Niemiecka prasa: Koniec przyjaźni między Niemcami a Rosją

14.04.2013 12:49
Niemiecka prasa: Koniec przyjaźni między Niemcami a Rosją

Niemiecka prasa: Koniec przyjaźni między Niemcami a Rosją (Fot. Marcus Brandt AP)

Prezydent Rosji Władimir Putin zaostrzył kurs wobec Niemiec, stawiając na konfrontację z władzami w Berlinie - pisze tygodnik "Der Spiegel" w opublikowanym materiale "Koniec przyjaźni". Jednym z powodów zmiany rosyjskiej polityki jest reinterpretacja historii przez niemiecką telewizję ZDF.
Jak pisze "Der Spiegel", Federalna Służba Bezpieczeństwa FSB nakazała swoim pracownikom w ambasadzie rosyjskiej w Berlinie podjęcie bardziej intensywnej działalności wywiadowczej na terenie Niemiec. Redakcja przypomina, że kilka lat temu Putin nakazał ograniczenie działań wywiadowczych przeciwko niemieckim instytucjom. - To ograniczenie przestało teraz obowiązywać - czytamy w materiale.

Wydawany w Hamburgu niemiecki magazyn polityczny wymienia kroki podjęte ostatnio przez stronę rosyjską, mające świadczyć o nastaniu w stosunkach niemiecko-rosyjskich "epoki lodowcowej".

I tak delegacja rządzącej w Niemczech CDU, która w zeszłym tygodniu przebywała w Moskwie, w ostatniej chwili dowiedziała się, że większość umówionych wcześniej partnerów rosyjskich nie ma dla nich czasu. Powiązany z Kremlem tabloid opublikował zdjęcia nagiej kobiety, przedstawiając ją jako niemiecką kanclerz Angelę Merkel.

Państwowa telewizja rosyjska porównała przyjęte na Cyprze rozwiązanie, prowadzące do utraty przez bogatych inwestorów części ich wkładów bankowych, z wywłaszczeniem Żydów przez nazistowskie władze III Rzeszy. Szef komisji spraw międzynarodowych rosyjskiej Dumy Aleksiej Puszkow zarzucił niemieckiej telewizji ZDF, że pokazany przez nią miesiąc temu film "Nasze matki, nasi ojcowie" bagatelizuje niemiecki atak na Związek Radziecki (1941) i stanowi kolejną próbę "pisania historii na nowo".

"Merkel pozbyła się złudzeń"

"Der Spiegel" twierdzi, powołując się na źródło w urzędzie kanclerskim, że Merkel całkowicie pozbyła się złudzeń dotyczących politycznego i społecznego rozwoju w Rosji. "Berlin nie chce jednak zrywać mostów" - powiedziała osoba z otoczenia kanclerz.

Jak podkreśla redakcja, spotkanie Putina z Merkel przy okazji Targów Przemysłowych tydzień temu w Hanowerze przebiegało w "lodowatej atmosferze". Rosja była krajem partnerskim tego największego na świecie spotkania branży przemysłowych. Przy tej okazji Merkel publicznie skrytykowała rosyjskie represje wobec działających w Rosji organizacji pozarządowych.

Ofiarą kontroli i przeszukań padło w marcu też kilka niemieckich organizacji, w tym zbliżona do CDU Fundacja im. Konrada Adenauera. W jej siedzibie funkcjonariusze rosyjskich służb zarekwirowali twarde dyski komputerów.

Zobacz także
Komentarze (213)
Niemiecka prasa: Koniec przyjaźni między Niemcami a Rosją
Zaloguj się
 • cborsowski

  0

  Ciekawi mnie, jak i od kiedy planowano wspólne manewry wojskowe Rosji i Niemiec. Co na to NATO.

 • merkury-3

  0

  Szacun dla Rosjan nie sa lokajem zachodu tak jak malarz kominow Tusk i te pozal sie boze elyty

 • lim-lim

  Oceniono 2 razy 0

  Gdzie się dwóch bije.....Polska korzysta !

 • zyks

  Oceniono 6 razy -4

  Tak czy siak Niemcy to demokratyczne państwo prawa i było jasne, że kurs zaprowadzony przez kupionego przez Kreml Schroedera (Putin to brylantowy demokrata :) ) nie da się a la long utrzymać. A towarzysze z Łubianki juz tu się na forum zapluwają, ale jak zwykle, pod wiatr :)))

 • c_lod

  Oceniono 5 razy -3

  "pozbyli się złudzeń"?? trochę późno

 • ergosumek

  Oceniono 6 razy 2

  "Jednym z powodów zmiany rosyjskiej polityki jest reinterpretacja historii przez niemiecką telewizję ZDF."
  ++++++++++++++++++
  Putin ma rację, z fałszerzami historii trzeba ostro.
  My naszej polityki nie możemy zmienić, bo jej nie mamy...walą nas PO ryju, to nadstawiamy drugi policzek.

 • szlajus

  Oceniono 7 razy -3

  Trafił swój na swego.
  Niech się pozagryzają.
  Oczywiście ponad naszymi głowami.

 • seku-ndo

  Oceniono 13 razy 7

  Koniec takiej przyjaźni to marzenie polskich sprzedawczyków, którzy do powstania tej przyjaźni najbardziej przyłożyli rękę.
  Prasa w Polsce jest w większości niemiecka i szczuje ona durnych Polaków przeciwko Rosji. A niemieckie interesy z Rosja nadal kwitną.
  Durne polactwo robi przedstawienia z Katyniem, a nie pamięta, że Niemcy zamordowali kilka milionów Polaków. Nawet po uderzeniu na ZSRR w 1941 r. Niemcy nie zapomnieli o mordowaniu polskiej inteligencji - we Lwowie zamordowali profesorów UJK, a w okolicach Stanisławowa kilkuset polskich nauczycieli !

 • 1234qwerty

  Oceniono 3 razy 3

  Liczą się interesy bo one dają pracę i mozliwość bytu dla setek tysięcy ludzi a fochy to tak jak z tymi ustawkami naszych "gwiazd" dla gawiedzi żeby miała kolejny temat zastępczy. Podajcie redachtory może wielkość wymiany handlowej między tymi dwoma państwami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje