę Merkel.

Państwowa telewizja rosyjska porównała przyjęte na Cyprze rozwiązanie, prowadzące do utraty przez bogatych inwestorów części ich wkładów bankowych, z wywłaszczeniem Żydów przez nazistowskie władze III Rzeszy. Szef komisji spraw międzynarodowych rosyjskiej Dumy Aleksiej Puszkow zarzucił niemieckiej telewizji ZDF, że pokazany przez nią miesiąc temu film "Nasze matki, nasi ojcowie" bagatelizuje niemiecki atak na Związek Radziecki (1941) i stanowi kolejną próbę "pisania historii na nowo".

"Merkel pozbyła się złudzeń"

"Der Spiegel" twierdzi, powołując się na źródło w urzędzie kanclerskim, że Merkel całkowicie pozbyła się złudzeń dotyczących politycznego i społecznego rozwoju w Rosji. "Berlin nie chce jednak zrywać mostów" - powiedziała osoba z otoczenia kanclerz.

Jak podkreśla redakcja, spotkanie Putina z Merkel przy okazji Targów Przemysłowych tydzień temu w Hanowerze przebiegało w "lodowatej atmosferze". Rosja była krajem partnerskim tego największego na świecie spotkania branży przemysłowych. Przy tej okazji Merkel publicznie skrytykowała rosyjskie represje wobec działających w Rosji organizacji pozarządowych.

Ofiarą kontroli i przeszukań padło w marcu też kilka niemieckich organizacji, w tym zbliżona do CDU Fundacja im. Konrada Adenauera. W jej siedzibie funkcjonariusze rosyjskich służb zarekwirowali twarde dyski komputerów.

Zobacz także
Komentarze (213)
Zaloguj się
 • m-kow

  Oceniono 188 razy 138

  Niemcy nie ulegli modzie ostatnich 20 lat na eksport przemysłu i miejsc pracy do krajów "trzeciego świata" i zastąpieniu ich usługami i całym tym badziewiem zwanym "gospodarką postindustrialną". Byli nawet w tym konserwatyzmie nazywani "chorym człowiekiem Europy". Teraz zbierają zasłużone owoce swojej mądrości, bo na nie zapracowali. Są europejskim hegemonem, czy to się komuś podoba czy nie, i chyba fragmentem tej hegemoni są nie tylko benefity z współpracy energetycznej ale i pozycja pośrednika w stosunkach Rosja Unia.
  Tylko że Władimir Władimirowicz na takie coś jest za mądry. Kiedy mu wygodnie oczywiście oprze się na całej Unii jak w sprawie strategicznej roli Gazppromu w europejskiej energetyce, ale co do zasady preferuje dwustronne kontakty z poszczególnymi krajami poza niemiecką kuratelą i rozgrywanie interesów tych poszczególnych krajów, również wzajemnie przeciw sobie. Czego przykładem jest obecne zbliżenie z UK.

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 184 razy 106

  Polskie solidaruchowe politykierstwo powinno się uczyć od Rosji i Niemiec. Przykład z ostatniego czasu. Rosja proponuje Polsce omijający Ukrainę gazociąg, a polski rząd zamiast wykorzystać to do gry z ostatnio asertywną wobec nas Ukrainą wpada w histerię i prawie wypowiada Rosji wojnę. Niebywałe matołectwo!

 • aprox99

  Oceniono 173 razy 95

  Jak piszecie ze niemcy tak przyjażnią się z rosją to może oni zestrzelili tego naszego tupolewa?A tak na serio-chyba coś z tą przyjażnią przeginacie.Tam gdzie interesy gospodarcze zawsze będzie zrozumienie tylko polska stają dębem,ciągle wróg i wróg .Trochę otrzeżwienia by niektórym pomogło

 • aa1000

  Oceniono 126 razy 64

  >>Szef komisji spraw międzynarodowych rosyjskiej Dumy Aleksiej Puszkow zarzucił niemieckiej telewizji ZDF, że pokazany przez nią miesiąc temu film "Nasze matki, nasi ojcowie" bagatelizuje niemiecki atak na Związek Radziecki (1941) i stanowi kolejną próbę "pisania historii na nowo".<<

  A kiedy pan Aleksiej Puszkow wypowie się o 17.09.1939 roku?

 • 1234qwerty

  Oceniono 68 razy 46

  O przyjaźni czy nie decyduje nie pani kanclerz czy Putin a przedsiębiorcy. I tak jest w każdym normalnym kraju tylko nie w Polszy. Oni robią kasę a my zajmujemy się plotami jak baby w maglu.

 • tetradrachma

  Oceniono 83 razy 43

  W polityce międzynarodowej i w ogóle w dyplomacji słowa i gesty są ważne, ale tak na prawdę liczą się tylko fakty a one, wskazują że Niemcy i Rosja są ......RAZEM.

 • supertlumacz

  Oceniono 83 razy 43

  No tak, już wkrótce oba wrogie sobie mocarstwa ruszą na siebie. Spodziewam się że obie armie zatrzymają się na linii Wisły.

 • politykierzywon

  Oceniono 92 razy 42

  Bez wzgledu na to jak dobre czy złe mamy relacje z każdym z tych państw, taka wiadomość ZAWSZE jest bardzo dobra dla Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje