W Wenezueli rozpoczęły się wybory prezydenckie. Duże szanse "polskiego" kandydata

14.04.2013 11:37
Nicolas Maduro pełni obecnie obowiązki prezydenta Wenezueli

Nicolas Maduro pełni obecnie obowiązki prezydenta Wenezueli (Fot. Carlos Garcia Rawlins REUTERS)

Wenezuelczycy wybierają dziś następcę Hugo Chaveza, który zmarł 5 marca br. Największe szanse na zwycięstwo mają: namaszczony przez niego kandydat partii rządzącej Nicolas Maduro i centrysta z polskimi korzeniami Henrique Capriles Radonski.
Uprawnionych do głosowania jest 19 mln obywateli. Lokale wyborcze otwarto o godz. 6 czasu lokalnego (12.30 czasu polskiego). Głosowanie potrwa do godz. 18 czasu lokalnego (0.30 czasu polskiego). Wybory mogą jednak zostać przedłużone, jeśli w kolejkach wciąż będą chętni do głosowania. Pierwszy wyniki poznamy w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Według ostatnich sondaży do 6 proc. spadła przewaga Maduro, który jest kandydatem rządzącej Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV), nad jego opozycyjnym przeciwnikiem Caprilesem Radonskim, który w poprzednich wyborach, w październiku 2012 roku, przegrał z Chavezem.

Capriles, 40-letni były gubernator stanu Miranda, uzyskał wówczas 45 proc. głosów, podczas gdy Chavez - 55 proc. (różnica wyniosła 1,8 miliona głosów). Tym razem jednak polaryzacja polityczna w Wenezueli znacznie się pogłębiła. Za ponownym zwycięstwem zwolenników "rewolucji boliwariańskiej" i reform społeczno-gospodarczych, które Chavez nazwał "socjalizmem XXI wieku", przemawia niemal nieprzerwany ciąg zwycięstw w poprzednich wyborach w ciągu ostatnich 14 lat.

Maduro: "Ja, syn Chaveza"

Wielką niewiadomą są jednak rzeczywiste zdolności przywódcze i zręczność polityczna 50-letniego Maduro. Cała kariera byłego kierowcy i lidera związkowego, który jako oddany przyboczny Chaveza doszedł do stanowiska szefa wenezuelskiej dyplomacji, a w końcu został przez niego, na łożu śmierci, wyznaczony na nowego przywódcę, przebiegała pod skrzydłami jego idola. Capriles w toku swej kampanii wyborczej powtarzał, że Maduro, który mówi o sobie "ja, syn Chaveza", Chavezem jednak nie jest.

Do nowej próby wyborczej Capriles przystąpił z identycznym programem jak poprzednio: obiecywał, że dotychczasowe zdobycze socjalne chavizmu zostaną, ale on będzie znacznie skuteczniej zarządzał zasobami kraju i realizował programy taniego budownictwa

mieszkaniowego, powszechnego nauczania czy opieki zdrowotnej, realizowane dotąd przez władzę centralną i władze prowincji.

Zaprzysiężenie 19 kwietnia

Tym razem jednak Capriles i jego zwolennicy byli znacznie bardziej ofensywni niż pół roku temu, atakując rząd za wysoką inflację i deficyt budżetowy. Podczas wieców wyborczych Capriles wyczytywał listy nieukończonych projektów budowy mostów, dróg i kolei.

Jak pisze agencja AP, Wenezuelczycy są zmęczeni regularnymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, słabą infrastrukturą, niedokończonymi projektami publicznymi, wysoką inflacją, brakiem żywności i leków oraz szalejącą przestępczością, która sprawiła, że kraj ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników zabójstw i porwań.

Zwycięzca zostanie zaprzysiężony 19 kwietnia, w dniu, w którym upamiętniany jest początek walki o uniezależnienie się kraju od Hiszpanów w XIX wieku. Ze względu na utrzymującą się, zwłaszcza w Caracas, agresywną przestępczość uliczną, lokale wyborcze w całym kraju są ochraniane

ponad 141 tys. żołnierzy.

Zobacz także
Komentarze (46)
W Wenezueli rozpoczęły się wybory prezydenckie. Duże szanse "polskiego" kandydata
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 3

  Taki on polski jak żona niedawno zmarłego Profesora tylko NADZWYCZAJNEGO, twórcy szczepionki przeciwko polio, Henryka Koprowskiego.

  Komentarze pod notatką o Jego śmierci wyłączone. Proszę powrócić do owego artykułu i skonfrontować go z komentarzem który przygotowałem zanim została wyłączona możliwość komentarzy pod owym artykułem.

  Stosunkowo niskie odznaczenia (jak na takie odkrycia i zasługi), brak światowego rozgłosu, tylko profesor nadzwyczajny na drugorzędnym uniwersytecie, wieloletnia pomoc dla Polski- wszystko to świadczy o tym że nie był Żydem.

  I tak dobrze że jest wspomniany w POZAPOLSKICH źródłach informacji. Wprawdzie z powątpiewaniem i z zastrzeżeniami (CLAIMS - rości sobie pretensje, HOWEVER - jednakowoż), ale zawsze....
  en.wikipedia.org/wiki/Polio_vaccine
  No cóż, w USA znalazł się dopiero mając 28 lat i prawdopodobnie długo zachowywał złudzenia że przejściowo. Nie tylko myślał po polsku, ale i posługiwał się tym językiem, nieszczęśnik, do śmierci...Ja byłem nawet starszy kiedy znalazłem się w Kanadzie, ale przez pierwsze 5 lat nie zamieniłem słowa po polsku...

  Wprawdzie żona mogła wspierać Jego karierę bo jako Żydówka www.nlm.nih.gov/changingthefaceofmedicine/physicians/biography_187.html z domu Grasberg została pierwszym PEŁNYM (po polsku zwyczajnym) profesorem kobietą i to już w 1964.
  Środowisko żydowskie mogło jej wybaczyć porozumiewanie się w domu po polsku (wiadomo, kobieta istota grzeszna niedopuszczana do kapłaństwa we wszystkich wyznaniach, poza tym wyraźnie pisze że wyszła za mąż z miłości, taki mezalians z gojem w młodym wieku przy wysokim poziomie hormonów jest częściowo usprawiedliwiony i wydaje korzystne świadectwo o pobudliwości kobiet naszej rasy), natomiast nie ma litości dla goja który chciał się trzymać polskich korzeni....

  Chwała wybitnemu gojowi słowiańskiego pochodzenia! Nie piszę polskiego, bo kiedy On przejdzie do historii Polski już nie będzie.

  A w ogóle to Internet jest obrzydliwy. Gmina PAP, przy wsparciu kilku gmin z USA, starannie przygotowała się do publikacji tego artykułu. A tu pojawił się nieznany nikomu goj i storpedował całą robotę propagandową. I to w oparciu o nasze nowojorskie, to jest chciałem powiedzieć sojusznicze amerykańskie, źródła!

 • spokojny102

  Oceniono 3 razy 1

  Panie. ! Ratuj Wenzuele bo moze byc za pozno.

 • markufo1

  Oceniono 3 razy -1

  ...Nicolas Maduro puso despues no Henrigue putas Nicolas Radonski polacos...i wypie...ć POLacy USA WATyKAN...

 • max2-012

  Oceniono 5 razy 3

  Capriles to agent globalnych mafii, ktorym chodzi o ograbienie Wenezueli i zamienienie jej w kolonie, a Wenezuelczykow w niewolnikow. Mafie zawsze wybieraja sobie lokalnego slugusa na poslusznego oprawcę wlasnego narodu.

 • kidfromlongisland

  Oceniono 7 razy -1

  Pytanie do antysemitow na tym forum: w ilu procentach musze byc Zydem, zeby dla Was byc Zydem?

  Wedlug ustaw Norymberskich 25% pochodzenia zydowskiego wystarczalo, mysle ze we wspolczesnej Polsce jest to o wiele, wiele mniej.
  Czy Jeden pradziadek, czyli 12% wystarczy?
  Jeden prapradziadek - 6%?
  Jeden pra-pra-pradziadek - 3% - czy to dla Was oznaczaloby, ze posiadam "korzenie zydowskie" i automatycznie nie jestem Polakiem?

  Osobiscie uwazam, ze to nie garstka elit reprezentuje "ducha" narodu, ale wlasnie Wy - przecietny uzytkownik forum, jest Was wiekszosc i to Wy macie moralne prawo decydowania kto jest Polakiem.
  Dlatego zalozmy, ze mam tylko 3% pochodzenia zydowskiego, prosze powiedzcie mi, czy mam prawo odnosic realizowac sie w Polsce, czy moge tutaj mieszkac?

 • ahead

  Oceniono 9 razy -3

  VIVA Capriles !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  !
  !
  !
  !
  !
  !
  !

 • lopixter

  Oceniono 8 razy 4

  Czy zawsze Polak musi kojarzyć się z zacofańcem i wstecznym ciemniakiem nawet w Wenezueli.

 • joanna_can

  Oceniono 4 razy 4

  Ten "polski" kandydat ma zero szans. Z Polska zreszta ma zero wspolnego. Prognozy GW osmieszaja redaktorow.

 • anthrax_2

  Oceniono 5 razy 3

  Używanie przymiotnika ,,polski'' to jakaś paranoja,nawet w Tel Aviv-ie nie piszą że to izraelski kandydat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje