Korea Płn. odrzuca propozycję rozmów ws. przyszłości strefy Kaesong

14.04.2013 10:42
Południowokoreańskie ciężarówki wracają ze strefy Kaesong

Południowokoreańskie ciężarówki wracają ze strefy Kaesong (Fot. KIM HONG-JI REUTERS)

Pjongjang odrzucił południowokoreańską propozycję dialogu ws. przyszłości strefy przemysłowej Kaesong. Prowadzona wspólnie przez oba państwa koreańskie od 2004 r. strefa może zostać zamknięta z braku dostaw i siły roboczej - podała agencja Yonhap.
Od 3 kwietnia Pjongjang nie wpuszcza pracowników z Korei Południowej do strefy, a w zeszły wtorek wycofał stamtąd 53 tys. swoich pracowników. Tym samym zawieszona została działalność strefy, która znajduje się ok. 10 km od granicy. Południowokoreański minister ds. zjednoczenia narodowego Ju Kil Dze w czwartek wezwał Pjongjang do negocjacji, mających na celu wznowienie działalności strefy.

Jednak dzisiaj Korea Północna odrzuciła propozycję, uznając ten gest za "pozbawiony znaczenia". Oferta dialogu "to chytry spisek, mający na celu ukrycie konfrontacyjnej polityki prowadzonej przez Południe oraz zrzucenie z siebie odpowiedzialności za wywołanie kryzysu" w strefie Kaesong - powiedział agencji KCNA rzecznik północnokoreańskiego komitetu ds. pokojowego zjednoczenia Korei.

"Dialog byłby bez znaczenia"

- Jeśli Południe naprawdę chce rozpocząć negocjacje, musi najpierw zrezygnować z konfrontacyjnej postawy - dodał, nawiązując do trwających obecnie corocznych manewrów wojskowych, organizowanych wspólnie przez USA i Koreę Południową. - Czy w takich okolicznościach możliwe jest prowadzenie dialogu? Byłby on bez znaczenia - podkreślił rzecznik.

Strefa przemysłowa Kaesong, którą agencja Yonhap nazywa "ostatnim istniejącym symbolem współpracy między państwami koreańskimi", to połączenie taniej siły roboczej z Korei Północnej z południowokoreańskim kapitałem i technologiami. Dla 123 południowokoreańskich firm pracuje tam ponad 50 tysięcy obywateli Korei Północnej pod kierownictwem kilkuset menedżerów z Korei Południowej.

Sytuacja jest coraz bardziej napięta

Strefa jest ostatnim symbolem polityki odprężenia między Koreami, a dla Pjongjangu - jednym z głównych źródeł dewiz. Dotychczas nawet w sytuacjach podwyższonego napięcia na linii Seul - Pjongjang pozostawała ona otwarta.

W ostatnim okresie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło. W lutym Pjongjang przeprowadził trzecią próbę nuklearną. Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała na to rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Korei Północnej. Phenian ogłosił, że nie będzie więcej uznawał kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani pozostałych porozumień odprężeniowych z Seulem. Zagroził także rakietowym atakiem nuklearnym na Stany Zjednoczone.Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (43)
Zaloguj się
 • otijom

  Oceniono 93 razy 57

  "- Jeśli Południe naprawdę chce rozpocząć negocjacje, musi najpierw zrezygnować z konfrontacyjnej postawy"

  klasyczne zafałszowywanie rzeczywistości - odwracanie kota ogonem

  u nas dokładnie to samo robi sekta smoleńska: Mimo że to Lech K - wiecznie naburmuszony, zły, konfrontacyjny - stworzył taką atmosferę, że pilot bał się wylądować na innym lotnisku nie w Smoleńsku, to oczywiście sekta smoleńska szuka winy wszędzie, tylko nie po stronie Lecha.

  Ale wiedomo - im nie chodzi o prawdę, tylko o władzę.

 • aron2004

  Oceniono 47 razy 33

  Korea Pn. powinna w ramach walki z kapitalizmem przestać przyjmować zywność od kapitalistów.

 • rulz007

  Oceniono 51 razy 25

  co ty bredzisz ,a komu to jest bardziej potrzebne. połnocy,która wpierd* trawę,czy bogatemu południu? łaskę im robią ,a władzę korei północnej wolą,żeby społeczeństwo zamiast normalnej pracy wpierd* pędraki. proszę bardzo... żenua. ćwoki z północy(władze) myślą,że tym zrobią innym na złość.. a zdychajcie sobie z głodu,w imie zasad jakiegoś popaprańca.

 • derp971

  Oceniono 11 razy 9

  Pytanie: kto w latach 90-tych dostarczał Korei Płn. reaktory jądrowe?

 • amrik

  Oceniono 16 razy 6

  Ratlerek zaszczekal - tak mozna skomentowac caly ten "kryzys" z ostatnich tygodni. Chociaz wydaje mu sie ze jest brytanem, to jest tylko zalosnym ratlerkiem.

 • kongreszydowski

  Oceniono 12 razy 4

  Kacz Jar Al jest rewnym Kima?

 • aron2004

  Oceniono 11 razy 3

  A to do tego Kesongu Kim gnał tą swoją siłę roboczą pod przymusem?

 • hans_close

  Oceniono 18 razy 2

  Reżim Kima zamierza pozbawić się dewiz aby utrzeć nosa kapitalistom z Korei Płd. ;))
  Nawet nasze post-komunistyczne SLD jest mądrzejsze i nie atakuje bezmyślnie całego kapitalizmu.
  (Jedynie ciemna, kato-bolszewicka dzicz, bezmyślnie nienawidzi wszelkich przejawów wolności i kapitalizmu i laickiej Zachodniej Cywilizacji)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje